Φοιτητές που Εργάζονται

Συζήτηση σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.

Φοιτητές που Εργάζονται

Δημοσίευσηαπό pez » 23 Φεβ 2009, 19:19

1) From: eclass-α-duth.gr, To: The DAG pez-α-ee.duth.gr, Sent: Friday, February 20, 2009 12:03 PM, Subject: Message from Student (TMA106 - Open_Antennas Non_for_Profit Life_Time_Public_Education on_Antennas_and_Other_Related_ EECE_Fields Since_18_April_2003)

An eClass user named <...> with e-mail address [email protected] has sent you the following message. If you reply to this message, the answer will be addressed to this user.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ Ο ... ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ... . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΛΑ ΣΤΙΣ ΚΕΡΑΙΕΣ 1 ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΑΤΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ. ΚΑΤΑΝΟΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΑΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΟΠΩΣ ΘΑ ΘΕΛΑ ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΩΝ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ EMAIL ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΡΘΑ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΩΣ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ...

2) From: Petros Zimourtopoulos pez-α-ee.duth.gr, To:[email protected], Sent: Friday, February 20, 2009 7:35 PM, Subject: Re: Message from Student (TMA106 κ.λπ.

Αγαπητέ,

Είναι προφανές ότι έχετε αποκοπεί -όπως κι εγώ έχω αποκοπεί από το Μαθηματικό Θεσσαλονίκης, όπου έχω μόνον 5 μαθήματα για να πάρω το Πτυχίο μου, αλλά, μετά το 1981, δεν έχω δώσει ούτε μια φορά- όμως να μην είστε σε απόγνωση. Ως παράδειγμα, να έχετε τον παλαιότερο από εσάς συνάδελφό σας με ΑΜ ... , που παρουσιάστηκε, εξετάστηκε, πέρασε και μάλιστα με βαθμό .. . Γιατί δεν τον ρωτάτε πως τα κατάφερε; Δεν νομίζω πως θα αρνηθεί να σας βοηθήσει. Σας δίνω το e-mail του: mailto:[email protected] και ας επισυνάψετε, αν θέλετε, και το μήνυμά μου αυτό. Σε κάθε περίπτωση όμως, και για να αποκαταστήσετε την ελαχιστοτέρα της επαφής με το μάθημα, θα πρέπει τ ο υ λ ά χ ι σ τ ο ν να εγγραφείτε στην λίστα του: http://lists.duth.gr/mailman/listinfo/rga

Η λεγομένη e-class, την οποία ήμουν ο δεύτερος -με αριθμό μαθήματος 102 ή 103 (και αρχή μετρήσεως το 100), δεν θυμάμαι, αλλά με το σβήσε-γράψε έπιασε το 106 που είναι τώρα- που την δοκίμασα την Άνοιξη του 2003, για να την εγκαταλείψω οριστικά λίγους μήνες αργότερα, είναι -από τότε!- εντελώς παρωχημένη.

Ως παράδειγμα όμως της χρησιμότητας της λίστας, παραθέτω το τελευταίο μήνυμα, που μόλις προηγουμένως απέστειλα προς τα μέλη της:

- - - - -
From: Petros Zimourtopoulos pez-α-ee.duth.gr, To: Antennas RG @lists.duth.gr, Sent: Friday, February 20, 2009 7:10 PM, Subject: [a] 3 - Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ελάχιστης Παρουσίας

Εβδομάδα χωρίς Διδασκαλία
Πα 27 Φεβ 2009 08:00 - 16:00
Πε 26 Φεβ 2009 11:00 - 14:00
Τε 25 Φεβ 2009 18:00 - 21:00

Εβδομάδα χωρίς Διδασκαλία
Πε 19 Φεβ 2009 11:00 - 14:00
Τε 18 Φεβ 2009 18:00 - 21:00
Τρ 17 Φεβ 2009 08:00 - 16:00

Εβδομάδα χωρίς Διδασκαλία
Πα 13 Φεβ 2009 11:00 - 14:00
Πε 12.Φεβ 2009 10:00 - 18:00
Τε 11.Φεβ 2009 18:00 - 21:00
- - - - -

Εύχομαι καλή δύναμη,

Πέτρος Ζιμουρτόπουλος

3) From:[email protected], To: Petros Zimourtopoulos pez-α-ee.duth.gr, Sent: Friday, February 20, 2009 8:32 PM, Subject: Ευχαριστώ πολύ!!!

Ειλικρινά. Το ενδιαφέρον που δείξατε και η άμεση ανταπόκριση μου έδωσαν δύναμη και κουράγιο. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές και οδηγίες σας.

και πάλι ευχαριστώ πολύ
...

4) From: [email protected], To: [email protected], Sent: Sunday, February 22, 2009 8:43 PM, Subject: RE: ... A.M ... HMMY DHMOKRITEIO PANEPISTHMIO XANTHIS

Αγαπητέ ...,
Δύσκολα τα πράγματα και θέλει πολλή δουλειά και υπομονή. Πριν ένα χρόνο αποφάσισα να ολοκληρώσω τις σπουδές ώστε να λάβω το δίπλωμα. Όφειλα .. μαθήματα, σήμερα ένα χρόνο μετά οφείλω . και ευελπιστώ να είναι .-. μετά το πέρας της εξεταστικής. Δεν υπάρχει συνταγή επιτυχίας. Μπορώ όμως να σου περιγράψω τι έκανα εγώ. Πρώτα από όλα να γράφτηκα στο e-class, στο deece και στις σελίδες των μαθημάτων (όποια είχαν), ώστε να έχω επαφή με τα δρώμενα και με τα μαθήματα που όφειλα. Πραγματοποίησα επαφές με τους καθηγητές, ώστε να με ενημερώσουν για τα συγγράμματα και την ύλη των μαθημάτων. Είχα τουλάχιστον μία φορά το μήνα, πολλές φορές και δύο, παρουσία στη σχολή όπου παρακολουθούσα τα μαθήματα καθώς και εργαστήρια. Μελέτησα αρκετά την ύλη και όπου είχα απορίες τους ρωτούσα. Χρειάζεται αρκετό διάβασμα και πολλές φορές θα πρέπει να ανατρέξεις και σε βασικά μαθήματα τα οποία πιθανόν να μην οφείλεις. Ξέρω ότι είναι δύσκολα όλα αυτά και ιδίως όταν εργάζεσαι. Εγώ κουράστηκα αρκετά, καθώς εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και το ωράριο δεν είναι 9-17 αλλά συνήθως 9-21.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Με εκτίμηση

...

- Το λοιπόν, μετά κι από αυτά, σήμερα πρωί-πρωί, βρήκα στο διαδίκτυο το Τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ, και για να μην τα πολυλογώ, πήρα τηλέφωνο στην Γραμματεία, όπου, αφού με πληροφόρησαν πως "όχι, δεν διαγράψαμε κανέναν σας ακόμα", καθώς και πως "όχι δα! πως θα είστε κι ο μόνος που ενδιαφέρεται" καθότι "υπάρχουν πάρα πολλοί που επιστρέψανε, να πάρουν το Πτυχίο τους", μου δώσανε το FAX τους και υπέβαλα αίτηση, να μάθω τι πρέπει να κάνω για να πάρω το χαρτί μου. Θα μου απαντήσουν σε καμιά 20-αριά μέρες...

- Πέτρος Ζιμουρτόπουλος

- From: pez, To: Antennas RG, EECE, Cc: DEP EE, Monday, February 23, 2009 6:55 PM, Subject: Φοιτητές που Εργάζονται
pez
 

Re: Φοιτητές που Εργάζονται

Δημοσίευσηαπό pez » 23 Απρ 2009, 11:19

Επικαιροποίηση μαθημάτων - Thursday, April 23, 2009 11:28 AM - Γραμματεία Τμήματος Μαθηματικών - Συνημμένα σας αποστέλλουμε την ένταξη σας στο Νέο Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος καθώς και τις υποχρεώσεις σας σχετικά με τη λήψη του πτυχίου - Από τη Γραμματεία του Τμήματος Μαθηματικών
pez
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 94 επισκέπτες