Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Συζήτηση σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 14 Μαρ 2009, 16:42

patirgerasimos έγραψε:Λογισμό μεταβολών ο Καρυδάς δεν το κάνει?? Αυτό τι σου λέει?

paul21 έγραψε:Λοιπον παιδια εγω ειμαι αναμεσα σε εμβιοηλεκτρομαγνητισμο ,που μου φαινεται πολυ ενδιαφερον μαθημα ...αλλα δισταζω μονο να το επιλεξω επειδη θα το παρει τωρα αλλος καθηγητης ...και δε ξερω το στυλ του στις εξετασεις και τι βαθμους περιπου βαζει(....να παρουμε δλδ και καλο βαθμο στο μαθημα) ...και σε τεχνολογια ηχου , που δε με ελκυει και τοσο ...αλλα οπως αναφερεται σε αλλο post η εξεταση στο μαθημα θα αποτελειται μονο απο δυο εργασιες ...καμια συμβουλη???????????????????????????????

Kevin έγραψε:Ο καθηγητής για την Τεχνολογία Ήχου λέει οτι η διδασκαλία του μαθήματος θα γίνει με 2 εργασίες, στην εξέταση δεν αναφέρθηκε καν.
Δύσκολα τα πράγματα φέτος για τα μαθήματα επιλογής.


Ναι δύσκολα είναι αν θες να λουφάρεις από εργασίες και να πάρεις καλό βαθμό χωρίς πολύ διάβασμα. ::)

Όπως είπα και στην αρχή:
Stokos έγραψε:To θέμα δεν είναι τόσο ο βαθμός όσο τι μαθαίνεις και πόσο μπορεί να σε βοηθήσει αυτό στη περαιτέρω πορεία σου.

αλλά δε φαίνεται να το παίρνει υπόψη κανένας αυτό...
Τελευταία επεξεργασία από Stokos και 14 Μαρ 2009, 17:06, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Stokos
 

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Kevin » 14 Μαρ 2009, 16:48

Stokos έγραψε:
Kevin έγραψε:Ο καθηγητής για την Τεχνολογία Ήχου λέει οτι η διδασκαλία του μαθήματος θα γίνει με 2 εργασίες, στην εξέταση δεν αναφέρθηκε καν.

Δύσκολα τα πράγματα φέτος για τα μαθήματα επιλογής.

Ναι δύσκολα είναι αν θες να λουφάρεις από εργασίες και να πάρεις καλό βαθμό χωρίς πολύ διάβασμα. ::)


Ναι βλέπεις εγώ κάνω και άλλα πράγματα στη ζωή μου εκτός από το να κάθομαι πάνω από ένα βιβλίο ή μπροστά από έναν υπολογιστή.
Kevin
 

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 14 Μαρ 2009, 16:50

Kevin έγραψε:Ναι βλέπεις εγώ κάνω και άλλα πράγματα στη ζωή μου εκτός από το να κάθομαι πάνω από ένα βιβλίο ή μπροστά από έναν υπολογιστή.

Μπράβο σου
Stokos
 

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 14 Μαρ 2009, 16:54

Αρκετά νομίζω. Ισχύει και για τους δυο σας.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό macJohn » 14 Μαρ 2009, 21:39

paul21 έγραψε:Λοιπον παιδια εγω ειμαι αναμεσα σε εμβιοηλεκτρομαγνητισμο ,που μου φαινεται πολυ ενδιαφερον μαθημα ...αλλα δισταζω μονο να το επιλεξω επειδη θα το παρει τωρα αλλος καθηγητης ...και δε ξερω το στυλ του στις εξετασεις και τι βαθμους περιπου βαζει(....να παρουμε δλδ και καλο βαθμο στο μαθημα) ...και σε τεχνολογια ηχου , που δε με ελκυει και τοσο ...αλλα οπως αναφερεται σε αλλο post η εξεταση στο μαθημα θα αποτελειται μονο απο δυο εργασιες ...καμια συμβουλη???????????????????????????????


Λοιπόν η κατάσταση στα Μικροκύματα είναι η εξής:

  1. 4 Εργασίες κατά τη διάρκεια του εξαμήνου που περιλαμβάνουν Θεωρία και Ασκήσεις σε όλη την ύλη του μαθήματος.
  2. 3-4 Quiz.
  3. Η εξέταση γίνεται με κλειστά βιβλία στη Θεωρία που πιάνει 4 μονάδες και με τα πάντα όλα ανοιχτα στις ασκήσεις που βαθμολογούνται με 6 μονάδες(Συνολική διάρκεια εξέτασης περίπου 3++ ώρες).
  4. Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου πραγματοποιείται μία προοδος απαλλακτική, και τη δεύτερη πρόοδο μπορείς να τη δώσεις τη μέρα της εξέτασης.

Επειδή τώρα το μάθημα έχει μεγάλη ύλη, απαιτεί καλές γνώσεις της ηλεκτρομαγνητικής θεωρίας και σοβαρή ενασχόληση κατα τη διάρκεια του εξαμήνου, οι φοιτητές που γράφουν άριστα είναι ελάχιστοι. Παρόλο αυτά με τις εργασίες, την παρακολούθηση και τα Quiz υπάρχει μία ανοδική τάση στη βαθμολογία της τάξης των 1.5-2 μονάδων ανάλογα με το γραπτό.

Αυτά για τα μικροκύματα.


Κατά τη γνώμη μου το μάθημα θα γίνει όπως το κάνει ο κ. Ρήγας, άσχετα αν θα το αναλάβει ο κ. Κυριακού. Πηγαίνετε να τον βρείτε να τον ρωτήσετε για να σας δώσει και ο ίδιος περισσότερες πληροφορίες...

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Kevin έγραψε:Θα μπορούσε κάποιος που είχε επιλέξει παλιότερα Ηλεκτρονικό Θόρυβο να μας δώσει κάποιες ενδείξεις σχετικά με τον τρόπο που γίνεται το μάθημα, αν δίνονται εργασίες για απαλλαγή από την τελική εξέταση κλπ?


Τον ηλεκτρονικό θόρυνο τον έκανε ο κ. Σουντρης ο οποίος έφυγε, επομένως και εκεί τα πράγματα είναι ανοικτά...
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό derossi » 17 Μαρ 2009, 17:23

Για το 8ο εξαμηνο τηλεπικοινωνιακου τομεα τι μαθηματα επιλογης προτεινετε? Κριτιριο ειναι η μικροτερη ενασχοληση και η πιθανοτητα βελτιστου βαθμου.Δυστυχως δεν υπαρχει πολυτελεια γνωσης.Ευχαριστω
derossi
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009, 17:12

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 20 Μαρ 2009, 10:26

Να ενημερώσω και εγώ (αν και η προθεσμία έληξε, οπότε ενημερώνω για τα επόμενα έτη) για το μάθημα των Επιστημονικών Υπολογισμών τελικά είναι 1 εργασία με 5 υποεργασίες. Έτσι όπως τη βλέπω είναι γύρω στις 1-2 μέρες δουλειά η κάθε υποεργασία (Ενδεικτικά μερικά θέματα: Μέθοδος Newton 2D, Παρεμβολή με Splines, Παραγοντοποίηση LU, Λύση ΔΕΜΠ με διακριτοποίηση με χρήση μορίου 9 σημείων). Αυτά μπορεί να ακούγονται τρομακτικά αλλά σου δίνεται ο αλγόριθμος (με λόγια) οπότε εσύ απλά πρέπει να τον υλοποιήσεις σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού (για επιστημονικούς υπολογισμούς καλλίτερα σε Fortran) και να εφαρμόσεις τη μέθοδο σε κάποιο πραγματικό πρόβλημα. Τελική εξέταση στο μάθημα δε θα γίνει απλά παρουσιάζουμε την εργασία μας.
Stokos
 

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 78 επισκέπτες

cron