Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Συζήτηση σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Pilax » 03 Μαρ 2009, 21:48

dichri έγραψε:Στο σχεδιασμό εγκαταστάσεων μόλις τελειώσαμε το μάθημα (απο τις 16:00 μεχρι 21:15 με 10 λεπτα διάλειμμα).
Πάρα πολλές ώρες και πολύ δουλειά σε όλη τη διάρκεια του εξαμήνου.
Καλό αλλά......


Ανέφερα και πιο πάνω ότι έχει πολύ δουλειά...αλλά πραγματικά αξίζει!!
Pilax
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 20:28

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 03 Μαρ 2009, 22:08

Δε διαλέγεις κανα εύκολο για να δώσεις βάρος στον κορμό;
Εγώ αυτό κάνω με τα επιλογής.
Αν και το μάθημα όντως αξίζει γιατί είναι σαν πρακτική άσκηση ένα πράμα. Αν είσαι καλός και υπομονετικός ΗΜΜΥ διάλεχτο.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 04 Μαρ 2009, 17:56

Λοιπόν κανένας δεν ήρθε στο σημερινό μάθημα "Επιστημονικοί Υπολογισμοί" και άρα δεν έγινε. Αν και την επόμενη εβδομάδα δεν έρθει κανένας το μάθημα μάλλον δε θα γίνει, οπότε όποιος ενδιαφέρεται καλό είναι να δώσει το παρόν. Λίγες πληροφορίες για το μάθημα: Είναι ουσιαστικά υλοποίηση μεθόδων Αριθμητικής Ανάλυσης (Runge-Kutta, SOR, κτλ) σε όποια γλώσσα προγραμματισμού θέλουμε (FORTRAN, C++, Java κ.τ.λ.). Επίσης το μάθημα έχει αρκετά θεωρητικά στοιχεία σχετικά με τις μεθόδους (πλεονεκτήματα, μειονεκτήματά, γραφικές επεξηγήσεις των μεθόδων κ.τ.λ.), κατά κάποιο τρόπο είναι σαν συνέχεια του μαθήματος "Αριθμητική Ανάλυση" του προηγούμενου εξαμήνου. Όσον αφορά το βιβλίο πέρνουμε ένα πολύ ωραίο τρίτομο το οποίο το έχει γράψει ο "μέντορας" του κ.Γραββάνη (όπως μου είπε) και λίγο που το ξεφύλλισα φαίνεται αρκετά καλό.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι ένα ουσιώδες μάθημα με την έννοια ότι εμείς οι μηχανικοί βλέπουμε τις μεθόδους της Αρ.Ανάλυσης ως ένα μαύρο κουτί, δηλ. βάζουμε το πρόβλημά μας στην είσοδο του κουτιού, και χωρίς να ξέρουμε επακριβώς τι γίνεται μέσα πέρνουμε μια έξοδο η οποία δε μπορούμε σε πολλές περιπτώσεις καν να κρίνουμε εάν είναι σωστή.

Αυτά πάνω κάτω ότι στοιχεία πήρα για το μάθημα, ελπίζω να έχει προσέλευση την επόμενη εβδομάδα ;)
Stokos
 

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό nikk » 06 Μαρ 2009, 22:55

Παιδιά μέχρι πότε είναι να δηλώσουμε μαθήματα επιλογής;
Άβαταρ μέλους
nikk
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 21:08
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό megatron » 06 Μαρ 2009, 23:13

nikk έγραψε:Παιδιά μέχρι πότε είναι να δηλώσουμε μαθήματα επιλογής;


Έχει αναφερθεί σε αυτό εδώ το post του χρήστη kkalop και αναφέρεται και στο Unistudent: Από 3 μέχρι 16 Μαρτίου.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό nikk » 06 Μαρ 2009, 23:16

thanks!
Άβαταρ μέλους
nikk
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 21:08
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό m.j. » 11 Μαρ 2009, 22:55

σε ότι αφορα στο μάθημα του εμβιοηλεκρομαγνητισμού,εξάμηνο 6ο,να ενημερωσω οτι ο κ.Ρήγας όπως κυκλοφόρησε μετα το μάθημα που έκανε σημερα,ενδεχεται να φυγει με αδεια για το εξωτερικο την 1η απριλιου,ήταν να φύγει 1η μαρτίου,αλλα προφανως μετεφερε την ημερομηνια αναχωρησης του για λόγους δικούς του,το θέμα είναι ότι το μάθημα απο εκει και πέρα θα διδαξει ο κ.Κυριακού ο οποίος θα κάνει και τις εξετασεις,για τον σεπτεμβρη όμως δεν είναι τίποτα σίγουρο.

όπως καταλαβαίνουμε,θολα τα πράγματα,τεχνολογία ήχου δεν ξέρει κανεις τι και πως,εδω οι καθηγητες πάνε και έρχονται,εν ολίγοις είμαστε χαμενοι στο διάστημα στο ελεος της γραμματειας απο την οποια ματαια περιμενουμε λιγο φως 8)
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 11 Μαρ 2009, 22:59

m.j. έγραψε:σε ότι αφορα στο μάθημα του εμβιοηλεκρομαγνητισμού,εξάμηνο 6ο,να ενημερωσω οτι ο κ.Ρήγας όπως κυκλοφόρησε μετα το μάθημα που έκανε σημερα,ενδεχεται να φυγει με αδεια για το εξωτερικο την 1η απριλιου,ήταν να φύγει 1η μαρτίου,αλλα προφανως μετεφερε την ημερομηνια αναχωρησης του για λόγους δικούς του,το θέμα είναι ότι το μάθημα απο εκει και πέρα θα διδαξει ο κ.Κυριακού ο οποίος θα κάνει και τις εξετασεις,για τον σεπτεμβρη όμως δεν είναι τίποτα σίγουρο.

όπως καταλαβαίνουμε,θολα τα πράγματα,τεχνολογία ήχου δεν ξέρει κανεις τι και πως,εδω οι καθηγητες πάνε και έρχονται,εν ολίγοις είμαστε χαμενοι στο διάστημα στο ελεος της γραμματειας απο την οποια ματαια περιμενουμε λιγο φως 8)


Πάρε Βάσεις Δεδομένων που θα γίνει κανονικά. ::)
Stokos
 

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 12 Μαρ 2009, 19:31

Φωτοβολταϊκα, Διοίκηση Επιχειρήσεων ή Σχεδιασμός Εγκαταστάσεων με τη Χρήση Υπολογιστών ???


Δε μπορώ να αποφασίσω...
Τα Φωτοβολταϊκα φαίνονται ενδιαφέροντα και όχι ιδιαίτερα δύσκολα, το μάθημα του Μουρούτσου πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον αλλά και πολύ απαιτητικό ενώ η οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων σχετικά ενδιαφέρουσα (δε το περίμενα αλλά μ αρεσε το μάθημα) ,όχι όμως όσο τα άλλα, αλλά μάλλον αρκετά εύκολο μάθημα για βαθμό απ ότι άκουσα...
Από βαθμούς ξέρει κανείς τι παίζει με το καθένα?
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό carrie » 13 Μαρ 2009, 01:27

Εγω παλι δεν ξερω τι να διαλεξω αναμεσα σε Λογισμο Μεταβολων και Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων,το οποιο δεν ξερω και ποιος το κανει....εχει κανεις να μου προτεινει καποιο απο τα 2?
carrie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 14:07

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 14 Μαρ 2009, 01:32

Λογισμό μεταβολών ο Καρυδάς δεν το κάνει?? Αυτό τι σου λέει?
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό paul21 » 14 Μαρ 2009, 11:44

m.j. έγραψε:σε ότι αφορα στο μάθημα του εμβιοηλεκρομαγνητισμού,εξάμηνο 6ο,να ενημερωσω οτι ο κ.Ρήγας όπως κυκλοφόρησε μετα το μάθημα που έκανε σημερα,ενδεχεται να φυγει με αδεια για το εξωτερικο την 1η απριλιου,ήταν να φύγει 1η μαρτίου,αλλα προφανως μετεφερε την ημερομηνια αναχωρησης του για λόγους δικούς του,το θέμα είναι ότι το μάθημα απο εκει και πέρα θα διδαξει ο κ.Κυριακού ο οποίος θα κάνει και τις εξετασεις,για τον σεπτεμβρη όμως δεν είναι τίποτα σίγουρο.

όπως καταλαβαίνουμε,θολα τα πράγματα,τεχνολογία ήχου δεν ξέρει κανεις τι και πως,εδω οι καθηγητες πάνε και έρχονται,εν ολίγοις είμαστε χαμενοι στο διάστημα στο ελεος της γραμματειας απο την οποια ματαια περιμενουμε λιγο φως 8)


Μηπως καποιος παλιοτερος μπορει να μας πει για τον κ.Κυριακου ...ο οποιος θα αναλαβει το μαθημα του εμβιοηλεκτρομαγνητισμου....τι θεματα βαζει περιπου στις εξετασεις (επιπεδο δυσκολιας ) και ποσο αυστηρος ειναι οσον αφορα τη βαθμολογηση??? .....
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό carrie » 14 Μαρ 2009, 15:32

patirgerasimos έγραψε:Λογισμό μεταβολών ο Καρυδάς δεν το κάνει?? Αυτό τι σου λέει?

Τι θα επρεπε να μου λεει? ??? μπορεις να γινεις πιο σαφης?
carrie
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 14:07

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό paul21 » 14 Μαρ 2009, 15:54

Λοιπον παιδια εγω ειμαι αναμεσα σε εμβιοηλεκτρομαγνητισμο ,που μου φαινεται πολυ ενδιαφερον μαθημα ...αλλα δισταζω μονο να το επιλεξω επειδη θα το παρει τωρα αλλος καθηγητης ...και δε ξερω το στυλ του στις εξετασεις και τι βαθμους περιπου βαζει(....να παρουμε δλδ και καλο βαθμο στο μαθημα) ...και σε τεχνολογια ηχου , που δε με ελκυει και τοσο ...αλλα οπως αναφερεται σε αλλο post η εξεταση στο μαθημα θα αποτελειται μονο απο δυο εργασιες ...καμια συμβουλη???????????????????????????????
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Kevin » 14 Μαρ 2009, 16:00

Ο καθηγητής για την Τεχνολογία Ήχου λέει οτι η διδασκαλία του μαθήματος θα γίνει με 2 εργασίες, στην εξέταση δεν αναφέρθηκε καν.

Δύσκολα τα πράγματα φέτος για τα μαθήματα επιλογής. Θα μπορούσε κάποιος που είχε επιλέξει παλιότερα Ηλεκτρονικό Θόρυβο να μας δώσει κάποιες ενδείξεις σχετικά με τον τρόπο που γίνεται το μάθημα, αν δίνονται εργασίες για απαλλαγή από την τελική εξέταση κλπ?
Kevin
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 116 επισκέπτες