Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Συζήτηση σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 26 Φεβ 2009, 19:24

Μπορεί να μας πεί κάποιος λίγα λόγια σχετικά με την Java;;; Κατα πόσο είναι κατανοητός ο κ. Ευφραιμίδης, το επίπεδο δυσκολίας του μαθήματος, κατά πόσο μπορεί να πάρει κανείς καλό βαθμό κτλ...

Να υποσημειώσω ότι ο γραφών έχει επιζήσει 2 μαθήματα επιλογής του κ.Γραββάνη, οπότε από προγραμματισμό έχει καλές βάσεις... Κατά πόσο λοιπόν αναμένεται να "ζορίσει" η Java;;; :)

Thanks!
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 26 Φεβ 2009, 20:22

O κ. Εφραιμίδης έχει μια διαφορετική προσέγγιση στο μάθημα του σε σχέση με τους άλλους καθηγητές. Στις διαλέξεις θα μιλάτε για έννοιες προγραμματισμού όπως οι αλγόριθμοι ταξινόμησης και οι δομές δεδομένων κτλ χωρίς να αναφέρεστε σε Java καθόλου. Στο εργαστήριο θα κάνετε αυτές τις εφαρμογές σε Java (η Java είναι σχεδόν ολόιδια με C++ οπότε καλά κάνει και ακολουθεί αυτή τη τακτική κατά την άποψή μου). Τώρα όσο αφορά την ύλη του μαθήματος:

1η εργασία. Αλγόριθμοι ταξινόμησης και αναζήτησης.
2η εργασία. Δομές δεδομένων (τα κάνατε και C++ αυτά).
3η εργασία. Γραφήματα και αλγόριθμοι πάνω σε αυτά (BFS/DFS/Diijkstra)
Διαγωνισμός. Κατασκευάστε έναν αλγόριθμο για ένα πρόβλημα γενικού ενδιαφέροντος (σε εμάς ήταν για επεξεργασία data-stream, να βρίσκει το max), ο ταχύτερος βραβεύεται.

Στα εργαστήρια γενικά μπορείς άνετα να πάρεις ένα 9,5-9,8 (ή 10 αν νικήσεις στο διαγωνισμό :p ).

Στη τελική εξέταση από την άλλη το format είναι το εξής:
1ο Θέμα: Καμιά 10αριά ερωτήσεις θεωρίας του στυλ "Πως δουλεύει η heapsort και ποιος ο χρόνος πολυπλοκότητάς της"
2ο Θέμα: Να γράψετε κάποιες συναρτήσεις σε Java π.χ. bubblesort/binary search/push&pop για stack/queue κτλ
3ο Θέμα: Κάποιο πιο πολύπλοκο προγραμματιστικό θέμα. Π.χ. να εφαρμόσετε τον αλγόριθμο Diijkstra σε κάποιο γράφημα ή να περιγράψετε μια λύση κάποιου προγραμματιστικού προβλήματος.

Στη τελική εξέταση ένας βαθμός 7,5-8,5 είναι κατά τη γνώμη μου άριστα.

Γενικά οι τελικοί βαθμοί είναι στο πεδίο του 8-9 μιας και ανεβαίνουν κατά 20% από τα εργαστήρια.

Κλείνοντας αν το επιλέξεις να ξέρεις ότι είναι ένα μάθημα που θα κουράσει με τις 3 υποχρεωτικές εργασίες και με τα εβδομαδιαία υποχρεωτικά εργαστήρια αλλά αξίζει το κόπο ;)
Stokos
 

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 26 Φεβ 2009, 21:53

dimitrisgzs έγραψε:Λογισμός Μεταβολών.....Μαθηματικά ε? Είναι εύκολο και για βαθμό? Γιατι δεν τρελαίνομαι για μαθηματικά..


Ναι. Αν κάνεις και μια εργασία που βάζει (τπτ το δύσκολο) είναι στάνταρ 10άρι. Το Σεπτέμβρη που το 'δωσα μας άφησε και ανοίξαμε βιβλία, σημειώσεις, τα παντα. Και τα θέματα είναι ολόιδια με τις εργασίες.
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 26 Φεβ 2009, 22:01

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με το Stoko, αν και εχειπερασει καιρος απο το συγκεκριμενο μαθημα για μενα... Εχοντας επιλεξει σχεδον ολα τα μαθηματα του κ. Εφραιμιδη, η αποψη μου ειναι πως ειναι απολυτα κατανοητος και κανει το μαθημα με πολυ ενδιαφεροντα τροπο, αν και ειναι καπως απαιτητικος στην παρακολουθηση οσον αφορα εννοιες κλπ... Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ ενδιαφεροντα τα μαθηματα του, αν σου αρεσει το αντικειμενο, αλλιως πιθανον να σε κουρασει... Αν σου αρεσει παντως το αντικειμενο, αξιζει τον κοπο και αν ασχοληθεις με το μαθημα θα ανταμοιφθεις...
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό brera » 27 Φεβ 2009, 20:08

Και σχετικά με γραφική για υπολογιστές πάλι του 4ου εξαμήνου;
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό megatron » 27 Φεβ 2009, 20:27

brera έγραψε:Και σχετικά με γραφική για υπολογιστές πάλι του 4ου εξαμήνου;


Πολύ απλό μαθηματάκι...Το κάνει ο κ.Διαμαντίδης και στο τέλος για την εξέταση του μαθήματος θα διαβάσεις το βιβλίο του που είναι περίπου 40 με 50 σελίδες (αν θυμάμαι καλά...) και εξετάζεστε με ανοιχτές σημειώσεις ο οποίος σας βάζει ασκήσεις που είναι μέσα από το βιβλίο του ή ολόιδιες ή ίδιες με άλλα νούμερα και το σημαντικό: Με ανοιχτές σημειώσεις!!!, δηλαδή το βιβλίο του. Μέσος όρος βαθμολογιών, πάνω από 7,5!!! ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 27 Φεβ 2009, 23:23

καμια άλλη εναλλακτική εκτός από βάσεις δεδομένων για το 6ο εξάμηνο υπάρχει???
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Napis » 28 Φεβ 2009, 12:37

Παρατηρώντας το ενδεικτικό πρόγραμμα διδασκαλίας μαθημάτων για το τρέχον ακαδημαικό έτος που έχει ανακοινώσει η γραμματεία, για το 8ο εξάμηνο του ενεργειακού κύκλου, είδα το μάθημα "Εισαγωγή στην Ανίχνευση Βλαβών Μηχανολογικών Συστημάτων". Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες?
Napis
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 16:45

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό megatron » 28 Φεβ 2009, 14:57

Napis έγραψε:....για το 8ο εξάμηνο του ενεργειακού κύκλου, είδα το μάθημα "Εισαγωγή στην Ανίχνευση Βλαβών Μηχανολογικών Συστημάτων". Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες?


Αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι μέχρι πρότινος αυτό τα μάθημα το έκανε ο κ.Σπάρης, αλλά τώρα που έφυγε δεν γνωρίζω ποιος θα το αναλάβει. ::) Μάλλον ο κ.Καρκάνης.... :'(
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό m.j. » 28 Φεβ 2009, 14:58

Stokos έγραψε:To θέμα δεν είναι τόσο ο βαθμός όσο τι μαθαίνεις και πόσο μπορεί να σε βοηθήσει αυτό στη περαιτέρω πορεία σου.


..Δεν νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε από ένα επιλογής μάθημα για να βοηθηθούμε στην μετέπειτα πορεία μας..εμβάθυνε σε όλα τα άλλα μαθήματα κάνε ..διατριβή,ξεσκόνισε τα και μάθε ότι μπορείς και το επιλογής ..πίστεψε με δεν θα είναι τίποτα μετά.
(και δεν αφήνω τον προγραμματισμό εκτός..γιατί αν είναι να περιμένω από τα επιλογής για να μάθω καλά matlab,java,html..τα οποία και έχω επιλέξει,σώθηκα..)

για την τεχνολογία ήχου πότε υποτίθεται ότι θα έχουμε νέα?όλα τελευταία στιγμή πρέπει να δρομολογούνται...? ???
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 03 Μαρ 2009, 14:14

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να επιλέξω 2 μαθήματα από ένα εξάμηνο? Στο 4ο εξάμηνο είχα επιλέξει (και περάσει) Java με το κ.Εφραιμίδη αλλά θα ήθελα να παρακολουθήσω και τους Επιστημονικούς Υπολογισμούς με το κ.Γραββάνη. Ξέρω ότι μπορώ να παρακολουθήσω το μάθημα χωρίς να το έχω επιλέξει (και μάλλον αυτό θα κάνω) απλά ρωτάω μήπως η παρακολούθηση αυτή μπορεί και να φαίνεται στο πτυχίο κιόλας, επιλέγοντας το "επίσημα". Δυστυχώς και τα 2 μαθήματα είναι απαραίτητα σε αυτό που θέλω να ασχοληθώ στο μέλλον :-\
Stokos
 

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό capa » 03 Μαρ 2009, 14:56

Λοιπόν υπάρχουν νέα για την τεχνολογία ήχου (επιλογής 6ου εξαμήνου).
Το μάθημα δεν θα το κάνει ο Ζωηρός (ο οποίος το έκανε μέχρι και πρόπερσι) αλλά θα το κάνεις κάποιος Ορφανίδης ο οποίος έκανε ένα μάθημα στους Τηλέπ στο 8ο εξάμηνο το οπόιο κάνει και φέτος αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται. Όποτε όποιος τον γνωρίζει ας μας συμβουλέψει τί να κάνουμε και ας μας πληροφορίσει τί απαιτήσεις έχει αν είναι ελαστικός, ενδιαφέρον στο μάθημα του κτλ.
capa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 01 Φεβ 2009, 22:07

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό jimmy_thomas » 03 Μαρ 2009, 15:22

Stokos έγραψε:Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να επιλέξω 2 μαθήματα από ένα εξάμηνο? Στο 4ο εξάμηνο είχα επιλέξει (και περάσει) Java με το κ.Εφραιμίδη αλλά θα ήθελα να παρακολουθήσω και τους Επιστημονικούς Υπολογισμούς με το κ.Γραββάνη. Ξέρω ότι μπορώ να παρακολουθήσω το μάθημα χωρίς να το έχω επιλέξει (και μάλλον αυτό θα κάνω) απλά ρωτάω μήπως η παρακολούθηση αυτή μπορεί και να φαίνεται στο πτυχίο κιόλας, επιλέγοντας το "επίσημα". Δυστυχώς και τα 2 μαθήματα είναι απαραίτητα σε αυτό που θέλω να ασχοληθώ στο μέλλον :-\


Φυσικά και μπορείς να επιλέξεις 2 μαθήματα επιλογής σε κάποιο εξάμηνο και επίσης φυσικά θα φαίνεται στο πτυχίο σου ότι το έχεις παρακολουθήσει καθώς επίσης και ο βαθμός που πέτυχες στις εξετάσεις. Απλά εάν ήδη είχες επιλέξει κάποιο άλλο μάθημα επιλογής για το ίδιο εξάμηνο και είχες επιτύχει προβιβάσιμο βαθμό σε αυτό, αυτο που θα μετρήσει για τον υπολογισμό του τελικού βαθμού στο πτυχίο είναι το μάθημα που έχεις δηλώσει πρώτο και φυσικά το έχεις περάσει. Αυτά μου τα είπε πέρσι ο μουστακαλής απο τη γραμματεία όταν πήγα να δηλώσω το matlab ενώ ήδη είχα πάρει παλιότερα την Επιχειρησιακή Έρευνα. Το θέμα είναι ότι τώρα με τις ηλεκτρονικές δηλώσεις ίσως πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός και να ρωτήσεις πρώτα στη γραμματεία.
Άβαταρ μέλους
jimmy_thomas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 05:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό Pilax » 03 Μαρ 2009, 16:13

Λοιπόν με τη σειρά μου θα σας προτείνω κ εγώ τα μαθήματα επιλογής που είχα παρεί στα εαρινά εξάμηνα (ηλεκτρονικός τομέας) κ από το οποία είμαι ευχαριστημένη.
2ο εξάμηνο: Εισαγωγή στις Ανθρωπιστικές και Κοινωνικές Επιστήμες

4ο εξάμηνο: Γραφική με Υπολογιστές

6ο εξάμηνο: Εμβιοηλεκτρομαγνητισμός (Από τα αγαπημένα μου!!20 ερωτήσεις θεωρία και 3 είδη ασκήσεων)

8ο εξάμηνο(ομάδα 1): Φωτοβολταικά Στοιχεία και Εφαρμογές (20 ασκήσεις και κάποια στάνταρ για θεωρία)
8ο εξάμηνο(ομάδα 2): Σχεδιασμός Εγκαταστάσεων με τη χρήση Υπολογιστών (Επίσης από τα αγαπημένα μου!!Ίσως το πιο πρακτικό μάθημα της σχολής, μάθαμε να κάνουμε Ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες με τη χρήση κατάλληλου λογισμικού..Αρκετή δουλειά κατά τη διάρκεια του εξαμήνου αλλά πραγματικά αξίζει)
Pilax
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 20:28

Re: Τι μαθήμα να επιλέξω? (Εαρινό εξαμήνο 2009)

Δημοσίευσηαπό dichri » 03 Μαρ 2009, 21:37

Στο σχεδιασμό εγκαταστάσεων μόλις τελειώσαμε το μάθημα (απο τις 16:00 μεχρι 21:15 με 10 λεπτα διάλειμμα).
Πάρα πολλές ώρες και πολύ δουλειά σε όλη τη διάρκεια του εξαμήνου.
Καλό αλλά......
dichri
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 17 Φεβ 2008, 00:44

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 122 επισκέπτες

cron