Εργαστήρια 6ου Εξαμήνου (08-09)

Συζήτηση σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.

Re: Εργαστήρια 6ου Εξαμήνου (08-09)

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 31 Μαρ 2009, 20:56

m.j. έγραψε:
spyratsos έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι,γιατί κάποια εργαστήρια συνεχίζουν να υπάρχουν,αφού όλες οι προσπάθειες για ουσιαστική γνώση μέσα στους χώρους αυτούς είναι ως επι το πλείστον αποτυχημένες.


Το ότι δεν είναι όπως θα έπρεπε δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθούν.
Το θέμα είναι πως μπορούμε να τους δώσουμε να το καταλάβουν. Δε νομίζω ότι δε "θα ήθελαν" να μαθαίνουμε. Τουλάχιστον ο καθηγητής φαίνεται οκ.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήρια 6ου Εξαμήνου (08-09)

Δημοσίευσηαπό m.j. » 31 Μαρ 2009, 21:04

δηλαδή θέλεις να μου πεις,πως εγώ,ο ένας φοιτητής θα κάνω την αλλαγή από την στιγμή,που οι υπόλοιποι δεν βλέπουν την ώρα να την κάνουν από εκεί μέσα,ή να επιμένω μόνιμα να μάθω κάποια πράγματα,όταν ο καθηγητής μας λέει κάνε τε αυτό και πάει μέσα στο γραφείο για να κάνει και εγώ δεν ξέρω τι?
αν έβλεπα ότι το έδαφος είναι γόνιμο,δεν θα παρίστανα τον τουρίστα και θα σκότωνα την ώρα μου εκεί μέσα να σαι σίγουρος cmavr8,αλλά θα ρωτούσα κ θα προσπαθούσα να καταλάβω 2 πράγματα έστω.
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Εργαστήρια 6ου Εξαμήνου (08-09)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 31 Μαρ 2009, 21:11

Τελικά τα εργαστήρια των Κυκλωμάτων που τόσο καταραστήκαμε ήταν ίσως το μόνο εργαστήριο στο οποίο μάθαμε 5-10 πράγματα. Μήπως θα έπρεπε να υιοθετηθεί και από τα άλλα εργαστήρια η εξέταση ώστε να σε αναγκάσουν να μάθεις? Γιατί κακά τα ψέματα όσο καλή θέληση και να έχει το προσωπικό των εργαστηρίων, αν το 95% των φοιτητών είναι "δώσε μπάρμπα το χαρτί για τη τζίφρα να πάμε για καφέ" δουλειά δεν πρόκειται να γίνει.

Το φταίξιμο πάει αμοιβαία και στις 2 πλευρές προφανώς, οπότε ας γίνουμε εμείς καλύτεροι και μετά ας έχουμε απαιτήσεις από το προσωπικό των εργαστηρίων.
Stokos
 

Re: Εργαστήρια 6ου Εξαμήνου (08-09)

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 31 Μαρ 2009, 21:33

m.j. έγραψε:δηλαδή θέλεις να μου πεις,πως εγώ,ο ένας φοιτητής θα κάνω την αλλαγή από την στιγμή,που οι υπόλοιποι δεν βλέπουν την ώρα να την κάνουν από εκεί μέσα,ή να επιμένω μόνιμα να μάθω κάποια πράγματα,όταν ο καθηγητής μας λέει κάνε τε αυτό και πάει μέσα στο γραφείο για να κάνει και εγώ δεν ξέρω τι?
αν έβλεπα ότι το έδαφος είναι γόνιμο,δεν θα παρίστανα τον τουρίστα και θα σκότωνα την ώρα μου εκεί μέσα να σαι σίγουρος cmavr8,αλλά θα ρωτούσα κ θα προσπαθούσα να καταλάβω 2 πράγματα έστω.


Δεν έχεις γεννηθεί στην Ελβετία αλλά στην Ελλάδα*. Θα χρειαστεί να παλέψεις για να κάνεις οτιδήποτε.
Επίσης, στην Ελλάδα ζεις, με το δημοσιοϋπαλληλισμό και τον ωχαδερφισμό, οπότε ΓΡΑΨΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ (τους αδιάφορους συμφοιτητές που θα γίνουν δημ. υπαλ. [κυριολεκτικά ή στη νοοτροπία μόνο]) και κάνε αυτό που πρέπει για να βοηθήσεις την κατάσταση.

Δεν έχω δει ακόμα το εργαστήριο, θα το δω και θα σου πω τι περιθώρια έχουμε.

Τέλος μην ξεχνάς ότι στις αντίξοες αυτές συνθήκες χρωστάς τη σκληραγώγηση σου, που αργότερα θα θαυμάζουν πάνω σου οι φλώροι Άγγλοι, Αμερικάνοι, Σουηδοί (που μεγάλωσαν στις γυάλινες κοινωνίες τους με τους τέλειους δρόμους και τα πανεπιστήμια). Αντίθετα εσύ θα θαυμάζεις τους ξύπνιους Ινδούς και Ιρακινούς που μεγάλωσαν μέσα στη φτώχεια, την έλλειψη υποδομών και πιθανώς τις βόμβες. (των Αμερικάνων λογικά)

Συμφωνούμε πάντως στο ότι η κατάσταση είναι άσχημη και αποκρουστική >:(

*: εδώ χωράει συζήτηση, μιας και ακόμα και οι Ελβετοί έχουν προβλήματα που πολεμάνε, απλά σε άλλο επίπεδο. Οπότε μάλλον είναι σχετικό. Ανάλογα με το που βρίσκεσαι θα έχεις τα αντίστοιχα προβλήματα. Πάντα όμως θα έχεις προβλήματα...
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστήρια 6ου Εξαμήνου (08-09)

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 07 Απρ 2009, 22:03

Λοιπόν παιδιά το εργαστήριο μου φάνηκε μία χαρά.
Είχα διαβάσει λίγο και το διασκέδασα μπορώ να πω.

Μάλλον στην αρχή το κάναν χάλια.. τώρα έστρωσε.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 99 επισκέπτες