Desperate τυμμη Canditate....HELP !!!

Συζήτηση σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.

Desperate τυμμη Canditate....HELP !!!

Δημοσίευσηαπό Ixwr » 04 Αύγ 2010, 21:54

Μάγκες ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες....(βοήθειά μου... ;))...Έχω φάει τον τόπο και τα φωτοτυπάδικα και όλοι μου λένε ότι επιδή έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών δεν υπάρχουν σημειώσεις.... Ξέρει κανείς να μου απαντήσει που μπορώ να βρω σημειώσεις ή έστω ποιο φωτοτυπείο έχει και για ποιά μαθήματα να ζητήσω ?? Οποιαδήποτε βοηθητική πληροφορία για κατατακτήριες δεκτή... Παραθέτω και την ύλη που ανακοινώθηκε σε περίπτωση που η ύλη δεν καλύπτεται από ένα βιβλίο μόνο .

(ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: Διανυσματικοί χώροι. Γραμμική εξάρτηση και γραμμική ανεξαρτησία. Βάση και διάσταση διανυσματικού χώρου. Πίνακες και Ορίζουσες. Τάξη πίνακα. Αντίστροφος πίνακα. Γραμμικά συστήματα. Χαρακτηριστική εξίσωση πίνακα. Ιδιοτιμές - ιδιοδιανύσματα. Κανονική μορφή του Jordan. Ευθείες και Επίπεδα. Τετραγωνικές καμπύλες και επιφάνειες. Σειρές πραγματικών αριθμών. Διαφόριση συναρτήσεων μιας μεταβλητής και εφαρμογές. Ολοκλήρωση συναρτήσεων μιας μεταβλητής. Τεχνικές Ολοκλήρωσης. Γενικευμένα ολοκληρώματα. Εφαρμογές Ολοκλήρωσης. Σειρές δυνάμεων. Παραγώγιση και ολοκλήρωση σειρών δυνάμεων. Σειρές Taylor και MacLaurin. Διαφόριση πραγματικών και διανυσματικών συναρτήσεων πολλών μεταβλητών. Ακρότατα και ακρότατα υπό συνθήκη. Κλίση, Απόκλιση, Περιστροφή, Λαπλασιανή. Διπλά και τριπλά ολοκληρώματα. Ο τύπος αλλαγής μεταβλητών. Καμπύλες. Επικαμπύλια ολοκληρώματα. Δυναμικές συναρτήσεις. Επιφάνειες. Επιφανειακά ολοκληρώματα. Θεωρήματα Green, Stokes και Gauss. Διαφορικές Εξισώσεις (ΔΕ) χωριζόμενων μεταβλητών, γραμμικές, πλήρεις, Bernoulli, Ricatti. Γραμμικές ομογενείς και μη ομογενείς ΔΕ. Γραμμικά ομογενή και μη ομογενή συστήματα ΔΕ πρώτης τάξης με σταθερούς συντελεστές)

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ: Εισαγωγικές έννοιες, Στοιχεία Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων, Ανάλυση Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων με τη μέθοδο των κόμβων και των βρόγχων, Ισοδύναμα Κυκλώματα, Πρωτοτάξια και Δευτεροτάξια Κυκλώματα. Απόκριση στην ημιτονοειδή μόνιμη κατάσταση. Απόκριση συχνότητας. Το φαινόμενο του συντονισμού. Διαγράμματα αποκρίσεως συχνότητας. Ισχύς και ενέργεια στην ημιτονοειδή μόνιμη κατάσταση. Τριφασικά κυκλώματα. Μη ισορροπημένα τριφασικά κυκλώματα. Μέτρηση ηλεκτρικής ενέργειας ισχύος. Μετασχηματισμός Fourier. Ανάλυση κυκλωμάτων με σειρές Fourier. Δίθυρα δίκτυα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
Εξεταστέα Ύλη: Λογικά διαγράμματα. Στοιχεία της γλώσσας FORTRAN. Εντολές ελέγχου, ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και παραδείγματα. Μεταβλητές με δείκτες, εντολή DIMENSION. Εντολές τύπου, υπολογισμός εκφράσεων. Είσοδος/Έξοδος, εντολή FORMAT, παραδείγματα προγραμμάτων. Υποπρογράμματα. Επικοινωνία προγράμματος – υποπρογράμματος. Αρχεία, εντολές αρχείων. Εισαγωγή στη γλώσσα C. Μεταβλητές, σταθερές, τελεστές και εκφράσεις. Εντολές ελέγχου. Οι συναρτήσεις στη γλώσσα C. Παράμετροι συναρτήσεων. Συναρτήσεις Εισόδου/Εξόδου. Επεξεργασία αρχείων. Οι δείκτες στη γλώσσα C. Πίνακες. Δομές και ενώσεις. Σφάλματα προγραμματισμού.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνόμων....Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας... O0
Ixwr
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 22:58

Re: Desperate τυμμη Canditate....HELP !!!

Δημοσίευσηαπό Stokos » 05 Αύγ 2010, 20:14

Αν είσαι Ξάνθη αυτή τη περίοδο, έχω "άπειρο" υλικό να σου δώσω για όλα. Στείλε μου pm να συνεννοηθούμε.
Stokos
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 88 επισκέπτες

cron