Σημειώσεις/Βοηθήματα

Συζήτηση σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.

Σημειώσεις/Βοηθήματα

Δημοσίευσηαπό Stokos » 06 Οκτ 2008, 19:38

Με χαρά σας ανακοινώνω ότι τέλειωσα τη συγκέντρωση των σημειώσεων μου υπό μορφή βοηθήματος στα εξής μαθήματα:
Μαθηματική Ανάλυση 1, Διαφορικές Εξισώσεις & Εξισώσεις Διαφορών, ενώ μέχρι το σαββατοκύριακο θα έχω τελειώσει και την Εισαγωγή στις Ηλεκτρικές Μετρήσεις & βοήθημα για το εργαστηρίου (πως να χρησιμοποιήσετε τα όργανα κτλ).

Πιο αναλυτικά τι περιέχουν οι σημειώσεις:

Μαθηματική Ανάλυση 1 (2 Τετράδια Α4)
1ο Τετράδιο: Ολοκληρώματα
Αόριστα Ολοκληρώματα
-> Συνοπτική θεωρία ολοκληρωμάτων και διαφορικού
-> Όλες οι μέθοδοι ολοκλήρωσης με περίπου 10 παραδείγματα για κάθε είδος
-> Λυμένα όλα τα αόριστα ολοκληρώματα που έχουν "πέσει" τα τελευταία 15 χρόνια.
-> Περίληψη Κεφαλαίου

Ορισμένο Ολοκλήρωμα
-> Συνοπτική θεωρία (κατά παράγοντες, αλλαγή μεταβλητής)
-> Περιπτώσεις υπολογισμού όταν τα όρια ολοκλήρωσης είναι ειδικές περιπτώσεις.
-> Εφαρμογές Ορισμένου Ολοκληρώματος (Εμβαδόν επίπεδου χωρίου, μήκος, όγκος και επιφάνεια εκ περιστροφής) σε  κάθε περίπτωση μορφής καμπύλης (y=f(x), πολικές συντεταγμένες, παραμετρική μορφή).
-> Λυμένα όλα τα θέματα πάνω σε εφαρμογές του ορισμένου ολοκληρώματος.
-> Περίληψη Κεφαλαίου


2ο Τετράδιο: Αριθμητικές Σειρές & Γενικευμένα Ολοκληρώματα

Αριθμητικές Σειρές
-> Συνοπτική θεωρία των κριτήρια σύγκλισης & ~5 παραδείγματα για κάθε περίπτωση
-> Περίληψη Κεφαλαίου

Δυναμοσειρές
Συνοπτική θεωρία και παραδείγματα από:
-> Ακτίνα σύγκλισης
-> Ανάπτυγμα Taylor & Μac Laurin
-> Άθροισμα Σειρών
-> Λυμένα όλα τα θέματα πάνω σε σειρές
-> Περίληψη Κεφαλαίου

Γενικευμένα Ολοκληρώματα
-> Εξέταση των Κριτηρίων Σύγκλισης για Τύπους Ι, ΙΙ, Μικτά

Μια ματιά πριν τις εξετάσεις...
-> Περίληψη όλης της ύλης

Βιβλιογραφία:
Μαθηματική Ανάλυση 1,2 (Γκαρούτσος), Διαφορικός και ολοκληρωτικός λογισμός (Μειμαρίδου, Σχοινάς)

Ασκησεολογία:
Μαθηματική Ανάλυση 1,2 (Γκαρούτσος), Παλιά θέματα.

Διαφορικές Εξισώσεις (1 Τετράδιο Α4)

Διαφορικές Εξισώσεις 1ης τάξης:
Εξετάζω μια-μια όλες τις μορφές ως εξής:
-> Μορφή
-> Τρόπος λύσης
-> Παράδειγμα

Διαφορικές Εξισώσεις 2ης τάξης:
Εξετάζω μια-μια όλες τις μορφές (που μπορούν να λυθούν) ως εξής:
-> Μορφή
-> Τρόπος λύσης
-> Παράδειγμα

Μετασχηματισμός Laplace (έχει μεταφερθεί στο μάθημα των μιγαδικών αλλά το έχω συμπεριλάβει μιας και λύνει και διαφορικές εξισώσεις)

Συστήματα Διαφορικών Εξισώσεων
-> Συνοπτική θεωρία
-> Πολλά παραδείγματα

Παλιά θέματα και πως τα λύνουμε (δε δίνονται αναλυτικές λύσεις, δίνεται ο τρόπος λύσης για εξάσκηση).

Βιβλιογραφία/Ασκησεολογία: Διαφορικές Εξισώσεις (Σχοινάς), (Γκαρούτσος)

Εξισώσεις Διαφορών (30 σελλίδες Α4)

-> Πρώτης τάξης. (Αναλυτικά λυμένα παραδείγματα)
-> Δεύτερης και ανώτερης τάξης. (Αναλυτικά λυμένα παραδείγματα)
-> Συστήματα εξισώσεων (Αναλυτικά λυμένα παραδείγματα) - περιέχεται ο τρόπος λύσης με το θεώρημα Caylley Hammilton που ΔΕΝ υπάρχει στο βιβλίο.
-> Μετασχηματισμός Ζ.

Βιβλιογραφία/Ασκησεολογία: Εξισώσεις Διαφορών (Σχοινάς)

Εισαγωγή στις Ηλεκτρικές Μετρήσεις (1 Τετράδιο Α4) (Έτοιμο σε περίπου 1 εβδομάδα απο τώρα)

-> Συνοπτική θεωρία (SOS) του μαθήματος
-> Ασκήσεις πάνω σε: Θεωρία σφαλμάτων, Γέφυρες, Ενισχυτές, Μετατροπή της κλίμακας οργάνου
-> Βοήθημα για το εργαστήριο, πως δουλεύουν τα όργανα; τι πρέπει να προσέξω; Λύσεις παλιών θεμάτων.


Τώρα πως μπορεί να γίνει η διανομή αυτών των σημειώσεων μιας και είναι σε χειρόγραφη μορφή...
Έχω σκεφθεί τις εξής δυο πιθανές λύσεις:
α) Να τις δώσω σε κάποιον και αυτές να διαδοθούν αλυσιδωτά σε όποιον ενδιαφέρεται. Καλό είναι σε αυτή τη περίπτωση να κρατηθεί μια λίστα ποιοι έχουν πάρει τις σημειώσεις και όποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει με κάποιον από αυτούς.
β) Για μένα αυτή είναι η ιδανικότερη λύση: Να αναλάβει κάποιος να τις scanάρει (προσοχή μιλάμε για τεράστιο όγκο) να τα μετατρέψει σε pdf και να τα ανεβάσει στο forum. Εγώ δυστυχώς δεν έχω σε καμία περίπτωση χρόνο για κάτι τέτοιο. Βασικά  δε ξέρω αν μπορώ να το κάνω σε κάποιο φωτοτυπάδικο, να μου δώσουν τα scans σε κάποιο flashάκι ίσως?

Τέλος να αναφέρω ότι προσπάθησα πολύ να μην έχω λάθη και παραλείψεις στις λύσεις, ίσως σε κάποια σημεία κάτι να μου ξέφυγε, ότι εντοπίσετε παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου.
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 28 Ιουν 2009, 17:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Επεξεργασία τίτλου έπειτα από αίτηση του χρήστη
Stokos
 

Re: Έτοιμες οι πρώτες σημειώσεις-βοηθήματα που σας είχα πει

Δημοσίευσηαπό megatron » 07 Οκτ 2008, 00:54

Καλά εεε Stokos, φοβερή δουλειά.... Έχεισ τρελάνει κόσμο με αυτά που ανέβασες! ;D
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Έτοιμες οι πρώτες σημειώσεις-βοηθήματα που σας είχα πει

Δημοσίευσηαπό Lemon8 » 07 Οκτ 2008, 01:26

Εισαι μεγάλος ! ! !
Lemon8
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 20:11

Re: Έτοιμες οι πρώτες σημειώσεις-βοηθήματα που σας είχα πει

Δημοσίευσηαπό Stokos » 07 Οκτ 2008, 07:04

megatron έγραψε:Καλά εεε Stokos, φοβερή δουλειά.... Έχεισ τρελάνει κόσμο με αυτά που ανέβασες! ;D


Δε τα ανέβασα ακόμα αλλά όποιος θέλει να αναλάβει scan-upload μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου  :P
Stokos
 

Re: Έτοιμες οι πρώτες σημειώσεις-βοηθήματα που σας είχα πει

Δημοσίευσηαπό RUDEBOY » 17 Φεβ 2009, 18:31

ρε guys ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό για σημειώσεις στις εξισώσεις διαφορών του Καρυδά επιλογής 1ου έτους . Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
RUDEBOY
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 18:31

Re: Έτοιμες οι πρώτες σημειώσεις-βοηθήματα που σας είχα πει

Δημοσίευσηαπό Stokos » 17 Φεβ 2009, 18:52

Στείλε μου πμ και θα το κανονίσουμε.
Stokos
 

Re: Σημειώσεις/Βοηθήματα σε μαθήματα του 1ου έτους.

Δημοσίευσηαπό Stokos » 18 Φεβ 2009, 11:37

Οι σημειώσεις Ανάλυση 1 είναι στο φωτοτυπάδικο δίπλα στον Παπασωτηρίου (το πάνω).
Ζητάτε "Σημειώσεις Ανάλυση 1 του Τσορμπατζόγλου Γιώργου" και τις βγάζετε (θα σας κοστίσουν γύρω στα 12,50 Ευρώ και για τα 2 τετράδια).
Οι σημειώσεις θα βρίσκονται εκεί μέχρι το τέλος της εξεταστικής...
Stokos
 

Re: Σημειώσεις/Βοηθήματα σε μαθήματα του 1ου έτους.

Δημοσίευσηαπό Stokos » 18 Φεβ 2009, 19:51

Οι σημειώσεις Εξισώσεις Διαφορών είναι στο φωτοτυπάδικο δίπλα στον Παπασωτηρίου (το πάνω).
Μπορείτε να περάσετε από το πρωί 19/2/09 να τις βγάλετε. Οι σημειώσεις θα βρίσκονται εκεί μέχρι το τέλος της εξεταστικής...
Stokos
 

Re: Σημειώσεις/Βοηθήματα σε μαθήματα του 1ου έτους.

Δημοσίευσηαπό Stokos » 28 Ιουν 2009, 16:11

Λοιπόν κάθισα και οργάνωσα όλες τις σημειώσεις τώρα που (σχεδόν) τέλειωσε η εξεταστική και ιδού η νέα λίστα:

---

1ο Εξάμηνο
* Γραμμική Άλγεβρα: Ό,τι έχω το έχω ανεβάσει στο forum.
* Fortran: Ό,τι έχω το έχω ανεβάσει στο forum.
* Αγγλικά Ι: Το λεξιλόγιο που υπάρχει στο forum.
* Εξισώσεις Διαφορών: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Είνα λυμμένες ασκήσεις και λυμμένα παλιά θέματα).
* Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπολογιστών: Προς το παρόν τίποτα, ετοιμάζονται όμως...
* Μαθηματική Ανάλυση Ι: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Συνοπτική θεωρία, λυμμένες Ασκήσεις και λυμμένα παλιά θέματα).
* Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Συνοπτική θεωρία, λυμμένες ασκήσεις από τα μαθήματα των κ.Σπάρη, κ.Ρούτση και κ.Καρκάνη)

2ο Εξάμηνο
* Διαφορικές Εξισώσεις: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Συνοπτική θεωρία και λυμμένες ασκήσεις).
* Δομημένος Προγραμματισμός C: Ό,τι έχω το έχω ανεβάσει στο forum.
* Ηλεκτρικές Μετρήσεις: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Συνοπτική θεωρία και λυμμένες ασκήσεις. Προς το παρόν περίπου 50% επικάλυψη της ύλης).
* Μαθηματική Ανάλυση ΙΙ: Ό,τι έχω το έχω ανεβάσει στο forum.
* Φυσική Ι: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Συνοπτική θεωρία και ασκήσεις από τα μαθήματα της κ.Σεμιτέλου).
* Αγγλικά ΙΙ: Το λεξιλόγιο που υπάρχει στο forum.
* Matlab: Σημειώσεις σε ηλεκτρονική μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Προγραμματάκια από τα εργαστήρια και τις εργασίες).

3ο Εξάμηνο
* Αριθμητική Ανάλυση: Εργασίες περασμένων ετών σε ηλεκτρονική μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum.
* Ηλεκτρικά Κυκλώματα Ι: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Λυμμένες ασκήσεις και λυμμένα παλιά θέματα).
* Ηλεκτρμαγνητικά Πεδία Ι: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, υπάρχουν στο forum.
* Τεχνική Μηχανική: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Λυμμένες ασκήσεις).
* Φυσική ΙΙ: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Συνοπτική θεωρία, παλιά θέματα μερικά εκ των οποίων λυμένα).
* C++: Σημειώσεις σε ηλεκτρονική μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Προγραμματάκια από τα εργαστήρια και τις εργασίες).

4ο Εξάμηνο
* Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία ΙΙ: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, υπάρχουν στο forum.
* Ηλεκτρονική Ι: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Λυμμένα όλα τα προβλήματα του βιβλίου από τα κεφ. 5-12).
* Java: Ό,τι έχω το έχω ανεβάσει στο forum.
* Επιστημονικοί Υπολογισμοί: Σημειώσεις σε ηλεκτρονική μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Προγραμματάκια από τα εργαστήρια και τις εργασίες).

5ο Εξάμηνο
* Μικροηλεκτρονική Ι: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Ασκήσεις από το διδάσκων, λείπουν μερικά μαθήματα...)
* Στοιχεία Μηχανών: Σημειώσεις σε έντυπη μορφή, ΔΕΝ υπάρχουν στο forum. (Ό,τι μοιράζονταν από τους κ.Σπάρη/κ.Καρκάνη τα περασμένα έτη).
Stokos
 

Παρατήρηση: Σημειώσεις/Βοηθήματα

Δημοσίευσηαπό pez » 12 Ιούλ 2009, 08:13

- Χμ! - Εντυπωσιακή ενέργεια για το συγκεκριμένο περιβάλλον - Αλλά και άλλο ένα βήμα μπροστά! - Θερμά Συγχαρητήρια! - Για το βήμα - Διότι υπάρχει και ερώτημα - Δυσάρεστο - Το ερώτημα: "Τίθεται ζήτημα πνευματικών δικαιωμάτων;" - Η πρόταση: Ο Σύλλογος να υποβάλλει το ερώτημα αρμοδίως προς τη Νομική Υπηρεσία - Να ακόμα ένα βήμα - Πιο μπροστά! - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος - ΥΓ - Όχι - Σας παρακαλώ να μην δυσαρεστείστε - Εδώ πρέπει να παρέχεται ανωτάτη εκπαίδευση - Να λοιπόν άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία για άλλο ένα πολύ καλό μάθημα - Καθότι -υπενθυμίζω- ο Μηχανικός πρέπει να πορεύεται επαγγελματικά, ως μέλος του ΤΕΕ, με οδηγό του την βάση νομικών δεδομένων ΝΟΜΟΣ - Θα πρόσθετα μάλιστα πως έτσι οφείλει να πορεύεται και κοινωνικά -
-
pez
 

Re: Σημειώσεις/Βοηθήματα

Δημοσίευσηαπό Stokos » 12 Ιούλ 2009, 11:27

Τίνος πνευματικά δικαιώματα?

1. Εάν εννοείται δικά μου πνευματικά δικαιώματα η απάντηση είναι "σε καμία περίπτωση". Σε αντίθεση με τα εμπορικά συγγράμματα όπου "απαγορεύεται η αναδιατύπωση και η διανομή χωρίς την άδεια του συγγραφέως" οι σημειώσεις μου σε αυτή τη μορφή "βοηθήματος" έχουν συγκροτηθεί ακριβώς για το αντίθετο, δηλαδή να φωτοτυπούνται και να μοιράζονται στους ενδιαφερόμενους φοιτητές. Ούτε χρήματα ζητάω, ούτε το όνομά μου υπάρχει πουθενά, ούτε κάποιο άλλο συμφέρον έχω από αυτές, άρα ποιος ο λόγος να διεκδικήσω ή να προσπαθήσω να κατοχυρώσω τα πνευματικά δικαιώματά μου?

2. Εάν εννοείται πνευματικά δικαιώματα των συγγραμμάτων που χρησιμοποίησα ως βιβλιογραφία η απάντηση είναι "δε γνωρίζω". Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποίησα (κυρίως σε μαθήματα όπως π.χ. τα μαθηματικά) ασκήσεις από βιβλία (που είτε αγόρασα είτε βρήκα στη βιβλιοθήκη) τις οποίες θεώρησα "καλές". Εφόσον όμως και η εκφώνηση και η επίλυση έχουν γραφτεί εκ νέου από εμένα (πολλές φορές διαφοροποιημένη μάλιστα) και δεν είναι με κάποιο τρόπο αυτούσια αναδιατύπωση/αναπαραγωγή του συγγράμματος το οποίο χρησιμοποίησα, δε νομίζω ότι έχω κάποιο πρόβλημα.
Εξάλλου... προπτυχιακός φοιτητής είμαι και εγώ. Σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσα να γράψω ένα πλήρες βοήθημα (σαν αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο) εκ του μηδενός, όλα τα παραπάνω είναι μια συλλογή από Πανεπιστημιακές παραδόσεις και κομμάτια των "επίσημων συγγραμμάτων του μαθήματος" και "ανεπίσημων βοηθήματων". Εάν όντως τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων των ανωτέρω παρακαλώ ενημερώστε με.

---

Και τώρα αντιστρέφω το ερώτημα: "Θα θέτατε εσείς κ.Ζιμουρτόπουλε θέμα πνευματικών δικαιωμάτων αν βλέπατε τις σημειώσεις σας από το openAntennas αναδημοσιευμένες (χωρίς την άδειά σας μεν αλλά με αναφορά του ονόματός σας ή ιστιοσελλίδας σας δε) σε κάποια σχολή τηλεπικοινωνιών, π.χ. στο ΤΕΙ Σερρών?"
Stokos
 

Καρτάλια και Θύματα

Δημοσίευσηαπό pez » 13 Ιούλ 2009, 09:05

- Θα διακινδυνέψω μια υπόθεση, χάριν του επίκαιρου, εξαιρετικά ενδιαφέροντος, θέματος: Δεν είστε λάτρης του "Public Domain" αλλά είστε οπαδός του "Open Access", πλην όμως δεν το γνωρίζετε! (Αυτό μου θυμίζει παλαιό σλόγκαν ελπιδοφόρου αλλά παταγωδώς αποτυχημένου μεταπολιτευτικού μικρό-κόμματος που το κατασπαράξανε. Τέλος πάντων...) Λοιπόν, έχουμε και λέμε: 0) Εργάζεστε και δημιουργείτε - 1) Παράγετε έργο - 2) Το έργο σας το διαθέτετε ανοικτά και δημοσίως επειδή πιστεύετε πως έτσι πρέπει να γίνεται ή εν πάση περιπτώσει επειδή έτσι σας αρέσει βρε αδελφέ! - 3) Το έργο σας το βρίσκουν έτοιμο, παρασιτικά, ανίκανα για το παραμικρό, λαθρόβια καρτάλια ("αετοί", ούτως ειπείν d;^) της πιάτσας του τίποτα πάντα με το αζημίωτο) και σας το βουτάνε - 4) Τα καρτάλια, "ξεχνάνε" να αναφέρουν καν πως εσείς δημιουργήσατε το έργο - 5) Και όχι μόνον αυτό, αλλά τα παντελώς ανίκανα για το παραμικρό καρτάλια σας φθονούν θανάσιμα ως επικίνδυνα -για αυτά- ικανό δημιουργό έργου - 6) Τα καρτάλια σας κατασπαράζουν μόλις βρουν την ευκαιρία, έτσι ώστε να μην ξεχωρίζει κανένας και να μην φαίνεται -μπαμ! να κάνει!- η ανικανότητά τους - Λοιπόν; Πώς σας φαίνεται τώρα αυτό; Σας αρέσει; Αν δεν σας πειράζει, τότε να με συγχωρείτε πολύ αλλά είστε άλλο ένα "κλασικό θύμα καρταλιών" - Αυτό το ξέρω πολύ καλά - Για την ακρίβεια, ξέρω πως το ολιγότερον είστε ένα "υποψήφιο θύμα καρταλιών", διότι θύματα καρταλιών υπήρξαμε κι εμείς στην μικρή Ερευνητική μας Ομάδα. Οπότε, ως διαπιστωμένο θύμα, προς υποψήφιο θύμα, σας λέω εντίμως: Μπορείτε να σταματήσετε την ανάγνωση εδώ. Μην διαβάζετε παρακάτω! Διότι δεν έχει νόημα. Είστε από αυτούς που θέλετε πρώτα να πάθετε κι ύστερα να μάθετε! Έργο χιλιοπαιγμένο. Ιστορικά επιβεβαιωμένο που λένε; Απ' αυτό. Σταματήστε λοιπόν! Αν όμως συνεχίζετε να διαβάζετε, αυτό σημαίνει ότι σας πειράζει. Και δεν είναι καθόλου ντροπή να σας πειράζει αυτό. Σας διαβεβαιώνω. Καθότι και εμάς μας πείραζε. Και μάλιστα μας πείραζε πολύ. Πάρα πολύ. Πάρα-πάρα πολύ! Πώς άραγε νομίζετε ότι αρχίσανε οι φασαρίες; Μα, με τις αλλεπάλληλες κλοπές του πνευματικού μας έργου! Και πώς αντιδράσαμε λοιπόν; Όχι βέβαια κατσικοκλέπτοντας κι εμείς, σαν κι αυτά, τα καρτάλια, το έργο αλλωνών, ε; - d;^) - Αλλά να, τη στιγμή που τα είχαμε βάψει μαύρα κι είχαμε φτάσει σε αδιέξοδο, περί το 1994 αν θυμάμαι καλά, να σου κι ανακαλύπτουμε πως υπάρχει και διαδίκτυο! Κι εκεί βρίσκουμε πως σαν κι εμάς υπήρχανε και άλλα θύματα στον κόσμο. Κι είδαμε πως δεν ήμασταν μόνοι μας, κοινωνικά αποκλεισμένοι, από καρτάλια κατασπαραγμένοι, περιθωριακοί. Ανοίξανε τα ματάκια μας! Είδαμε πως αντιδρούν τα άλλα θύματα. Κι ανακαλύψαμε κατάπληκτοι το FSF Free Software Foundation! Οπότε κι αρχίσαμε να δημοσιεύουμε ανοικτά και δημόσια στο διαδίκτυο. Αυτό ήταν! Αρχικά, το 1998, με άδεια διάθεσης του έργου μας "Copyleft" -τόσο ξέραμε, τόσο κάναμε!- που σαν ιδέα την πήραμε έτοιμη από το FSF. Και κατόπιν, μαθαίνοντας τα πράγματα για τα καλά. Κι έτσι ήταν που παραμερίσαμε -βάλαμε στην μπάντα οριστικά!- τους ιθαγενείς νταβατζήδες της γνώσης (Δεν τους άρεσε βέβαια καθόλου. Χάσανε τη "δουλειά" τους οι "ανθρώποι"... Δεν πειράζει! Ένα ξύδι στα παιδιά!) Κι έτσι σήμερα, παρόλο ότι υπάρχουν πολλά κατάλοιπα του πρώιμου Copyleft στο website μας -για να μην πω όλα Copyleft είναι ακόμη!-επικαλούμαι κι εγώ τον χρόνο που ποτέ δεν θα μας φτάνει d;^)- διαθέτουμε τώρα πια το έργο μας αφενός με την άδεια MIT, όταν πρόκειται για software, και αφετέρου με την άδεια Creative Commons Attribution 3.0 Unported License, όταν πρόκειται για ό,τιδήποτε άλλο, όπως π.χ. οι Σημειώσεις και τα Βοηθήματα, όπως τα λέτε. Και τι εξασφαλίζουμε έτσι; ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ! Την δυνατότητα δηλαδή να σύρουμε στα δικαστήρια ΟΛΑ τα καρτάλια που ΘΑ ΒΟΥΤΗΞΟΥΝ το ΕΡΓΟ μας ΧΩΡΙΣ να αναφέρουν ότι από ΕΜΑΣ το βούτηξαν. Αυτό. Λίγο είναι; Λοιπόν, σκεφτείτε λίγο: Σας κατασπάραξαν καρτάλια. Δεν ξέρετε τι να κάνετε. Είστε σε απόγνωση. Και ξαφνικά θυμάστε! "Έχω ΔΗΛΩΣΕΙ την άδεια διάθεσης! Μωρέ δεν τους χώνω μια μήνυση με αγωγή αποζημίωσης;" Εμείς λοιπόν αυτό θέλαμε, αυτό κατοχυρώσαμε. Ο καθένας κατοχυρώνει ό,τι του αρέσει. Οι άδειες διάθεσης έργων κυμαίνονται από Public Domain -κανένα δικαίωμα- έως Copyright -όλα τα δικαιώματα. (Με την ευκαιρία: το Copyright δεν θα είναι ποτέ "για πάντα", κι έτσι π.χ. διατίθενται σήμερα από το Internet Archive κλασικές αριστουργηματικές ταινίες στην συλλογή Feature Films) Αν τα καταφέρατε να φθάσετε μέχρις εδώ κάτω, τότε υπάρχει και η συνέχεια, που βρίσκεται εκεί πέρα: Συνδεθείτε με το Creative Commons Network! - Και: Καλή σας τύχη! - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος - ΥΓ1 - Το ότι είστε "προπτυχιακός" φοιτητής ενήλικος Πανεπιστημίου σημαίνει πως σίγουρα δεν είστε ανήλικος μαθητής επαγγελματικού Σχολείου - ΥΓ2 - Θυμηθείτε! Πολλοί εξαιρετικά επιτυχημένοι "συγγραφείς" (π.χ. Καθηγητές, Δάσκαλοι, Ερευνητές και άλλοι ) βρήκαν από νωρίς "τον τρόπο τους" και δεν πήρανε ποτέ το πτυχίο τους αφού βρίσκανε πως δεν τους χρειαζότανε καθόλου πια! Σας προτείνω λοιπόν να ξανασκεφτείτε την θέση σας για τις υπονοούμενες ικανότητες ως προϋποθέσεις συγγραφής ενός "πλήρους βοηθήματος" - ΥΓ3 - Δεν είμαι ειδικός αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα μπορεί να τεθεί θέμα πνευματικών δικαιωμάτων -στην περίπτωση αυτή προφανώς από τους άλλους- αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ένα τέτοιο έχει πάντα βάση! Γι αυτό και σας είπα: "Ρωτήστε -σαν Σύλλογος, επιτέλους!- αρμοδίως την Νομική Υπηρεσία" - Κάντε ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ! Σοβαρολογώ. - ΥΓ4 - Και εγώ πιστεύω ότι αυτός που καταβάλει πνευματικό έργο και λύνει (Προσοχή! Ενδεχομένως λάθος!) την άσκηση/το πρόβλημα που άλλος βάζει -από πού να την βρήκε άραγε ο άλλος;- έχει προφανώς και τα πνευματικά δικαιώματα του έργου του της λύσης δηλαδή της άσκησης/του προβλήματος. Αυτό δα μόνον μας έλειπε τώρα! Να πατεντάρουμε και τα (Προσοχή! Ενδεχομένως χωρίς απάντηση!) ερωτήματα! - ΥΓ5 - Χε! Χε! Καθόλου δεν θα μας πείραζε! Αφού μάλιστα η Σχολή Τηλεπικοινωνιών θα είναι ΤΕΙ! Τιμή μας! Αλλά ούτε και εσάς θα πρέπει να σας πειράζει, αφού δεν πρόκειται να κινδυνέψετε ποτέ, καθόλου κι από κανέναν. Τα Επαγγελματικά Δικαιώματα στην Πληροφορική και τις Τηλεπικοινωνίες του ΠΔ 44/2009 δεν αφορούν την Τεχνολογική αλλά την Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση - d;^) -
pez
 

Re: Σημειώσεις/Βοηθήματα

Δημοσίευσηαπό Stokos » 14 Ιούλ 2009, 03:45

Stokos
 

Re: Σημειώσεις/Βοηθήματα

Δημοσίευσηαπό pez » 14 Ιούλ 2009, 12:39

- Εμ, αυτά είναι που λέγαμε... - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Re: Σημειώσεις/Βοηθήματα

Δημοσίευσηαπό Bombastic » 19 Ιούλ 2009, 21:36

καρτάλια ε? Μπράβο! Πρόσεχε στόκε πρόσεχε!!!
παραθέτω την ερμηνεία ενός λήμματος, που όπως λέει και το παράδειγμα της ερμηνείας του τείνει να εκλείψει. Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι δεν το γνωρίζουν άτομα όπως ο στόκος για να μην παρεξηγηθώ.
Bombastic
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 03 Φεβ 2008, 17:36
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 83 επισκέπτες

cron