Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Ανακοινώσεις γενικής φύσεως σχετικά με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δ.Π.Θ.

Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 25 Νοέμ 2010, 14:53

Αξιότιμοι συνάδελφοι,

όπως ανακοινώθηκε στη Γ.Σ. του Συλλόγου τη Τετάρτη 10 Νοεμβρίου 2010, προκειμένου να επιλυθούν τα εξειδικευμένα προβλήματα του κάθε έτους, ο Σύλλογος Φοιτητών Τμήματος ΗΜΜΥ αποφάσισε να ενεργοποιήσει το θεσμό των Τριμελών Επιτροπών των Ετών (βλ. Άρθρο 25 Καταστατικού).
1) Όσοι επιθυμούν να δηλώσουν υποψηφιότητα (και δε το έχουν ήδη κάνει) παρακαλούνται να στείλουν e-mail στο: sfthmmy.duth -ατ- gmail.com το αργότερο μέχρι σήμερα (Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2010) στις 24:00 το βράδυ. Στο e-mail θα πρέπει να αναγράφονται υποχρεωτικώς το ονοματεπώνυμο, το ΑΦΜ και το έτος σπουδών του υποψηφίου.
2) Οι εκλογές θα πραγματοποιηθούν αύριο (Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2010) κατά τις ώρες 10:00 - 15:00 στο φουαγιέ των Αμφιθεάτρων στα νέα κτήρια ΗΜΜΥ. Δικαίωμα ψήφου έχουν μόνον οι Φοιτητές που βρίσκονται μέχρι και το 5ο έτος σπουδών. Για τη ψηφοφορία απαιτείται φοιτητικό πάσο.

εκ μέρους του Δ.Σ.,
ο Πρόεδρος, Τσορμπατζόγλου Γεώργος
ο Γραμματέας, Κουτσοκάλης Απόστολος
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό Stokos » 25 Νοέμ 2010, 15:05

Εγώ με τη σειρά μου, θέλω να ευχαριστήσω τους πρασσινοφρουρούς (αυτούς που τους οφείλουμε χάρη για τη λειτουργία του forum).

Αφού έβαλαν άρον-άρον εκλογές για να προλάβουν το Σύλλογο του Τμήματος και να παραπλανήσουν για άλλη μια φορά τους φοιτητές, επειδή τελικά δε τους βγήκε (δεν έκανε εκλογές κανένα έτος), φρόντισαν να τραμπουκίσουν τους φοιτητές που κολλούσαν τις αφίσες για την ανακοίνωση των εκλογών από το Σύλλογο του Τμήματος και τελικά να τις σκίσουν όλες!

Αλλά γι' αυτούς μου φαίνεται ότι τα έχουμε ξαναπεί...

Τσορμπατζόγλου.Γιώργος
Stokos
 

Re: Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό Roygbiv » 25 Νοέμ 2010, 19:05

Γίνανε εκλογές για τα 5μελη για τον Ενιαίο, την Τετάρτη.
Τουλάχιστον στο 1ο έτος.
15 steps, then a sheer drop.
Άβαταρ μέλους
Roygbiv
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2010, 17:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό Stokos » 25 Νοέμ 2010, 19:10

"Εκλογές" δεν τις λες. Μπήκε μέσα αιφνιδίως ο ΜΠΔ για να ανακοινώσει ότι θα γίνουν εκλογές στους Ηλεκτρολόγους (!). Το μισό έτος αποχώρησε και από τα περίπου τριάντα άτομα που έμειναν βρέθηκαν ακριβώς 5 για να καλύψουν τις 5 θέσεις. Στημένες διαδικασίες δηλαδή ::)
Stokos
 

Re: Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό Roygbiv » 26 Νοέμ 2010, 13:53

Stokos έγραψε:"Εκλογές" δεν τις λες. Μπήκε μέσα αιφνιδίως ο ΜΠΔ για να ανακοινώσει ότι θα γίνουν εκλογές στους Ηλεκτρολόγους (!). Το μισό έτος αποχώρησε και από τα περίπου τριάντα άτομα που έμειναν βρέθηκαν ακριβώς 5 για να καλύψουν τις 5 θέσεις. Στημένες διαδικασίες δηλαδή ::)


Ο σύλλογος είναι ένας για όλους τους φοιτητές της πολυτεχνικής σχολής Ξάνθης, οπότε δε θεωρώ πως τίθεται κάποιο θέμα.

Όσον αφορά τη διαδικασία, ήταν 60 άτομα. Επίσης, θα ήθελα να προσέχεις όταν διατυπώνεις εκφράσεις όπως "στημένες" διαδικασίες κλπ διότι υπήρξαν και άτομα που θέσανε υποψηφιότητα (6 σε αριθμό και όχι 5) που δεν ανήκουν στην παράταξη που μάλλον δε συμπαθείς.
15 steps, then a sheer drop.
Άβαταρ μέλους
Roygbiv
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2010, 17:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό Stokos » 26 Νοέμ 2010, 16:03

Από την απάντησή σου διαπιστώνω ότι δεν έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα κάποια βασικά πράγματα. Δε σε κατηγορώ... πρώτο έτος είσαι εξάλλου. Και εγώ έτσι ήμουν. Δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι. Όταν με το καλό φτάσεις στο έτος μου θα διαπιστώσεις και μόνος σου τη κατάσταση σε αυτό εδώ το Τμήμα (ή για να συνηθίζουμε: "Σχολή"), φαίνεσαι έξυπνο άτομο εξάλλου.

Τέλος νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δε μίλησα κατά παρατάξεων ή υποψηφίων (οι οποίοι στο κάτω-κάτω δε φταίνε αφού ούτε αυτοί ήξεραν και παραπλανήθηκαν) αλλά μίλησα κατά του ενιαίου συλλόγου που με τις "άρον-άρον" εκλογές καπέλωσε το Σύλλογο του Τμήματος. Αυτή είναι η "στημένη" διαδικασία.
Stokos
 

Re: Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό Roygbiv » 26 Νοέμ 2010, 20:43

Stokos έγραψε:Από την απάντησή σου διαπιστώνω ότι δεν έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα κάποια βασικά πράγματα. Δε σε κατηγορώ... πρώτο έτος είσαι εξάλλου. Και εγώ έτσι ήμουν. Δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι. Όταν με το καλό φτάσεις στο έτος μου θα διαπιστώσεις και μόνος σου τη κατάσταση σε αυτό εδώ το Τμήμα (ή για να συνηθίζουμε: "Σχολή"), φαίνεσαι έξυπνο άτομο εξάλλου.

Τέλος νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δε μίλησα κατά παρατάξεων ή υποψηφίων (οι οποίοι στο κάτω-κάτω δε φταίνε αφού ούτε αυτοί ήξεραν και παραπλανήθηκαν) αλλά μίλησα κατά του ενιαίου συλλόγου που με τις "άρον-άρον" εκλογές καπέλωσε το Σύλλογο του Τμήματος. Αυτή είναι η "στημένη" διαδικασία.


Οκ, σε έπιασα.
Πάντως, σχετικά με την κατάσταση των συλλόγων, οι φοιτητές, και ειδικά οι υποψήφιοι ήταν αρκετά ενημερωμένοι, για να είμαστε ειλικρινείς. Μπορώ να στο βεβαιώσω γιατί ήμουν ο ίδιος υποψήφιος.
Τέλος πάντων, απλά θέλω να πω πως ο ενιαίος είχε ανακοινώσει εκλογές την Τρίτη 23 (που έγιναν Τετάρτη τελικά) πριν από πολλές μέρες και κάποια μέλη παράταξης που ανήκουν στον ΣΦΗΜΜΥ ενημέρωσαν φοιτητές την τρίτη πως θα γίνουν εκλογές την Παρασκευή.

Δεν πίεσε κανένας κάποιον να ψηφίσει αναγκαστικά, ούτε υπήρχε "καπέλωμα". Ο καθένας ήταν ελεύθερος να επιλέξει ποιά επιτροπή θέλει να τον εκπροσωπεί.
15 steps, then a sheer drop.
Άβαταρ μέλους
Roygbiv
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2010, 17:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό Dimitrisgz » 26 Νοέμ 2010, 21:21

Το θέμα είναι ποιος σύλλογος έχει τη δικαιοδοσία να εκπροσωπεί τους φοιτητές... Νομίζω ο σύλλγος του τμήματος, σύμφωνα και με το νόμο. Σωστά; Έχω την εντύπωση ότι οι όποιοι εκρπόσωποι του εννιαίου δε γίνονται αποδεκτοί στο τμήμα ακριβώς επειδή είναι ενιαίος και άρα οι εκλογές (κάθε είδους) δεν έχουν και κάποιο νόημα πέρα από το να μετρούν τις δυνάμεις τους οι παρατάξεις. Άλλωστε πως γίνεται να με εκπροσωεπί εμένα ο πολ/μηχ?? (εδώ δεν αναφέρομαι μόνο σε εκπροσώπους ετών)
Dimitrisgz
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 14:07
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Προκήρυξη εκλογών για Τριμελείς Επιτροπές Ετών

Δημοσίευσηαπό Stokos » 26 Νοέμ 2010, 23:28

Roygbiv έγραψε:
Stokos έγραψε:Από την απάντησή σου διαπιστώνω ότι δεν έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα κάποια βασικά πράγματα. Δε σε κατηγορώ... πρώτο έτος είσαι εξάλλου. Και εγώ έτσι ήμουν. Δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι. Όταν με το καλό φτάσεις στο έτος μου θα διαπιστώσεις και μόνος σου τη κατάσταση σε αυτό εδώ το Τμήμα (ή για να συνηθίζουμε: "Σχολή"), φαίνεσαι έξυπνο άτομο εξάλλου.

Τέλος νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δε μίλησα κατά παρατάξεων ή υποψηφίων (οι οποίοι στο κάτω-κάτω δε φταίνε αφού ούτε αυτοί ήξεραν και παραπλανήθηκαν) αλλά μίλησα κατά του ενιαίου συλλόγου που με τις "άρον-άρον" εκλογές καπέλωσε το Σύλλογο του Τμήματος. Αυτή είναι η "στημένη" διαδικασία.


Οκ, σε έπιασα.
Πάντως, σχετικά με την κατάσταση των συλλόγων, οι φοιτητές, και ειδικά οι υποψήφιοι ήταν αρκετά ενημερωμένοι, για να είμαστε ειλικρινείς. Μπορώ να στο βεβαιώσω γιατί ήμουν ο ίδιος υποψήφιος.
Τέλος πάντων, απλά θέλω να πω πως ο ενιαίος είχε ανακοινώσει εκλογές την Τρίτη 23 (που έγιναν Τετάρτη τελικά) πριν από πολλές μέρες και κάποια μέλη παράταξης που ανήκουν στον ΣΦΗΜΜΥ ενημέρωσαν φοιτητές την τρίτη πως θα γίνουν εκλογές την Παρασκευή.

Δεν πίεσε κανένας κάποιον να ψηφίσει αναγκαστικά, ούτε υπήρχε "καπέλωμα". Ο καθένας ήταν ελεύθερος να επιλέξει ποιά επιτροπή θέλει να τον εκπροσωπεί.


Οκ. Απλά να πω ότι ο Σύλλογος του Τμήματος είχε προκηρύξει ήδη εκλογές από σχεδόν μισό μήνα πριν (βλ. εδώ http://groups.google.com/group/duth-sft ... 6635ab6bdf). Με την ευκαιρία διαφημίζω τη λίστα του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που διατηρεί ο Σύλλογος και σε προσκαλώ, αν θέλεις, γραφτείς για να συμμετέχεις στις συζητήσεις ;)

Η ενημέρωση από τη "συγκεκριμένη παράταξη που ανήκει στο ΣΦΤΗΜΜΥ" είναι πρωτοβουλία της "συγκεκριμένης παράταξης" την οποία ούτε καταδικάζω ούτε και επικροτώ. Προσωπικά δε μου αρέσει να μπαίνω στο αμφιθέατρο και να σας "πρήζω" για το τι είναι το "σωστό" και το "τι πρέπει να κάνετε", όπως δε μου άρεσε και όταν με "έπρηζαν" εμένα στο πρώτο έτος.

Και στο κάτω-κάτω της γραφής, οι διαμάχες αυτές μόνο κακό κάνουν. Σε όλους μας. Όλοι Φοιτητές στο ίδιο Τμήμα είμαστε και όλοι έχουμε τα ίδια προβλήματα. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μη μπορούμε όλοι να πάμε με το μέρος του Αυτονόητου (το κάθε Τμήμα αυτοδιοικούμενο με το Σύλλογο του, όπως σε όλη την Ελλάδα!) και της Νομιμότητας (ώστε να καταφέρουμε να τα λύσουμε πολιτισμένα).

Τσορμπατζόγλου.Γιώργος
Stokos
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 57 επισκέπτες

cron