Κοσμητορικές Εκλογές 2011

Ανακοινώσεις γενικής φύσεως σχετικά με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δ.Π.Θ.

Κοσμητορικές Εκλογές 2011

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 26 Μάιος 2011, 12:53

Στις Κοσμητορικές Εκλογές που θα πραγματοποιηθούν στις 31 Μαΐου ψηφίζουν και όλοι οι Φοιτητές. Οι υποψήφιοι είναι και οι δύο καθηγητές του Τμήματος, οι κ.Ν.Παπαμάρκος και κ.Χ.Κουκουρλής. Παρακάτω παραθέτουμε τα προεκλογικά τους μηνύματα.

Νικόλαος Παπαμάρκος

Αγαπητοί Συνάδελφοι, Αγαπητοί Φοιτητές

Επικοινωνώ μαζί σας προκειμένου να ζητήσω τη στήριξη της υποψηφιότητάς μου για τη θέση του Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής μας Σχολής στις προσεχείς εκλογές που θα διεξαχθούν την 31/5/2011. Ενόψει των κυοφορούμενων αλλαγών στα Πανεπιστήμια πιστεύω ότι ο μελλοντικός Κοσμήτορας θα αποκτήσει ουσιαστικότερο ρόλο στη λειτουργία της Σχολής μας. Πρέπει λοιπόν να ανταποκριθούμε επιτυχώς στις προκλήσεις της ιδιαίτερα κρίσιμης προσεχούς περιόδου και αυτό σίγουρα μπορεί να επιτευχθεί με τη συλλογική προσπάθεια όλων μας, Mελών Δ.Ε.Π., φοιτητών και λοιπού προσωπικού και όλα αυτά βέβαια μέσα σε ένα καθαρά ακαδημαϊκό περιβάλλον. Η Πολυτεχνική Σχολή και το Πανεπιστήμιο, ως ζωντανό κύτταρο της κοινωνίας, οφείλει να πρωτοστατεί στην αντιμετώπιση των νέων προκλήσεων. Ο Κοσμήτορας που θα εκλεγεί για τα επόμενα τέσσερα χρόνια θα καθορίσει μία
πληθώρα σημαντικών θεμάτων όπως είναι η ποιότητα στην καθημερινότητα όλων μας, το περιβάλλον εργασίας, αλλά και ζητήματα που σχετίζονται άμεσα με την εκπαίδευση, την ανάπτυξη και την προβολή της Πολυτεχνικής Σχολής. Θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι κύριο κίνητρο για την υποβολή της υποψηφιότητάς μου είναι η προσφορά προς την Πολυτεχνική Σχολή. Θεωρώ ότι μετά από 29 χρόνια στο Δ.Π. Θράκης έχω αποκτήσει
την εμπειρία και τις ικανότητες για να ανταποκριθώ σ’ αυτήν την πρόκληση. Είναι αλήθεια ότι το ενδιαφέρον του καθενός για το Πανεπιστήμιο
τεκμηριώνεται με τη συμβολή του μέσω της διδασκαλίας, της έρευνας, και της προώθησης της εικόνας της Σχολής μας και του
Πανεπιστημίου μας στο διεθνή χώρο. Ολοκληρώνοντας αυτήν τη σύντομη αναφορά στην υποψηφιότητά μου θα ήθελα
επιγραμματικά να αναφέρω ορισμένους άξονες δουλειάς και θέματα που θα ήθελα να αντιμετωπίσουμε μαζί:

· Η προάσπιση του ακαδημαϊκού ήθους και του περιβάλλοντος
λειτουργίας
· Η ενεργοποίηση της Σχολής και η λειτουργία της με διαφάνεια και
ουσιαστικό διάλογο
· Θέσπιση κανόνων ουσιαστικής βελτίωσης των σπουδών
· Η Καθιέρωση ομάδων εργασίας και επιτροπών για σημαντικά θέματα
· Η Ανάπτυξη των μεταπτυχιακών σπουδών
· Η επαφή με την πόλη και την τοπική κοινωνία
· Ο ευπρεπισμός των χώρων της Πολυτεχνικής Σχολής
· Η Βελτίωση της κτιριακής υποδομής
· Η έκδοση Ενημερωτικού Δελτίου για τις Δραστηριότητες της
Πολυτεχνικής Σχολής
· Η καθιέρωση Κύκλου επιστημονικών και λοιπών Διαλέξεων
· Η στήριξη φοιτητικών εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων

Αναφερόμενος κυρίως στους φοιτητές θα ήθελα να τονίσω ότι δίνεται η δυνατότητα σε όλους και όλες σας ανεξαιρέτως να συμμετάσχετε στην ψηφοφορία. Η ευκαιρία αυτή δεν πρέπει να πάει χαμένη. Η συμμετοχή στα κοινά είναι ταυτοχρόνως δικαίωμα και υποχρέωση όλων μας και αντικατοπτρίζει το μοντέλο του ενεργού πολίτη και είναι αυτό που εγγυάται την ουσιαστική δημοκρατία και τη διαμόρφωση του μέλλοντός μας.
Επειδή 21-27/5 θα λείπω σε προγραμματισμένο συνέδριο στο εξωτερικό, δεν θα μπορέσω να επικοινωνήσω άμεσα με όλους σας. Για όσους, κυρίως νέους συναδέλφους, δεν με γνωρίζουν, μπορούν να βρουν τα βιογραφικά μου στοιχεία στην ιστοσελίδα http://www.papamarkos.gr. Σε κάθε περίπτωση υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικής και τηλεφωνικής επικοινωνίας.

Με τιμή
Νικόλαος Παπαμάρκος
Καθηγητής Δ.Π.Θ.
Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
Πολυτεχνική Σχολή
Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών
Τομέας Ηλεκτρονικής και Τεχνολογίας Συστημάτων Πληροφορικής
Εργαστήριο Ανάλυσης Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων
671 00 Ξάνθη
Τηλ.: (25410) 79585
Κιν.:6944739901
Fax: (25410) 79569
Ηλεκ. Ταχυδ.: papamark -ατ- ee.duth.gr
Ιστοσελίδα: http://www.papamarkos.gr

Χρήστος Κουκουρλής

Αγαπητοί Φοιτητές,

με το παρόν μήνυμα επιθυμώ να σας ενημερώσω σχετικά με την υποψηφιότητά μου για τη θέση του Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής, να ζητήσω τη στήριξή σας και να σας υπενθυμίσω ότι η εκλογική διαδικασία θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη 31 Μαΐου 2011 στο Αμφιθέατρο των ΠΡΟΚΑΤ (http://www.duth.gr/news/2011-05-05-a.sxhtml).
Σύμφωνα με την ισχύουσα Νομοθεσία συμμετέχουν στην εκλογική διαδικασία όλοι ανεξαιρέτως οι *προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί *φοιτητές, δηλαδή όλοι εσείς οι αποδέκτες αυτού του μηνύματος. Βρίσκομαι στο ΔΠΘ από το 1975, ως φοιτητής από το πρώτο έτος δημιουργίας του τότε Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών. Η θέση του Κοσμήτορα απαιτεί διοικητική εμπειρία την οποία ασφαλώς διαθέτω, κυρίως (αλλά όχι μόνο) από τα 4 χρόνια των δύο θητειών μου ως Πρόεδρος στο Τμήμα ΗΜ&ΜΥ. Από τη θέση του Προέδρου του Τμήματος ΗΜ&ΜΥ έδειξα το έμπρακτο ενδιαφέρον μου για τα υπόλοιπα Τμήματα της Πολυτεχνικής. Επιγραμματικά και προκειμένου να μην κάνω κατάχρηση της υπομονής σας αναφέρομαι στα εξής:

- Η προμήθεια εγκατάσταση και λειτουργία του Προγράμματος Γραμματειών
(Unistudent) για ολόκληρη την Πολυτεχνική Σχολή, το οποίο, όπως όλοι θα
έχετε διαπιστώσει, εξυπηρετεί τη λειτουργία των Τμημάτων τα τελευταία
χρόνια, υλοποιήθηκε ύστερα από δική μου πρόταση στην Κοσμητεία της
Πολυτεχνικής Σχολής και αντίστοιχη ανάθεση από τον απερχόμενο Κοσμήτορα
Καθηγητή κ. Ι. Διαμαντή.
- Επίσης μου ανατέθηκε ομοίως και έφερα εις πέρας πρόσφατα το έργο της
διασύνδεσης των Φοιτητικών Εστιών με πολύ υψηλή ταχύτητα στο Διαδίκτυο κάτι
το οποίο οπωσδήποτε έγινε αισθητό στους οικότροφους των Φοιτητικών Εστιών.
Σημειώνω εδώ ότι και το ήδη υπάρχον δίκτυο οπτικών ινών κλπ που εξακολουθεί
να λειτουργεί οφείλεται σε δική μου πρωτοβουλία. Το ίδιο ισχύει και για τα
ασύρματα δίκτυα (Wi-Fi) τόσο του Τμήματός μας όσο και μέρους των ΠΡΟΚΑΤ.
- Πρωτοβουλία μου αποτελεί η έκδοση στη Αγγλική γλώσσα της Αναλυτικής
Βαθμολογίας του φοιτητή ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα για σπουδές
στο εξωτερικό, εξοικονομώντας, πλην της ορθής και έγκυρης μετάφρασης, χρόνο
και χρήματα υπέρ του φοιτητή, κάτι που πρόκειται να επεκταθεί και στα
υπόλοιπα Τμήματα της Πολυτεχνικής Σχολής.
- Τέλος, πλην των ανωτέρω μετέφερα στην Κοσμητεία ιδέες άλλων που
συμβάλλουν στη βελτίωση των παρεχόμενων εξυπηρετήσεων προς τους φοιτητές,
όπως π.χ. η προμήθεια ειδικού εκτυπωτή για την άμεση εκτύπωση των Διπλωμάτων
όλων των αποφοίτων, καθώς αυτά δεν έχουν εκδοθεί κατά τα 4-5 τελευταία
χρόνια λόγω της χρονοβόρου διαδικασίας η οποία ακολουθείτο μέχρι σήμερα.

Πιστεύοντας ότι οι υψηλοί και μεγάλοι στόχοι μπορούν να επιτευχθούν μόνον εφόσον προηγουμένως εξασφαλιστούν τα βασικά, τα καθημερινά και τα στοιχειώδη, και εφόσον με τιμήσετε με την ψήφο σας, να είστε βέβαιοι ότι θα επικρατήσει δικαιοσύνη μεταξύ όλων των φοιτητών είτε οργανωμένων σε παρατάξεις και συλλόγους είτε όχι. Όσοι από εσάς με έχουν ζήσει σε συνεδριάσεις του Τμήματός μας, είναι οι καλύτεροι μάρτυρες.

Με τιμή,
Χρήστος Κουκουρλής,
Αναπληρωτής Καθηγητής
Πρόεδρος Τμ. ΗΜ&ΜΥ/ΔΠΘ
--
Christos Koukourlis
Associate Professor
Democritus University of Thrace
Telecommunications Systems Laboratory
Tel. +30 25410 79597
GR67100 - Xanthi - Greece
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Κοσμητορικές Εκλογές 2011

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 29 Μάιος 2011, 18:30

Αύριο Δευτέρα στις 19:30 στο Αμφιθέατρο ΠΡΟΚΑΤ θα πραγματοποιηθεί ανοικτή συζήτηση (ελληνιστί "debate") με τους δύο υποψήφιους Κοσμήτορες. Θα συζητηθούν πολύ σημαντικά θέματα τη Πολυτεχνικής Σχολής στα οποία οι δύο υποψήφιοι Κοσμήτορες θα παραθέσουν τις προτάσεις τους.

Καλό θα είναι όλοι οι Φοιτητές και ιδιαίτερα οι "αναποφάσιστοι" να παρευρεθούν, προκειμένου να αποφασίσουν πως θα αξιοποιήσουν τη ψήφο τους στις Κοσμητορικές που θα πραγματοποιηθούν τη Τρίτη 31 Μαΐου.
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Κοσμητορικές Εκλογές 2011

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 30 Μάιος 2011, 21:00

From: Georgios Tsormpatzoglou <[email protected]>
Date: 2011/5/30
Subject: ανοικτή συζήτηση για εκλογή Κοσμήτορα
To: ΕΣΔΕΠ Ξάνθη <[email protected]>
Cc: Μέλη ΗΜΜΥ <[email protected]>, ΔΕΠ ΔΠΘ <[email protected]>, ΣΦΤΗΜΜΥ Open List <[email protected]>


Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα μέλη του Δ.Σ. του Ε.Σ.Δ.Ε.Π. Ξάνθης για την "ανοικτή", "ελεύθερη"και "δημοκρατική" συζήτηση σχετικά με τις αυριανές αρχαιρεσίες για ανάδειξη Κοσμήτορα, η οποία φυσικά δε θα μπορούσε να είχε διεξαχθεί χωρίς την αναγκαία λογοκρισία των τοποθετήσεων συγκεκριμένων παρευρισκομένων (συμπεριλαμβανομένων και εμού) που τόσο ταιριάζει στο ταλαιπωρημένο και πολυσυζητημένο Άσυλο Ιδεών.

Καλό βράδυ,
Τσορμπατζόγλου Γιώργος
Προπτυχιακός Φοιτητής ΗΜΜΥ, 5ο έτος.
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες

cron