Προεδρικές Εκλογές 2011

Ανακοινώσεις γενικής φύσεως σχετικά με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δ.Π.Θ.

Προεδρικές Εκλογές 2011

Δημοσίευσηαπό nippon » 21 Ιουν 2011, 10:44

Καλημέρα συνάδελφοι,

μόλις έμαθα ότι την Πέμπτη γίνονται εκλογές για την ανάδειξη του νέου προέδρου του τμήματος και το θεώρησα καλό να το κοινοποιήσω στο forum. Οι υποψήφιοι είναι η κ. Σαφιγιάννη και ο κ. Καράκος.
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να συμμετέχουμε ενεργά ως φοιτητές στην εκλογή του νέου προέδρου με την ψήφο μας και θα πρότεινα επίσης την διεξαγωγή ενός debate μεταξύ των υποψηφίων όπως έγινε και στις κοσμητορικές εκλογές.

Ποιά είναι η άποψή σας?
nippon
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009, 03:37

Re: Προεδρικές Εκλογές 2011

Δημοσίευσηαπό geo » 22 Ιουν 2011, 09:16

Αν και βλέπω ότι στάλθηκε σε λίστες και όχι μόνο,
αυτή είναι η ανακοίνωση της εφορευτικής επιτροπής
Συνημμένα
Afisa_eklogon.doc
(92 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 258 φορές
geo
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 13:53

Re: Προεδρικές Εκλογές 2011

Δημοσίευσηαπό Joey » 22 Ιουν 2011, 21:02

Οι ανακοινώσεις των υποψηφίων για τις εκλογές είναι οι εξής όπως τις βρήκα από τις mailing lists:
Από την κα. Σαφιγιάννη:
Αγαπητές/οι εκλέκτορες,

Με το μήνυμά μου αυτό θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι είμαι υποψήφια για τη θέση του Προέδρου του ΤΗΜ&ΜΥ στις εκλογές που θα γίνουν την Πέμπτη 23/06/2011.

Την απόφαση να είμαι υποψήφια πήρα συνειδητά, μετά από πολλή σκέψη, με αίσθημα ευθύνης και με στόχο να προσφέρω από μία υψηλή θέση στο Τμήμα, το οποίο στο παρελθόν μέσω άλλων θέσεων (Αναπληρώτρια Πρόεδρος Τμήματος, Διευθύντρια και Αναπληρώτρια Διευθύντρια του Τομέα Ενεργειακών Συστημάτων, Υπεύθυνη IAESTE της Πολυτεχνικής Σχολής, Υπεύθυνη Πρακτικής Άσκησης των φοιτητών του Τμήματος, Υπεύθυνη του φοιτητικού κλάδου IEEE, Πρόεδρος Επιτροπής Φοιτητικών Θεμάτων, μέλος διάφορων επιτροπών κ.ά.) υπηρέτησα.

Αρκετές φορές στο παρελθόν μου είχε γίνει από συναδέλφους μέλη ΔΕΠ του ΤΗΜ&ΜΥ σχετική τιμητική πρόταση, που για διάφορους λόγους δε με οδήγησε και στην αντίστοιχη απόφαση. Αυτή τη φορά η επιλογή είναι απόλυτα προσωπική, με κριτήριο ότι είναι προτιμότερο, σε περίπτωση που με τιμήσετε με την ψήφο σας και εκλεγώ, να απολογούμαι για λάθη που είναι αναπόφευκτο να κάνω κατά τη διάρκεια της θητείας μου, παρά για επιλογές που, ενώ είχα την ευκαιρία, δεν έκανα στο παρελθόν ή για πεπραγμένα άλλων.

Σε περίπτωση εκλογής μου και συνεπής προς το μακρόχρονο παρελθόν μου στο Τμήμα δηλώνω ότι, με τη βοήθεια όλων σας, θα λειτουργήσω ακαδημαϊκά, στοχεύοντας σε καλύτερες σπουδές για τους φοιτητές μας, σωστή και θεσμική λειτουργία του Τμήματος, προώθηση των επιστημονικών και ερευνητικών στόχων (προσωπικών και συλλογικών) και επικράτηση του καλύτερου δυνατού κλίματος.

Ευελπιστώ να με τιμήσετε με την ψήφο σας.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Αναστασία Σαφιγιάννη
Αν. Καθηγήτρια ΤΗΜ&ΜΥ, ΔΠΘ


και από τον κ. Καράκο:
Αγαπητοί Φοιτητές,

Την Πέμπτη 23/6/2011 διεξάγονται εκλογές για την ανάδειξη Προέδρου στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.
Με το κείμενο αυτό επιθυμώ να σας ενημερώσω για την υποψηφιότητά μου στη θέση του Προέδρου του Τμήματος και να ζητήσω τη στήριξή σας.

Πιστεύω ότι οι νέες συνθήκες που δημιουργούνται διεθνώς επιβάλλουν την αποτελεσματική λειτουργία του Τμήματος με την ενεργό συμμετοχή όλων μας.
Σας διαβεβαιώνω ότι κύριο κίνητρο για την υποβολή της υποψηφιότητάς μου είναι η προσφορά προς το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.

Μετά από 31 χρόνια ενασχόλησης με τα διοικητικά, ερευνητικά και διδακτικά θέματα του Τμήματος νομίζω ότι έχω αποκτήσει την κατάλληλη εμπειρία για να ανταποκριθώ στις υποχρεώσεις που απορρέουν από τα καθήκοντα του Προέδρου. Την εμπειρία αυτή είμαι πρόθυμος να μοιραστώ με όλους ανεξαιρέτως και σε κάθε επίπεδο. Θα προσπαθήσω ακόμη, να συμβάλω στην προώθηση και βελτίωση της θετικής εικόνας του Τμήματος τόσο στον ελληνικό όσο και στο διεθνή χώρο.

Θα είμαι πάντοτε διαθέσιμος και ανοικτός σε κάθε πρόταση και συνεργασία στο Γραφείο μου: Κτίριο Α, Τμ. ΗΜ&ΜΥ, Πανεπιστημιούπολη Κιμμερίων, δεύτερος όροφος, τηλ. 79755.

Με τιμή,

Αλέξανδρος Καράκος
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμ. ΗΜ&ΜΥ
Άβαταρ μέλους
Joey
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 12:18
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες