Virtual dj

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Virtual dj

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 21 Φεβ 2009, 11:48

Ασχολειται κανεις εδω μεσα με mixing σε virtual dj?? Γινεται να διαχωρισω τις εξοδους ηχου του pc μου, ωστε να εχω 1 εξοδο για τα ηχεια και 1 για τα ακουστικα?? Η καρτα ηχου που εχω ειναι Realtek HD audio.
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό kkalop » 21 Φεβ 2009, 13:36

Χρειάζεσαι 2η κάρτα ήχου.
Επίσης, προτείνω να δοκιμάσεις και το Traktor DJ Studio από Native Instruments το οποίο είναι πιο επαγγελματικό (που όμως θέλει κι αυτό 2η κάρτα για τη δουλειά αυτή) και συνεργάζεται μάλιστα με εξωτερικό μίκτη μέσω USB ώστε να βλέπεις στην οθόνη αυτά που κάνεις ;)
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 21 Φεβ 2009, 14:12

Βασικα νομιζα οτι επειδη η καρτα ηχου που εχω ειναι HD (χωρις να εχω ιδεα για το τι σημαινει αυτο ;D ) νομιζα οτι εχει τη δυνατοτητα να διαχωριζει τις εισοδους-εξοδους χωρις να χρειαζεται 2η. Το traktor το ειχα δοκιμασει πιο παλια αλλα μολις βρηκα skin για το virtual dj με την εμφανιση cdj1000 το παρατησα :P . Οταν λες μικτη usb, ενοεις κανονικο μικτη η καποιο controler σαν αυτο ??
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό kkalop » 21 Φεβ 2009, 14:39

Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 21 Φεβ 2009, 14:53

thnx kkalop!!!!!!! Xμμμμμμμ, αρχιζω να σκεφτομαι μια αγορα κονσολας :D !!!!!
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό kkalop » 21 Φεβ 2009, 15:57

Edit : Για να στέλνεις και ήχο στα ακουστικά για προακρόαση χρειάζεσαι τουλάχιστον μια πολυκάναλη κάρτα ήχου έτσι ώστε να βάλεις τα ακουστικά π.χ. στα πίσω ηχεία, αφού έτσι κι αλλιώς δεν ακούς surrond ήχο ταινίας αλλά παίζεις stereo !
Αυτή που λες ότι έχεις λογικά είναι η onboard σου , οπότε δύσκολα να είναι πολυκάναλη
Ωστόσο, για το λόγο αυτό υπάρχει αυτό για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου !!! (μόλις κατάλαβα πως λειτουργεί, καλά που μου το θύμησες να ασχοληθώ ;D ) , αρκεί λοιπόν να βάλεις στο πρόγραμμα που παίζεις τη μουσική για audio device το ASIO και μετά σου δίνει επιλογές σα να είχες διαφορετικά κανάλια !!!
Ελπίζω να τα καταφέρεις και στο VirtualDJ , σε μένα με το Traktor έπαιξε ;)
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 21 Φεβ 2009, 17:04

Δυστυχως δεν δουλευει. Βαζω στις ρυθμισεις ως καρτα ηχου το ΑSIO αλλα στη συνεχεια οταν παω να ρυθμισω τα καναλια για την εξοδο, ειναι στη μια περιπτωση σαν να εχω μονο το master ενω στη δευτερη σαν να εχω μονο ακουστικα δηλαδη ακουστικα και ηχεια βγαζουν παντα τον ιδιο ηχο. Λογικα ειπες kkalop θα ειναι λογω της καρτας ηχου (on board). thnx anyway
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό kkalop » 21 Φεβ 2009, 17:09

Βασικά πρέπει να ρυθμίσεις και το ASIO , το οποίο ξεκινώντας το πρόγραμμα θα εμφανιστεί στο system tray
στις advanced ρυθμίσεις του ενεργοποιείς και τις εξόδους πίσω και τα ακουστικά στο front panel
κι εγώ onboard έχω ;)
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 21 Φεβ 2009, 17:38

Λοιπον, με τις ρυθμισεις της παρακατω εικονας-συμβαινει αυτο που σου ειπα προηγουμενως (ηχεια και ακουστικα εχουν τον ιδιο ηχο). Στο ASIO ομως δεν βλεπω πουθενα να εχει front-rear panel (για εξοδο ηχου)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό kkalop » 21 Φεβ 2009, 17:52

xmmm, ok
εμένα είναι κάπως έτσι
Συνημμένα
asio.jpg
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 21 Φεβ 2009, 18:26

Και εγώ τα είχα καταφέρει με την πολυκάναλη έναν καιρό... Αλλά μετά μάζεψα φράγκα και πήρα το Hercules Console RMX.
Δεν έχει πλάκα η μείξη, χωρίς να χρησιμοποιείς 2 χέρια και πολλά κουμπάκια αντί του ποντικιού!!

Εικόνα

Τώρα χρειάζομαι και ηχεία όμως... Βέβαια με έχουν διώξει μια φορά (έμενα Βελισσαρίου και οπως ήμουν τα μάζεψα και έφυγα λόγω μουσικής!!!), αλλά δε πτοούμαι.
Λέω για τα M-Audio BX5a (έλεγα για τα ΒΧ8 αλλά μετά δεν θα βρω σπίτι εντός της πόλης...).

Πάντως γίνεται με την πολυκάναλη. Θα σου πει ο καλοπ. Αποτι φαίνεται το έχει λιώσει και αυτός το θέμα...:) :) :)
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό Mr Q » 22 Φεβ 2009, 08:21

Φίλε Lovabill to Hercules είναι αξιόπιστο,εννοώ θα το συνιστούσες για επαγγελματική χρήση;(ή να προτιμήσω το Vestax VCI-100;)Η ερώτηση είναι άσχετη με το topic αλλά με ενδιαφέρει η αγορά ενός midi controller.
Mr Q
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 19:40

Re: Virtual dj

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 22 Φεβ 2009, 20:08

Mr Q έγραψε:Φίλε Lovabill to Hercules είναι αξιόπιστο,εννοώ θα το συνιστούσες για επαγγελματική χρήση;(ή να προτιμήσω το Vestax VCI-100;)Η ερώτηση είναι άσχετη με το topic αλλά με ενδιαφέρει η αγορά ενός midi controller.


Όχι! Σε καμία περίπτωση! Για house party use only!! Η ανάλυση των τραγουδιών, θέλει mainframe, αν θέλεις να είσαι γρήγορος και τα κουμπάκια έχουν μία μικρή καθυστέρηση της τάξης των milliseconds, πράγμα που θα σε κάνει να μάθεις να μιξάρεις με αυτή τη καθυστέρηση και μετά άμα κάνεις σε κανά mk2, θα μπερδεύεσαι χωρίς να το θέλεις...

Άμα θέλεις επαγγελματική δουλειά, μακρυά από USB!!

Αν και....άμα είσαι καλός και στον Controller, κάνεις άνετα τη δουλειά σου... Στο χωριό μου το καλοκαίρι το είχαμε κάνει Ibiza με τον παλιό Controller της Hercules... Και πηδούσαμε όλοι σαν τα κριάρια...Τι να πω;;;
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron