How can you try OpenSolaris?

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό pez » 13 Ιουν 2009, 23:07

- "How can you try OpenSolaris?" - Sunday, June 14, 2009 12:04 AM - To: /F/L/O/S/S/ - Cc: Antennas RG - From: Petros Zimourtopoulos

- http://opensolaris.org/os/TryOpenSolaris/

- Sunday, June 14, 2009 12:11 AM - Και καλύτερα, εδώ:

- http://opensolaris.org/os/downloads/
-
pez
 

Re: How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό JoKo » 14 Ιουν 2009, 11:17

Ίσως θα ήταν σημαντικότερο να μας απαντούσατε γιατί να δοκιμάσει κανείς το OpenSolaris.

Τι περισσότερο προσφέρει από ένα σύστημα Linux;
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό pez » 14 Ιουν 2009, 13:06

- Χμ! - Εγώ, ειλικρινώς σας λέω, πως εκτιμώντας την μια κάποια, όποια, φήμη του, θα πρέπει να του δώσουμε τουλάχιστον μια ευκαιρία δοκιμής και μετά να βγάλουμε συγκριτικά, αν μπορούμε, συμπεράσματα - Εσείς όμως τι μας λέτε; - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Re: How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό JoKo » 14 Ιουν 2009, 13:33

Σας λέω ότι δε διαθέτω χρόνο για να το δοκιμάσω εκτός και αν μου αντιπαραβάλλετε βάσιμα επιχειρήματα (π.χ. benchmarks) αντί για τη φήμη του λειτουργικού.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό pez » 14 Ιουν 2009, 14:09

- Χμ! - Σεβαστό - Αλλά τότε τι να σας πω; - Αλιεύει βέβαια χρήστες - Έχει όμως -λένε- και πολύ καλό εξειδικευμένο -ιδιόκτητο- software - Fortran όμως δεν βρήκα ακόμα... - Έχω βέβαια το link αυτό http://developers.sun.com/sunstudio/ όπου: "Sun Studio software delivers a high-performance, optimizing C, C++, and Fortran developer toolchain for Solaris, OpenSolaris, and Linux operating systems, including support for multicore x86", αλλά θα είναι όλα αυτά δωρεάν; - Μια φορά που προσπάθησα να βγάλω άκρη με την Αθήνα, δεν τα κατάφερα να συνεννοηθώ - Δεν έπαιζε βέβαια τότε και η NIC του OpenSolaris στο μηχάνημα στο οποίο το δοκίμαζα - Τώρα όμως παίζει - Θα το ξαναδώ το ζήτημα πιο συστηματικά, γιατί με ενδιαφέρει - Το ενδιαφέρον είναι το μοναδικό κριτήριο για την ... "δαπάνη" του χρόνου - Αν και με το κριτήριο αυτό δεν φαίνεται εσείς να ενδιαφέρεστε, και μένα θα με ενδιέφερε να βρω κάποιους που να ενδιαφέρονται, και για αυτό τα γράφω όλα αυτά - συμφώνως προς το κριτήριο "δαπάνης χρόνου" d;^) - εν τούτοις, αν και όταν έχω νέα, τότε εκτός από την σχετική ανακοίνωση στη /F/L/O/S/S/ θα τα δημοσιεύσω και από εδώ - Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι που ενδιαφέρονται, αλλά ντρέπονται να το ομολογήσουν - Ποιος μπορεί ποτέ να ξέρει με τον Σκοταδισμό που Κρατεί, και τον τοσο Φόβο που προκαλεί, Εδώ Μέσα; - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Re: How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό JoKo » 14 Ιουν 2009, 19:44

Τελικά δαπάνησα και εγώ λίγο χρόνο κάνοντας μία μικρή αναζήτηση για το OpenSolaris και βρήκα κάποια πράγματα:

Το Sun Studio πρέπει να υποστηρίζεται και στο OpenSolaris, είδα links για download εδώ.

Με μια πρώτη ματιά, φαίνεται να θέλουν να αντικαταστήσουν το GCC στο λειτουργικό τους. Χρειάζεται όμως ακόμη αρκετή δουλειά ο compiler και θα πρέπει να πείσουν και τα open source projects να μη χρησιμοποιούν GCC-specific optimizations αν θέλουν να προχωρήσει το project. Ορίστε κάποια benchmarks που βρήκα (Sun Studio 12 vs. GCC3 vs. GCC4 Benchmarks).

Αν μπορεί να χτυπήσει κανείς το μεγαθήριο του GCC, προσωπικά θα πόνταρα στον LLVM αντί του Sun Studio, τουλάχιστον στον τομέα της C/C++. Για την Fortran που υπογράμμισε ο κ. Ζιμουρτόπουλος αγνοώ από το πρώτο έτος :D .

Τώρα, όσον αφορά για το λειτουργικό σύστημα αντίστοιχα benchmarks βρήκα στο ίδιο το site (AMD Shanghai Opteron: Linux vs. OpenSolaris Benchmarks και Ubuntu vs. OpenSolaris vs. FreeBSD Benchmarks), όπου φαίνεται γενικά το Linux ή και το FreeBSD να είναι γρηγορότερα του OpenSolaris.

Τέλος, εκτός από το Sun Studio, άλλες τεχνολογίες που διάβασα στα γρήγορα και φάνηκαν ενδιαφέρουσες ήταν το στενό Java integration (ίσως ένας Java developer να εκτιμούσε περισσότερο το λειτουργικό αυτό) και το σύστημα αρχείων ZFS (ίσως να θέλει να το δοκιμάσει κάποιος σε server με πολλούς δίσκους).

Δεν είδα όμως package management system αρκετά καλό, και γι' αυτό σταματάω στο σημείο αυτό και επιστρέφω εκεί που είμαι ;) .
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό pez » 14 Ιουν 2009, 20:30

- Μπράβο! - Καλή εργασία! - Ωραία! - Αργεί, ε; - Εγώ λέω πως η Java φταίει - Θα μελετήσω όσα αναφέρετε και θα επανέλθω σε πρώτη ευκαιρία - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος - ΥΓ - Βρήκα και την πρώτη πατάτα στην εγκατάσταση από το Live CD - Απαιτεί την μια από τις 4 primary partitions και δεν καταλαβαίνει από logical drives μέσα στην extended primary... - Περίεργο - Θυμάμαι πολύ καλά πως είχα "καταφέρει" να το εγκαταστήσω σε ένα logical drive - Για να δω, λίγο εδώ: http://www.flak.gr/forum/category-16/message-167.html - Όχι! Δεν θυμόμουν καθόλου καλά! - Θέλει πράγματι ΜΙΑ ολόκληρη Primary Partition - Μάλλον λόγω του Z (zettabyte, τώρα το βρήκα!) FS file system, ε; - Χμ! - Λογικό μου φαίνεται ... - Άντε τώρα πάμε, ξανά-ματά, για repartitioning - ΥΓ2 Τι θα γίνει; - Πάλι η Fortran; - Αμάν πια! - ΥΓ3 - Καλή δουλειά πάντως - Ενθαρρυντική - Πάω κι εγώ να ξαναπιάσω δουλειά -
pez
 

Πρώτες Δοκιμές

Δημοσίευσηαπό pez » 16 Ιουν 2009, 20:13

- Χμ! - Επειδή το re-partitioning στο μηχάνημα ήταν δυσχερές, άλλαξα μηχάνημα, όπου και το 2009/06 Live-CD δεν μπορεί καν να ξεκινήσει προκαλώντας φαύλο κύκλο από restarts - Άλλαξα λοιπόν version και δοκίμασα την 2006/11 ευελπιστώντας σε update από το Live-CD αμέσως μετά - Δεν βλέπω όμως πως μπορεί να γίνει - Οπότε βγήκα στο διαδίκτυο και έτσι ήταν που έμαθα on-line πως ο update manager έχει πρόσβαση στη βιβλιοθήκη αναβαθμίσεων -αλλά και άλλων υπηρεσιών υποστήριξης- έναντι καταβολής συνδρομής - Επειδή όμως η version είναι παλαιά και επειδή η τρέχουσα Live-CD version φαίνεται πως διαθέτει νέο update manager με πρόσβαση σε Free βιβλιοθήκες (αν θυμάμαι καλά, διότι η δοκιμή ήταν μικρής διάρκειας και η εγκατάσταση των updates προφανώς αδύνατη) δεν έχω καταλήξει ακόμα σε οριστικό συμπέρασμα - Εν πάση περιπτώσει, από άποψη ταχύτητας, η εκκίνηση του παλαιάς έκδοσης OpenSolaris 2006/11 συστήματος παίρνει μάλλον λίγο στο Celeron/2.66 GHz που χρησιμοποιώ στις δοκιμές όπου και είναι περίπου 1.5 λεπτό ενώ ο τερματισμός είναι σχεδόν ακαριαίος, αφού κρατά μόλις 7 δευτερόλεπτα - Οι δοκιμές συνεχίζονται - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Re: How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό JoKo » 18 Ιουν 2009, 12:15

Θα μπορούσατε να σχολιάζατε περισσότερο τη διαχείριση και την ποικιλία των πακέτων; Δοκιμάσατε να κάνετε αναβαθμίσεις; Πόσο γρήγορα μπαίνουν τα νέα πακέτα στη λίστα αναβάθμισης; Π.χ. ποια έκδοση του KDE είναι διαθέσιμη;

Και μία είδηση που μόλις είδα: Μεθαύριο, το Σάββατο 20 Ιουνίου, στις 14:00 - 16:00 υπάρχει ένα workshop για OpenSolaris στο ΕΜΠ υπό την αιγίδα του ΕΛ/ΛΑΚ. Περισσότερες πληροφορίες εδώ. Όποιος είναι στην Αθήνα, ενδιαφέρεται και αντέχει στη ζέστη, ας δηλώσει συμμετοχή :) ...

Ενδεχομένως το workshop να παρουσιαστεί live στο live.ellak.gr, τουλάχιστον το συνέδριο θα είναι σύμφωνα με αυτό.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Τα Ώνια της Εδώ Μέσα Σύγχυσης

Δημοσίευσηαπό pez » 19 Ιουν 2009, 21:54

- JoKo : (Πεμ Ιούν 18, 2009 1:15 pm) : "Και μία είδηση που μόλις είδα: Μεθαύριο, το Σάββατο 20 Ιουνίου, στις 14:00 - 16:00 υπάρχει ένα workshop για OpenSolaris στο ΕΜΠ υπό την αιγίδα του ΕΛ/ΛΑΚ. Περισσότερες πληροφορίες εδώ. Όποιος είναι στην Αθήνα, ενδιαφέρεται και αντέχει στη ζέστη, ας δηλώσει συμμετοχή"

Ι
- Πολύ ενδιαφέρον αυτό! - Προσέξτε όμως - Όχι: "υπάρχει ένα workshop για OpenSolaris στο ΕΜΠ υπό την αιγίδα του ΕΛ/ΛΑΚ", όπου ΕΛ/ΛΑΚ = Ε.λεύθερο Λ.ογισμικό/Λ.ογισμικό Α.νοικτού Κ.ώδικα, αλλά "υπάρχει ένα workshop για OpenSolaris στο ΕΜΠ υπό την αιγίδα της ΕΕΛ/ΛΑΚ" - Όπου το επιπλέον "Ε" σημαίνει "Εταιρεία"και οι υπόλοιπες λέξεις μπαίνουν όλες τώρα στη γενική πτώση - Υπάρχει όμως και ένα γενικότερο ενδιαφέρον εδώ - Στην πρόταση αυτή έχουμε την επίκληση τεσσάρων (4!) έξωθεν καλών μαρτυριών για να το πάρω απόφαση πως αξίζει τον κόπο να ενδιαφερθώ για το ζήτημα αυτό και συνεπώς να του διαθέσω τον χρόνο μου - "OpenSolaris", "ΕΕΛ/ΛΑΚ", "workshop" και "ΕΜΠ" - Κακό αυτό! - Διότι ΚΑΙ το OpenSolaris ανέφερα έσωθεν, ΚΑΙ Νόμιμο Σύλλογο ΦΛΑΚ Φ.ίλων Λ.ογισμικού Α.νοικτού Κ.ώδικα συν-ίδρυσα έσωθεν*, ΚΑΙ workshops οργανώνουν τα δραστήρια μέλη του ΦΛΑΚ έσωθεν, ΚΑΙ Πολυτεχνική Σχολή υφίσταται έσωθεν - Τότε; - Γιατί θα πρέπει να επικαλεσθώ τέσσερις (4) έΞωθεν καλές μαρτυρίες και δεν μου αρκούν οι δικές μου τέσσερις (4) έΣωθεν ζώσες πραγματικότητες; - Τι μου λείπει; - Μου λείπει η αυτοπεποίθηση! - Μπα; - Μα γιατί να διακατέχομαι άραγε από τέτοια ανασφάλεια, από τόση έλλειψη εμπιστοσύνης προς τον διπλανό μου Εδώ Μέσα; - Διότι έτσι με έχουν μάθει Εδώ Μέσα! - Διότι αυτό ακριβώς είναι το προϊόν της σύγχυσης η οποία καλλιεργείται συστηματικά Εδώ Μέσα - Πάρα Πολύ Κακό αυτό! -

ΙΙ
- Έχω όμως ενθαρρυντικά νέα για πρωτοπόρους - Σημειώνω μια ριζική αλλαγή πολιτικής στην υποστήριξη του OpenSolaris και του Development Software από την Sun - Στην τρέχουσα έκδοση του OpenSolaris υπάρχει πράγματι νέος gui online update manager, που μετά από free registration αναζητά σε ανοικτή βιβλιοθήκη αναβαθμίσεων - Έτσι έκανα ήδη την πρώτη αναβάθμιση! - Οι αναβαθμίσεις εκδίδονται σε CD/DVD ανά εξάμηνο - Επιπλέον όμως υπάρχει και gui online package manager - Με αυτόν κατέβασα από τον web, και εγκατέστησα επιτέλους, το Sun Studio με τρείς (3) fortran compilers: 77, 90 και 95! - Σημειωτέον μάλιστα ότι κατέβασα και μια cluster έκδοση του Sun Studio, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό - Και ευελπιστώ να σημαίνει αυτό που περιμένω να λέει η λέξη "cluster" - Κατά τα άλλα υπάρχουν περίπου 25,000 packages, μεταξύ των οποίων και το KDE, αλλά όλα αυτά δεν έχουν ενσωματωθεί ακόμη στις 3 βιβλιοθήκες της online αυτόματης εγκατάστασης - Υπολογίζω χονδρικά πως στις βιβλιοθήκες αυτές πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 3,500 packages άμεσης εγκατάστασης - Και λέω "τουλάχιστον" γιατί υπάρχουν και άλλα προϊόντα της Sun, όπως π.χ. το πολύ-"πλατφορμικό" VirtualBox που επίσης εγκατέστησα μετά όμως από επίσκεψη στην δική του, ξεχωριστή, ιστοσελίδα - Μετά από αυτά "το σύστημα τίθεται σε λειτουργία" - *Ο Σύλλογός ΦΛΑΚ ιδρύθηκε από μέλη του Τμήματός μας, προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς Φοιτητές, από μέλη ΔΕΠ, και από μέλη Προσωπικού - Είναι ο δεύτερος Σύλλογος ΕΛ/ΛΑΚ στην Χώρα και ο ΠΡΩΤΟΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σύλλογος ΕΛ/ΛΑΚ στην 'Αλλη -πλην Αθηνών- Ελλάδα - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Κι Άλλα Ευχάριστα Νέα!

Δημοσίευσηαπό pez » 20 Ιουν 2009, 15:08

- Ναι! - Μετά από ώρες -επί ωρών, ώ! ώρες- προσπαθειών, αποφάσισα να κατεβάσω και τις προηγούμενες iso versions 2008/05 και 2008/11, από τις οποίες είναι δυνατή η online αναβάθμιση στην τρέχουσα 2009/06 - Με το που δοκίμασα λοιπόν την 08/11 στο δύστροπο motherboard -ή μάλλον στο M/B χωρίς την δύστροπη version- έπαιξε! - Και έτσι έχουμε 2 στα 2 - 1) GIGABYTE GA-8IPE-775 : 09/06 + External NIC RTL 8139D External NIC και 2) ASUS P5VDC-MX + External NIC RTL 8139D : 08/11 - Οπότε κάπου εδώ ολοκληρώνεται νομίζω η δική μου παρέμβαση στο θέμα αυτό - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος - ΥΓ - Τρέχω τώρα να κάνω και την καλή μου πράξη - d;^) - Να συμπληρώσω τα αντίστοιχα δελτία στις OpenSolaris Hardware Compatibility Lists - Να μην ψάχνουν κι άλλοι, σαν κι εμένα, με τις Ώ! Ώρες - d;^) -
pez
 

Σεβαστός Αντίλογος

Δημοσίευσηαπό pez » 21 Ιουν 2009, 07:41

- Οφείλω όμως να παραθέσω και τα επόμενα:

1) Re: [a] Πρώτες Δοκιμές - Tuesday, June 16, 2009 10:57 PM - To: Antennas Research Group e-mailing list - From: Berketis N Michail:

... Πολλές εταιρείες έχουν ανακατευτεί με το linux ...

- Μιχάλη, Όπως θα θυμάσαι είχαμε πει πως προς τα εκεί θα πάει το πράγμα...

2) [a] [L] "How can you try OpenSolaris?" - Sunday, June 21, 2009 12:06 AM - To: Antennas RG, /F/L/O/S/S/" - From: Berketis N Michail:

- Λοιπόν, μετά από 2 μέρες δοκιμής δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να με έπειθε να το χρησιμοποιήσω αντί του debian ή του arch. Το OpSo είναι κατα τη γνώμη μου ένα συμπαθητικό unixοειδες με πολλά στοιχεία από ubuntu. Ίσως έχει πιο συμπαθητικά γραφικά αλλά στα μειον του είναι ότι δεν μπόρεσε μια απλή κάρτα δικτύου να την αναγνωρίσει. -Σύνοψη (προσωπική γνώμη): Δεν διαφέρει τίποτα από τα άλλα και υστερεί - ΜΝΜ -

- Μιχάλη: Ως ο υπεύθυνος, αφενός του ΦΛΑΚ και αφετέρου του Debian στην Ελλάδα Debian, η γνώμη σου μετράει - Πλην όμως σε παρακαλώ να δεις το πράγμα από την άποψη του ... δεσμώτη των MS Windows που αγωνίζεται να δραπετεύσει... - d;^) - Κατά τα άλλα τι να πω; - Κατάφερα πράγματι πριν από 2-3 εβδομάδες, και για *πρώτη!* φορά μετά από τόσα-και-τόσα χρόνια -όρα σχετικά μηνύματα από το 2003(;) στο αρχείο της λίστας- να εγκαταστήσω ... *μόνος* μου και σχεδόν *αμέσως* -μόνο 2-3 επανεγκαταστάσεις έκανα- το εντελώς νέο stable Debian 5 στην μια από τις δύο M/B που ανάφερα - Έλα όμως που ήθελα να δω τι γίνεται με τις NIC addresses, και θύμωσα με τα επαναλαμβανόμενα προειδοποιητικά μηνύματα να μην χρησιμοποιήσω τα -gui βεβαίως!- εργαλεία, και αποφάσισα να τα αγνοήσω τα μηνύματα αυτά, και έτσι με την πρώτη, όχι μικρό-ρύθμιση, αλλά με την πρώτη απλή ματιά που έριξα στα περιεχόμενα του configuration, ήρθε και κόλλησε το σύστημα και δεν ξεκολλούσε με τίποτα... - Το έσβησα - Προς μεγίστη λύπη μου - Καθότι τόσα χρόνια το παλεύω... - Εντάξει - Είπαμε * Σ Φ Α Ι Ρ Α Τ Ο ! * -άλλωστε πάντα τέτοιο δεν ήταν το Debian;- αλλά... - Κοίτα τώρα πως -συνεχίζω να- το βλέπω εγώ το πράγμα: - Είχαμε πει πριν από χρόνια πως οι εταιρείες, υπό την πίεση του FLOSS, θα αναγκαζόταν να ... ανοίξουν - Η SUN κάνει δουλειά της - Και όπως βλέπεις πέρασε από στάδια "προσαρμογής" στο Open - Όταν μετά από 2 χρόνια "δοκιμών" είδε πως δεν πιάνει το (εμπορικό) κόλπο του OpenSolaris με την καταβολή συνδρομών για τα updates,πέρυσι, τέτοια εποχή, τα παράτησε και άνοιξε για τα καλά! - Και επιπλέον βελτίωσε, από ό,τι βλέπω, και την ταχύτητα της Java... - Με συγχωρείς λοιπόν αλλά θα μου επιτρέψεις, παρ' όλη την εκτίμηση που ξέρεις πως σου έχω, να δοκιμάσω εγώ για λίγο ακόμα OpenSolaris - Κι όπως άκουσα κάποτε στην τηλεόραση τον Τσεκλένη να το λέει, προσπαθώντας να παρακινήσει κι αυτός τους ... ιθαγενείς του δικού του χώρου: "Μεγάλη Υπόθεση Το Αναγνωρίσιμο Όνομα!" - Όπως άλλωστε και του Debian στον χώρο των πολύτιμα ελεύθερων πειραματισμών - Θα μου πεις τώρα πως πάω σούμπιτος για άλλη μια απογοήτευση; - Θα σου απαντήσω με το motto των ΦΛΑΚ: - Δεν πειράζει! - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Re: How can you try OpenSolaris?

Δημοσίευσηαπό pez » 23 Ιουν 2009, 22:18

- Οφείλω και μια διόρθωση: Στο δεύτερο configuration ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ προσθήκη εξωτερικής κάρτας γραφικών - Δοκίμασα με επιτυχία μια PCI και μια AGP - Οπότε έχουμε: 2) ASUS P5VDC-MX + External NIC RTL 8139D + External 3D Blaster Banshee CT6760 PCI -ή- External nVidia GeForce 6200 AGP 8X : 08/11 - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron