Το vlc είναι προβληματικό;

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 21 Ιουν 2009, 14:51

Έβαλα την τελευταία έκδοσή του (0.9.9) έπειτα από φρέσκο φορμάτ. Άρχισα να παρατηρώ ότι καρεδιάζει, πιξελιάζει, χάνει ολόκληρες σκηνές όταν παίζω x264 ταινίες. Στην αρχή σκεφτόμουν μήπως φταίει η κάρτα γραφικών μου (8800gt). Μήπως δηλαδή τα'παιξε πλέον γιατί ο ήχος δεν έχανε καθόλου τη ροή του. Όταν άρχισε το πρόβλημα είχα τους drivers 185.85, πρόσφατα έβαλα και τους τελευταίους 186.18. Δεν άλλαξε κάτι. Το πιο κουλό ήταν ότι μια μέρα είχαν την ιδέα να βάλω το Windows Media Player να παίξει τις ίδιες ταινίες και ω του θαύματος, έπαιζαν κανονικότατα. Δεν τίθεται θέμα κατεστραμμένων αρχείων με άλλα λόγια. Θυμάμαι ότι αυτό το πρόβλημα δεν το είχα παλιά, έψαξα και βρήκα παλιότερη έκδοση που είχα και έπαιζαν όλα (0.8.6). Τα ίδια προβλήματα ακριβώς όμως και με αυτήν.

Το συμπέρασμα είναι πως η κάρτα γραφικών δουλεύει κανονικά, εφόσον με άλλο πρόγραμμα το αποτέλεσμα είναι σωστό. Το vlc μάλλον δεν μπορεί να συνεργαστεί σωστά με τους drivers της nvidia. Έχει κανείς καμία ιδέα να προτείνει;

Θα μπορούσα να χρησιμοποιώ το WMP αλλά δεν έχω όρεξη να φορτώνει κάθε φορά τα ffdshow και το vobsub, δεν είναι λειτουργικό αυτό σε περίπτωση που θες να κάνεις μικροαλλαγές σε υπότιτλους και στην ταινία. Στο vlc αυτά γίνονται με απλά Hotkeys που είναι πολύ βολικά. Συν του ότι είναι χιλιάδες φορές ελαφρύτερο.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 21 Ιουν 2009, 15:13

τα προβλήματα που λες τα κάνει κ σε μένα.. δε ξέρω αν παίζει τίποτα με τα codecs παλιά είχα του divx και κολλάγε αλλά μετά έβαλα το k-lite και πάει κάπως καλύτερα.. Πάντως μπορώ να πώ ότι οι πιο παλίες version πηγαίνανε καλύτερα..από οτι οι καινουργιες
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό kkalop » 21 Ιουν 2009, 15:15

Ρε Jimmichael, για βίντεο ο καλύτερος player μακράν πλέον (εδώ και 1 χρόνο) είναι ο KMPlayer
και δεν το λέω μόνο εγώ....το λένε αρκετές ψηφοφορίες σε διάφορα forum ;D

http://www.kmplayer.com/
δε χρειάζεται κανένα πακέτο codecs καθώς έχει δικά του ενσωματωμένα και παίζει τα πάντα ταχύτατα και απροβλημάτιστα !!!
Τελευταία επεξεργασία από kkalop και 21 Ιουν 2009, 15:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 21 Ιουν 2009, 15:16

To vlc δεν έχει να κάνει με codec packs. Τα codecs είναι ενσωματωμένα. Αυτά που αναφέρεις έχουν να κάνουν με το WMP και το winamp.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 21 Ιουν 2009, 15:33

Το vlc είναι open source. Άμα έχει λάθη βρείτε και και λύστε τα. Δε φτάνει που είναι και τζάμπα!!!! Εμένα μου πάει μια χαρά αν και χρησιμοποιώ BS player :P
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 21 Ιουν 2009, 16:10

O lovabill ο καπιτάλας που βλέπει ταινίες με τον cyberlink.... άσε το bsplayer που αναφέρει.... καπιτάλας είναι
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό Maraz » 21 Ιουν 2009, 17:02

Παίδες καλό το VLC, καλό και το ΅WMP, καλό και το classic αλλά σαν το BS απλά δεν υπάρχει. Το χρησιμοποιώ χρόνια και για ταινείες και για μουσική και η μόνες φορές που κολλαει είναι όταν είναι ελλατωματικό το αρχείο...τσεκάρετε και να κάνετε συνέχεια ενημερώσεις ( Σας λέει πότε...)
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό Mr Q » 21 Ιουν 2009, 18:49

+ 10000 στον KKalop που είναι τόσο μπροστά,σας ανοίγει τα μάτια και εσείς δεν θέλετε να δείτε και να πιστέψετε.ΚΜ player,install & play,that's all folks,the end.
Mr Q
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 19:40

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό brera » 22 Ιουν 2009, 13:16

Eμενα παλι με την 8500GT της Νvidia δεν μου εχει βγαλει ποτε προβλημα.Αντιθετα παιζει εκει που τα αλλα σταματανε.Εγω σχεδον μονο αυτο χρησιμοποιω.Μηπως
δεν εγινε κατι σωστα στην εγκατασταση;
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Ιουν 2009, 14:06

Όχι δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο λάθος που αναφέρεις. Είναι προβληματικό το vlc με τα συγκεκριμένα πράγματα που'χω εγώ τουλάχιστον πάνω εφόσον εσένα λειτουργεί κανονικά όπως λες. Δοκίμασα και παλιότερη έκδοση και έχω τα ίδια ακριβώς προβλήματα. Είναι οι drivers οι τελευταίοι που το χαλάνε. Από τότε αρχίσαν αυτά τα προβλήματα.

Μου μένει να δοκιμάσω το bs να δω αν με βολεύει.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό Maraz » 22 Ιουν 2009, 15:47

Jim με το BS δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα εκτός και αν το πρόβλημα δεν είναι στο πρόγραμμα. Τσέκαρε το αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς. Ακόμα και ένα μωρό μπορεί να το χειριστεί αλλά αυτό δεν το καθιστά λιτό ( Τα μωρά νομίζω ότι είναι οι πιο απαιτητικοί πελάτες, δεν συμφωνείτε..???). Επίσης σε ταινείες δεν υπάρχει ποτέ πρόβλημα με υπότιτλους ( Όταν οι υπότιτλοι είναι οι σωστοί, σύμφωνα δλδ με το όνομα της ταινείας που αναφέρονται). In BS we trust...
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό JoKo » 22 Ιουν 2009, 20:03

JimMichael,

Μπορείς να μας πεις τι αρχείο προσπάθησες να φορτώσεις; Θέλω να πω σε τι είναι κωδικοποιημένο...

Εγώ σε Windows χρησιμοποιώ Media Player Classic και ffdshow, τα οποία συνήθως εγκαθιστώ από το Combined Community Codec Pack (CCCP).

Τον KMPlayer ποτέ δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά πρέπει να δουλεύει μια χαρά, ο author του έχει κατηγορηθεί ότι έκλεψε τον GPL κώδικα του Media Player Classic :P ...

Στην περίπτωση MPEG-4 και σε Windows, και ο CoreAVC πρέπει να είναι καλός (όποιος τον τρέξει σε Linux - πληροφορίες εδώ - ας κάνει τον κόπο να μου πει εντυπώσεις) και μάλιστα σιγά-σιγά αρχίζει να υποστηρίζει και GPU support. Και φυσικά για MPEG-4 γενικότερα, αν έχετε το κατάλληλο hardware (PureVideo, AVIVO), βρείτε decoder που να το εκμεταλλεύεται.

Στο Linux χρησιμοποιώ mplayer και FFmpeg (το ffdshow προέρχεται από αυτό το project). Μάλιστα, εδώ και κάμποσους μήνες έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ και ένα παρακλάδι του ffmpeg, το ffmpeg-mt που επιτρέπει να χρησιμοποιείς πολλαπλούς πυρήνες. Πάει πολύ καλά μπορώ να πω και αν θέλει κάποιος μπορώ να κάνω και δοκιμές μεταξύ ffmpeg και ffmpeg-mt.

Πάντως, παντού έχω και ένα VLC εγκατεστημένο. Ό,τι αρχείο τού έχω δώσει το παίζει και ας μην είναι ο καλύτερος σε απόδοση... :)
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Ιουν 2009, 20:18

χ264 ήταν τα αρχεία που κολλούσε (1080p). Ήταν λες και είχα παλιό πισί που έδειχνε καρέ καρέ τα παιχνίδια, αλλά χωρίς να χάνει τον ήχο. Αυτό άρχισε να γίνεται ξαφνικά, δε γινόταν παλιά, όταν μετά από ένα φορμάτ φρεσκάρισα τους οδηγούς της κάρτας γραφικών. Από τότε, παρόλου που ξανάκανα φορμάτ, έβαλα κι ακόμα πιο φρέσκους δεν κατάφερε να παίξει μια hd ταινία σε χ264 χωρίς τα καρεδιάσματα. Αλλά το ffdshow από wmp τα πήγε μια χαρά, πράγμα που με έβαλε τελικά σε υποψίες για την καλή συνεργασία μεταξύ των drivers και του vlc. Συνεργασία την οποία δεν την είχε ούτε η παλαιότερη έκδοσή του που δοκίμασα.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό JoKo » 22 Ιουν 2009, 22:44

Από μία επίσκεψη σε σχετικό thread των επίσημων forums του VLC βλέπω το εξής:
Try this: open the Preferences and tick the 'Advanced options' box, then go to Input / Codecs -> Other codecs -> FFmpeg
Change the loop filter: in the drop-down box for 'Skip the loop filter for H.264 decoding' change it to 'All'


Άλλα posts πρότειναν να απενεργοποιήσεις εντελώς το deblocking μιας και ήδη η ανάλυση είναι πολύ υψηλή (HD).

Πάντως και ο VLC τρέχει ffdshow, απλά πρόκειται για δικό του build και όχι του συστήματος (άρα μάλλον θα είναι πιο παλιό).

Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα το ffdshow από ffmpeg-mt που μάλλον υπάρχει στο http://www.cccp-project.net/beta/

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να τρέξεις το ffdshow του συστήματος από τον VLC.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Το vlc είναι προβληματικό;

Δημοσίευσηαπό James » 22 Ιουν 2009, 23:49

Από προσωπική εμπειρία, θα πρότεινα CoreAVC ή το φίλτρο της Cyberlink (εγκαθίσταται μαζί με το PowerDVD). Και τα δύο φίλτρα μπορούν να ενεργοποιηθούν από το MPC στα Options -> External Filters. Το φίλτρο της Cyberlink προσφέρει και Hardware Accelaration, αν έχει ενεργοποιηθεί από το PowerDVD. Ο ffdshow που χρησιμοποιούσα (πριν λίγους μήνες) δε νομίζω ότι προσφέρει αποτελέσματα ίσης ποιότητας με τα παραπάνω φίλτρα στο τομέα του HD. Τέλος, υπάρχει και ο ενσωματωμένος filter του MPC για περιεχόμενο H.264 (με υποστήριξη DXVA και αυτός).
Θα ήθελα να πω επίσης ότι συχνά η εγκατάσταση πολλών πακέτων codecs δεν είναι πάντα καλό. Συνήθως τα Direct Filters φορτώνουν όλα μαζί αν έχεις περισσότερα του ενός εγκατεστημένα (μήπως φταίει αυτό για το performance?).

MPC - HC - CoreAVC
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες