Linux

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Linux

Δημοσίευσηαπό Joe » 06 Απρ 2008, 20:19

Λοιπόν θέλω να βάλω linux στον υπολογιστή μου αλλά δεν ξέρω τι απ'όλα...Ubuntu,Kubuntu,Fedora κτλ....???
Καμιά βοήθεια από κάποιον που ξέρει?
Τελευταία επεξεργασία από Joe και 06 Απρ 2008, 20:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
koubi or not koubi?
Άβαταρ μέλους
Joe
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 05:36
Τοποθεσία: Somewhere out of space...

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 06 Απρ 2008, 20:51

Μη φανταστείς οτι ξέρω και πολλά. απλά ασχολήθηκα λιγουλάκι... ;)

Ubuntu = Kubuntu... Μόνη τους διαφορά νομίζω το γραφικό περιβάλλον, το οποίο στα Kubuntu είναι πιο windows-like (το λεγόμενο KDE)... Πάντως να σου πω ότι προσωπικά εμένα δε με προβλημάτισε και το γραφικό περιβάλλον του Ubuntu... Τώρα όσον αφορά τα Fedora, είναι ότι πιο κοντινό στα windows, απλά αν το πισί σου είναι καμιάς δεκαετίας, τότε σκούρα τα πράματα... :D

Αν με έβαζες να επιλέξω, εγώ θα έλεγα Fedora αν δεν ειναι πρόβλημα για τον υπολογιστή σου, αλλιώς θα πρότεινα Ubuntu, διότι μπορείς να βρεις πιο εύκολα γι αυτά άρθρα στο ίντερνετ ωστε να λύνεις πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν... ;)
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό kkalop » 06 Απρ 2008, 21:46

Συμφωνώ όσον αφορά στην υποστήριξη και τη μεγάλη εξέλιξη που παρουσιάζουν τα Ubuntu
επίσης να πω ότι εφόσον κάποιος ξέρει κάποια πράγματα μετά λίγες οι διαφορές ανάμεσα στις διάφορες διανομές του λογισμικού αυτού (κι αν βέβαια ξέρει και πολλά παραπάνω , οι διαφορές μπορεί να είναι και ουσιώδεις ώστε να σε κάνουν να διαλέξεις ;))
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 06 Απρ 2008, 23:11

Μια που ανοίχτηκε το θέμα, δε μας λέει κάποιος που ξέρει μερικές ουσιώδεις διαφορές των διάφορων εκδόσεων που δεν αναφέρθηκαν ήδη; ???
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό Joe » 07 Απρ 2008, 00:34

Thanx παιδιά...Λοιπόν εγκατέστησα αρχικά fedora αλλά δεν αναγνώριζε ούτε τον εξωτερικό σκληρό μου ούτε και το άλλο μισό του σκληρού(εσωτερικού)..Για τον πρώτο λόγο κυρίως είπα να αλλάξω και έβαλα ubuntu και μάλλον θα το αφήσω εκεί το θέμα καθώς αναγνώρισε και τον εξωτερικό αλλά και το υπόλοιπο τμήμα του σκληρού...Ένα πρόβλημα μόνο...Κατέβασα τον driver του modem μου σε linux από το site της εταιρίας αλλά δεν μπορώ να το εγκαταστήσω..Ακολουθώ το manual αλλά τίποτα...Το manual είναι για fedora...Φταίει μήπως αυτό?
koubi or not koubi?
Άβαταρ μέλους
Joe
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 05:36
Τοποθεσία: Somewhere out of space...

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό brera » 07 Απρ 2008, 21:53

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως στα ubuntu δεν μπορείς να συνδεθείς από modem.Και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν να αγοράσω router.Αυτό έκανα και τώρα δε θέλει ούτε εγκατάσταση ούτε τίποτα.Όλα αυτά τα λέω με μια επιφύλαξη.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας γράψει και εμάς να μάθουμε. :) ;) :D
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 07 Απρ 2008, 23:08

Νταξ εννοείται ότι με τα ρούτερ δεν έχεις πρόβλημα, αλλά και άμα ξέρεις και με μόντεμ μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου... Θέλει όμως να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις από Linux για να καταφέρεις να εγκαταστήσεις τους οδηγούς σωστά... Εγώ πχ θυμάμαι ότι για να βάλω το Sagem USB modem μου να δουλέψει σε Ubuntu και Kubuntu, έφαγα 2 μέρες και πάλι δεν δούλεψε σωστά... Και τελικά, πήγα στη λύση του ρούτερ... Φίλοι μου όμως που έχουν ασχοληθεί είτε ερασιτεχνικά, είτε επαγγελματικά με Linux, δεν είχαν πρόβλημα να το εγκαταστήσουν...
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό macJohn » 07 Απρ 2008, 23:18

Για εγκατάσταση του Sagem στο Ubuntu μπορείτε να συμβουλευτείτε αυτόν τον οδηγό.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό hetauma » 13 Απρ 2008, 13:03

macJohn έγραψε:Για εγκατάσταση του Sagem στο Ubuntu μπορείτε να συμβουλευτείτε αυτόν τον οδηγό.


Επίσης υπάρχει και το Ubudsl... πολύ πιό εύκολο

http://ubudsl.ubuntu.pl/
hetauma
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 15:51

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό Joe » 15 Απρ 2008, 23:51

Το Ubudsl το προσπάθησα αλλά δεν με συνέδεε με τίποτα...
Anyway...Απ'ότι βλέπω μάλλον θα καταλλήξω στη λύση του router να ησυχάσει το κεφάλι μου... ;)
koubi or not koubi?
Άβαταρ μέλους
Joe
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 05:36
Τοποθεσία: Somewhere out of space...

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 16 Απρ 2008, 09:58

τι modem έχεις;
ένας φίλος  μου που το είχε παιδέψει λίγο το θέμα το είχε βάλει...
σκέψου το 40 ευρώ είναι το router...
Τελευταία επεξεργασία από patirgerasimos και 16 Απρ 2008, 13:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό brera » 16 Απρ 2008, 10:59

Ε όχι εντάξει.Υπάρχει και ρούτερ της conn-x με 25 ευρώ :P
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 16 Απρ 2008, 11:29

Ντάξει το ρούτερ μπορείς να το δεις και σαν επένδυση... Παίρνεις ένα καλό ασύρματο και έχεις ίντερνετ και σε σταθερό και σε λάπτοπ και σε κάνα PS3 αν αγοράσεις... Άσε που με την άνοδο των ταχυτήτων στο ίντερνετ, το ρούτερ τείνει να γίνει μονόδρομος... Ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλά νομίζω ότι μετά τα 2 Mbps τα modem δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν και όλοι οι ISP προτείνουν ρούτερ...
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 16 Απρ 2008, 18:18

σωστός είσαι
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό M@R@S » 03 Φεβ 2011, 22:42

Σχετικά με τις διανομές Linux
Fedora Core : Πρόκειται για μια διανομή που ξεκίνησε με διαφορετικό όνομα και άνηκε στην εταιρεία RedHat. Κάποια στιγμή η μητέρα εταιρεία προσανατολίστηκε πλήρως προς το επιχειρηματικό κοινό και <<δώρισε>> ολόκληρο το project στη κοινότητα των φίλων του, προς ελεύθερη ανάπτυξη.
Mandriva : Η εν λόγω διανομή, γνωστή μεχρι πρότινος ως Mandrake, διακρίνεται για την εξαιρετική ευκολία στην εγκατάσταση και στη χρήση. Ωστόσο, τα εργαλεία που τη συνοδεύουν προσανατολίζονται σε ένα μάλλον μη απαιτητικό κοινό και θα κουράσουν τους υπόλοιπους.
SuSE : Τα γνωρίσματα της είναι η εύκολη και <<στρωτή>> εγκατάσταση, καθώς και ένα απλό αλλά πανίσχυρο εργαλείο διαχείρισης που θα φανεί χρήσιμο τόσο στους προχωρημένους όσο και στους νεοφερμένους χρήστες.
Debian : Σε μια προσπάθεια να ικανοποιήσει τους χρήστες κάθε επιπέδου, η εν λόγω διανομή ενδέχεται να δυσκολέψει όσους κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο Liux. Ωστόσο, πρόκειται για μια στιβαρή διανομή με ένα πανίσχυρο εργαλείο αναβάθμισης και διαχείρισης πακέτων εφαρμογών
Ubuntu : Βασισμένη στο Debian, η διανομή νε το αφρικάνικο όνομα προσπαθεί να συνδυάσει τη στιβαρότητα με τη φιλικότητα. Αξίζει να αναφερθί ότι μετά την εγκατάστασή της προσφέρει ικανοποιητικότατη υπστήριξη ελληνικών, χωρίς την ανάγκη ρυθμίσεων και τροποποιήσεων από μέρους μας!
Gentoo : Η εγκατάσταση της φαντάζει βουνό στους νεοφερμένους. Ωστόσο, οι προχωρημένοι χρήστες θα βρούν ένα λιτό και ταχύτατο σύστημα, με την ικανότητα να προσαρμόζεται και να βελτιστοποιείται πλήρψς στο υλικό του εκάστοτε υπολογιστή που τρέχει. Το εργαλείο που αναλαμβάνει τη διαχείριση των εγκατεστημένων εφαρμογών είναι ένα από τα ισχυρότερα - αν όχι τοχυρότερο!
Slackware : Η πιο underground διανομή γνωστή και ως διανομή των Hacker!
Κώδικας: Επιλογή όλων
If this is your first night you have to fight...
Άβαταρ μέλους
M@R@S
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 18:53

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron