Linux

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό MindThaGap » 27 Ιούλ 2011, 12:53

Ίσως μπορούμε να αναφερθούμε και στην ελληνική διανομή Linux http://monomaxos.host56.com/eng.htm
MindThaGap
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 19:21

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό nestoras » 28 Ιούλ 2011, 02:03

Αφήστε το linux και βάλτε κανένα bsd...
:-D
Κατά τη γνώμη μου, αφού αν κατάλαβα καλά είσαι αρχάριος, ξεκίνα με ενα Ubuntu και αργότερα βλέπεις. Η υποστήριξη σε forums κτλ. είναι πιο μεγάλη από τις άλλες διανομές. Αν όντως ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς πιο βαθιά θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις το modem και αν αποτύχεις να αγοράσεις ethernet router. Επίσης, σαν επιπλέον συμβουλή, προσπάθησε από την αρχή να παραμετροποιείς το συστημά σου από την κονσόλα κι όχι απο το γραφικό περιβάλλον για να καταλαβαίνεις τι ακριβώς σου γίνεται και για να σε βοηθήσει να περάσεις πολύ πιο εύκολα και σε άλλες διανομές.
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό MNO » 28 Μαρ 2012, 11:25

Απο την μικρη εμπειρια μου να πω οτι το ArchLinux μου εχει κανει την καλυτερη εντυπωση, θελει διαβασμα στο wiki του αλλα αξιζει.

Επισης αυτη την στιγμη σε λαπτοπ 10ετιας χρησιμοποιω το lubuntu που ειναι ουσιαστικα ubuntu με lxde περιβαλλον και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, idle το λαπτοπ δεν χρησιμοποιει πανω απο 80mb RAM
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό alehunter » 28 Μαρ 2012, 13:59

MNO έγραψε:Επισης αυτη την στιγμη σε λαπτοπ 10ετιας χρησιμοποιω το lubuntu που ειναι ουσιαστικα ubuntu με lxde περιβαλλον και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, idle το λαπτοπ δεν χρησιμοποιει πανω απο 80mb RAM

την δοκιμασα την εκδοση σου δεν ηταν τοσο καλη ,λιγο βαρια για το δικο μου μηχανημα.Δες και αυτη(http://puppylinux.org/main/Overview%20and%20Getting%20Started.htm) για πεπαλαιωμένα μηχανηματα ειναι super νομιζω


Για αρχαριο η καλυτερη εκδοση ειναι τα ubuntu τα οποια ειναι πολυ απλα και ευκολα στην χρηση.
Εμενα μου αρεσουν παρα πολυ open SUSE και Fedora
Η 2η ειναι παρσ πολυ ομορφη και κυριως τωρα με το καινουριο gnome(κατι σαν το kde αλλα πιο ομορφο εμφανισιακα) ειναι πολυ ομορφη για να ''παιζεις''
Εγω αρχισα με suse αν και μαλλον θα διαφωνησουν οι περισσοτεροι σου προτεινω να αρχισεις και εσυ με αυτη αφου ειναι αρκετα linuxοειδη και θα μαθεις και κατι σχετικα με τα linux απο αυτη σε αντιθεση με τα ubuntu που εμενα προσωπικα μου θυμιζουν windows.

Ομορφη επισης διανομη ειναι και mint να αρχισεις αλλα και για γενικη χρηση λενε ;)


Μonomaxos που αναφερει καποιος απο πανω την ειχα δει και εγω απο περιεργεια πιο πολυ μιας και ειναι η μονη ελληνικη αλλα δεν μπορω να πω πως συγκλονίστηκα κιολας....
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό alehunter » 28 Μαρ 2012, 22:17

Επισης,μια εκδοση που βρηκα τωρα και φαινεται αρκετα ομορφη

http://zorin-os.com/gallery.html
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Linux

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 29 Μαρ 2012, 14:32

Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες