Πρόβλημα με Cubase

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Πρόβλημα με Cubase

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 23 Ιουν 2008, 00:18

Ασχολείται κανείς με DAWs? Θέλω μια μικρή βοήθεια με το Cubase. Προσπαθώ να το συνδέσω μέσω ReWire με το Reason (το Reason παρ'όλα τα καλά του δεν έχει δυνατότητα ηχογράφησης... >:() και κάπου παίζει πρόβλημα και μου πετάει άκυρο. Θα δοκίμαζα το Ableton Live αλλά δεν το πολυσηκώνει ο υπολογιστής. Επίσης ένα γρήγορο tutorial για ηχογράφηση με το Cubase θα ήταν ευπρόσδεκτο.
Incarnated Solvent Abuse
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Πρόβλημα με Cubase

Δημοσίευσηαπό Mr Q » 23 Ιουν 2008, 02:48

Mr Fortsatos θα σου πρότεινα να αφήσεις το cubase και το ableton και να δοκιμάσεις κάτι άλλο.Το cubase μου
παρουσίαζε και μένα προβλήματα.Αν βρω κάτι θα σου στείλω. ;)

Kατέβασε από αυτή τη δεύθυνση http://www.sonycreativesoftware.com/soundforge ένα free trial του sound forge
της sony,δοκίμασε το και πες μου.Πιστεύω να σε ικανοποιήσει.Αν ναι θα βρούμε και την κανονική έκδοση.Ψάχνω την 9 και δεν την έχω βρει ακόμα.
Τελευταία επεξεργασία από Mr Q και 23 Ιουν 2008, 13:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Mr Q
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 19:40

Re: Πρόβλημα με Cubase

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 23 Ιουν 2008, 14:46

Έχω ολόκληρη έκδοση του Soundforge (την 8 ) αλλά το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα (μόνο για mastering σε κάποια τραγούδια και για πέρασμα κάποιων effects-για ηχογράφηση όχι). Έχω και το Nuendo αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Αυτό που δοκίμασα ήταν να κάνω import τη μουσική από το Reason στο Audacity και να ηχογραφήσω εκεί. Καλό ήταν το αποτέλεσμα (και με ελάχιστο latency-να 'ναι καλά η M-Audio... :)) αλλά θα προτιμούσα να δούλευα σε περιβάλλον Reason (έρωτας με το Reason... :D) και να είναι συγχρονισμένα τα 2 προγράμματα. Αλλά δυστυχώς το Audacity δεν είναι συμβατό με το ReWire. Εν τω μεταξύ το Cubase το ξέρω ελάχιστα και κατέβασα τα manual και είναι γύρω στις 1800 σελίδες!!! Anyway τα συμβατά με ReWire είναι τα (εκτός από Cubase, Reason και Ableton) ReBirth, Reaper, Logic και Acid Pro. Οπότε θα δοκιμάσω το Acid Pro που το κατέχω και λίγο... Thanx πάντως! :)
Incarnated Solvent Abuse
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες