Problem hyperthreading cpu

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Problem hyperthreading cpu

Δημοσίευσηαπό maria_z » 29 Ιουν 2008, 23:45

Στον υπολογιστη του πατερα μου εμφανιζεται το εξης μηνυμα οταν ανοιγει τον υπολογιστη:

"C1E BIOS SUPPORTED
hyper-threading cpu"

και εκει κολλαει...δε  μπαινει στα windows..

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει???
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Re: problem hyperthreading cpu

Δημοσίευσηαπό James » 30 Ιουν 2008, 00:24

Δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα...
Τι επεξεργαστή έχει? Τι μητρική?
Είχε προϊστορία σχετικά με τέτοιου είδους προβλήματα?
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: problem hyperthreading cpu

Δημοσίευσηαπό maria_z » 30 Ιουν 2008, 00:42

Δε μου ειπε αλλα θα ρωτησω αυριο πρωι και θα ξαναστειλω.
Δεν ειχε προιστορια ,οχι.

Πηρε εναν τεχνικο,αυτός του ειπε να κανει καποια πραματα και αποφάνθηκε εξ αποστασεως οτι καηκε η μητρικη.Αλλα ηθελα να το ψαξω γιατι ο συγκεκριμενος τεχνικος ειναι λιγο ασχετος και μας εχει κανει διαφορα...

Τελοσπάντων,αποσο ψάχνω στο ιντερνετ κανεις δεν το αναφερει σαν προβλημα,και απαυτα που διαβασα για overclocking και θερμοκρασιες μου πεταχτηκαν τα ματια!!!

Θα στειλω αυριο πρωι περισσοτερα please help!!
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Re: problem hyperthreading cpu

Δημοσίευσηαπό panxer » 30 Ιουν 2008, 00:45

Το μήνυμα αυτό σου λέει ότι αυτή η λειτουργία υποστηρίζεται και ότι έχεις έναν συγκεκριμένο τύπο CPU. Κατα τ'άλλα δεν είναι διαφωτιστικό..

Μπορεί να βοηθήσει στη διάγνωση αν α. άλλαξε επεξεργαστή και προέκυψε αυτό β. άλλαξε ρυθμίσεις στο bios γ. πείραξε κάτι στο Λ/Σ (;;)

Το C1E είναι ουσιαστικά μια υλοποίηση ενός συστήματος διαχείρισης ενεργειακής κατάστασης για Η/Υ. Όταν το λειτουργικό σύστημα του μηχανήματος θεωρεί ότι δεν υπάρχει "φορτίο" στο σύστημα που να δικαιολογεί τη λειτουργία πλήρη ισχύ (ή σε κάποιο άλλη ενεργοβόρα βαθμίδα) στέλνει ένα σήμα halt στο bios και αυτό με τη σειρά του ρίχνει τάσεις (και τους πολλαπλασιαστές) σε κάποιο υποπολλαπλάσιο της μέγιστης μέχρι το ελάχιστο δηλωμένο για το hardware σου στους (ή στον) επεξεργαστή. (Παίζει να το κάνει και για τις ram και σε controllers δίσκων, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Νομίζω ότι τις hlt εντολές τις στέλνει το Λ/Σ οπότε αν το μηχάνημα δεν κάνει POST, δεν boot -άρει στα windows που λες, μάλλον απίθανο να έχει σχέσει το C1E. Σε κάθε περίπτωση αν μπορείς να απενεργοποιήσεις τη δυνατότητα τou c1 από το bios κάντο.

Όπως σου έγραψε και ο προηγούμενος, δώσε πληροφορίες για το υλικό του συστήματος με το πρόβλημα, αν έκανε κάποια επέμβαση κανείς σε αυτό πέραν της συνηθισμένης χρήσης κλπ..

Ααα... Πες μας επίσης αν και πόσα beep κάνει όταν 'κολλάει'..

Υ.Γ. Αν βιάζεται ο άνθρωπος ας το πάει σε κάποιον τεχνικό ^^

oops, απάντησες όσο πληκτρολογούσα το μήνυμα μου.
Τελευταία επεξεργασία από panxer και 30 Ιουν 2008, 01:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παν.Μ.
Άβαταρ μέλους
panxer
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008, 11:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: problem hyperthreading cpu

Δημοσίευσηαπό maria_z » 30 Ιουν 2008, 00:52

Λοιπόν αποσο ξερω δεν κανει beep αλλα θυμήθηκα κατι που δεν ξερω αν εχει σχεση:

Στην πόλη του αυτες τις μερες κανει συχνα διακοπες ρευματος αλλα εχει ups.

Κατα τα αλλα καθοτι ο πατερας μου ειναι πληρως ασχετος,το ανοιγει μονο για να γραψει στο word και το κλεινει,οποτε δε νομιζω να πειραξε κατι.
Αυτα προς το παρον αναλυτικότερα αυριο πρωι επειγοντως!!!!
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Re: problem hyperthreading cpu

Δημοσίευσηαπό nestoras » 30 Ιουν 2008, 08:48

Για αρχή έλεγξε αν έχει κολλήσει κανένα πλήκτρο στο πληκτρολόγιο γιατί φάγαμε αρκετες ώρες πριν μερικά χρόνια προσπαθώντας να διορθώσουμε κάτι τέτοιο... Επίσης έλεγξε μπας κι έχει ξεχάσει καμιά δισκέττα μέσα (αν και λίγο απίθανο). Ενδεχομένως το πρόβλημα σου να φτιάξει με ενα "load defaults" από το bios.
Από hardware πλευράς, πρώτος ύποπτος με μεγάλη διαφορά από όλα τα υπόλοιπα είναι "αρπαγμένο" τροφοδοτικό. Είναι λίγο περίπλοκο βέβαια για τον πατέρα σου να το checkάρει όμως.
Αν έχεις κι άλλες λεπτομέρειες, ανέφερε τες μπας και καταλήξουμε κάπου πιο συγκεκριμένα.
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: problem hyperthreading cpu

Δημοσίευσηαπό JoKo » 30 Ιουν 2008, 10:05

Απο θερμοκρασίες πώς πάει ο υπολογιστής;

Πρόσφατα και εμένα ένας Pentium 4 (a.k.a. καβουρδιστήρι) μού κολλούσε στα ξαφνικά επειδή το fan του έχει χαλάσει.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: problem hyperthreading cpu

Δημοσίευσηαπό maria_z » 30 Ιουν 2008, 11:43

Τελικα δεν προλαβα τον πατερα μου και το πηγε στον τεχνικο και  τωρα η ετυμηγορια αλλαξε:"ο σκληρος ειναι στα τελευταια του!!!"

Δεν εκανε τιποτα λεει απλα τον "ξεκόλλησε", και αυτο για το σκληρο.

Πάντως εγω του ειπα να κανει προληπτικα ολα οσα μου ειπατε(θερμοκρασιες,ανεμιστηρακια κτλ.)γιατι μαλλον θα ξαναχει προβλημα!
Ευχαριστω όλους για τις πληροφοριες σας!!
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες