Windows 7 cannot eject usb disk

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Windows 7 cannot eject usb disk

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 06 Δεκ 2009, 23:49

Έχω έναν εξωτερικό δίσκο USB ο οποίος δεν μπορεί να αποσυνδεθεί γιατί λέει πως είναι απασχολημένος. Έχω τα 7. Είδα με το ProcessExplorer ότι ο explorer.exe τον κρατά απασχολημένο. Δεν έχω όμως ιδέα τι να κάνω για να τον βγάλω χωρίς να κάνω τερματισμό λειτουργίας. Εννοείται πως θέλω να κάνω ασφαλή κατάργηση...

Τερματίζοντας τον explorer.exe χάνεται και το εικονίδιο του safely remove... Καμία πρόταση;
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Windows 7 cannot eject usb disk

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 07 Δεκ 2009, 01:19

μια ιδεα ειναι να αλλαξεις θυρα. Ή κλεινεις explorer μετά τρεχεις αυτό (από το task manager μεσα) "RunDll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL hotplug.dll" το οποίο θα σου ανοίξει το παραθυρο ασφαλης καταργησης.. μετα τρεχεις ξανα και το explorer και θα εισαι ετοιμος
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Windows 7 cannot eject usb disk

Δημοσίευσηαπό kkalop » 07 Δεκ 2009, 01:52

Ή μπορείς απλά να κάνεις τη ρύθμιση που φαίνεται στην εικόνα και δε θα έχεις προβλήματα. Η επιλογή αυτή απενεργοποιεί το "write caching" του δίσκου οπότε η ασφαλής κατάργηση είναι περιττή. ;)
Συνημμένα
usb_drive_optimize_for_settings.gif
usb_drive_optimize_for_settings.gif (20.19 KiB) 2844 προβολές
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Windows 7 cannot eject usb disk

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 07 Δεκ 2009, 03:22

Είστε μαμάτοι. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Windows 7 cannot eject usb disk

Δημοσίευσηαπό nestoras » 07 Δεκ 2009, 12:26

kkalop έγραψε:Ή μπορείς απλά να κάνεις τη ρύθμιση που φαίνεται στην εικόνα και δε θα έχεις προβλήματα. Η επιλογή αυτή απενεργοποιεί το "write caching" του δίσκου οπότε η ασφαλής κατάργηση είναι περιττή. ;)


Ξέχασες να πεις ότι παρόλα αυτά ακόμη ισχύει ο κανόνας ότι δεν πρέπει να γράφεις ή να διαβάζεις εκείνη την ώρα απο flashaki!!
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες