C compiler

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

C compiler

Δημοσίευσηαπό alehunter » 24 Μαρ 2012, 01:06

Μηπως γνωριζει καποιος κανα compiler ή γενικα προγραμμα που να καταλαβαινει,λεει-επισημαινει τα λαθη σου ευκολα και γρηγηορα;;;

για πχ να μην εχεις δηλωσει μια μεταβλητη(δλδ να το εχεις ξεχασει) ή να μην εχεις βαλει μετα απο παρενθεση ερωτηματικο );



γενικα και κανα site οτι πειτε θετικο θα ειναι....





thanx εκ των προτέρων ;)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: C compiler

Δημοσίευσηαπό James » 24 Μαρ 2012, 23:15

Αυτό που ψάχνεις ονομάζεται IDE.
Στα Windows πιο γνωστά είναι το Visual Studio και το Eclipse.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: C compiler

Δημοσίευσηαπό alehunter » 25 Μαρ 2012, 20:25

James έγραψε:Αυτό που ψάχνεις ονομάζεται IDE.
Στα Windows πιο γνωστά είναι το Visual Studio και το Eclipse.

αρα τα προγραμματα που μου προτεινεις ειναι το visual studio απο την microsoft και το eclipse????

εγω χρησιμοποιω για πχ τον devcpp τι παραπανω εχου να μου προτεινουν οι compilers που αναφερες;;;;
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: C compiler

Δημοσίευσηαπό James » 25 Μαρ 2012, 23:10

alehunter έγραψε:αρα τα προγραμματα που μου προτεινεις ειναι το visual studio απο την microsoft και το eclipse????

Σου πρότεινα να δεις τα IDE που υπάρχουν και να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο (όπως βλέπεις υπάρχουν πολλά). Βέβαια όλα τα σύγχρονα IDE έχουν δυνατότητες επισήμανσης των λαθών που αναφέρεις οπότε δε βλέπω το λόγο να αλλάξεις τον Dev-C++, εφόσον (υποθέτω) τον έχεις "μάθει".

alehunter έγραψε:εγω χρησιμοποιω για πχ τον devcpp τι παραπανω εχου να μου προτεινουν οι compilers που αναφερες;;;;

Δε γνωρίζω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Dev-C++. Κανένα IDE όμως δεν πρόκειται να σου προσφέρει τίποτε παραπάνω από ένα άλλο στο επίπεδο χαρακτηριστικών που αναφέρεσαι.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: C compiler

Δημοσίευσηαπό alehunter » 26 Μαρ 2012, 18:59

James έγραψε:Δε γνωρίζω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Dev-C++. Κανένα IDE όμως δεν πρόκειται να σου προσφέρει τίποτε παραπάνω από ένα άλλο στο επίπεδο χαρακτηριστικών που αναφέρεσαι.

οκ ευχαριστω για την απαντηση,τζιφος δλδ δεν υπαρχει κατι που να εχει ακριβως αυτα που θελω,τι να κανουμε,κριμα ::)
thanx anyway ;)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: C compiler

Δημοσίευσηαπό James » 26 Μαρ 2012, 20:27

Εννοούσα ότι όλα τα IDE έχουν τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις (ξέχασα το ερωτηματικό, δεν δήλωσα μεταβλητή κλπ)...
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: C compiler

Δημοσίευσηαπό alehunter » 26 Μαρ 2012, 20:44

James έγραψε:Εννοούσα ότι όλα τα IDE έχουν τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις (ξέχασα το ερωτηματικό, δεν δήλωσα μεταβλητή κλπ)...

ναι το καταλαβα ειδα το πινακακι με τα + - και γενικα τα στοιχεια του καθενα.Απλα ρωτησα μπας και υπηρχε καποιο ιδιαιτερα γνωστο και καλο που θα εβρισκε και θα μου ελεγε τσακ μπαμ τα λαθη μου.Ευχαριστω οπως ειπα και πριν για την προσπαθεια :)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron