Excel,σταθμευμένος μεσος

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό alehunter » 18 Ιούλ 2012, 18:50

θελω να κανω στο excel ενα sheet το οποιο θα βγαζει ποσα μαθηματα εχω περασει απο την σχολη μου
τα μαθηματα ομως εχουν συντελεστες(ορισμενα),πως μπορω να το κανω να κανει τον πολλαπλασιασμο αλλα μετα να κανει και την διαρεση του μεσου ορου με το αθροισμα των συντελεστων????
(δλδ να κανω κατι σαν να κανω τον υπολογισμο του βαθμου μου στις πανελληνιες)


Υ.Γ. το ξερω οτι η σχολη μας δεν εχει συντελεστες για φιλαρακι ειναι... ;D
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 19 Ιούλ 2012, 01:15

Εκτός αν άλλαξε και δεν το πήρα χαμπάρι, δεν υπάρχουν συντελεστές... Ο μόνος κανόνας που πρέπει να φτιάξεις είναι 5/6 * μέσο όρο μαθημάτων + 1/6 * βαθμολογία διπλωματικής εργασίας.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Ιούλ 2012, 11:18

ναι φιλε μου το ξερω οτι αυτο δεν ισχυει στη σχολη μας για αλλον θελω να το κανω το προγραμμα(για αλλη σχολη) που εχουν συντελεεστες
απλα εθεσα την δικια μας(προφανως εσφαλμενα) σαν πχ για να καταλαβεις περιπου τι θελω να κανω.... ;)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό nestoras » 19 Ιούλ 2012, 15:04

alehunter έγραψε:θελω να κανω στο excel ενα sheet το οποιο θα βγαζει ποσα μαθηματα εχω περασει απο την σχολη μου
τα μαθηματα ομως εχουν συντελεστες(ορισμενα),πως μπορω να το κανω να κανει τον πολλαπλασιασμο αλλα μετα να κανει και την διαρεση του μεσου ορου με το αθροισμα των συντελεστων????
(δλδ να κανω κατι σαν να κανω τον υπολογισμο του βαθμου μου στις πανελληνιες)


Υ.Γ. το ξερω οτι η σχολη μας δεν εχει συντελεστες για φιλαρακι ειναι... ;D


Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής παρατίθοντας ένα κομμάτι του πίνακα όπως αυτός θέλεις να είναι;
Δεν έχω καταλάβει τι δυσκολία στο όλο πρόβλημα, γι' αυτό σου ζητάω ένα παράδειγμα του πίνακα, μπας και έχει κάτι κρυφό που δεν το 'πιασα...
Το πιο πιθανό είναι να σε βοηθήσει η συνάρτηση sumif για να ελέγξεις πόσα μαθήματα πέρασες και πόσα έχεις συνολικά.
Επίσης θα χρειαστεί να κάνεις και κανα 2 κρυφές στήλες δίπλα από τους βαθμούς για να βάλεις τους συντελεστές κάθε μαθήματος και τους μετρητές σου για περασμένα ή όχι μαθήματα.
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Ιούλ 2012, 17:20

nestoras έγραψε:Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής παρατίθοντας ένα κομμάτι του πίνακα όπως αυτός θέλεις να είναι;
Δεν έχω καταλάβει τι δυσκολία στο όλο πρόβλημα, γι' αυτό σου ζητάω ένα παράδειγμα του πίνακα, μπας και έχει κάτι κρυφό που δεν το 'πιασα...
Το πιο πιθανό είναι να σε βοηθήσει η συνάρτηση sumif για να ελέγξεις πόσα μαθήματα πέρασες και πόσα έχεις συνολικά.
Επίσης θα χρειαστεί να κάνεις και κανα 2 κρυφές στήλες δίπλα από τους βαθμούς για να βάλεις τους συντελεστές κάθε μαθήματος και τους μετρητές σου για περασμένα ή όχι μαθήματα.



ΑΚΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:
εχουμε ενα πινακα με αποτελεσματα απο μαθηματα τα οποια εχουν συτελεστες βαρυτητας
εστω: 3 μαθηματα μαθηματικα,φυσικη,χημεια
εστω: 3 συντελεστες 0.1,0.2,0.3
για να βγαλω το τελικο μου βαθμο πρεπει: ((μαθηματικα* 0.1+φυσικη*0.2+χημεια*0.3)/(0.1+0.2+0.3))

Σκεψου το ιο πραγμα σε 2 στηλες που η :
1.λεγεται βαθμολογια
2.λεγεται συντελεστες
το π.χ. στο εκανα απο πανω κατα το οποιο διαλεγα μονος μου(χειροκινητα) καθε φορα τους συντελεστες επι το μαθημα δια τους συνολικους
συντελεστες

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ???
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό James » 19 Ιούλ 2012, 18:33

Τι ακριβώς συναρτήσεις χρειάζεσαι; Δε χρειάζονται συναρτήσεις, εκτός από τη sum.

Όπως είπες έχεις δύο στήλες, μια με βαθμούς η άλλη με βάρη.
Άλλη μια στήλη με το γινόμενο των δύο αυτών στηλών.
Και μετά ένα κελί που θα περιέχει το λόγο των δύο αθροισμάτων (άθροισμα γινομένων προς άθροισμα βαρών), που είναι και ο μέσος.
Για τον υπολογισμό του αθροίσματος χρησιμοποιείς απλά τη sum με παραμέτρους το range των κελιών που αποτελείται η κάθε ... στήλη.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό nestoras » 19 Ιούλ 2012, 19:26

James έγραψε:Τι ακριβώς συναρτήσεις χρειάζεσαι; Δε χρειάζονται συναρτήσεις, εκτός από τη sum.


Χρειάζεται έναν έλεγχο πριν αθροίσει για να βγάλει Μ.Ο. μόνο των περασμένων μαθημάτων. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με
IF είτε με SUMIF.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το excel, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συμπληρώσεις τις στήλες μαθήματα βαθμός και συντελεστής.

ΣΤΑΘΜΕΥΜΕΝΟΣ_ΜΕΣΟΣ.xls
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Ιούλ 2012, 21:44

ευχαριστω φιλε james για τις απαντησεις σου


ΟΚ φιλε nestora α μπραβο να εισαι καλα αυτο ακριβως εψαχνα,χιλια ευχαριστω ;D ;D ;D
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό kkalop » 22 Ιούλ 2012, 12:43

και δηλαδή φίλε alehunter κάτι τέτοιο ήταν τόσο δύσκολο να το υλοποιήσεις μόνος σου που ήθελες και βοήθεια ???
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό alehunter » 22 Ιούλ 2012, 15:42

kkalop έγραψε:και δηλαδή φίλε alehunter κάτι τέτοιο ήταν τόσο δύσκολο να το υλοποιήσεις μόνος σου που ήθελες και βοήθεια ???

μεχρι να μου απαντησουν το ειχα κανει (χειροκινητα και ιδιαιτερως χρονοβορα) να πω την αληθεια
περα απο αυτο, να σου πω την αληθεια αν και ηταν καλη η ιδεα με την προσθετη στηλη(δεν το ειχα σκεφτει) πιο πολυ απο περιεργεια το ρωτησα ωστε αν το χρειαστω ξανα στο μελλον να μην χρειαστει να τα ξανακανω ολα χειροκινητα αλλα να χρησιμοποιω μια συναρτηση(πραγμα το οποιο επιτεύχθηκε)


Περα απο αυτο,δεν καταλαβα γιατι τραβας κανα ζορι?
αν ναι,δεν υποχρεούσε να μου απαντησεις....
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Excel,σταθμευμένος μεσος

Δημοσίευσηαπό kkalop » 25 Ιούλ 2012, 22:08

χμμ...το χειροκίνητο όντως είναι έξυπνη ιδέα !

το μόνο που μου έκανε εντύπωση και μίλησα ήταν το

Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

καλά μπάνια
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron