Εφαρμογές android

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό smpl » 22 Οκτ 2012, 20:27

Αυτή τη φορά η απορία μου βρίσκεται στις εφαρμογές android της google για κινητά... Κάθε εφαρμογή ζητάει πολλές άδειες πριν την εγκαταστάσεις... Αυτό ισχύει για γνωστές android εφαρμογές, όπως το facebook, το skype, το youtube..

Τελικά δεν είναι καθόλου αθώες οι εφαρμογές... ; ; ;
smpl
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Ιαν 2011, 03:27
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό brera » 23 Οκτ 2012, 19:35

Xωρίς να είμαι γνώστης και να το έχω ψάξει και πολύ θεωρώ ότι το επόμενο μεγάλο "μπαμ" στην ασφάλεια υπολογιστικών συστημάτων θα γίνει στο χώρο των smartphones. Ακόμα ο κόσμος τα θεωρεί αθώα..Πιστεύω ότι δεν ειναι καθόλου αθώα..
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 23 Οκτ 2012, 20:39

Όσο αυξάνεται ο αριθμός των χρηστών, τόσο θα αυξάνεται και ο αριθμός των κινδύνων...

κατέβασε κάποιο antivirus για κινητό (πχ avast) και δες από εκεί ποιες εφαρμογές έχουν πρόσβαση και που στο κινητό σου...
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Νοέμ 2012, 15:10

Να το πάω όμως τώρα κάπου αλλού εγώ.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή (ή άλλη ρύθμιση, δεν ξέρω, το αποτέλεσμα με νοιάζει) που να διατηρεί το wifi σε λειτουργία, καθώς το lg e405 που έχω το κλείνει όταν μπαίνει σε stand by mode;;

Γιατί μέχρι τώρα, για να λάβω ενημερώσεις πχ στο facebook ή στα email μου, πρέπει πρώτα να το ανοίξω για να πάρει μπρος το wifi και μετά να δω αν έχω κάτι. Μόλις το αφήσω και μπει σε stand by, δεν έχω καμία ενημέρωση, άσχετα αν όντως κάτι υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 22 Νοέμ 2012, 16:20

JimMichael έγραψε:Υπάρχει κάποια εφαρμογή (ή άλλη ρύθμιση, δεν ξέρω, το αποτέλεσμα με νοιάζει) που να διατηρεί το wifi σε λειτουργία, καθώς το lg e405 που έχω το κλείνει όταν μπαίνει σε stand by mode;;


Για δες αυτήν την ρύθμιση... εγώ έτσι το έχω και ποτέ δεν το έχω δει να βγαίνει... ;)

http://www.androidcentral.com/android-1 ... wifi-alive
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Νοέμ 2012, 16:27

Μήπως έχει να κάνει με την έκδοση του λειτουργικού; Γιατί εγώ τέτοια ρύθμιση δε βρίσκω... Έχω την 2.3.6
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 22 Νοέμ 2012, 16:47

Δε νομίζω γιατί στο δικό μου ,τη 2.2, υπάρχει, ενώ σε ένα άλλο που μόλις το είδα υπάρχει (έκδοση 2.3.7).. ??? ???
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Νοέμ 2012, 16:50

Κάτσε ρε συ για να καταλάβω, γιατί ή εγώ δεν το κάνω σωστά ή όντως δεν υπάρχει. Πατάω ρυθμίσεις, βρίσκω το "συνδεσιμότητα και δίκτυα" (μόνο μέσα εκεί βρίσκω για wifi κάτι) και δεν έχει έξτρα ρυθμίσεις για το wifi πότε να είναι ενεργό, έχει μόνο για να βρεις σε ποιό δίκτυο να κουμπώσεις και τι κωδικό να του βάλεις. Αλλού στις ρυθμίσεις σχετικά με το wifi έχω βρει μονάχα στην εξοικονόμηση ενέργειας...


Διόρθωση: Εντάξει, τώρα το βρήκα. Είχα κατεβάσει μια εφαρμογή που το έκανε εκείνη. Δε βλέπω όμως να λειτουργούν οι εφαρμογές όπως το fb messenger αν είναι στο stand by. Γιατί γίνεται αυτό;
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εφαρμογές android

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 22 Νοέμ 2012, 17:22

στο μενού που βλέπεις τα διαθέσιμα δίκτυα πατάς το menu button και σου βγάζει δυνατότητα σάρωσης και σύνθετες ρυθμίσεις

πατάς στις σύνθετες ρυθμίσεις... θα το δεις εκεί ως "πολιτική κατάστασης αδράνειας wifi" ;)
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες