Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 24 Φεβ 2008, 15:45

Παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσετε για την αγορά ενός φορητού. Η αλήθεια είναι ότι δεν διαθέτω και πολλά χρήματα (μέχρι 1000 άντε 1100 ευρώ) αλλά γενικά ψάχνω για ένα μηχάνημα το οποίο το θέλω να τρέχω προγράμματα τύπου Matlab, Office κ.λ.π ότι δηλαδή χρειάζεται κάποιος για να κάνει τις εργασίες του. Δεν "καίγομαι" να έχει την καλύτερη κάρτα γραφικών δηλαδή. Σας παρακαλώ να με πληροφορήσετε όσο μπορείτε σχετικά με τις εταιρείες ποιες δηλαδή είναι αξιόπιστες ποιες έχουν καλή ποιότητα κατασκευής και γενικά τι θα έπαιρνε ο καθένας και γιατί?!

Σας ευχαριστώ πάντως όλους εκ των προτέρων για την βοήθεια γιατί στο συγκεκριμένο θέμα είμαι από τους πιο άσχετους!

Υ.Γ. : Ο συνήθης ύποπτος καλά θα κάνει να μην μου προτείνει Mac...δεν πρόκειται να αγοράσω!!!  ;) :P 
Τελευταία επεξεργασία από Vagoulas και 24 Φεβ 2008, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό bitm@steR » 24 Φεβ 2008, 15:56

Αν και δεν είμαι ο συνήθης ύποπτος θα σου προτείνω κι εγώ αρχικά ένα macbook.Αλλά επειδή απ' ότι καταλαβαίνω δεν σου αρέσουν και πολύ τα mac θα πρότεινα κάτι σε toshiba και hp.Είναι από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες μιας και είναι από τις πιο παλιές στον χώρο.Επίσης μακριά από acer και από κάτι laptop τύπου innovator,multirama,turbo-x και κάτι τέτοιες μαλακίες.Ελπίζω να βοήθησα!Σε ότι αφορά κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο μπορείς να ψάξεις σε διάφορα online shops ή και στις επίσημες σελίδες των εταιρειών και να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο.Και μην ξεχνάς το www.skroutz.gr.
The passion for destruction is also a creative passion.
Άβαταρ μέλους
bitm@steR
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 19:21

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 24 Φεβ 2008, 16:02

Σε ευχαριστώ πολύ bitm@ster για την πολύτιμη βοήθειά σου!

Δεν είναι πάντως ότι δεν μου αρέσουν τα Mac ίσα ίσα τα βρίσκω πολύ συμπαθητικά αλλά με φοβίζει αν υπάρχει διασύνδεση με προγράμματα-προϊόντα της Microsoft γιατί έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποια προβληματάκια! Ισχύει?

Για μοντέλα όπως Sony-Vaio και Siemens-Amilo έχεις κάποια άποψη?
Τελευταία επεξεργασία από Vagoulas και 24 Φεβ 2008, 16:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό bitm@steR » 24 Φεβ 2008, 16:17

Σε ότι αφορά την διασύνδεση με προγράμματα της microsoft δεν τίθεται ζήτημα μιας και μπορείς να βάλεις και windows είτε μέσω virtualization είτε native οπότε θα είναι σαν να έχει ένα notebook με windows.Βέβαια τα περισσότερα προγράμματα που θα χρειαστείς υπάρχουν και για το mac os αλλά σε περίπτωση που δεν βρεις κάποιο υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα.
Τώρα σε ότι αφορά τα sony-vaio θεωρώ ότι πληρώνεις πολύ το όνομα και στην ουσία δεν παίρνεις κάτι το ιδιαίτερο.Για τα fujitsu-siemens δεν έχω κάποια συγκεκριμένη γνώμη αν και πολλά γράφονται σε διάφορα forums σε ότι αφορά την αξιοπιστία τους τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον.
Η επιλογή είναι δική σου!
The passion for destruction is also a creative passion.
Άβαταρ μέλους
bitm@steR
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 19:21

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 24 Φεβ 2008, 17:37

Όλα το ίδιο είναι στα 1000 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 17 Απρ 2008, 00:17

Εγώ πριν απο ένα μήνα πήρα ενα hp το οποίο μεχρι τώρα εχει δεν εχει παρουσιασει κάποιο προβλημα (φτου φτου!!!). Πιστεύω οτι ειναι οτι τα hp είναι μια καλη λύση συμφωνα με τα χρηαμτα που διαθετεις. όμως πρεπει να αποφασισεις αν θελεις vista στο pc σου. Αν δε θες κοιταξε και τα laptop της asus ειναι αρκετα καλα. Επίσης και ta lg ειναι καλά μηχανήματα γιατί  δν ξεκινάνε με πολλές εφαρμογές. όσο για τα toshiba  ειναι απο τα καλυτερα αλλα και πιο ακριβαΕγώ θα σου πρότεινα να βρεις ενα μηχανημα με 2πυρηνο επεξεργαστη της intel και οχι amd γιατι ο τελευταιος ζεσταινεται πολυ και δεν ειναι  τοσο καλοι... 2 gb ram και αφου δεν παιζεις παιχνιδια καρτα γραφικών ATI  κανει τη δουλεια. Ελπιζω να βοηθησα
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό panxer » 18 Απρ 2008, 21:36

Έχω έναν P-M 1.5Ghz centrino, 15,4" inches widescreen (native ανάλυση 1650χ1050), R520+ 64MB ati radeon mobility, 2Gb so-dimm 666mhz ram, 40Gb 4200 rmp hdd, cdrw. Ήταν αστεράκι πριν 5 χρόνια.
Χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση με την καινούργια μπαταρία που του έβαλα πριν 1 μήνα έχει 3.5 ώρες σε κανονική χρήση (όχι video) σε linux με apm, με εξυπηρέτησε πολύ όμορφα για τις δουλειές μου.

Έχω και image με preconfigured debian edgy να παίζουν τα πάντα όμορφα, έχει μέσα διάφορους IDE, ό,τι compiler θες, libraries άπειρες και commercial, OpenOffice κ.α.

250 εύρω.. 
Παν.Μ.
Άβαταρ μέλους
panxer
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008, 11:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό arile » 05 Σεπ 2008, 12:50

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που θέλει να πάρει κανείς Laptop από το e-bay κατα πόσο είναι σοφή μια τέτοια κίνηση;
arile
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 05 Σεπ 2008, 12:42

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό Stokos » 05 Σεπ 2008, 14:36

όχι και τόσο... Για σοβαρή αγορά laptop ψάξε σε κανονικά (ηλεκτρονικά) μαγαζιά. Από το ebay θα βρεις τίποτα μεταχειρισμένο της κακιάς ώρας... πεταμένα λεφτά.
Stokos
 

Re: Συμβουλές για έξυπνες αγορές!

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 05 Σεπ 2008, 18:21

Κι επίσης αν βρείς καινούργιο, πρόσεξε την τροφοδοσία του, ιδιαίτερα αν είναι από Αμερική...
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron