Εξωτερικός σκληρός - Πρόβλημα

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Εξωτερικός σκληρός - Πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό paul21 » 10 Οκτ 2009, 12:29

Γεια σε ολους
Λοιπον παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας ...Ενω χτες ολα λειτουργουσαν κανονικα ,πηγα σημερα να ανοιξω το pc συνδεσα και τον εξωτερικο δισκο (ειναι multimedia ,ο lacie lacinema premier 500G ) και δε συνδεεται ,δεν εμφανιζεται καθολου στον υπολογιστη ..Δοκιμασα με ενα αλλο καλωδιο usb παλι τιποτα ...Ο σκληρος αναβει κανονικα ..αλλα δεν συνδεεται με τον υπολογιστη!!!! ..Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει και καμια συμβουλη ????


Σορρυ παιδια μαλλον εκανα βλακεια ...ποοο τον ειχα διπλα στα ηχεια μου ..και καπου διαβασα οτι μπορει να απομαγνητιστηκε !!! Εσεις τι λετε ?? Υπαρχει καποια λυση???
Ευχαριστω.....
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Εξωτερικος σκληρος - Προβλημα

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 10 Οκτ 2009, 14:25

Εχει εξωτερική τροφοδοσία? Αμα είναι άστον καποιες ώρες εκτός ρεύματος...Δοκίμασε να δεις αν βλέπει το σκληρό το disc management...ανοίγεις εκτέλεση και γραφεις compmgmt.msc... Η κανα άλλο προγραμμα όπως το partition magic Επίσης δοκίμασε και σε κανα άλλο pc και αμα έχει και linux ακόμα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εξωτερικός σκληρός - Πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό paul21 » 11 Οκτ 2009, 11:12

Τα εκανα αυτα που ειπες αλλα τιποτα ο υπολογιστης δεν τον αναγνωριζει ....
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Εξωτερικός σκληρός - Πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό kkalop » 11 Οκτ 2009, 11:25

Κάνε και μια προσπάθεια να τον κάνεις εσωτερικό το σκληρό ... δηλαδή σύνδεση με κανονική τροφοδοσία και καλώδιο εσωτερικά του υπολογιστή (εκτός αν έχεις μόνο laptop).
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εξωτερικός σκληρός - Πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 11 Οκτ 2009, 12:55

Αν δεν το βλέπει το disk management και πόσο μάλλον και άλλος υπολογιστής τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα.. στειλε τον στο service

A και δοκίμασε να τον αφήσεις παραπάνω καιρό εκτός ρεύματος.. λέω τώρα
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εξωτερικός σκληρός - Πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό kkonstan » 11 Οκτ 2009, 15:30

paul21 έγραψε:Γεια σε ολους
Λοιπον παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας ...Ενω χτες ολα λειτουργουσαν κανονικα ,πηγα σημερα να ανοιξω το pc συνδεσα και τον εξωτερικο δισκο (ειναι multimedia ,ο lacie lacinema premier 500G ) και δε συνδεεται ,δεν εμφανιζεται καθολου στον υπολογιστη ..Δοκιμασα με ενα αλλο καλωδιο usb παλι τιποτα ...Ο σκληρος αναβει κανονικα ..αλλα δεν συνδεεται με τον υπολογιστη!!!! ..Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει και καμια συμβουλη ????


Σορρυ παιδια μαλλον εκανα βλακεια ...ποοο τον ειχα διπλα στα ηχεια μου ..και καπου διαβασα οτι μπορει να απομαγνητιστηκε !!! Εσεις τι λετε ?? Υπαρχει καποια λυση???
Ευχαριστω.....


Όταν τον συνδέεις με το ρεύμα και τον υπολογιστή, τον ακούς να περιστρέφεται; Μήπως ακούς ρυθμικούς θορύβους (κάτι σαν τοκ, τοκ, τοκ κλπ);

Αν ακούς άκρα του τάφου σιωπή, ίσως είσαι τυχερός και κάηκε απλά το τροφοδοτικό.
kkonstan
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 03:16

Re: Εξωτερικός σκληρός - Πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό paul21 » 11 Οκτ 2009, 15:42

Οταν τον συνδεω ακουω κατι να περιστρεφεται .....Δηλαδη υπαρχει σημαντικο προβλημα εεε???
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Εξωτερικός σκληρός - Πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 11 Οκτ 2009, 18:46

kkonstan έγραψε: Όταν τον συνδέεις με το ρεύμα και τον υπολογιστή, τον ακούς να περιστρέφεται; Μήπως ακούς ρυθμικούς θορύβους (κάτι σαν τοκ, τοκ, τοκ κλπ);
Αν ακούς άκρα του τάφου σιωπή, ίσως είσαι τυχερός και κάηκε απλά το τροφοδοτικό.



Κώστα, άκουσα τον ίδιο θόρυβο την Τετάρτη το απόγευμα που συναντηθήκαμε με το Τζιμουρτό. Περιστρέφονταν σαν δαιμονισμένος Ο θόρυβος ακουγόυαν από αρκετά ψηλά. Λες να μην είναι απλά το τροφοδοτικό;


paul21, συγχώρεσέ με που "χρησιμοποιώ" το πρόβλημά σου. Σε μιά δικιά μου περίπτωση ένας δίσκος LaCie εξωτερικός, χάλασε επειδή έπεσε από ύψος 20 εκατοστών, πάνω σε χαλί. Τα δεδομένα δεν ανακτήθηκαν ποτέ. Ο δίσκος είχε αγοραστεί από τα Multirama και τον άλλαξαν λόγω εγγύησης. Πλήρωσα μόνο 10 ευρώ για μεταφορικά.
ckoukou
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες