TI-89 Graphing Calculator

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 23 Ιουν 2008, 19:19

Λοιπόν, το "κομπιουτεράκι" αυτό είναι θαύμα... αχρηστεύει σχεδόν τα μαθηματικά που μαθαίνουμε στο γυμνάσιο/λύκειο και ίσως και 1ο έτος.

1. Λέω να αρχίσω να ανεβάζω τις σημειώσεις μου σε διάφορα μαθήματα, σε μορφή TI Notefolio. Anyone interested?

2. Να κάνουμε μία λίστα των μαθημάτων όπου απαγορεύονται τα προγραμματιζόμενα calculators..

3. Χρήσιμα προγράμματα.
Έχω βρει αυτό το καταπληκτικό για διαφορικές, και προσπαθώ να το αγοράσω. Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει, πμ.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό megatron » 23 Ιουν 2008, 21:07

Συνάδελφε cmavr, μήπως γνωρίζουμε τιμή για αυτό το "μαραφέτι"? Έτσι απλά ρωτάω, γιατί φαίνεται πολύ τούρμπο calculatorάκι...... ;D
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 23 Ιουν 2008, 21:18

Ναι, υπάρχει και στην Ελλάδα αλλά κρίνοντας από τιμές άλλων θα είναι πάνω από 150.

Από Ebay, καινούργιο (factory sealed) το πήρα 115 ευρώ τελική (με μεταφορικά δηλαδή).
Σε ψιλομεταχειρισμένο αλλά guaranteed working μπορεί να το βρεις κάτω από 90 (τελική).

Ακριβό, αλλά μας εξευτελίζει. Κάθε φορά που το μαθαίνω λίγο ακόμα παθαίνω κι ένα σοκ.
Το πρόγραμμα που έχει για κυκλώματα (ενσωματωμένο, δε μιλάω γι'αυτά που μπορείς να βάλεις) έχει manual 200 σελίδες!

Αν κάποιος δεν ξέρει και φοβάται το Ebay μπορώ να βοηθήσω/μεσολαβήσω/εγγυηθώ, just pm me.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό megatron » 23 Ιουν 2008, 21:33

Οκ cmavr8, ευχαριστώ για την....λεπτομερέστατη πληφορία σου....Για οτιδήποτε άλλο, i'll be in touch.. ;D
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό Joshi » 24 Ιουν 2008, 00:18

Πολλά προγράμματα μπορείτε να βρείτε εδώ: TICalc.
Να πω επίσης ότι δυστυχώς το ΤΙ το είχαμε χρυσοπληρώσει (γύρω στα 190) πριν 3-4 χρόνια. Παρ' όλα αυτά τα έβγαλε τα λεφτά του, αν και δεν αξιωθήκαμε ακόμα να γράψουμε κανένα σοβαρό πρόγραμμα για να μας βοηθήσει... :P
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό James » 24 Ιουν 2008, 10:14

Δυστυχώς, όλα τα προγράμματα που είχα κάνει στο εν λόγω κομπιουτεράκι για την αριθμητική ανάλυση είναι στον καμμένο 160άρη ...
Θα πρότεινα σε όσους έχουν γράψει κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να βοηθήσει να το ανεβάσουν μιας και βλέπω ότι αρκετοί διαθέτουν το ΤΙ-89.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 24 Ιουν 2008, 10:27

Να, βρήκα κι αυτό, αλλά δε δοκίμασα τίποτα ακόμα..
Πρέπει πρώτα να μάθω το EEpro.. πρέπει να είναι φοβερό.

Αυτό το βιβλίο θα ήταν καλό, το έχει κανείς?

Εικόνα
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό starchild » 28 Ιουν 2008, 14:32

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω και κάνοντας μια επίσκεψη στη σελίδα της Texas Instruments οφείλω να ομολογήσω πως με έπιασε το καταναλωτικό μου και πολύ πιθανό να αγοράσω το "μαραφέτι".
Έχει κάνει ποτέ κανείς σας έρευνα αγοράς στο συγκεκριμένο είδος υπολογιστικών μηχανών? Υπάρχουν καποια άλλα μοντέλα από άλλες εταιρείες που θα μας προτείνατε??
Επίσης σε ποια μαθήματα θα μας βοηθήσει και σε ποια από αυτά επιτρέπεται η χρήση του?

Βρηκα και αυτο απο την HP:

http://commerce.hpcalc.org/50g.php
Εικόνα

Και τα ακολουθα 2 της Casio:
http://www.casio.edu.shriro.com.au/prod ... roduct.php
Εικόνα

http://www.casio.edu.shriro.com.au/prod ... roduct.php
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από starchild και 28 Ιουν 2008, 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 30 Ιουν 2008, 11:27

Γενκά ακούγεται ότι η casio είναι πίσω στα high-end calculators, αν και δεν το έχω εξετάσει προσωπικά λεπτομερώς.

Τα HP τα βρίσκω πιο τεχνο-στραφή, αλλά και πάλι, δεν έχω πιάσει κάποιο στα χέρια μου.

Τα TI είναι γνωστά για την ποιότητά τους, χρόνια δοκιμασμένα, και το είχαν πολλοί φίλοι μου, οπότε κατέληξα εκεί. Νομίζω ότι κάποια HP έχουν step-by-step solving, που δεν εχει το ΤΙ89t.

Οκ, σωστά υποστηριγμένη άποψη δεν έχω... google it.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό pxanth » 30 Ιουν 2008, 12:02

Είμαι κάτοχος (εδώ και τρία χρόνια), ενός HP49g+, το οποίο είναι το προηγούμενο "μεγάλο" μοντέλο της HP. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει καλή, στιβαρή κατασκευή, κορυφαία αίσθηση στα πλήκτρα και άπειρες λειτουργίες -τόσες πολλές που αποκλείεται κάποιος να τις χρησιμοποιήσει όλες-. Μπορείς να βρεις στο δίκτυο πολλά προγράμματα και βιβλιοθήκες για οποιαδήποτε εφαρμογή μπορείς να σκεφτείς. Το μειονέκτημα του είναι ο αρκετά μεγάλος χρόνος εκμάθησης που απαιτεί... θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να μπεις στη φιλοσοφία του, αλλά μετά θα κάνεις παπάδες. Επίσης, η χρήση RPN http://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_Polish_notation ξενίζει τους περισσότερους στην αρχή, αλλά αν τη συνηθίσεις δουλεύεις πολύ γρηγορότερα από την algebraic (ναι, την υποστηρίζει και αυτή...).

Επίσης, χρησιμοποίησα για λίγο καιρό το Casio ενός γνωστού μου (συγκεκριμένα το CFX-9850). Κακή ποιότητα κατασκευής (πλαστικούρα που λέμε), νομίζεις ότι θα διαλυθεί στα χέρια σου σε σκληρή χρήση. Κακή επίσης, η αίσθηση των πλήκτρων. Αλλά και η λειτουργικότητα του είναι ελλιπής και σε πολλά σημεία φαντάζει "παιδική". Δεν θα το συνιστούσα σε καμία περίπτωση.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν με τις εμπειρίες μου από τα high-end calculators. Αν υπάρχει κάποια απορία/ θέλετε να εστιάσω σε κάτι πιο συγκεκριμένο, πολύ ευχαρίστως...

cmavr8 έγραψε:Νομίζω ότι κάποια HP έχουν step-by-step solving, που δεν εχει το ΤΙ89t.


Πράγματι, το HP49g+ έχει step-by-step. Φαντάζομαι και το HP50 θα έχει.

Πάντως, δεν είναι και κανένα τρομερό feature μη νομίζεις... Και μένα μου άρεσε αρχικά σαν ιδέα-δυνατότητα, αλλά τελικά δεν το χρησιμοποίησα πολύ .

Επίσης, να διευκρινήσω ότι το step-by-step δεν αναφέρεται μόνο στην επίλυση εξισώσεων, αλλά δουλεύει γενικά στους συμβολικούς υπολογισμούς (π.χ. απλοποιήσεις, παραγοντοποιήσεις κτλ.)
Τελευταία επεξεργασία από pxanth και 30 Ιουν 2008, 13:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
All those moments will be lost in time, like tears in the rain.
Time to die.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό starchild » 30 Ιουν 2008, 13:18

οπως φαινετε η μαχη θα εξελιχθει αναμεσα στην TI-89 Titanium και στην HP-50g
εχουν και οι 2 τα υπερ τους και αυτο ειναι που σε σκοτώνει :D
η TI είναι περισσότερο γνωστή οπόταν λογικό είναι να έχουν γραφεί περισσότερες εφαρμογές, απο την άλλη η HP χρησιμοποιεί και το step-by-step και το RPN όπως λέτε...
Και το κακο είναι ότι η τιμή πάνω-κάτω ίδια είναι....

Edit: αυτο εδω: http://www.hpcalc.org/ με κανει να ριχνω τη ψηφο μου υπερ του HP
Τελευταία επεξεργασία από starchild και 30 Ιουν 2008, 13:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό pxanth » 30 Ιουν 2008, 13:45

Στην επιλογή θα σε βοηθούσε πιστεύω να τα έπιανες στα χέρια σου και τα δύο, για να δεις τι σου κάθεται καλύτερα...

Ξαναλέω πάντως ότι το HP θέλει διάβασμα, ενώ το TI είναι πιο φιλικό στη χρήση με μενού, εικονίδια, κτλ.

Επίσης, η step-by-step δεν αποτελεί -για μένα- κριτήριο αγοράς. Δες το προηγούμενο post μου σχετικά με αυτό.

Δίνω και κάποια sites για HP:
-http://www.hpcalc.org
-http://sense.net/~egan/hpgcc/ gcc για calculators!
-http://groups.google.com/group/comp.sys.hp48/topics
Τελευταία επεξεργασία από pxanth και 30 Ιουν 2008, 13:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
All those moments will be lost in time, like tears in the rain.
Time to die.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό panxer » 30 Ιουν 2008, 14:07

Υπάρχουν προγραμματάκια για το ti-89 titanium για step by step.

Εικόνα

Στο ti89.org πάντως όλα τα παραδειγματάκια που έχει παρουσιάζουν step by step επίλυσης πολύ απλών "προβλημάτων". Αναρωτιέμαι αν θα την παλεύει για κάτι πιο σύνθετο..

Οι βιβλιοθήκεις ΕΕ2PRO (δωρεάν στο site της ti) κλπ του TI υποτίθεται ότι ειναι πολύ καλές για να βασιστείς να γράψεις software HMMY για το κομπιουτεράκι..

Ερώτηση προς τους κατόχους Ti89 (titanium ή μη): Μπορείς να γράψεις ότι θέλεις σε C ή asm και απλά να το περάσεις σε assembler για την cpu του TI; Η θα πρηχτείς να γράψεις σε ti-basic ή να περνάς C σε κανένα χαζό compiler της ΤΙ;

API υπάρχει; Στο site της ΤΙ δεν υπήρχε κάτι διαφωτιστικό, ότι στο ticalc.org είδα αναφορά για API. Για να δίνουν βιβλιοθήκες όμως από τη μάνα τους κάτι θα έχει ίσως στο manual (το οποίο δεν κατέβασα).
Τελευταία επεξεργασία από panxer και 30 Ιουν 2008, 14:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παν.Μ.
Άβαταρ μέλους
panxer
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008, 11:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 30 Ιουν 2008, 14:27

panxer το πρόγραμμα είναι φοβερό αλλά shareware... και το ψάχνω! αλλά δεν το βρίσκω πουθενά.

Το step-by-step το θες κυρίως για μαθήματα που θέλουν την "απόδειξη". Αν χρειάζεσαι απλά αποτέλεσμα δε σε νοιάζει φυσικά.

Πρόγραμμα δεν εχω φτιάξει ακόμα, αλλά από 2-3 που είδα έτοιμα, μοιάζουν απλή γλώσσα. Εύκολα δηλαδή το προγραμματίζεις.

Πάντως και το ΤΙ θέλει διάβασμα! Δεν είναι plug n play. Θα μπορούσαμε να έχουμε ένα μάθημα που να μας το μαθαίνει στο 1ο εξάμηνο..
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: TI-89 Graphing Calculator

Δημοσίευσηαπό Joshi » 30 Ιουν 2008, 14:31

panxer έγραψε:Ερώτηση προς τους κατόχους Ti89 (titanium ή μη): Μπορείς να γράψεις ότι θέλεις σε C ή asm και απλά να το περάσεις σε assembler για την cpu του TI; Η θα πρηχτείς να γράψεις σε ti-basic ή να περνάς C σε κανένα χαζό compiler της ΤΙ;


Σίγουρα μπορείς να γράψεις σε C και να τα κάνεις compile για τον 68000 του TI. Κάτι εφαρμογές που είχαν πέσει στα χέρια μου ήταν, αν θυμάμαι καλά ήταν σε asm μορφή στο TI και από ότι μου είπαν γραμμένες σε C. Πάντως όταν είχα δοκιμάσει να κάνω το ίδιο δεν είχα και την ανάλογη επιτυχία λόγω ασυμβατότητας  (Vista x64 :( ). Προσπάθησα χρησιμοποιώντας τον TIGCC. Το γύρισα την ίδια μέρα σε TI-BASIC γιατί βιαζόμουν. (Τραυματική εμπειρία, γιατί σε συνδυασμό με την απουσία driver για Vista x64 έπρεπε να γράψω TI-BASIC πάνω στο TI. Μετά το συνεχόμενο 6ωρο, ήταν όλα μαύρα για κανένα τέταρτο.)
Τελευταία επεξεργασία από Joshi και 30 Ιουν 2008, 14:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron