AMD ή INTEL ?

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

AMD ή INTEL ?

AMD
5
14%
INTEL
30
86%
 
Σύνολο ψήφων : 35

AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό vaggelispapou » 12 Σεπ 2008, 01:38

Παίδες γεια σας ! Είπα να ανοίξω αυτό το topic γιατί είμαι σε δίλημμα. Πρόκειται για μια αναβάθμιση ενός υπολογιστή
και το πρόβλημά μου είναι : να επιλέξω AMD ή INTEL επεξεργαστή;
Φαντάζομαι πως αρκετοί έχουν αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και πως πολλοί έχουν αγανακτήσει κατά τη διάρκεια
αναζήτησης μιας καλής απάντησης σε ένα τέτοιο ερώτημα στο Internet. Γνωρίζουμε σχεδόν όλοι ότι τα αποτελέσματα
στα διάφορα site μπορεί να είναι πιθανότατα καθοδηγούμενα από συμφέροντα και ταυτόχρονα παίζει και το σκηνικό της
κλασικής διαμάχης INTELatsides VS AMDatsides ( κατά το Φουρτουνατσιδες και Βροντατσιδες  ;D).
Έτσι σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το TOPIC για να πάρω και μια παραπάνω γνώμη από κάποιον που μπορεί να έχει ασχοληθεί
προσωπικά με το θέμα.Αν κάποιος έχει μπει σε διαδικασία benchmarking των καινούριων μοντέλων της INTEL και της
AMD ( Μιλάω για την τεχνολογία QUAD) ας Postarei τις απόψεις του!  ;)
Όλες οι γνώμες θεμιτές και καλοδεχούμενες  :P

P.S. Προσωπικά στην αρχή επέλεξα το μοντέλο : AMD PHENOM 9850 2.5GHZ QUAD-CORE με τιμή 145 €
αλλά μετά το ξανασκέφτηκα και είπα μήπως το : INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ με τιμή 166.00 € είναι καλύτερο!
Σας είπα... είμαι σε δίλημμα  :P
Answering questions is a tricky subject to practice. Not due to the difficulty of formulating or locating answers, but due to the human inability of asking the right questions; a skill that, were one to possess, would put them in the "answering" category.
Άβαταρ μέλους
vaggelispapou
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Φεβ 2008, 04:17

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό megatron » 12 Σεπ 2008, 02:07

Αρχικά φίλε μου θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι βαθμό κάνεις χρήση τον υπολογιστή σου (δηλαδή, τι είδους εφαρμογές χρησιμοποείς) και περίπου πόσα χρήματα διαθέτεις...
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό vaggelispapou » 12 Σεπ 2008, 02:28

Φίλε μου Megatron  :) το θέμα αυτό δε το έθεσα για να αποφασίσω αν θα πάρω τέτοιας δυναμικότητας επεξεργαστές.
Το ότι θα πάρω είναι σίγουρο. :P Το θέμα είναι ποιόν από τους δύο θα πάρω...; ???
Οι εφαρμογές που τρέχω στο PC ποικίλουν και έχουν μεγάλο εύρος. Συνεπώς δεν τίθεται θέμα αν θα χρειαστώ κάτι
μικρότερο σε υπολογιστική ισχύ. Η αναβάθμιση γίνεται λόγω του ότι το PC αυτό είναι 5αετίας και ήταν καιρός να το
αναβαθμίσω. Οπότε πέρα από Μητρική Μνήμες και όλα τα συναφή , τέθηκε το ερώτημα, ποιόν επεξεργαστή να βάλω.
Το βασικό μου ερώτημα και πάλι είναι... INTEL ή AMD... ασχέτως των εφαρμογών που τρέχουν. (Ας πούμε δηλαδή ότι
τρέχω την ίδια εφαρμογή...ποιο θα μου την εκτελέσει γρηγορότερα και ποιο θα crasharei λιγότερες φορές. Ποιο προϊόν
έχει καλύτερο συντελεστή απόδοσης-αξιοπιστίας-τιμής  ;) )
Answering questions is a tricky subject to practice. Not due to the difficulty of formulating or locating answers, but due to the human inability of asking the right questions; a skill that, were one to possess, would put them in the "answering" category.
Άβαταρ μέλους
vaggelispapou
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Φεβ 2008, 04:17

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό kkalop » 12 Σεπ 2008, 02:44

Αν κοιτάξουμε από τη σκοπιά των benches σαφώς οι Intel αυτή την περίοδο είναι πιο μπροστά και σ'αυτό μεγάλο ρόλο παίζουν οι cache μνήμες τους.
Κοιτώντας επίσης το θέμα της κατανάλωσης πιστεύω πάλι πως οι intel υπερτερούν (μικρότερη δηλαδή).
Ο ξεκλείδωτος πολλαπλασιαστής του Phenom αξίζει βέβαια να σημειωθεί αν γουστάρεις OCs , όχι ότι ο q6600 δεν ανεβαίνει .... :P
Γενικά νομίζω ότι αυτή την εποχή η AMD προσφέρει τίμια προιόντα ανάλογα με αυτά που πληρώνεις και είμαι σίγουρος ότι στην καθημερινή χρήση τα πάνε πολύ καλά χωρίς σημαντικές διαφορές από τους άλλους , ωστόσο αν σκεφτείς ολόκληρο το πακέτο MB-CPU-RAM και το τι είναι καλύτερο να πάρεις πιστεύω πως θα οδηγηθείς σε λύσεις intel ...

go for the quad power vagoogle !  8) ;)
Τελευταία επεξεργασία από kkalop και 12 Σεπ 2008, 02:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό vaggelispapou » 12 Σεπ 2008, 03:11

Χαχαχα ! Thnx master Κώστα!  :P :P :P Το θέμα είναι οτι πέρα απο τον επεξεργαστή είχα πάρει και μια καρτούλα γραφικών για το
παλιό PC και είναι κρίμα να την πετάξω μόνο και μόνο επειδή έχει AGP αντί για PCI Express υποδοχή ( Οι καινούριες βγαίνουν
σχεδόν όλες για PCI express). Έτσι βρήκα μια M\B που να έχει συμβατότητα και για τους δύο τύπους καρτών, αλλά το επόμενο
που προέκυψε ήταν ότι η μία έβγαινε σε sockets για AMD και η άλλη για INTEL. Εκεί ήταν που κόλλησα. Άρχισα να ψάχνω και
έχασα τον μπούσουλα  :P με αυτά που είδα και διάβασα στο Ιnternet και έτσι είπα αντί να το ρίξω κορόνα γράμματα, ας πάρω
μια άλλη άποψη από κάποιον που είναι πιο κοντινός (για να τον έχω πιο κοντά για καρπαζιά αν βγει ελαττωματικό  :P :P :P ).
Το ένστικτό μου μου λέει να πάω προς τον AMD (να τον δοκιμάσω κιόλας)  άλλα η λογική μου ψηφίζει INTEL μιας και 5 χρόνια
που έχω το παρόν PC δεν έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα η PENTIUMARA Η ΤΡΕΛΗ !  ;D
Ελπίζω να υπάρξουν και άλλα Post μπας και βγάλουμε πάντως άκρη  :P

P.s.Master Kalop μπορούμε να κάνουμε και κανα Pole? EXIT POLE ? :P να δούμε τι λέει και η κοινή γνώμη για αυτό ?
Answering questions is a tricky subject to practice. Not due to the difficulty of formulating or locating answers, but due to the human inability of asking the right questions; a skill that, were one to possess, would put them in the "answering" category.
Άβαταρ μέλους
vaggelispapou
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Φεβ 2008, 04:17

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό kkalop » 12 Σεπ 2008, 03:17

χαχα ,γι'αυτό σου λέω ότι σε τέτοιες  περιπτώσεις σκέφτεσαι πολλά πράγματα ...κρίμα όντως η καρτούλα και τα παραπάνω ευρώ όπου κι αν πάνε αυτά!
ένα pole καλή ιδέα ... (ο Joko περιμένει...:P)

πάντως ξαναλέω ότι κι αν πάρεις θα είναι 4 φορές πιο τρελό από την pentiumara   :P
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό Guest » 12 Σεπ 2008, 12:12

Αλήθεια τί RAM σκοπεύεις να βάλεις? Ίσως κάτι που θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις είναι οτι τα mobo για AMD δεν παίρνουν DDR3...
Guest
 

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό vaggelispapou » 12 Σεπ 2008, 13:01

Φίλε Niwis η μνήμη που θα βάλω είναι η : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553000
και τελικά η MoBo που θα καταλήξω είναι η : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528398
Νομίζω από άποψη χρημάτων οι δύο αυτές επιλογές σε συνδυασμό με τον : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559931
αποτελούν μια αρκετά οικονομική και ιδανική λύση για την παρούσα αναβάθμιση που θέλω να κάνω.
Ελπίζω να μην έχω προβλήματα. Πάντως αν παρουσιαστούν προβλήματα θα postarw εδώ για να σας
προειδοποιήσω να μην κάνετε παρόμοιο λάθος  :P

P.S. Master Kalop σκέφτηκα πέρα από την συζήτηση που κάνουμε να postarei όποιος θέλει ένα Benchmark
αποτέλεσμα από τον προσωπικό του υπολογιστή ούτως ώστε να βλέπουμε πάνω κάτω τι παίζει με τα PC
των συναδέλφων μας. ( Να δούμε αν είμαστε πολύ πίσω ή αν πρέπει να κάνουμε καμία αναβάθμιση  :P :P :P )
Καλό θα ήταν αν το κάνουμε αυτό να τρέχουμε όλοι το ίδιο προγραμματάκι ώστε τα αποτελέσματα να έχουν
κοινή βάση  ;)

Χωρίς να το ψάξω πολύ κατέβασα ένα freeware benchmark tool (NovaBench2) από εδώ :
http://www.download3k.com/DownloadLink1-NovaBench.html
Postarw λοιπόν τα αποτελέσματα με το παρόν σύστημα , και όσοι πιστοί προσέλθετε  ;D

Εικόνα

Θα ξαναποστάρω με το καινούριο να δούμε διαφορά  :P

P.S.2 Αν ξέρει κάποιος ένα πιο καλό προγραμματάκι για benchmarking ας μας δώσει και το link  ;)
Τελευταία επεξεργασία από vaggelispapou και 12 Σεπ 2008, 13:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Answering questions is a tricky subject to practice. Not due to the difficulty of formulating or locating answers, but due to the human inability of asking the right questions; a skill that, were one to possess, would put them in the "answering" category.
Άβαταρ μέλους
vaggelispapou
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Φεβ 2008, 04:17

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό Kevin » 12 Σεπ 2008, 15:05

Ωραίο σύστημα με το καλό! Να προτείνω κάτι: Με αυτές τις μνήμες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554024

πληρώνεις 4,10€ παραπάνω και έχεις χαμηλότερους χρονισμούς, δηλαδή CL4, κάτι που είναι καλό να επιδιώξεις καθώς το mobo σε περιορίζει στα 800Mhz (όσον αφορά τη μνήμη). Διαθέτει επίσης παθητικό σύστημα ψύξης όπως οι μνήμες που έχεις επιλέξει. 
Kevin
 

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό Kevin » 12 Σεπ 2008, 18:08

Ας ανεβάσει κάποιος bench με διπλοπύρηνο ή 4πύρηνο ή και με DDR3 μνήμες!
Kevin
 

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό kkalop » 12 Σεπ 2008, 19:55

Kevin έγραψε:πληρώνεις 4,10€ παραπάνω και έχεις χαμηλότερους χρονισμούς, δηλαδή CL4

συμφωνώ  !!!

εδώ είμαστε λοιπόν ... το συστηματάκι μου (Q9300 @ 2,5GHz - 2GB DDR3)
με default set !   8)
Συνημμένα
bench.jpg
Τελευταία επεξεργασία από kkalop και 12 Σεπ 2008, 20:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 12 Σεπ 2008, 22:39

Εγώ έπιασα 28κάτι αλλά θα ποστάρω ξανά μετά το φορμάτ στο τέλος του μήνα γιατί για την ώρα είναι ολίγον τι ψόφιο το δικό μου
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό kkalop » 13 Σεπ 2008, 00:40

ξέχασα να προτείνω αυτό ως γενικά αποδεκτό και διαδεδομένο benchmark

3DMark06  ::)
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό vaggelispapou » 13 Σεπ 2008, 00:41

Master Kalop με έφαγες στο benchmark  >:(
Καλά είπα εγώ οτι πρέπει να κάνω αναβάθμιση!
Θα επιστρέψω δριμύτερος με το καινούριο PC και
θα σου δείξω εγω! :P χαχαχαχα :P
Answering questions is a tricky subject to practice. Not due to the difficulty of formulating or locating answers, but due to the human inability of asking the right questions; a skill that, were one to possess, would put them in the "answering" category.
Άβαταρ μέλους
vaggelispapou
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Φεβ 2008, 04:17

Re: AMD ή INTEL ?

Δημοσίευσηαπό kkalop » 13 Σεπ 2008, 00:47

χαχαα,
μακάρι φίλος ...το εύχομαι :D
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron