Αγορά TI

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Αγορά TI

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 24 Σεπ 2010, 15:58

Καλησπερα

Σκοπεύω να αγοράσω ενας Texas Instrument Calculator
Ψαχνωντας βρηκα στο plaisio 2 μοντελα

http://www.plaisio.gr/Furntiture/Office ... -1E1-A.htm

και

http://www.plaisio.gr/Furntiture/Office ... -2E5-B.htm

Γνωριζει καποιος σχετικά με το θεμα αυτό??Εχει καποια εμπειρια απο προσωπική χρήση??
Γιατι εχει 200 Ε και δεν λεει να αγορασεις γουρουνι στο σακι... :P :P

Ευχαριστω
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αγορα TI

Δημοσίευσηαπό Stokos » 24 Σεπ 2010, 16:08

Εγώ έχω το TI89 Titanium και είμαι υπέρ-ευχαριστημένος. Το είχα πάρει από το ebay στη μισή τιμή από αυτή που το πουλάει το πλαίσιο...

Με μια γρήγορη ματιά το βρήκα με 96 ευρώ: http://cgi.ebay.co.uk/Ti-89-Titanium-Te ... 2513wt_911
Stokos
 

Re: Αγορα TI

Δημοσίευσηαπό dimitrisgr » 24 Σεπ 2010, 16:12

Όσων αφορά αυτού του είδους τις αριθμομηχανές,μπορώ να σου πω απο προσωπική εμπειρία οτι το ΤΙ-89 είναι μια απο τις καλυτερες επιλογές,καθώς σε βοηθάει σε περιπλοκες πραξεις με μιγαδικούς,λύσεις συστημάτων και σε πάρα πόλλα αλλα.Όσο αφορα την τιμή θα σου πρότεινα να κάνεις μια καλη έρευνα αγοράς στο e-bay απο όπου το πήρα και εγώ.Ενδεικτικά με τα έξοδα μεταφοράς μου κόστισε 110€.
Γίνε και εσύ
Εικόνα
dimitrisgr
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008, 22:17

Re: Αγορα TI

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 24 Σεπ 2010, 16:16

Πάντως να ξέρεις ότι για την σχολή δεν χρειάζεται.. τα casio με 25 euro (όπως το fx-991) κάνουν τη δουλειά.. Επίσης αρκετοί καθηγητές δεν τα επιτρέπουν στις εξετάσεις γιατί μπορείς να γράψεις ότι θες μέσα.. Τώρα βέβαια αν τα θες κ για άλλες χρήσεις..πάω πάσο
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Αγορά TI

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 24 Σεπ 2010, 16:31

προσωπικα το θελω πιο πολυ για πραξεις με πινακες , επιλυση συστηματων και για μιγαδικους

Οποτε τελικα συμφερει να το παρει καποιος απο εξωτερικο
Οκ thanks για τη αμεση απαντηση
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αγορά TI

Δημοσίευσηαπό megatron » 24 Σεπ 2010, 16:47

Seitjo90 έγραψε:προσωπικα το θελω πιο πολυ για πραξεις με πινακες , επιλυση συστηματων και για μιγαδικους


Όπως είπε κι ο patirgerasimos πάντως, για την χρήση που το θέλεις, αρκεί και μάλιστα είναι πολύ καλό το Casio fx570ES. Και σε τιμή εννοείται πολύ καλή...
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αγορά TI

Δημοσίευσηαπό mther » 25 Σεπ 2010, 10:56

Η Casio fx570ES κάνει όσα είπες εκτός από σύστηματα μιγαδικών τα οποία θα χρειαστείς μόνο στα ΚΙΙ.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάρεις την ΤΙ. Και επίσης τουλάχιστον για τους ενεργειακούς... κανένας καθηγητής δεν την επιτρέπει την ώρα της εξέτασης.
mther
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 23 Ιαν 2008, 01:52

Re: Αγορά TI

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 25 Σεπ 2010, 11:29

σωστός ο mther και τα κ2 δεν θέλουν κόπο και ΤΙ αλλά τρόπο...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Αγορά TI

Δημοσίευσηαπό Stokos » 25 Σεπ 2010, 14:21

Ένα πλεονέκτημα που έχει το ΤΙ έναντι του Casio και δεν αναφέρθηκε είναι το ότι το ΤΙ σε αφήνει να το προγραμματίσεις πλήρως έτσι ώστε να κάνει αυτό που θες. Αυτό σημαίνει ότι στο internet θα βρεις χιλιάδες δωρεάν apps (από tetris μέχρι μετασχηματισμούς Fourier) ή θα μπορείς να γράψεις τα δικά σου προγραμματάκια. Π.χ. εγώ έχω γράψει κάποια προγραμματάκια για εργασίες ρουτίνας όπως ο μετασχηματισμός μιγαδικών σε εκθετική μορφή, ο υπολογισμός ισοδύναμου παράλληλων αντιστάσεων, ο μετασχηματισμός αστέρα-τριγώνου κ.λπ. τα οποία επιταχύνουν πολύ τις πράξεις.

Πάντως συμφωνώ με τους συναδέλφους. Αν θες να αγοράσεις ένα κομπιουτεράκι με budget για να "βγάλεις" τα μαθήματα της σχολής πας στο Casio. Αν θες να κάνεις μια επένδυση για ένα μηχανάκι που θα το χρησιμοποιείς για αρκετά χρόνια και μετά από το πτυχίο σου προτείνω ανεπιφύλακτα το ΤΙ.
Stokos
 

Re: Αγορά TI

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 25 Σεπ 2010, 14:29

Σίγουρα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης το ΤΙ είναι σαφώς ανώτερο.. Νομιζω ότι υπάρχουν κ ρουτίνες που λύνουν το κύκλωμα.. πάντως το δικό μου κάνει εκθετική μορφή με 2 κουμπιά... ::) (εκτός κ αν καταλαβα λάθος..)
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Αγορά TI

Δημοσίευσηαπό Stokos » 25 Σεπ 2010, 16:18

patirgerasimos έγραψε:Σίγουρα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης το ΤΙ είναι σαφώς ανώτερο.. Νομιζω ότι υπάρχουν κ ρουτίνες που λύνουν το κύκλωμα.. πάντως το δικό μου κάνει εκθετική μορφή με 2 κουμπιά... ::) (εκτός κ αν καταλαβα λάθος..)


Ναι υπάρχει ένα app το οποίο λύνει κυκλώματα αλλά δε το έχω ψάξει ιδιαίτερα... Το θέμα βέβαια είναι να μάθεις να τα λύνεις και όχι να μάθεις πως θα τα βάλεις στο κομπιουτεράκι να σου τα λύσει ;)
Stokos
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron