Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό mushroom » 20 Δεκ 2011, 18:57

Γεια σας ρε παιδιά!
Κάνω έρευνα αγοράς για laptop κ εχω καταλήξει σε μερικούς, δύο εκ των οποιων είναι μάρκας Acer και Turbo-X. Στα χαρακτηριστικά και στην τιμή είναι πανω κατω τα ίδια. Αλλά για τους Acer γενικώς δεν έχω ακούσει καλά σχόλια (χαλάνε εύκολα, βγάζουν συχνά προβλήματα κλπ ). Για τους Turbo-X από την άλλη δεν έχω ακούσει τίποτα (αν ειναι καλοί ή όχι).
Μερικά reviews για αυτές τις εταιρίες θα μου ήταν πολύ χρήσιμα! :) :)
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 21 Δεκ 2011, 21:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετακίνηση στην κατάλληλη θεματική ενότητα
Άβαταρ μέλους
mushroom
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Δεκ 2011, 18:21
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 20 Δεκ 2011, 20:08

Το service της acer δεν κάνει αντικατάσταση, αλλά επισκευή. Δλδ αν κάτι χαλάσει στο επισκευάζουν. Ασε που συνεργάζονται με αντιπρόσωπο δλδ δεν έχουν service σαν acer. Μπορείς να το δοκιμάσεις από το e-shop που έχει δύο χρόνια αντικατάσταση, αν βέβαια υπάρχει το eshop μέχρι τότε.. Τώρα για turbox δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα και γενικά για το πλαίσιο οπότε δεν στο συστήνω.. Γνώμη μου είναι να χτυπήσεις κανα dell καλά μηχανήματα με καλό service..

Πες budget και για τη χρήση το θες, αμα είναι πόσταρε και αυτά που είδες και βλέπομε
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό kkalop » 20 Δεκ 2011, 23:10

Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια και για τα 2...(επιπλέον φίλος με TurboX πριν 2-3 χρόνια είχε τη δυσάρεστη εμπειρία να τον χτυπάει το ρεύμα όταν έγραφε στο πληκτρολόγιο μέχρι που κάηκε το μηχανάκι...έλεος)
Εγώ με Dell και HP όντως είμαι πολύ ικανοποιημένος !
Οι τιμές γενικά έχουν πέσει αρκετά οπότε θα έλεγα να δεις για κάτι αξιόπιστο ;)
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό Alexander » 20 Δεκ 2011, 23:42

Εγώ θα έλεγα να κοιτούσες και για Toshiba φορητούς. Συνδυάζουν καλή ποιότητα σε σχετικά χαμηλή τιμή. Αλλά γενικά ό,τι σου αρέσει να ψάχνεις και σε διάφορα forums(και στα ξένα) για να δεις τις γνώμες πολλών ανθρώπων, μη τύχει και πάρεις laptop που να είναι από σειρά που βγάζει προβλήματα... ;)
Άβαταρ μέλους
Alexander
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 17:19
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 21 Δεκ 2011, 00:06

αυτό με την σειρά είναι μεγαλη κουβέντα..έχω δει και hp kai toshiba να βγάζουν πρόβλημα και αλλα ναμην παθαίνουν τιποτα..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό Alexander » 21 Δεκ 2011, 10:09

patirgerasimos έγραψε:αυτό με την σειρά είναι μεγαλη κουβέντα..έχω δει και hp kai toshiba να βγάζουν πρόβλημα και αλλα ναμην παθαίνουν τιποτα..


Έτσι ακριβώς!
Άβαταρ μέλους
Alexander
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 17:19
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό george_ti » 21 Δεκ 2011, 10:30

turbo-x και γενικά όλα τα προϊόντα του συγκεκριμένου μαγαζιού είναι προβληματικά

ACER συνήθως βγαίνουν καλά και χωρίς προβλήματα, λεπτομέρεια: η μπαταρία σε ΟΛΑ παραδίδει το πνεύμα σε ένα-ενάμιση χρόνο

HP & DELL & TOSHIBA : πολύ καλά και με καλό service
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό mushroom » 21 Δεκ 2011, 10:43

Ευχαριστώ ρε παιδιά! Το ΤurboX τρωει χ δλδ! Για τον acer εψαξα σε ξένα site, λένε καλά λόγια αλλά διστάζω με αυτά που ακούω γενικά για την Acer. Καλύτερα άλλη εταιρια να προτιμίσω δλδ!

Σε αυτά τα 4 είχα καταλήξει μέχρι στιγμής :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908025&sid=1

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet ... 50-2VR.htm

http://www.e-laptops.gr/product.php?prd=1881

http://www.e-laptops.gr/product.php?prd=1691

αλλά το ψάχνω ακόμη!
Άβαταρ μέλους
mushroom
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Δεκ 2011, 18:21
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 21 Δεκ 2011, 11:06

το dell καλό είναι όπως και το hp..Για τη χρήση το προορίζεις, γιατί έχει πολύ πράμα πάνω..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό mushroom » 21 Δεκ 2011, 11:27

Για τη χρήση το προορίζεις, γιατί έχει πολύ πράμα πάνω..


Για οτιδήποτε το χρειαστώ. Από παιχνίδια μέχρι προγράμματα τύπου autocad κλπ. Έχω αποφασίσει πόσα θέλω να δώσω οπότε θέλω να πετύχω τα καλύτερα χαρακτηριστικά με αυτά τα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
mushroom
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Δεκ 2011, 18:21
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό george_ti » 21 Δεκ 2011, 11:52

για μένα πιο σημαντικό είναι η μνήμη του μηχανήματος (το μόνο χαρακτηριστικό που θα είναι άξιο λόγου μετά από 4 χρόνια),
επίσης θεωρώ ότι η διάσταση 15,6" είναι μεγάλη για φορητό (κουράζει στη μεταφορά), προτιμώ 13" ή 11"
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό kkalop » 21 Δεκ 2011, 12:11

Από αυτά Dell με διαφορά...
Ωστόσο, να σου δώσω και μια συμβουλή :
Αν δεν έχεις σταθερό δώσε προτεραιότητα εκεί να κάνεις τη δουλειά σου σαν άνθρωπος !!!
Γιατί, ακόμη και τον καλύτερο φορητό να πάρεις τώρα πολύ γρήγορα θα δεις ότι δεν είναι για εργασία πολλές ώρες...
Εκτός βέβαια αν ταξιδεύεις πολύ και χρειάζεσαι κάτι extra φορητό οπότε θέλεις κάτι σε 11" ή 13" στα οποία πάλι δε μπορείς να κάνεις σχεδόν καμία δουλειά της προκοπής...

Φιλικά Κώστας
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 21 Δεκ 2011, 13:53

σωστά τα λέει ο kkalop.. επίσης τα λαπτοπ παρόλο που έχουν καλούς επεξεργαστές σε κόβουν στο fsb..H ραμ είναι ένα θέμα, η cache του επεξεργαστή είναι ένα άλλο..Νομίζω ότι σε συμφέρει να πας σε σταθερό, από άποψη επιδόσεων. Αν χρειάζεσαι την φορητότητα, το dell είναι ότι καλύτερο και ικανό να τρέξει και ένα simulink τίγκα στα όργανα! Για κάτω από 15 inch ούτε λόγος εκεί θα τυφλωθείς..Μη σου πω και 17" να είσαι άρχοντας και άμα πάρεις τσάντα ώμου και όχι χιαστί δεν σε κόβει τόσο στον ώμο οπότε δεν σε κουράζει τόσο πολύ στην μεταφορά.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 22 Δεκ 2011, 09:50

kkalop έγραψε:Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια και για τα 2...(επιπλέον φίλος με TurboX πριν 2-3 χρόνια είχε τη δυσάρεστη εμπειρία να τον χτυπάει το ρεύμα όταν έγραφε στο πληκτρολόγιο μέχρι που κάηκε το μηχανάκι...έλεος)


Στο λαπτοπ Turbo-X της αδερφής μου αν κάνεις το λάθος να ακουμπήσεις το μεταλλικό περίβλημα από μία από τις θύρες USB σε χτυπάει το ρεύμα >:(
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γνώμες για φορητούς ACER και Turbo-X

Δημοσίευσηαπό mushroom » 22 Δεκ 2011, 12:07

Αν δεν έχεις σταθερό δώσε προτεραιότητα εκεί να κάνεις τη δουλειά σου σαν άνθρωπος !!!


Νομίζω ότι σε συμφέρει να πας σε σταθερό, από άποψη επιδόσεων


ναι ναι έχω σταθερο και κάνω εκεί όλες τις δουλειές μου! Το έχω σκεφτεί καλά τι χρειάζομαι, αλλά με πείσατε τελικά δεν παίρνω Acer ή TurboX. Και επειδή ξέρω ότι έχετε αγωνία :P :P :P τελικά κατέλιξα σε έναν Dell, αλλά άλλον από εκείνον που σκεφτόμουν! :) :)

thanks for the information!
Άβαταρ μέλους
mushroom
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Δεκ 2011, 18:21
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron