Aλλαγή σκληρού

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Aλλαγή σκληρού

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 17 Οκτ 2008, 20:30

ρε παιδιά ο σκληρός μου εχει 24 bad sectors ειναι αναγκαιο να τον αλλαξω???
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό megatron » 18 Οκτ 2008, 00:31

Φίλε patirgerasime, 1) Διακρίνεις καθυστερήσεις κατά την ανάγνωση/συγγραφή δεδομένων στον δίσκο σου?

2) Όταν δεν κάνεις κάποια ενέργεια - εφαρμογή στον υπολογιστή σου, αναβοσβήνει το λαμπάκι του σκληρού σου?
Αν ναι, (όλα αυτά που σου περιέγραψα ή έστω ένα από αυτά), τότε σε συμβουλέυω να τρέξεις γρήγορα για αλλαγή. Εναλλακτικά, έλεγξε τον δίσκο σου με τα διαγνωστικά εργαλεία ελέγχου (diagnostic tools), της εταιρίας του δίσκου.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 18 Οκτ 2008, 10:27

το θεμα ειναι οτι τα bad sectors μου τα βρηκαν στο μαγαζι που τον πηγα επειδη μετα απο hibernation το pc δεν ανοιγε.
Εγω τον εψαξα με την εγαρμογη που εχουν τα windows με το wd diagnostics κ με το tune up ultilities και δεν μου βγαλανε κανενα προβλημα..

υπαρχει κανενα αλλο προγγραμα να το σιγουρεψω? γιατι υποπτευομαι λαμογια..

κ αντε κ εχει bad sectors αν δεν τον αλλαξω τι θα γινει?(back up υπαρχει...)
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό megatron » 18 Οκτ 2008, 11:01

Μάλιστα...., κοίταξε patirgerasime, τα πράγματα περιπλέκονται λίγο τώρα όπως μου το λες, και δεν φταις εσύ πολύ. Εγώ όπως σου είπα προηγουμένως, εμπιστεύομαι τα diagnostic tools του σκληρού (αυτά που χρησιμοποίησες...), και δεν γνωρίζω κανένα άλλο προγραμματάκι.Ο φόβος και η υποψία σου για λαμογιά δεν αποκλείεται να είναι λανθασμένος, εκτός εάν γίνεται να αλλάξεις τον σκληρό σου έχοντας κάποια εγγύηση.

Πάντως, αυτό το πρόβλημα με τα bad sectors, σου ξαναπαρουσιάστηκε? Μήπως τυχόν ο δίσκος σου ξανακόλλησε? Όπως φαίνονται τα πράγματα, θα χρειαστείς αλλαγή, αλλά να μην βιαστείς. Να το ψάξεις λίγο παραπάνω...(φοβάμαι όμως μην γίνει τίποτα χειρότερο) .
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 18 Οκτ 2008, 11:35

ναι ειναι εντος εγγυησης αλλα η wd κανει 2 μηνες να το φτιαξει/αντικαταστήσεις...οποτε δε παιζει τεσπα αμα τα παιξει τα ας τα παιξει
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό JoKo » 18 Οκτ 2008, 12:07

Χμ, αν δε βρίσκεις bad sectors μόνος σου, είναι πράγματι ύποπτο.

Αν έβρισκες, θα σου πρότεινα να έκανες πρώτα ένα low level format αν πρόκειται να συνεχίσεις να τον χρησιμοποιείς.

Εγώ πάντως θα τον άλλαζα αμέσως.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό panxer » 18 Οκτ 2008, 12:12

Αν η motherboard και το BIOS που φοράει υποστηρίζει S.M.A.R.T., καλού κακού κοίτα τί κάνει report αυτό.
Παν.Μ.
Άβαταρ μέλους
panxer
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008, 11:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 18 Οκτ 2008, 12:42

το smart δν βγαζει κανενα προβλημα.. μου λεει  pass
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό panxer » 18 Οκτ 2008, 12:47

Τότε όλα οδηγούν στο ότι ο δίσκος στέκεται καλά.
Αν ήμουν στη θέση σου θα ρωτούσα τον τεχνικό πώς ακριβώς διαπίστωσε ότι υπάρχουν bad sectors στον hdd.
Παν.Μ.
Άβαταρ μέλους
panxer
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008, 11:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 18 Οκτ 2008, 14:05

ok thx!!
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό nestoras » 19 Οκτ 2008, 14:57

Γενικά, λίγα bad sectors δεν είναι πρόβλημα. Ο δίσκος έχει αρκετές "καβάτζες" οπότε αν κάποιο sector "μαρκαριστεί" ως bad τότε χρησιμοποιεί κάποια από τις καβάτζες του. Το θέμα είναι αυτά τα bad sectors να έχουν μαρκαριστεί πριν ως bad πριν κάποια εφαρμογή χρειαστεί να γράψει πάνω σε αυτά. Τρέξε chkdsk x: /f /x /r  (όπου x το γράμμα του δίσκου σου) για να μαρκάρεις τα bad. Από εκεί και πέρα δεν παίζει πρόβλημα αρκεί κάθε φορά που θα κάνεις κανονικό format να αμέσως μετά να τρέχεις το chkdsk για να σου ξαναμαρκάρει τα χαλασμένα.
Επόμενο βήμα, αν θέλεις να το προχωρήσεις, είναι να κάνεις ένα backup του δίσκου σου και να κάνεις ένα low level format με το εργαλείο που δίνει η εταιρεία κάθε δίσκου. Συνήθως ξεκινάς από δισκέττα για να κάνεις αυτή τη δουλειά. ΠΡΟΣΟΧΗ, όλα τα δεδομένα σου θα χαθούν με μη αναστρέψιμο τρόπο και η διαδικασία διαρκεί κάποιες ώρες ανάλογα με τη χωρητικότητα του δίσκου σου. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η ηλικία του δίσκου σου, αν είναι πενταετίας δεν αξίζει τον κόπο η όλη διαδικασία αν πάλι είναι μέσα στην εγγύηση δώστον για αντικατάσταση. Η wd είναι αρκετά γεναιόδωρη και θα σου τον αλλάξει χωρίς πολλά πολλά. Αρκεί να βρεις ένα δανεικό δίσκο για να κάνεις τη δουλειά σου προσωρινά. Καλή τύχη!
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό hetauma » 22 Οκτ 2008, 21:15

Το "bad sector" ακούγεται αρκετά ψαγμένο και είναι συνηθισμένη δικαιολογιά τεχνικών όταν βαριούνται να το πολυψάξουν και θέλουν να πετάξουν κάποια δικαιολογία. Εγώ πιστεύω οτι αφού τα wd tools δεν βγάζουν τίποτα δεν τήθετε θέμα για bad sectors. Αλήθεια αφου βρήκε ο τεχνικος τα bad sectors λογικά θα τα μαρκαρε ως bad. Το hibernation τώρα δουλεύει; ή σου είπε λιγο πολυ οτι δεν θα δουλεύει επειδή έχει bad sectors.


ps. Δεν μου έχει τύχει αλλά και να μαρκαριστουν τα συγκεκριμένα sectors ως bad τα wd tools λογικά θα βγάζαν καποια αναφορά για αυτα σωστά;
hetauma
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 15:51

Re: αλλαγη σκληρού

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 22 Οκτ 2008, 21:44

o υπολογιστης δουλευει μια χαρα κ το hibernation k ολα μαλιστα η βλαβη πρεπει να ηταν στα bios τα bad sectors αυτοι τα βρηκαν. Παντως το chkdsk το wd tools κ το hd tune δεν εδειξαν κανενα απολυτως προβλημα..

κ οταν το ρωτησα για bad sectors αρχισε να μου τα χωνει γιατι ο σκληρος ηταν γεματος οτι ειχα προγραμματα κ στα 2 partitions κλπ.. μαλιστα φανηκε προθυμος να μου βαλει αμεσως αλλο σκληρο..

Δε ξερω αν παρουσιασει προβλημα θα παρω αλλο ουτε εγγυηση δεν αξιζει να τον στειλεις θαρρω ειναι 30€ τα μεταφορικα...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης