Αλλαγή πλακέτας ελέγχου sata δίσκου

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Αλλαγή πλακέτας ελέγχου sata δίσκου

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 06 Νοέμ 2008, 15:37

Ένας sata2 western digital μου κάηκε. Κάηκε η πλακέτα ελέγχου sata, αυτή που είναι απο κάτω και στον δικο μου φαίνεται. Μηπως, λεω μήπως, έχει κανεις καμια να του περισσεύει για να την αλλάξω; 4 βίδες είναι και 4 συγκολίσεις....
ααααααααααααχ.......400γιγα κλαιω :( :( :(
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 06 Νοέμ 2008, 21:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μεταφέρθηκε σε δικό του θέμα
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re:Αλλαγή πλακέτας ελέγχου sata δίσκου

Δημοσίευσηαπό nestoras » 06 Νοέμ 2008, 20:38

LoVaBiLL έγραψε:4 βίδες είναι και 4 συγκολίσεις....


Η πλακέττα των δίσκων δεν έχει καμία συγκόλιση, απλά την ξεβιδώνεις και την αλλάζεις, οπότε αυτό δε θα
είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι να βρείς ακριβώς ίδια πλακέττα, δηλαδή της ίδιας χωρητικότητας, των ίδιων προδιαγραφών ρεύματος, ίδιο hardware revision, ίδια χώρα προέλευσης. Στο μόνο που μπορείς να είσαι ελαστικός είναι στη χωρητικότητα, αν βρεις μεγαλύτερης μπορεί να σου δουλέψει. Επίσης ο 400άρης όπως είπες δίσκος της wd δεν ξέρω αν κυκλοφόρησε ευρέως οπότε το κόβω λίγο δύσκολο να βρεις "ανταλλακτικό". Σου εύχομαι καλή τύχη πάντως!!
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Αλλαγή πλακέτας ελέγχου sata δίσκου

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 06 Νοέμ 2008, 20:45

Την αγοράζω!!! Όποιος έχει μια οπως περιγράφει ο nestoras (που ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!), ας μου στειλει pm! Για την ακρίβεια, δίνω όσο έκανε ο σκληρός την ημερομηνία αγοράς. πχ 100 ευρώ. Με άλλα λόγια αν κάποιος έχει ήδη έναν και τον δουλεύει, αν μου τον πουλήσει μπορει να αγοράσει 2,5 τέτοιους σήμερα και να σώσει μια ψυχή που κλαίει :p
Φυσικά όλα τα δεδομένα του θα τα μεταφέρει στον καινούριο του πρώτα. εχμ εννοείται....!!!!

WD 4000KD-00NAB0 Caviar SE16
Canada ICES - 003 Class B
Product of Malaysia

Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Αλλαγή πλακέτας ελέγχου sata δίσκου

Δημοσίευσηαπό nestoras » 06 Νοέμ 2008, 21:00

Υπάρχει μια πιθανότητα να είσαι πολύ τυχερός. Ο δίσκος σου κυκλοφορεί ακόμη σε γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα σε τιμή χαμήλοτερη από αυτή που αναφέρεις. Πριν τον παραγγείλεις πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα και ανέφερε τους τα χαρακτηριστικά του δικού σου. Αν σταθείς κι εδώ τυχερός και πέσεις σε εξυπηρετικό υπάλληλο θα σε βοηθήσει να εξακριβώσεις αν έχουν ακριβώς τον ίδιο δίσκο με τα χαρακτηριστικά του δικού σου. Το είχα κάνει παλιότερα αλλά έπεσα σε λάθος χώρα (Taiwan-Malaysia) :-D
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης