Μπαταρία laptop

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 29 Νοέμ 2008, 20:06

αν δουλεύει το laptop στη πρίζα τη μπαταρία πρέπει να τη βγάζω?
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό megatron » 29 Νοέμ 2008, 20:45

Κοίταξε να δεις τι γίνεται. Το δικό μου για παράδειγμα, που είναι TOSHIBA, οι προδιαγραφές της μπαταρίας του κατασκευαστή, αναφέρουν ότι κατά την διάρκεια τροφοδοσίας του υπολογιστή από την πρίζα, η μπαταρία - εφόσον είναι γεμάτη - δεν επιτρέπεται να είναι πάνω, εκτός και αν έχει αδειάσει η μπαταρία και πρέπει να γεμίσει. Κι αυτό μου φαίνεται εμένα απόλυτα λογικό, γιατί αν είναι γεμάτη, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τις μπαταρίες των κινητών τηλεφώνων, η ενέργεια που παίρνει στην τροφοδοσία από την πρίζα, πού θα πάει? Γι' αυτό υπάρχει και το ενδεχόμενο να σου σκάσει η μπαταρία.
Παρόλα αυτά, κάποιοι φίλοι μου που έχουν SONY VAIO, μου λένε πως στις δικές τους μπαταρίες λαπτοπ, δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο κι έτσι δεν έχουν το πρόβλημα να την αφήνουν ή όχι επάνω στον υπολογιστή.
Αν θες συμβουλή, καλύτερα διάβασε τις προδιαγραφές της μπαταρίας σου, και έπειτα πράξε αναλόγως.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 29 Νοέμ 2008, 20:57

κ σε περιπτωση διακοπής ρεύματος? απλά χάνω δεδομένα? δεν κινδυνεύει να χαλασει κάτι?
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό Stokos » 29 Νοέμ 2008, 21:41

Εγώ είμαι γύρω στα 6 χρόνια χρήστης laptop (2 μοντέλα της Toshiba) και δεν έχω βγάλει ποτέ τη μπαταρία και τα είχα σχεδόν μονίμως στη πρίζα... Κανένα πρόβλημα ως τώρα
Stokos
 

Re: μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 29 Νοέμ 2008, 21:49

Δεν υπαρχει προβλημα ειτε την αφησεις (δε σκαει ;D ) ειτε τη βγαζεις, απλα εαν την αφησεις ενω ειναι γεματη και εχεις τν υπολογιστη στην πριζα, η μπαταρια ζεσταινεται με αποτελεσμα (μακροπροθεσμα) να "χαλαει", δηλαδη να αντεχει λιγοτερο... Βεβαια κι αυτο δεν ειναι απολυτο, μη νομιζεις οτι αν την αφηνεις πανω θα εξαντλειται μεσα σες 5 λεπτα εκτος πριζας, απλα επιταχυνεις ελαχιστα τη φυσιολογικη φθορα της... Απο την αλλη, σε περιπτωση διαοπης ρευματος εαν δεν εχεις τη μπαταρια πανω ειναι σαν σταθερος, απλα χανονται οτι δεδομενα δεν εχουν αποθηκευτει...

Προσωπικα βγαζω παντα τη μπαταρια οταν βαζω τον υπολογιστη στη πριζα, εκτος εαν θελω να τη φορτισω, γιατι δε βρισκω το λογο να μη το κανω... Στην τελικα και με το σταθερο pc εχω συνηθισει οταν κανω κατι σημαντικο καθε 3 και λιγο να κανω save σε περιπτωση διακοπης κλπ... Απλα εχε κατα νου οτι ακομα κι αν το εχεις μονιμα στη πριζα, καλο ειναι που και που να κανεις κι ενα πληρη κυκλο φορτισης - εκφορτισης στη μπαταρια για τη συντηρηση της, και επισης οτι ειναι καλο οταν βγαζεις τη μπαταρια και την αφηνεις στην ακρη για μερες να μην ειναι τελειως αδεια αλλα ουτε τελειως γεματη, το ιδανικο ειναι καπου στο 80%...

Ολα τα παραπανω ειναι οσα μπορεσα να βρω με αρκετο ψαξιμο στο διαδικτυο πριν 3 μηνες που πηρα κι εγω laptop, για τον ιδιο λογο, και τα οποιο τα υιοθετησα γιατι μου φαινονται απολυτα λογικα...

Edit - συμπληρωση: Οπως λεει κι ο Stokos ομως, πολυ πιθανον να μην εχεις καν προβλημα αν την εχεις πανω... Απλως προσωπικα θεωρω οτι δεδομενου οτι δεν εχω τιποτα να χασω αν τη βγαλω, ενω δε θα ηθελα να ρισκαρω να μειωσω γρηγοροτερα απο το φυσιολογικο τη διαρκεια ζωης της, ακομα κι αν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μη γινει κατι τετοιο...
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Re: Μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό megatron » 30 Νοέμ 2008, 13:55

Διάβασα τα παραπάνω posts, και θα ήθελα να συμφωνήσω με την άποψη, ότι η μπαταρία του λαπτοπ όταν είναι γεμάτη και ο υπολογιστής είναι στην πρίζα, πράγματι δεν υπάρχει περίπτωση να σκάσει, απλά είναι πολύ πιθανόν να φθαρεί, εννοώντας μακροπρόθεσμα την μείωση του χρόνου ζωής της. Σωστά παρατηρήθηκε παραπάνω, τι θα γίνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος? Πράγματι, η μπαταρία όταν θα είναι πάνω στο pc, θα λειτουργήσει σαν ένα UPS που θα σε σώσει απο το ενδεχόμενο εξαφάνισης δεδομένω ή ακόμα χειρότερα από κάψιμο σκληρού! Πάντως, από προσωπική εμπειρία, όσες φορές δεν είχα την μπαταρία πάνω στον υπολογιστή μου και συνέβει διακοπή ρεύματος, όταν τον ξανάνοιξα, δεν είχε συμβεί απολύτως κανένα πρόβλημα. Τι να πω? Ήταν απλά τυχαίο ή μήπως με έσωσε και ο μετασχηματιστής? Μην το ξεχνάμε κι αυτόν.... ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 30 Νοέμ 2008, 14:09

Cobra_MX5 έγραψε:Δ Απο την αλλη, σε περιπτωση διαοπης ρευματος εαν δεν εχεις τη μπαταρια πανω ειναι σαν σταθερος, απλα χανονται οτι δεδομενα δεν εχουν αποθηκευτει...

Αυτό δεν είναι και απόλυτα σωστό. Επειδή μου'χει τύχει να κλείσει το pc την ώρα που έγραφα ένα word, όταν το ξανάνοιξα (αν δεν κάνω λάθος η έκδοση 2007 το κάνει) με το που πήγα να ανοίξω το word μου το είχε κρατημένο ως μια μη αποθηκευμένη εργασία και στην ουσία δεν έχασα τίποτα.

Να προσθέσω ότι η μπαταρία στα laptop δεν είναι σαν την μπαταρία μιας ξυριστικής μηχανής ή την μπαταρία του κινητού. Έχει ένα σωρό υποσυστήματα προστασίας. Μου φαίνεται τελείως χαζό ένα laptop που διαθέτει την επιτομή της τεχνολογίας στη μικροηλεκτρονική να μην έχει κάποιο σύστημα ελέγχου της μπαταρίας, ώστε να την προστατεύει από αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα αυτό φαντάζομαι δεν είμαστε οι πρώτοι που το σκεφτήκαμε (ως καταναλωτές). Το αν η αυτή ζεσταίνεται όταν είσαι στην πρίζα μου κάνει λιγάκι εντύπωση. Συνήθως οι μπαταρίες ζεσταίνονται κατά τη χρήση τους (βλ. κινητά τλφ). Προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα (και ούτε θα έπρεπε να υπάρχει κιόλας). Μάλιστα στη θέση σου θα την έβαζα επίτηδες μέσα για να το διαπιστώσω.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 30 Νοέμ 2008, 16:07

JimMichael έγραψε:
Cobra_MX5 έγραψε:Απο την αλλη, σε περιπτωση διαοπης ρευματος εαν δεν εχεις τη μπαταρια πανω ειναι σαν σταθερος, απλα χανονται οτι δεδομενα δεν εχουν αποθηκευτει...

Αυτό δεν είναι και απόλυτα σωστό. Επειδή μου'χει τύχει να κλείσει το pc την ώρα που έγραφα ένα word, όταν το ξανάνοιξα (αν δεν κάνω λάθος η έκδοση 2007 το κάνει) με το που πήγα να ανοίξω το word μου το είχε κρατημένο ως μια μη αποθηκευμένη εργασία και στην ουσία δεν έχασα τίποτα.


Σιγουρα σε μερικες εφαρμογες υπαρχει μηχανισμος αυτοματης αποθηκευσης, αλλα στη γενικη περιπτωση θελω να πω οτι εαν εχεις δεδομενα οχι αποθηκευμενα, θα τα χασεις... Στην τελικη, αυτο που κανει το word ειναι να αποθηκευει ενα προσωρινο αρχειο, αρα και παλι δεν εμπιπτει στα "μη αποθηκευμενα δεδομενα".

JimMichael έγραψε:Να προσθέσω ότι η μπαταρία στα laptop δεν είναι σαν την μπαταρία μιας ξυριστικής μηχανής ή την μπαταρία του κινητού. Έχει ένα σωρό υποσυστήματα προστασίας. Μου φαίνεται τελείως χαζό ένα laptop που διαθέτει την επιτομή της τεχνολογίας στη μικροηλεκτρονική να μην έχει κάποιο σύστημα ελέγχου της μπαταρίας, ώστε να την προστατεύει από αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα αυτό φαντάζομαι δεν είμαστε οι πρώτοι που το σκεφτήκαμε (ως καταναλωτές). Το αν η αυτή ζεσταίνεται όταν είσαι στην πρίζα μου κάνει λιγάκι εντύπωση. Συνήθως οι μπαταρίες ζεσταίνονται κατά τη χρήση τους (βλ. κινητά τλφ). Προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα (και ούτε θα έπρεπε να υπάρχει κιόλας). Μάλιστα στη θέση σου θα την έβαζα επίτηδες μέσα για να το διαπιστώσω.


Οπως και να το κανεις, οσο ενα συστημα χρησιμοποιειται, τοσο φθειρεται... Σιγουρα δε ζεσταινεται πολυ, αλλα οπως και να εχει οσο ο υπολογιστης λειτουργει, ζεσταινεται, και μαζι με αυτον η μπαταρια του... Μπορει να μη ζεσταινεται τοσο που να δημιουργει παρενεργειες (επιταχυνση της φυσιολογικης φθορας σε βαθος χρονου) αλλα συγκρινοντας το ρισκο στη μια και στην αλλη περιπτωση (ΑΝ πεσει το ρευμα χανω τα δεδομενα μου - ΑΝ χαλαει πιο γρηγορα η μπαταρια) προτιμω ΑΝ πεσει το ρευμα να χασω 5 σειρες κειμενου παρα να ρισκαρω να φθαρει η μπαταρια του υπολογιστη μου 0.0001% πιο γρηγορα... Ο καθενας οτι θεωρει σημαντικοτερο, just my 2 cents...
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Re: Μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 30 Νοέμ 2008, 16:47

πάντως στο ρίσκο να κάψεις κανά σκληρό καλυτερα να καταπονείς (αν καταπονεις) τη μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό megatron » 30 Νοέμ 2008, 16:51

Για να λέμε την αλήθεια, μπροστα στο ρίσκο και στον φόβο να μη γίνει καμμιά ζημιά με τον σκληρό σου,καλύτερα άφησέ την πάνω. Άλλωστε, οι νέες μπαταρίες των λαπτοπ, είναι τόσο σύγχρονα κατασκευασμένες, που στην τελική οι κατασκευαστές τα έχουν λάβει όλα υπόψιν τους (για ζέσταμα, φθορές, μικρή διάρκεια ζωής κλπ.). ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 30 Νοέμ 2008, 19:18

megatron έγραψε:Κι αυτό μου φαίνεται εμένα απόλυτα λογικό, γιατί αν είναι γεμάτη, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τις μπαταρίες των κινητών τηλεφώνων, η ενέργεια που παίρνει στην τροφοδοσία από την πρίζα, πού θα πάει?


Έχεις μία πηγή ατελείωτης ενέργειας (πρίζα), μία μπαταρία που φορτίζει και ένα φορτίο(το υπόλοιπο laptop).
Αν τα βάλεις όλα παράλληλα, και η μπαταρία είναι τέρμα φορτισμένη δεν θα υπάρχει διαφορά δυναμικού, οπότε κανένα ρεύμα προς τα εκεί. Οπότε η ενέργεια πάει στην οθόνη, στον σκληρό, στον επεξεργαστή...

Τώρα βάλε και κανα τρανζίστορ, και δεν θα έχεις με ψηφιακή σιγουριά ρεύμα προς την φορτισμένη μπαταρία.

Η μπαταρία πεθαίνει γρήγορα όταν
- την αφήσεις αφόρτιστη στην άκρη

Πεθαίνει αργά όταν:
- είναι μονίμως φορτισμένη

Πεθαίνει πολυυυυυυ αργά:
- όταν δεν εχεις τιποτα αλλο ολη μέρα και την βαζοβγάζεις από την φόρτιση για κατανάλωση

Σίγουρα πεθαίνει όμως.(τιουν!ασχετο)
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Μπαταρία laptop

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 30 Νοέμ 2008, 19:26

Για να φτασει να κανει ο σκληρος πρεπει πρωτα να εχει καει οτι ηλεκτρικη - ηλεκτρονικη συσκευη εχεις στο σπιτι και μαζι και το τροφοδοτικο, αφου μεσω αυτου κοβεται η γαλβανικη συνδεση μεταξυ πριζας και υπολογιστη.
Στην τελικη πως θα καει ο σκληρος, αν καποια στιγμη απλα σταματησει η τροφοδοσια του?

Και αν το δουμε και αλλιως, ενας σκληρος για laptop κοστιζει απο 70 εως 100 ευρω το πολυ ενω η μπαταρια του laptop μου κοντα στα 150+. Αρα ναι, προτιμω να καει ο σκληρος παρα η μπαταρια.

Εδιτ: στην τελικη 10 χρονια τωρα δε μου εχει καει ποτε σκληρος στον σταθερο, οσεες φορες κι αν εχει πεσει το ρευμα. Το μονο που ακουσει να καιγεται ειναι μια φορα που ημουν μικρος και ανατιναξα ενα τροφοδοτικο γιατι το εβαλα στα 110V απο το διακοπτακι του, και αλλη μια φορα που καηκε τροφοδοτικο φιλου μου απο κεραυνο. Εκτος εαν λαβουμε υποψην οτι και το τροφοδοτικο δεν ειναι μαλακό πραμα, δεν εχω ακουσει να καιγεται σκληρος απο μεταβολη τασης.

Ο καθενας κανει οτι νομιζει, εγω απλα ανεφερα (και εμπιστευομαι) αυτα που τοοοοοσοι χρηστες του διαδικτυου (με οτι γνωσεις κι αν εχουν) προτεινουν.

Εδιτ 2: φυσικα εαν καποιος εχει εμπειρια απο καψιμο σκληρου (αν και δε θα ειναι καψιμο αλλα μηχανικη βλαβη λογικα), λογω ξαφνικης διακοπης της παροχης ρευματος, η και οποιουδηποτε αλλου εξαρτηματος του pc-ιού τοτε παω πασο, αφου οντως καλυτερα να φθαρει η μπαταρια παρα να καει καποιο αναντικαταστατο κομματι του laptop.
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες