"Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

"Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό pez » 07 Ιαν 2009, 10:23

- Έχω την αίσθηση πως την "Προβολή νέων δημοσιεύσεων" κάποιος την καθορίζει και δεν γίνεται αυτόματα, ας πούμε κάθε νι λεπτά ή ώρες ή ημέρες κ.λπ., με αποτέλεσμα εγώ -τουλάχιστον- να μην μπορώ να παρακολουθώ τις συζητήσεις που με ενδιαφέρουν, και μάλιστα σε ορισμένες από αυτές να μην απαντώ εγκαίρως σε θέματα που με αφορούν άμεσα, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται -ενδεχομένως- "εντυπώσεις". Σας παρακαλώ, μπορείτε να μας διαφωτίσετε σχετικώς;

- Πέτρος Ζιμουρτόπουλος
pez
 

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό James » 07 Ιαν 2009, 16:11

Η "Προβολή νέων δημοσιεύσεων" εμφανίζει τα "unread topics since last visit" (τα θέματα που περιέχουν έστω κι ένα post που έμεινε αδιάβαστο από προηγούμενο session). Η "Προβολή μη αναγνωσμένων δημοσιεύσεων" είναι στο σύνολό τους για το account. Τα "ενεργά θέματα" επιλέγονται με έναν αλγόριθμο παλαιότητας και αριθμού αναγνώσεων (είναι κατά κάποιον τρόπο η "επικαιρότητα").
Η παρακολούθηση μιας συζήτησης μπορεί να επιτευχθεί είτε με subscription στο θέμα (επιλογή να ενημερωθώ μόλις δημοσιευθεί κάποια απάντηση) είτε με bookmark (αγαπημένο).
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό pez » 08 Ιαν 2009, 11:30

- Κατάλαβα. Δεν ήθελα να εφαρμόσω τις τεχνικές που αναφέρετε αλλά και δεν βλέπω πως μπορώ να κάνω αλλιώς. Ευχαριστώ πολύ! Χαιρετώ, Πέτρος Ζιμουρτόπουλος.
pez
 

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 08 Ιαν 2009, 11:47

Επι τη ευκαιρια που ανοιξε το θεμα αυτο, θα ηθελα να σχολιασω κι εγω κατι πανω στη λειτουργια αυτη του forum, την επιλογή "Δειτε τις νεες δημοσιευσεις". Κανονικα θα επρεπε πραγματι να εμφανοιζει ολα τα τοπικς του φορουμ που εχουν ποστς μετα το τελευταιο login του χρηστη, δεν ειναι? Καμια φορα ομως (ισως τις περισσοτερες φορες) εμενα μου εμφανιζει καποια καινουρια (θελω να πιστευω ολα) αλλα και αρκετα τοπικς που το τελευταιο ποστ τους το εχω ηδη διαβασει. Ειδικα πχ μεσα στις γιορτες που μας περασαν, οπου τα νεα μηνυματα ηταν λιγα, καθε φορα μου εμφανιζε 5-6 τοπικς εκ των οποιων τα 3-4 (αν οχι ολα) δεν ειχαν νεα δημοσιευση (και το λεω με απολυτη βεβαιοτητα, αφου καθε φορα τα ανοιγα για να δω τις "νεες δημοσιευσεις)...

Δεν προσπαθω να γκρινιαξω για το φορουμ, ομως θεωρω σωστο να σημειωσω ενα προβλημα που εχω με αυτο...
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό Kevin » 08 Ιαν 2009, 12:02

Να σημειώσω πως επιλέγοντας την "Προβολή νέων δημοσιεύσεων" μπορεί όντως να βγάζει κάποια topics τα οποία έχουν ήδη διαβαστεί, σε αυτή την περίπτωση όμως το εικονίδιο στα αριστερά θα είναι χρώματος μπλε. Σε αντίθετη περίπτωση θα είναι κόκκινο και μόνο τότε θα έχει νόημα για κάποιον να μπει για να διαβάσει τις νέες δημοσιεύσεις.

Υπάρχει και η επιλογή "Προβολή μη αναγνωσμένων δημοσιεύσεων" που θα βγάλει μόνο τις μη αναγνωσμένες δημοσιεύσεις. Προσωπικά αυτή την λειτουργία χρησιμοποιώ καθώς δεν βγάζει πληροφορία που να μην χρειάζεσαι. Δείχνει πάντα τις δημοσιεύσεις που δεν έχουν διαβαστεί.

Η "προβολή νέων δημοσιεύσεων" θα βγάλει ως αποτέλεσμα όλες τις "νέες δημοσιεύσεις", δηλαδή αυτές που προστέθηκαν πρόσφατα, ανεξάρτητα του αν ο χρήστης τις έχει διαβάσει ή όχι.
Kevin
 

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό James » 08 Ιαν 2009, 16:32

Cobra_MX5 έγραψε:Κανονικα θα επρεπε πραγματι να εμφανοιζει ολα τα τοπικς του φορουμ που εχουν ποστς μετα το τελευταιο login του χρηστη

Στην πραγματικότητα εξαρτάται από το session του χρήστη -όχι απαραίτητα από το login- και είναι κάτι που έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, τόσο server όσο και client sided.

Cobra_MX5 έγραψε:Καμια φορα ομως (ισως τις περισσοτερες φορες) εμενα μου εμφανιζει καποια καινουρια (θελω να πιστευω ολα) αλλα και αρκετα τοπικς που το τελευταιο ποστ τους το εχω ηδη διαβασει.

Αυτή την "απορία" την είχα κι εγώ στις αρχές. Οι νέες δημοσιεύσεις όμως δεν είναι κατ' ανάγκη αδιάβαστες. Εάν μέχρι πριν λήξει το session ενός αυτός προλάβει να διαβάσει κάποια topics και να ξανα-"μπει" στο forum τότε αυτά θα εμφανιστούν, μιας και το session του δεν έχει λήξει.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό kkalop » 10 Μαρ 2009, 17:09

Να αναφέρω ένα προβληματάκι που έχω τις τελευταίες 2 μέρες...
κάθε φορά που ζητάω τις τελευταίες "μη αναγνωσμένες" δημοσιεύσεις μου βγάζει μεταξύ των άλλων αυτό που φαίνεται στο συνημμένο το οποίο δεν υπάρχει (δεν ξέρω αν σβήστηκε) και για κάποιο λόγο βγαίνει συνέχεια στα μη αναγνωσμένα ... ???
Συνημμένα
problem.jpg
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό macJohn » 10 Μαρ 2009, 17:10

Πάτησε "Mark forums read" και θα λυθεί το πρόβλημα...
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό pxanth » 10 Μαρ 2009, 17:20

Το πρόβλημα που αναφέρει ο kkalop το έχω και εγώ... Προφανώς, ο fortsatos έκανε κάποιο post και στη συνέχεια το έσβησε...

To "Mark forums read" που βρίσκεται?
All those moments will be lost in time, like tears in the rain.
Time to die.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό macJohn » 10 Μαρ 2009, 17:23

Πάνω δεξία, κάτω από την τελευταία επίσκεψη. Ή "Σημειώστε τις Δ. Συζητήσεις ως αναγνωσμένες" για αυτούς που έχουν σαν προεπιλεγμένη γλώσσα τα ελληνικά.
Συνημμένα
forum.tiff
forum.tiff (16.12 KiB) 2120 προβολές
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό kkalop » 10 Μαρ 2009, 17:30

Προφανώς και δουλεύει αυτό.....απλά τώρα έκανα "αναγνωσμένη" μια εγγραφή που δεν υπάρχει ;D :P
οπότε είπα να το αναφέρω ως πρόβλημα O0
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό pxanth » 11 Μαρ 2009, 09:47

macJohn έγραψε:Πάνω δεξία, κάτω από την τελευταία επίσκεψη. Ή "Σημειώστε τις Δ. Συζητήσεις ως αναγνωσμένες" για αυτούς που έχουν σαν προεπιλεγμένη γλώσσα τα ελληνικά.


Ωραίος, ευχαριστώ!
All those moments will be lost in time, like tears in the rain.
Time to die.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 11 Μαρ 2009, 17:19

pxanth έγραψε:Το πρόβλημα που αναφέρει ο kkalop το έχω και εγώ... Προφανώς, ο fortsatos έκανε κάποιο post και στη συνέχεια το έσβησε...


Το post το έκανα γιατί και σε μένα είχε κολλήσει αυτό το τόπικ και μου το βγαζε συνέχεια στα μη αναγνωσμένα. Γι αυτό έκανα ένα post και το σβησα κατευθείαν μπας και ξεκολλήσει. Σε εμένα ξεκόλλησε και τώρα κόλλησε σε εσάς? :D
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό pxanth » 11 Μαρ 2009, 23:02

Topic - virus! :D

Ξεκολλάει απ' τον ένα και κολλάει στον άλλο! Ακολουθώντας τη συμβουλή του macJohn πάντως, σ' εμένα τουλάχιστον ξεκόλλησε. Άντε να δούμε σε ποιον θα κολλήσει τώρα ;D
All those moments will be lost in time, like tears in the rain.
Time to die.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: "Προβολή νέων δημοσιεύσεων"

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 11 Μαρ 2009, 23:19

pxanth έγραψε:Topic - virus! :D

Ξεκολλάει απ' τον ένα και κολλάει στον άλλο! Ακολουθώντας τη συμβουλή του macJohn πάντως, σ' εμένα τουλάχιστον ξεκόλλησε. Άντε να δούμε σε ποιον θα κολλήσει τώρα ;D

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες