Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό MNO » 19 Μαρ 2009, 14:39

Εχω παρατηρησει οτι στο forum συμμετεχουν ελαχιστοι πρωτοετης φοιτητες και υπαρχουν παρα πολλοι που εχουν κανει απλα ενα λογαριασμο και δεν ασχολουνται παραπανω. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι ακριβως γινεται αυτο, δεν γνωριζουν καν οι πρωτοετης την υπαρξη του φορυμ? Κατι πρεπει να κανουμε για να γινει το φορυμ πιο ενεργο, κατι το οποιο ειναι υπερ ολων μας.
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 19 Μαρ 2009, 15:06

με αφορμη τη συμπληρωση ενος έτους λειτουργιας ας γίνει μια συγκέντρωση ετσι ωστε να γίνει μια αποτιμηση του φορουμ και να καλεσουμε τους πρωτοετεις ώστε να τους ενημερώσουμε για το σκοπο και τι μπορεί να προσφέρει η κοινότητα καθώς και πως μπορουν να προσφέρουν και αυτοι...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Stokos » 19 Μαρ 2009, 17:21

MNO έγραψε:Εχω παρατηρησει οτι στο forum συμμετεχουν ελαχιστοι πρωτοετης φοιτητες και υπαρχουν παρα πολλοι που εχουν κανει απλα ενα λογαριασμο και δεν ασχολουνται παραπανω. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι ακριβως γινεται αυτο, δεν γνωριζουν καν οι πρωτοετης την υπαρξη του φορυμ? Κατι πρεπει να κανουμε για να γινει το φορυμ πιο ενεργο, κατι το οποιο ειναι υπερ ολων μας.


Μην ανησυχείς το γνωρίζουν μια χαρά το forum (τουλάχιστο το 75% θα έλεγα, οπότε θα πρέπει να έχει διαδοθεί και στο άλλο τέταρτο του έτους από στόμα σε στόμα). Και όχι δεν είναι inactive, κάνουν login που και που να κατεβάσουν κανένα "παλιό θέμα" ή κάνουν κανένα post αν έχουν απορίες...
Stokos
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 19 Μαρ 2009, 18:20

Είναι θα έλεγα θέμα συνείδησης το αν κάποιος μπαίνει μόνο και μόνο για να πάρει σημειώσεις και θέματα και να μην ποστάρει κάτι που να βοηθάει άλλους. Μπορώ να κάνω "επεξεργασία" τα ποστ των άλλων, μπορώ να μετακινήσω θέματα, να απαντήσω σε απορίες και διάφορα άλλα. Συνειδήσεις όμως δεν μπορώ να αλλάξω.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό lamgramm » 19 Μαρ 2009, 18:27

patirgerasimos έγραψε:με αφορμη τη συμπληρωση ενος έτους λειτουργιας ας γίνει μια συγκέντρωση ετσι ωστε να γίνει μια αποτιμηση του φορουμ και να καλεσουμε τους πρωτοετεις ώστε να τους ενημερώσουμε για το σκοπο και τι μπορεί να προσφέρει η κοινότητα καθώς και πως μπορουν να προσφέρουν και αυτοι...


Ναι να κληρώσουμε κι ένα αυτοκίνητο....
Άβαταρ μέλους
lamgramm
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 15:44

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό m.j. » 21 Μαρ 2009, 18:10

lamgramm έγραψε:
Ναι να κληρώσουμε κι ένα αυτοκίνητο....


εξαρτάται ..τι αυτοκίνητο.
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό macJohn » 22 Μαρ 2009, 10:44

m.j. έγραψε:εξαρτάται ..τι αυτοκίνητο.


Ο Jamis είπε πως μπορούμε να κληρώσουμε ένα τέτοιο Honda Civiv Type R(που είναι και του budget μας) ;D ;D
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Kevin » 06 Απρ 2009, 12:42

Έπειτα από σοβαρή συζήτηση με κάποιους συναδέλφους σήμερα σχετικά με το forum, κάποια συμπεράσματα και κάποιες ιδέες.

Όσο παραμένουν spam ατιμώρητα, όσο ο άλλος μπαίνει στο forum και βλέπει "άσχετα" posts που δεν τον ενδιαφέρουν (ειδικά τον τελευταίο καιρό έχει καταντήσει αηδία), όσο ειρωνίες και "μπασίματα" εκφράζονται από μέλη του forum που νομίζουν οτι αυτό είναι τσιφλίκι τους, τόσο θα υπάρχουν ανενεργοί λογαριασμοί και παρά τους πολλούς πρωτοετείς που έχουν γραφτεί (ναι, είναι πολλοί!) δεν πρόκειται να υπάρξουν πολλά ουσιώδη posts ούτε να γίνει αυτό που λέμε "πολύπλευρη ευγενική κουβέντα".

Μπορεί σε κάποιους να φαντάζει παράξενο, αλλά στα "πηγαδάκια" βλέπει κανείς οτι η κατάσταση έχει δυσαρεστήσει πολλούς, πράγμα που και εγώ δεν είχα αντιληφθεί μέχρι να υπάρξουν κουβέντες με αρκετά άτομα (αριθμός άνω των 10) που μάλιστα postάρουν συχνά. Βλέποντας την γενική αυτή εντύπωση, είπα να την εκφράσω καθώς πολλοί φοβούνται μην τους κράξουν, μην γίνει μπάχαλο κλπ κλπ.

Κάνω αυτό το post γιατί πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να γίνει μπάχαλο. Το κάνω με καλή θέληση, με καλη προαίρεση και πρωτίστως διάθεση αυτοκριτικής γιατί έχω βάλει και εγώ το χεράκι μου (στην εικόνα που έχει διαμορφωθεί) ως moderator παλιότερα. Το θέμα με τις πολιτικές συζητήσεις που δεν επιτρέπονται είχε γίνει αρκετές φορές αντικείμενο συζήτησης των mods αλλά πάντα επικρατούσε η (ομολογουμένως δύσκολη απόφαση) του να "κόβονται" δια ροπάλου. Και αυτό λόγω του πολύ σωστού επιχειρήματος που έχει εκφράσει σε post του ο JimMichael, οτι "στην Ελλάδα η πολιτική κουβέντα έχει ταυτιστεί με την κομματική αντιπαράθεση".

Η γνώμη μου για την απόφαση αυτή δεν έχει αλλάξει, αλλά πιστεύω πως αν ανοίξουν λίγο τα όρια της "πολιτικής κουβέντας", θα μπορούσαμε να ενημερωνόμαστε από όλες τις παρατάξεις για τα πλαίσιά τους (παράδειγμα λέω τώρα) και να έχουμε λόγο πάνω σε αυτά, σε αλλαγές που θα προτείναμε κλπ. Έχει αναφερθεί οτι πολλοί δεν παρίστανται στις συνελεύσεις για λόγους υγείας (κάπνισμα), μη ουσιώδους κουβέντας (φωνές κλπ.). Γιατί να μην είναι το forum ένας πόλος συζήτησης και ανταλλαγής ιδεών πάνω σε αυτό το θέμα? Τηρώντας πάντα κανόνες ευγένειας και φυσικά χωρίς διαφήμιση ή δυσφήμιση παρατάξεων.

Φυσικά το προαναφερθέν είναι απλά μία ιδέα, όχι η λύση στο ζήτημα που έχει προκύψει. Διότι πρόκειται για "ζήτημα" το να είναι γραμμένα 1200 άτομα και να ποστάρουν οι 30. Ξαναλέω οτι κάνω την δημοσίευση αυτή μετά από συζήτηση με αρκετά άτομα που είναι ήδη μέλη του forum. Εκφράζω εμένα, αλλά και εκείνους (καθώς η δική μου εντύπωση μπορεί να ήταν δική μου περιέργεια).

Ας προτείνουν και οι συνάδελφοι τις ιδέες τους ή τα όποια σχόλια πάνω σε αυτά που ανέφερα (π.χ. κάποια βελτίωση σε αυτό που είπα ή και κάποια άλλη καλύτερη ιδέα) είμαι σίγουρος πως το προσωπικό του forum είναι ανοιχτό σε τέτοια κουβέντα, αλλά πρέπει και εμείς με καλή διάθεση να βοηθήσουμε λίγο, δεν είναι μάγοι. (όπως είχε πει ο JimMichael, μπορεί να μετατρέψει posts, αλλά συνειδήσεις δεν μπορεί να αλλάξει)

P.S. Κάποιοι μπορεί να κολλήσουν σε αυτό που είπα περί τσιφλικίων και να ζητήσουν να ονοματίσω κλπ. Δεν πρόκειται να το κάνω, δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω εντάσεις. Επαναλαμβάνω (όπως στο post μου παραπάνω) κάνω μία νύξη, από κει και έπειτα ο καθένας ας κάνει την αυτοκριτική του.
Τελευταία επεξεργασία από Kevin και 06 Απρ 2009, 13:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Kevin
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό oval » 06 Απρ 2009, 13:02

+1 kevin
oval
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:07

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Stokos » 06 Απρ 2009, 16:38

Kevin έγραψε:πιστεύω πως αν ανοίξουν λίγο τα όρια της "πολιτικής κουβέντας", θα μπορούσαμε να ενημερωνόμαστε από όλες τις παρατάξεις για τα πλαίσιά τους (παράδειγμα λέω τώρα) και να έχουμε λόγο πάνω σε αυτά, σε αλλαγές που θα προτείναμε κλπ. Έχει αναφερθεί οτι πολλοί δεν παρίστανται στις συνελεύσεις για λόγους υγείας (κάπνισμα), μη ουσιώδους κουβέντας (φωνές κλπ.). Γιατί να μην είναι το forum ένας πόλος συζήτησης και ανταλλαγής ιδεών πάνω σε αυτό το θέμα? Τηρώντας πάντα κανόνες ευγένειας και φυσικά χωρίς διαφήμιση ή δυσφήμιση παρατάξεων.


Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει ότι ο κύριος λόγος ύπαρξης του forum είναι τα μαθήματα. Αν κάποιος πρωτοετής δεν ενδιαφέρεται για τα μαθήματα (όπως και εγώ δεν ενδιαφερόμουν τόσο το πρώτο έτος) δεν έχει κανένα λόγο να κάτσει να postάρει. Απλά θα γραφτεί να κατεβάσει κανένα αρχειάκι στην εξεταστική, άντε το πολύ πολύ να κάτσει να διαβάσει και κανένα ανεκδοτάκι να περάσει η ώρα. Δεν είναι τυχαίο που τα post διπλασιάζονται/τριπλασιάζονται στη διάρκεια της εξεταστικής ε? Ίσως να έχω άδικο αλλά το ότι οι ενεργοί χρήστες είναι από 3ο έτος και πάνω επιβεβαιώνουν το παραπάνω ισχυρισμό μου.

Για όλα τα άλλα θέματα που λες και δεν στο forum, ο λόγος είναι απλός: υπάρχουν οι συνελεύσεις (έστω και αν είναι έτσι όπως είναι - σε όλα τα πανεπιστήμια συμβαίνει αυτό), το Δ.Σ., τα έγχρωμα τραπεζάκια κ.τ.λ. ως χώροι συζήτησης σε αυτά τα θέματα. (Για τα μαθήματα υποτίθεται υπάρχει το ο-θεός-να-το-κάνει "αναγνωστήριο" το οποίο είναι προφανώς μη ικανοποιητικό). Θα μου πεις είναι ικανοποιητικές οι συνελεύσεις ως χώρος συζήτησης? Όχι δεν είναι, αλλά εμείς τις καταντήσαμε έτσι. Όπου στρώσαμε θα κοιμηθούμε.

Φαντάσου τώρα έναν πρωτοετή που θα μπει στο forum πως θα δει ένας πρωτοετής το forum αν με το που μπει αρχίσει να βλέπει πλαίσια παρατάξεων όπως λες (ακόμα και επικοδομοιτικός διάλογος να γίνεται), εγώ πιστεύω ότι θα ξενιστεί. Πέρα από αυτό σίγουρα θα υπάρξουν τριβές μεταξύ των παρατάξεων, αυτό δε το αμφισβητεί κανένας. Βέβαια δε ξέρω και τι περιορισμοί υπάρχουν από τις εντολές που έχουν δοθεί από το κ.Εφραιμίδη στην ομάδα του forum.

Η έλλειψη "πολιτικών" συζητήσεων για τη σχολή δε μπορεί να ευσταθεί σαν ισχυρισμός που δε ποστάρουν οι πρωτοετείς, γιατί υπάρχει αφθονία "άχρωμων" συζητήσεων στα εσωτερικά θέματα, που είναι ομολογουμένως αρκετά εποικοδομοιτικές. Όλοι έχουμε δει πως πήγαν να εξελιχθούν οι "πολιτικές" συζητήσεις (πριν επέμβει ο σφυριχτρούλης).

Όσο για τα spam, για μένα δεν υπάρχουν στο forum εκτός αν post του τύπου:
oval έγραψε:+1 kevin
τα θεωρείς spam.

---

Εγώ πιστεύω ότι το forum είναι σε καλό δρόμο. Είναι ίσως από τα πιο σοβαρά forum πολυτεχνικών σχολών στην Ελλάδα. Υπάρχουν τα άτομα που προσπαθούν να βοηθούν, να ανεβάζουν υλικό (πολλοί από αυτούς μάλιστα παραμένουν στο background, ενδεικτικά αναφέρω τη marthamits που έχει ανεβάσει πάρα πολλές σημειώσεις για πεδία/κ2 πράγμα το οποίο είναι δυσανάλογο με τα posts της). Υπάρχουν από την άλλη και τα άτομα-αρμεχτές που μπαίνουν στο forum μόνο για να αρμέξουν τα αρχεία (δεν έχουν ανεβάσει τίποτα γιατί "βαριούνται"), να ζητήσουν βοήθεια πάνω σε μαθήματα (ξεχνώντας παρεπιπτώντος πάντοτε το "Ευχαριστώ"). Αλλά έτσι δεν είναι η κοινωνία μας και στη σχολή? Πάρε παράδειγμα τα εργαστήρια, 1-2 φοιτητής/ές σε κάθε πάγκο να δουλεύουν και όλοι οι άλλοι να κάνουν βόλτες και να πέρνουν τις μετρήσεις από τις άλλες ομάδες. ::)
Stokos
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Απρ 2009, 16:58

Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα μέλη τα οποία ενδιαφέρονται για το φόρουμ. Αυτό είναι ενθαρρυντικό για το προσωπικό του deece, καθώς νοιώθουμε πως δεν είμαστε μόνοι στην προσπάθειά μας αυτή. Να απαντήσω όμως και σε κάποια πράγματα που πρέπει.
Kevin έγραψε:Έπειτα από σοβαρή συζήτηση με κάποιους συναδέλφους σήμερα σχετικά με το forum, κάποια συμπεράσματα και κάποιες ιδέες.

Όσο παραμένουν spam ατιμώρητα, όσο ο άλλος μπαίνει στο forum και βλέπει "άσχετα" posts που δεν τον ενδιαφέρουν (ειδικά τον τελευταίο καιρό έχει καταντήσει αηδία), όσο ειρωνίες και "μπασίματα" εκφράζονται από μέλη του forum που νομίζουν οτι αυτό είναι τσιφλίκι τους, τόσο θα υπάρχουν ανενεργοί λογαριασμοί και παρά τους πολλούς πρωτοετείς που έχουν γραφτεί (ναι, είναι πολλοί!) δεν πρόκειται να υπάρξουν πολλά ουσιώδη posts ούτε να γίνει αυτό που λέμε "πολύπλευρη ευγενική κουβέντα".

Μπορεί σε κάποιους να φαντάζει παράξενο, αλλά στα "πηγαδάκια" βλέπει κανείς οτι η κατάσταση έχει δυσαρεστήσει πολλούς, πράγμα που και εγώ δεν είχα αντιληφθεί μέχρι να υπάρξουν κουβέντες με αρκετά άτομα (αριθμός άνω των 10) που μάλιστα postάρουν συχνά. Βλέποντας την γενική αυτή εντύπωση, είπα να την εκφράσω καθώς πολλοί φοβούνται μην τους κράξουν, μην γίνει μπάχαλο κλπ κλπ.

Αν αναφέρεσαι στα spam που έχουν να κάνουν με εκείνες τις δημοσιεύσεις που περιλαμβάνουν συνδέσμους προς δήθεν για το WoW και είναι γραμμένες στα αγγλικά, όσο μας το επιτρέπει ο χρόνος που παραμένουμε συνδεδεμένοι στο φόρουμ τους εντοπίζουμε, διαγράφουμε τις άχρηστες δημοσιεύσεις τους και τους αποκλείουμε την είσοδο στο φόρουμ δια παντός. Μάλιστα μου έτυχε αρκετές φορές να με ειδοποιήσει άλλος χρήστης και να τρέξω να συνδεθώ προσωπικά μόνο και μόνο για να προβώ στις ενέργειες αυτές προκειμένου να διατηρηθεί το φόρουμ καθαρό ακόμα και στις 5 το πρωί. Υπάρχουν και μερικοί τρόποι που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν, ώστε αυτά να μην είναι απαραίτητα. Το μειονέκτημά τους είναι ότι θέλουν χρόνο αρκετό για την εφαρμογή τους πράγμα που δεν είναι εύκολο και από την πλευρά των admin να γίνεται πάντα. Μην ξεχνάμε ότι η τωρινή ομάδα (με εξαίρεση εμένα που ήρθα αργότερα) έχει στήσει από το μηδέν τις υπηρεσίες που σήμερα απολαμβάνουμε από το φόρουμ όλοι μας και είναι λογικό κάποια στιγμή να ζητήσει και την αντικατάστασή της λόγω κόπωσης.

Αν τώρα αναφέρεσαι στα spam του τύπου: "+1 JimMichael" για παράδειγμα, θα μπορούσαμε να τα σβήνουμε αυτά, αλλά θα μπορούσαμε και όχι, καθώς δεν πιστεύω ότι ενοχλούν και τόσο. Ήδη οι απλοί χρήστες έχουν μειωμένα δικαιώματα εξ'αρχής, αν περιοριστούν κι άλλο, θα υπήρχαν φαντάζομαι περισσότερα παράπονα για τον τρόπο διαχείρισης και για τον αυταρχισμό της διαχείρισης.

Τα άσχετα posts είναι υποκειμενικά πάντα άσχετα. Υπάρχουν δημοσιεύσεις που αφορούν τις εξελίξεις της ιατρικής. Δεν έχουν να κάνουν με το αντικείμενό μας, αλλά είναι ενδιαφέροντα πάντα γιατί όλοι νοιαζόμαστε για την υγεία μας. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που δεν νοιάζονται να τα διαβάσουν γιατί μπορεί να θεωρούν τον εαυτό τους "superman". Δεν είναι δυνατόν για αυτούς όμως να σβήνονται οι δημοσιεύσεις. Αν τώρα υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι δεν απαντάνε επί της ουσίας σε κάποια θέματα, δεν αποτελεί σοβαρό αρκετά λόγο για έναν συντονιστή να τα διαγράψει. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε πάντα την απαίτηση από όλους να είναι 100% σοβαροί. Αν περιμέναμε κάτι τέτοιο, τότε αν όχι όλοι, οι μισοί χρήστες θα είχαν διαγραφεί από μόνοι τους με τη δυσανασχέτηση ως προς το προσωπικό του deece και τη συμπεριφορά του απέναντι στους χρήστες. Όπου είναι εφικτό (και από άποψη χρόνου αλλά και από άποψη πραγματικής ανάγκης) γίνονται οι ανάλογες επεξεργασίες των δημοσιεύσεων που χρήζουν τέτοιας φροντίδας.

Το θέμα των ειρωνικών σχολίων που εκφράζονται από συναδέλφους απέναντι σε συναδέλφους είναι κάτι με το οποίο ασχολούμαστε αρκετά για την αποφυγή του. Μπορώ να μιλήσω ειδικά για τον εαυτό μου πως σε σχεδόν κάθε τέτοιο φαινόμενο ήμουν εκεί και έπαιρνα θέση, ώστε όλα να κυλίσουν ομαλά. Με μόνη εξαίρεση τη βδομάδα 30/3/09 με 6/3/09 που δεν έμπαινα γιατί είχα φιλοξενούμενο, πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορούσα να ασχοληθώ. Όλοι μας έχουμε και προσωπική ζωή, δε γίνεται να είμαστε 24/7 στο φόρουμ. Τώρα το αν παρά τις προειδοποιήσεις οι ειρωνικές αντιπαραθέσεις συνεχίζουν να υπάρχουν είναι κάτι στο οποίο δύσκολα μπορεί να γίνει κάτι κι αυτό γιατί κατά ένα τεράστιο ποσοστό οι αντιπαραθέσεις αυτές γίνονται από καινούρια άτομα κάθε φορά κι όχι από άτομα που έχουν προειδοποιηθεί στο παρελθόν για κάτι τέτοιο. Ε, αυτό δεν γίνεται να το προβλέψουμε. Ούτε και είναι εφικτό, κάθε φορά που κάποιος συνάδελφος ειρωνεύεται κάποιον άλλο να αποκλείεται η είσοδός του στο φόρουμ. Ακούγεται πολύ σκληρό, που να εφαρμοστεί κιόλας...

Ας μη γελιόμαστε. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η διαχείριση του φόρουμ όσο η ανευθυνότητα αρκετών χρηστών να τηρούν τους κανονισμούς, πόσο μάλλον άγραφους κανονισμούς όπως είναι η ηθική. Όσο και να σβήσω εγώ τα +1, τα χαχαχα, τα spam attacks και τα ειρωνικά σχόλια, όταν ο μέσος χρήστης έχει στο μυαλό του φόρουμ μόνο για να εξυπηρετήσει τη δική του βαρεμάρα να πάρει σημειώσεις από τις διαλέξεις ενός μαθήματος και έχει την εύκολη λύση του φόρουμ χωρίς να ανταποδίδει ποτέ το καλό που του γίνεται, τόσο θα υπάρχουν ανενεργοί χρήστες. Ακόμα κι αυτό που γράφω εγώ εδώ τώρα, θα το πάρουν ως άσχετο post και δε θα το διαβάσουν ποτέ, γιατί δεν έχει κανένα νέο για downloads σημειώσεων/θεμάτων/ύλης μαθημάτων.

Kevin έγραψε:Κάνω αυτό το post γιατί πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να γίνει μπάχαλο. Το κάνω με καλή θέληση, με καλη προαίρεση και πρωτίστως διάθεση αυτοκριτικής γιατί έχω βάλει και εγώ το χεράκι μου (στην εικόνα που έχει διαμορφωθεί) ως moderator παλιότερα. Το θέμα με τις πολιτικές συζητήσεις που δεν επιτρέπονται είχε γίνει αρκετές φορές αντικείμενο συζήτησης των mods αλλά πάντα επικρατούσε η (ομολογουμένως δύσκολη απόφαση) του να "κόβονται" δια ροπάλου. Και αυτό λόγω του πολύ σωστού επιχειρήματος που έχει εκφράσει σε post του ο JimMichael, οτι "στην Ελλάδα η πολιτική κουβέντα έχει ταυτιστεί με την κομματική αντιπαράθεση".

Η γνώμη μου για την απόφαση αυτή δεν έχει αλλάξει, αλλά πιστεύω πως αν ανοίξουν λίγο τα όρια της "πολιτικής κουβέντας", θα μπορούσαμε να ενημερωνόμαστε από όλες τις παρατάξεις για τα πλαίσιά τους (παράδειγμα λέω τώρα) και να έχουμε λόγο πάνω σε αυτά, σε αλλαγές που θα προτείναμε κλπ. Έχει αναφερθεί οτι πολλοί δεν παρίστανται στις συνελεύσεις για λόγους υγείας (κάπνισμα), μη ουσιώδους κουβέντας (φωνές κλπ.). Γιατί να μην είναι το forum ένας πόλος συζήτησης και ανταλλαγής ιδεών πάνω σε αυτό το θέμα? Τηρώντας πάντα κανόνες ευγένειας και φυσικά χωρίς διαφήμιση ή δυσφήμιση παρατάξεων.

Δεκτόν ότι είναι απλά μια ιδέα. Θα μου επιτρέψεις να τη σχολιάσω όμως.

Πρώτα από όλα δεν έχουμε μέλη όλων των παρατάξεων εκτός από μία που να έχουν γίνει αντιληπτά. Μακάρι να ερχόντουσαν όλοι. Δεν ξέρω για ποιο λόγο, αλλά δεν έρχονται όλοι. Το να ενημερωθούμε για το πλαίσιο της κάθε παράταξης δεν έχει να κάνει με αμιγώς πολιτική κουβέντα. Εγώ θα το έπαιρνα και ως ενημέρωση περί τίνος πρόκειται σε μια ενδεχόμενη συνέλευση και για το πώς θα κινηθούν οι εκάστοτε παρατάξεις, ποιά η θέση τους κλπ κλπ. Το να αναφερθούν μόνο τα πλαίσια δεν φέρνει κάποια πολιτική αντιπαράθεση. Το να σχολιαστούν όμως φέρνει. Εδώ τσακωνόμαστε μεταξύ γιατί θίγουμε καταγωγές, επιλογές και άλλα τέτοια θέματα. Δε θα τσακωθούμε με έναν σχολιασμό πλαισίων παρατάξεων που έχουν να κάνουν με την πολιτική τους, καθώς η πολιτική συνδέεται με τα πάντα (καταγωγές, επιλογές κλπ); Θα είναι σαν να τσακωνόμαστε εφ'όλης της ύλης. Με συγχωρείς αλλά δηλώνω αρκετά φυγόπονος για να υποστώ κάτι τέτοιο. Εποικοδομητικός διάλογος και σχολιασμός πάνω σε αυτά; Μου φαίνεται ανέκδοτο, κι αυτό γιατί δεν πιστεύω πως μια λέξη (όπως η λέξη εποικοδομητικός) δημιουργείται από την αντίστοιχη φυσική ύπαρξή της. Δικιά μου πεποίθηση, δεν περιμένω να την αποδεχτούν όλοι. Το αποτέλεσμα όμως είναι γνωστό, δεν υπήρξε ποτέ εποικοδομητικός διάλογος όταν η πολιτική κουβέντα δήλωσε την ύπαρξή της μέσα στις δημοσιεύσεις μελών. Δεν έχουμε μάθει να συζητάμε κι όσο αυτό δεν ανατρέπεται, δε θα αλλάξει αυτή η πολιτική του φόρουμ.

Δικιά μου ιδέα δεν έχω να προτείνω γιατί το πρόβλημα βασίζεται σε λανθασμένες σκέψεις άλλων. Όχι στις κινήσεις του φόρουμ. Χωρίς να θέλω να πω ότι και το προσωπικό του deece είμαστε αλάνθαστοι, αλοίμονο, δεν είμαστε Θεοί. Και μάλιστα ένα λάθος που κάνουμε είναι μια εμφανής κόπωση όλων μας που ενδεχομένως να έχει επιπτώσεις (φαντάζομαι μικρές κι όχι μεγάλης σημασίας) στην καθημερινή λειτουργία του φόρουμ. Αλλά για κάτι το οποίο λειτουργεί έτσι όπως λειτουργεί χωρίς την παραμικρή χρηματική υποστήριξη και μάλιστα το αντίθετο ακριβώς, με χρήματα από την τσέπη των admin, και χωρίς πάντα την ώριμη συμπεριφορά των μελών να βοηθάει, νομίζω ότι το φόρουμ λειτουργεί αρκετά καλά. Και θα γίνει και καλύτερο ακόμα.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Guest » 06 Απρ 2009, 16:59

Stokos έγραψε:Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει ότι ο κύριος λόγος ύπαρξης του forum είναι τα μαθήματα. ...

Ο κύριος λόγος ύπαρξης του forum είναι τα μαθήματα?? Ποιος το ορίζει αυτό? Τα υπόλοιπα boards γιατί υπάρχουν τότε? Και όλα όσα λέγονται εδώ μέσα από τους χρήστες, αφορούν μόνο τα μαθήματα?

Stokos έγραψε:... Όπου στρώσαμε θα κοιμηθούμε.

Εσύ το λες αυτό?? Επειδή η κατάσταση είναι έτσι όπως είναι, τη δεχόμαστε και δεν κάνουμε τίποτα για αυτό? Το "άχρωμο" τραπεζάκι που "συμμετείχες" στην ύπαρξή του στη σχολή τι είναι? Γιατί δεν δέχτηκες απλά την ύπαρξη των υπόλοιπων χρωματισμένων κ προχώρησες στην κίνηση αυτή? Στα μισά που διαφωνούμε αντιδρούμε και στα άλλα μισά όχι? Ε τότε να καθόμασταν στα αυγά μας... γενικώς.

Stokos έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι το forum είναι σε καλό δρόμο. Είναι ίσως από τα πιο σοβαρά forum πολυτεχνικών σχολών στην Ελλάδα. Υπάρχουν τα άτομα που προσπαθούν να βοηθούν, να ανεβάζουν υλικό (πολλοί από αυτούς μάλιστα παραμένουν στο background, ενδεικτικά αναφέρω τη marthamits που έχει ανεβάσει πάρα πολλές σημειώσεις για πεδία/κ2 πράγμα το οποίο είναι δυσανάλογο με τα posts της). Υπάρχουν από την άλλη και τα άτομα-αρμεχτές που μπαίνουν στο forum μόνο για να αρμέξουν τα αρχεία (δεν έχουν ανεβάσει τίποτα γιατί "βαριούνται"), να ζητήσουν βοήθεια πάνω σε μαθήματα (ξεχνώντας παρεπιπτώντος πάντοτε το "Ευχαριστώ")....)

To forum μπορεί για σένα να είναι σε καλό δρόμο, αλλά από ό,τι ακούγεται τριγύρω, πολλοί έχουν "ξινίσει" και το έχουν παρατήσει. Και σε αυτό συνέβαλαν πολλά. Και στο topic αυτό, ο μισός τίτλος αναφέρεται στους πρωτοετείς και ο άλλος μισός στους inactive λογαριασμούς. Οπότε εδώ δεν αναφερόμαστε αποκλειστικά στους πρωτοετείς. Για να απέχουν τόσοι, δεν μπορεί κάποιος λόγος θα υπάρχει. Δημιουργήθηκε το forum για όλους τους ΗΜΜΥ του ΔΠΘ ναι ή όχι? Γιατί πρέπει να καταλήξει μία "οικογενειακή υπόθεση"? Γιατί να μην αναζητήσουμε τους λόγους που απέχουν οι πολλοί?

JimMichael έγραψε:Δικιά μου ιδέα δεν έχω να προτείνω γιατί το πρόβλημα βασίζεται σε λανθασμένες σκέψεις άλλων. Όχι στις κινήσεις του φόρουμ. Χωρίς να θέλω να πω ότι και το προσωπικό του deece είμαστε αλάνθαστοι, αλοίμονο, δεν είμαστε Θεοί. Και μάλιστα ένα λάθος που κάνουμε είναι μια εμφανής κόπωση όλων μας που ενδεχομένως να έχει επιπτώσεις (φαντάζομαι μικρές κι όχι μεγάλης σημασίας) στην καθημερινή λειτουργία του φόρουμ. Αλλά για κάτι το οποίο λειτουργεί έτσι όπως λειτουργεί χωρίς την παραμικρή χρηματική υποστήριξη και μάλιστα το αντίθετο ακριβώς, με χρήματα από την τσέπη των admin, και χωρίς πάντα την ώριμη συμπεριφορά των μελών να βοηθάει, νομίζω ότι το φόρουμ λειτουργεί αρκετά καλά. Και θα γίνει και καλύτερο ακόμα.

Από την αρχή της δημιουργίας αυτού του forum, έλεγα πάντα "ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά που πήραν την πρωτοβουλία και το έκαναν". Το forum όμως δεν "ανήκει" στους admin. Και τι εννοώ με αυτό? Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, απόλυτα σεβαστό το γεγονός ότι οι admins έδωσαν λεφτά από την τσέπη τους για τη δημιουργία του. ΌΜΩΣ, το forum δεν είναι ούτε του James ούτε του Joko ούτε του Joshi. Οι συμφοιτητές μας αυτοί θα μείνουν στην "ιστορία" ως αυτοί που έκαναν ένα πολύ μεγάλο βήμα μπροστά για τη σχολή μας. Το forum όμως αυτό, ιδεολογικά πάντα, "ανήκει" σε όλους μας, μιας και ονομάζεται "Δικτυακή κοινότητα φοιτητών ΗΜΜΥ του ΔΠΘ". Και όταν λέω "ανήκει", εννοώ ότι μας αφορά άμεσα. Το ότι κάποιος αυτή τη στιγμή είναι στο "τιμόνι" αυτού και το κατευθύνει- ελέγχει, δεν αποκλείει αυτό εμένα από το να ενδιαφερθώ για αυτό και να προτείνω κάτι που ίσως συμβάλλει λίγο παραπάνω στην αποδοχή του. Να είστε δεκτικοί και να ακούτε και τους χρήστες που ενδιαφέρονται, μην αποκλείετε κανέναν και τίποτα. Επειδή οι περισσότεροι χρήστες εδώ μέσα πάνω-κάτω γνωρίζονται μεταξύ τους και συζητάνε για το forum, ίσως λένε και πράγματα που εσάς σας διαφεύγουν. Επομένως, απλά ακούστε..
Τελευταία επεξεργασία από Guest και 06 Απρ 2009, 17:43, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Guest
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό m.j. » 06 Απρ 2009, 17:12

2gether έγραψε: ...πολλοί έχουν "ξινίσει" και το έχουν παρατήσει. Και σε αυτό συνέβαλαν πολλά...


Αυτό είναι αλήθεια,πολλοί από τους ενεργούς χρήστες του φορουμ έχουν βαρεθεί κάποια πράγματα εδω μέσα και έχουν ξεκόψει.Το έχω ακούσει απο πολλούς,χωρίς φυσικά να είμαι σε θέση να κρίνω αν έχουν δίκιο ή όχι,είναι υπαρκτό σαν φαινόμενο,πράγμα λυπηρό για τις προσπάθειες που έχουν γίνει από τους διαχειριστές του και λιγότερο από μέλη του.
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Stokos » 06 Απρ 2009, 17:21

2gether έγραψε:
Stokos έγραψε:Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει ότι ο κύριος λόγος ύπαρξης του forum είναι τα μαθήματα. ...

Ο κύριος λόγος ύπαρξης του forum είναι τα μαθήματα?? Ποιος το ορίζει αυτό? Τα υπόλοιπα boards γιατί υπάρχουν τότε? Και όλα όσα λέγονται εδώ μέσα από τους χρήστες, αφορούν μόνο τα μαθήματα?

Το ότι υπάρχουν 10πλάσια boards για τα μαθήματα (άσχετα με το πόσα post έχουν) σε σχέση με τα boards γενικού ενδιαφέροντος όπως μουσική, κιν/φος κ.τ.λ. δε σου λέει κάτι? Εξάλλου υπάρχουν εξειδικευμένα φόρουμ σε άλλα sites αν κάποιος θέλει να μιλήσει για μουσική, κιν/φο κ.τ.λ.

---

2gether έγραψε:
Stokos έγραψε:... Όπου στρώσαμε θα κοιμηθούμε.

Εσύ το λες αυτό?? Επειδή η κατάσταση είναι έτσι όπως είναι, τη δεχόμαστε και δεν κάνουμε τίποτα για αυτό? Το "άχρωμο" τραπεζάκι που "συμμετείχες" στην ύπαρξή του στη σχολή τι είναι? Γιατί δεν δέχτηκες απλά την ύπαρξη των υπόλοιπων χρωματισμένων κ προχώρησες στην κίνηση αυτή? Στα μισά που διαφωνούμε αντιδρούμε και στα άλλα μισά όχι? Ε τότε να καθόμασταν στα αυγά μας... γενικώς.

Εγώ μιλάω για τις γενικές συνελεύσεις, επειδή έχουν γίνει μπουρδ... εεε συγνώμη... "οίκος ανοχής". Δε μπορούμε να ζητάμε να μιλάμε γι'αυτά τα θέματα στο forum που εκ φύσεως δημιουργήθηκε για άλλο σκοπό. Εκτός αν εννοεί κάτι άλλο ο Kevin:
Kevin έγραψε:Έχει αναφερθεί οτι πολλοί δεν παρίστανται στις συνελεύσεις για λόγους υγείας (κάπνισμα), μη ουσιώδους κουβέντας (φωνές κλπ.). Γιατί να μην είναι το forum ένας πόλος συζήτησης και ανταλλαγής ιδεών πάνω σε αυτό το θέμα?


---

2gether έγραψε:
Stokos έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι το forum είναι σε καλό δρόμο. Είναι ίσως από τα πιο σοβαρά forum πολυτεχνικών σχολών στην Ελλάδα. Υπάρχουν τα άτομα που προσπαθούν να βοηθούν, να ανεβάζουν υλικό (πολλοί από αυτούς μάλιστα παραμένουν στο background, ενδεικτικά αναφέρω τη marthamits που έχει ανεβάσει πάρα πολλές σημειώσεις για πεδία/κ2 πράγμα το οποίο είναι δυσανάλογο με τα posts της). Υπάρχουν από την άλλη και τα άτομα-αρμεχτές που μπαίνουν στο forum μόνο για να αρμέξουν τα αρχεία (δεν έχουν ανεβάσει τίποτα γιατί "βαριούνται"), να ζητήσουν βοήθεια πάνω σε μαθήματα (ξεχνώντας παρεπιπτώντος πάντοτε το "Ευχαριστώ")....)

To forum μπορεί για σένα να είναι σε καλό δρόμο, αλλά από ό,τι ακούγεται τριγύρω, πολλοί έχουν "ξινίσει" και το έχουν παρατήσει. Και σε αυτό συνέβαλαν πολλά. Και στο topic αυτό, ο μισός τίτλος αναφέρεται στους πρωτοετείς και ο άλλος μισός στους inactive λογαριασμούς. Οπότε εδώ δεν αναφερόμαστε αποκλειστικά στους πρωτοετείς. Για να απέχουν τόσοι, δεν μπορεί κάποιος λόγος θα υπάρχει. Δημιουργήθηκε το forum για όλους τους ΗΜΜΥ του ΔΠΘ ναι ή όχι? Γιατί πρέπει να καταλήξει μία "οικογενειακή επιχείρηση"? Γιατί να μην αναζητήσουμε τους λόγους που απέχουν οι πολλοί?

m.j. έγραψε:
2gether έγραψε: ...πολλοί έχουν "ξινίσει" και το έχουν παρατήσει. Και σε αυτό συνέβαλαν πολλά...


Αυτό είναι αλήθεια,πολλοί από τους ενεργούς χρήστες του φορουμ έχουν βαρεθεί κάποια πράγματα εδω μέσα και έχουν ξεκόψει.Το έχω ακούσει απο πολλούς,χωρίς φυσικά να είμαι σε θέση να κρίνω αν έχουν δίκιο ή όχι,είναι υπαρκτό σαν φαινόμενο,πράγμα λυπηρό για τις προσπάθειες που έχουν γίνει από τους διαχειριστές του και λιγότερο από μέλη του.

Όταν γράφεσαι στο forum είναι επιλογή σου και συμφωνείς με τους κανόνες (και αν δεν απατώμαι οι κανόνες αυτοί δεν έχουν αλλάξει από την δημιουργία του forum). Αν κάποιοι στη πορεία ξίνισαν και το παράτησαν δικαίωμά τους τι να κάνουμε. Και αν θες τη γνώμη μου... Που είναι το "τριγύρω" που ακούγονται αυτά τα πράγματα? Και ποια είναι τα "πολλά" που συνέβαλαν? Όλα αυτά έτσι γενικά και αόριστα, τα θεωρώ φιλολογίες. Εγώ ένα άτομο ξέρω που του παράτησε το forum για λόγους διαφωνίας (το stnik, επειδή λέω τα πράγματα με το όνομά τους), εσύ που τους βλέπεις τόσους πολλούς? Μήπως αναφέρεσαι σε άτομα που δεν έχουν ποστάρει ποτέ?

JimMichael έγραψε:το πρόβλημα βασίζεται σε λανθασμένες σκέψεις άλλων. Όχι στις κινήσεις του φόρουμ.
Stokos
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Guest » 06 Απρ 2009, 17:37

Stokos έγραψε:Το ότι υπάρχουν 10πλάσια boards για τα μαθήματα (άσχετα με το πόσα post έχουν) σε σχέση με τα boards γενικού ενδιαφέροντος όπως μουσική, κιν/φος κ.τ.λ. δε σου λέει κάτι? Εξάλλου υπάρχουν εξειδικευμένα φόρουμ σε άλλα sites αν κάποιος θέλει να μιλήσει για μουσική, κιν/φο κ.τ.λ.

Νομίζω λογικό είναι να υπάρχουν 10 πλάσια boards για τα μαθήματα, αφού έχει δημιουργηθεί και από ένα για κάθε μάθημα για όλα τα εξάμηνα, για όλους τους τομείς. Το ένα όμως δεν αποκλείει το άλλο. Και αφού υπάρχουν και άλλα φόρουμ πιο εξειδικευμένα για όλα τα υπόλοιπα θέματα, τότε και εσύ γιατί ποστάρεις στα αντίστοιχα boards εδώ μέσα?

Stokos έγραψε:Όταν γράφεσαι στο forum είναι επιλογή σου και συμφωνείς με τους κανόνες (και αν δεν απατώμαι οι κανόνες αυτοί δεν έχουν αλλάξει από την δημιουργία του forum). Αν κάποιοι στη πορεία ξίνισαν και το παράτησαν δικαίωμά τους τι να κάνουμε. Και αν θες τη γνώμη μου... Που είναι το "τριγύρω" που ακούγονται αυτά τα πράγματα? Και ποια είναι τα "πολλά" που συνέβαλαν? Όλα αυτά έτσι γενικά και αόριστα, τα θεωρώ φιλολογίες. Εγώ ένα άτομο ξέρω που του παράτησε το forum για λόγους διαφωνίας (το stnik, επειδή λέω τα πράγματα με το όνομά τους), εσύ που τους βλέπεις τόσους πολλούς? Μήπως αναφέρεσαι σε άτομα που δεν έχουν ποστάρει ποτέ?

Με συγχωρείς αλλά δεν θα κάτσω να κατονομάσω ανθρώπους μόνο και μόνο για να πειστείς. Οι συζητήσεις αυτές έχουν γίνει σε προσωπικό επίπεδο. Εγώ απλά εδώ αναφέρω το "ζήτημα" που έχει προκύψει. Θα μπορούσα να μην ασχοληθώ καν και να μην σχολιάσω τίποτα από αυτά που είπες. Όμως ενδιαφέρομαι για το forum και αν μπορώ να πω κάτι για να βοηθήσω στο ο,τιδήποτε για αυτό, θα το πω. Αν κάποιος θέλει να πει "με έχει ενοχλήσει αυτό και αυτό.." ας το πει. Δεν είναι δική μου δουλειά να αρχίσω να λέω τι μου είπε ο καθένας.
Τελευταία επεξεργασία από Guest και 06 Απρ 2009, 18:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Guest
 

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες