Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό m.j. » 06 Απρ 2009, 17:38

Stokos έγραψε:... Όλα αυτά έτσι γενικά και αόριστα, τα θεωρώ φιλολογίες. Εγώ ένα άτομο ξέρω που του παράτησε το forum για λόγους διαφωνίας (το stnik, επειδή λέω τα πράγματα με το όνομά τους), εσύ που τους βλέπεις τόσους πολλούς? Μήπως αναφέρεσαι σε άτομα που δεν έχουν ποστάρει ποτέ?


επειδή εσύ ξέρεις ένα ατομο και επειδή αυτό το άτομο μπορεί να είχε κάποιους άλλους χ,ψ λόγους δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλοι που την έχουν κάνει και δεν ποστάρουν όχι απο βαρεμάρα αλλά απο αγανάκτηση,εγώ πάντως δεν αναφέρθηκα σε άτομα που την έχουν κανει εξαιτίας λόγων δικών τους (που εφόσον υπάρχουν καλά εκαναν) αλλά σε εκείνους που σε αντίστοιχες συζητήσεις μου χουν πει πως όση καλή διάθεση και να έχεις μπορείς να φας τρομερό ξενέρωμα με την στάση ορισμένων Εδώ Μέσα που νομίζουν πως είναι στο καφενείο του παππού τους,ενώ πρόκειται για ένα δημόσιο φόρουμ,με σκοπό εμφανή ,και ο καθένας πρέπει να σκέφτεται διπλά τις κινήσεις του,γιατι το μόνο που βλέπουμε είναι ένα ψευδόνυμο μία φωτό και ποστς ..άσχετα για ορισμένους αν γνωριζόμαστε και προσωπικά.
το θέμα λοιπόν είναι ότι όσο σοβαρό φόρουμ και να έχουμε,πάντα μπορούμε και πρέπει να προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι,για να διατηρηθεί ό,τι εχει επιτευχθεί μέχρι τώρα,
όπως επίσης ο καθένας από εμας να μην νομίσει ότι έχει παραπάνω δικαιώματα από όσα έχει στην πραγματικότητα,και το παίζει αρχηγός και μάγκας εδώ,γιατί όσα ποστ και να χει ο καθένας μας,εφόσον είναι μέλος και όχι διαχειριστής θα πρέπει να διατηρεί την ψυχοσύνθεση ενός καινούριου μέλους,να σκέφτεται περισσότερο το τι θα γράφει και τον τρόπο του γενικά.
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Kevin » 06 Απρ 2009, 19:43

Stokos έγραψε:
Kevin έγραψε:πιστεύω πως αν ανοίξουν λίγο τα όρια της "πολιτικής κουβέντας", θα μπορούσαμε να ενημερωνόμαστε από όλες τις παρατάξεις για τα πλαίσιά τους (παράδειγμα λέω τώρα) και να έχουμε λόγο πάνω σε αυτά, σε αλλαγές που θα προτείναμε κλπ. Έχει αναφερθεί οτι πολλοί δεν παρίστανται στις συνελεύσεις για λόγους υγείας (κάπνισμα), μη ουσιώδους κουβέντας (φωνές κλπ.). Γιατί να μην είναι το forum ένας πόλος συζήτησης και ανταλλαγής ιδεών πάνω σε αυτό το θέμα? Τηρώντας πάντα κανόνες ευγένειας και φυσικά χωρίς διαφήμιση ή δυσφήμιση παρατάξεων.


Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει ότι ο κύριος λόγος ύπαρξης του forum είναι τα μαθήματα. Αν κάποιος πρωτοετής δεν ενδιαφέρεται για τα μαθήματα (όπως και εγώ δεν ενδιαφερόμουν τόσο το πρώτο έτος) δεν έχει κανένα λόγο να κάτσει να postάρει.


Coolαρε Αινσταιν δεν είπαμε να κλείσουν τα boards με τα μαθήματα.

Stokos έγραψε:
Kevin έγραψε:πιστεύω πως αν ανοίξουν λίγο τα όρια της "πολιτικής κουβέντας", θα μπορούσαμε να ενημερωνόμαστε από όλες τις παρατάξεις για τα πλαίσιά τους (παράδειγμα λέω τώρα) και να έχουμε λόγο πάνω σε αυτά, σε αλλαγές που θα προτείναμε κλπ. Έχει αναφερθεί οτι πολλοί δεν παρίστανται στις συνελεύσεις για λόγους υγείας (κάπνισμα), μη ουσιώδους κουβέντας (φωνές κλπ.). Γιατί να μην είναι το forum ένας πόλος συζήτησης και ανταλλαγής ιδεών πάνω σε αυτό το θέμα? Τηρώντας πάντα κανόνες ευγένειας και φυσικά χωρίς διαφήμιση ή δυσφήμιση παρατάξεων.


Είναι ίσως από τα πιο σοβαρά forum πολυτεχνικών σχολών στην Ελλάδα. Υπάρχουν τα άτομα που προσπαθούν να βοηθούν, να ανεβάζουν υλικό...


Και ειρωνεύονται τους συναδέλφους τους.

Stokos έγραψε:Εγώ μιλάω για τις γενικές συνελεύσεις, επειδή έχουν γίνει μπουρδ... εεε συγνώμη... "οίκος ανοχής". Δε μπορούμε να ζητάμε να μιλάμε γι'αυτά τα θέματα στο forum που εκ φύσεως δημιουργήθηκε για άλλο σκοπό. Εκτός αν εννοεί κάτι άλλο ο Kevin


Αν δεν κατάλαβες ακόμα τί εννοώ, σου συμπαρίσταμαι.

Stokos έγραψε:... Όλα αυτά έτσι γενικά και αόριστα, τα θεωρώ φιλολογίες.


Φαίνεται να αγνοείς (ή χειρότερα παριστάνεις πως αγνοείς) στοιχειώδη πράγματα οπότε το τί θεωρείς δεν αποτελεί επιχείρημα.

Stokos έγραψε:Εγώ ένα άτομο ξέρω που του παράτησε το forum για λόγους διαφωνίας (το stnik, επειδή λέω τα πράγματα με το όνομά τους)


Λες πολλά (που άτομα σου έχουν εμπιστευθεί προσωπικά μάλιστα) γι' αυτό ο κόσμος δεν σε εμπιστεύεται πλέον (φαίνεται δεν το 'χεις πάρει ούτε αυτό χαμπάρι, οπότε και πάλι σου συμπαρίσταμαι)
Kevin
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Stokos » 06 Απρ 2009, 19:48

Κevin έγραψε:Και ειρωνεύονται τους συναδέλφους τους.

Δείξε μου ένα ποστ που ειρωνεύομαι κάποιον, ή μάλλον να σου δείξω εγώ:
Kevin έγραψε:Coolαρε Αινσταιν δεν είπαμε να κλείσουν τα boards με τα μαθήματα.


---

Kevin έγραψε:Φαίνεται να αγνοείς (ή χειρότερα παριστάνεις πως αγνοείς) στοιχειώδη πράγματα οπότε το τί θεωρείς δεν αποτελεί επιχείρημα.

Το "κάποια" άτομα που έχουν "ξινίσει" για "κάποιους" λόγους είναι σοβαρό επιχείρημα, έχεις δίκιο.

---

Kevin έγραψε:Λες πολλά (που άτομα σου έχουν εμπιστευθεί προσωπικά μάλιστα) γι' αυτό ο κόσμος δεν σε εμπιστεύεται πλέον (φαίνεται δεν το 'χεις πάρει ούτε αυτό χαμπάρι, οπότε και πάλι σου συμπαρίσταμαι)

Η παραίτηση του Stnik ήταν δημόσια, δε μου την εμπιστεύθηκε.
Stokos
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Guest » 06 Απρ 2009, 19:57

Stokos έγραψε:Το "κάποια" άτομα που έχουν "ξινίσει" για "κάποιους" λόγους είναι σοβαρό επιχείρημα, έχεις δίκιο.

Α μπα? Λες να το βγάζω από το μυαλό μου? Να θέλω να καταστρέψω το forum γι' αυτό και δημοσιεύω "βρώμες"? Ακριβώς επειδή αυτές οι συζητήσεις ήταν προσωπικές και όχι δημόσιες, δεν πρόκειται να εκθέσω κανέναν για να πείσω κάποιον άλλον.
Admins και mod προσέχετε γιατί μέλη του forum αποτρέπουν με τις πράξεις τους να ενδιαφερόμαστε για το forum και να ασχολούμαστε με αυτό.
Guest
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό m.j. » 06 Απρ 2009, 20:01

2gether έγραψε:Admins και mod προσέχετε γιατί μέλη του forum αποτρέπουν με τις πράξεις τους να ενδιαφερόμαστε για το forum και να ασχολούμαστε με αυτό.


Δυστυχως δεν μπορουμε να τους πουμε εμείς να προσέχουν αλλά πρέπει να το δουνε εκείνοι,απλά ας έχουν τα μάτια τους ανοιχτά.-
peace just wanted to be free.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Stokos » 06 Απρ 2009, 20:02

2gether έγραψε:
Stokos έγραψε:Το "κάποια" άτομα που έχουν "ξινίσει" για "κάποιους" λόγους είναι σοβαρό επιχείρημα, έχεις δίκιο.

Α μπα? Λες να το βγάζω από το μυαλό μου? Να θέλω να καταστρέψω το forum γι' αυτό και δημοσιεύω "βρώμες"? Ακριβώς επειδή αυτές οι συζητήσεις ήταν προσωπικές και όχι δημόσιες, δεν πρόκειται να εκθέσω κανέναν για να πείσω κάποιον άλλον.
Admins και mod προσέχετε γιατί μέλη του forum αποτρέπουν με τις πράξεις τους να ενδιαφερόμαστε για το forum και να ασχολούμαστε με αυτό.

Ένα επιχείρημα πρέπει να έχει μια σταθερή βάση. Αν εγώ πω ότι χθες με απήγαγαν εξωγήινοι και μου είπαν ότι πρέπει να μετακομίσουμε από τη γη γιατί θα καταστραφούμε σε 10 χρόνια, αυτό δε στέκει σαν επιχείρημα (δε θα πείσω κανένα), ακόμα και αν είναι αλήθεια.

Εγώ δεν αμφισβητώ ότι λες αλήθεια, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα.
Τελευταία επεξεργασία από Stokos και 06 Απρ 2009, 20:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Stokos
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 06 Απρ 2009, 20:04

Έστω Deece ένα φόρουμ.
Έστω φόρουμ με κανόνες.
Έστω χρήστης.
ΕΑΝ χρήστης=σύμφωνος με κανόνες -> να μπει στο φόρουμ
Διαφορετικά -> να πάει για καφέ.


Επόμενο ερώτημα: είναι οι κανόνες εντάξει; Ναι, είναι. Να διαβάσετε ξανά κάποια threads που οδήγησαν τον MichaelCop να εξηγήσει πιο αναλυτικά τους κανονισμούς.

Και μη νομίζετε. Και εγώ πέρασα την συνειρμική αυτή διαδικασία να ενταχθώ στο φόρουμ. Τα έφαγα και εγώ τα καντήλια μου πέρσι ίδιο καιρό. Και κατάλαβα τελικά ότι έχουν δίκιο τα παιδιά της συντονιστικής. Εγώ, που γαϊδούρι χρειάζομαι για να με πείσει. Αλλά δεν σήκωσα φωνή. Κατάλαβα τι θέλουν, τι δεν θέλουν, κατάλαβα ότι τα παιδιά τρώνε ώρα από τη ζωή τους για να γουστάρουμε εμείς τα downloads και τα e-classes του Στόκου, και δεν δώσαμε ούτε ένα δευτερό-λεπτο ούτε ένα ευρώ-λεπτο.

Η νοοτροπία του Έλληνα. Κάθονται 3 άτομα στήνουν ολόκληρη επιχείρηση, και οι υπόλοιποι συμπληρώνουν με....ότι τους λείπει για να γίνει η ζωή τους τέλεια και με το αζημίωτο για αυτούς.

Οι κανονισμοί είναι αυτοί. Οι κανονισμοί είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ορισμένοι και έχουν μάλιστα σοβαρούς σκοπούς προς την δημοκρατική πλειοψηφία: να λειτουργεί αγχολυτικά και ευχάριστα. Αν θέλετε ζοριλίκια, στις συνελεύσεις. Κ αν δεν μπορείτε το κάπνισμα κ τις φωνές να αλλάξετε χώρα. Τα παράπονα σας με την ψήφο σας κάθε 4ετία. Και μετά την εκλογή κάθε κυβέρνησης ή νομοθεσίας ΦΟΡΟΥΜ απαιτείται σεβασμός προς τα δημοκρατικά εκλεγμένα συστήματα καθώς και σε αυτούς που δίνουν ώρα και λεφτά για την πλειοψηφία και αφήνουν και περιθώριο να σας εξηγούν ότι θα έπρεπε να είχατε καταλάβει μόνοι σας.

Εμένα προσωπικά με στεναχωρεί η ύπαρξη inactive πολιτών. Είτε στις εκλογές, είτε στο φόρουμ, είτε στις αναλυτικές συζητήσεις με τον εαυτό τους. Να το κάνω topic?
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Απρ 2009, 20:12

Και για άλλη μια φορά να επέμβω γιατί το παρατραβήξατε το θέμα με τις προσωπικές διαμάχες που δεν αφορούν κανέναν άλλο της κοινότητας παρά τους έχοντες τις προσωπικές διαφορές.

Επομένως, παρακαλώ όλους τους χρήστες να προσέξουν διπλά και τρίδιπλα πώς θα συνεχίσουν τη συζήτηση αυτή, καθώς είναι αρκετά σοβαρή για να ρίξει το επίπεδό της με προσωπικές κόντρες. Οι κινήσεις μου σε μη τήρηση των ανωτέρω είναι γνωστές σε όλους.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Guest » 06 Απρ 2009, 20:12

LoVaBiLL έγραψε:
Έστω Deece ένα φόρουμ.
Έστω φόρουμ με κανόνες.
Έστω χρήστης.
ΕΑΝ χρήστης=σύμφωνος με κανόνες -> να μπει στο φόρουμ
Διαφορετικά -> να πάει για καφέ.


Επόμενο ερώτημα: είναι οι κανόνες εντάξει; Ναι, είναι. Να διαβάσετε ξανά κάποια threads που οδήγησαν τον MichaelCop να εξηγήσει πιο αναλυτικά τους κανονισμούς.

Και μη νομίζετε. Και εγώ πέρασα την συνειρμική αυτή διαδικασία να ενταχθώ στο φόρουμ. Τα έφαγα και εγώ τα καντήλια μου πέρσι ίδιο καιρό. Και κατάλαβα τελικά ότι έχουν δίκιο τα παιδιά της συντονιστικής. Εγώ, που γαϊδούρι χρειάζομαι για να με πείσει. Αλλά δεν σήκωσα φωνή. Κατάλαβα τι θέλουν, τι δεν θέλουν, κατάλαβα ότι τα παιδιά τρώνε ώρα από τη ζωή τους για να γουστάρουμε εμείς τα downloads και τα e-classes του Στόκου, και δεν δώσαμε ούτε ένα δευτερό-λεπτο ούτε ένα ευρώ-λεπτο.

Η νοοτροπία του Έλληνα. Κάθονται 3 άτομα στήνουν ολόκληρη επιχείρηση, και οι υπόλοιποι συμπληρώνουν με....ότι τους λείπει για να γίνει η ζωή τους τέλεια και με το αζημίωτο για αυτούς.

Οι κανονισμοί είναι αυτοί. Οι κανονισμοί είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ορισμένοι και έχουν μάλιστα σοβαρούς σκοπούς προς την δημοκρατική πλειοψηφία: να λειτουργεί αγχολυτικά και ευχάριστα. Αν θέλετε ζοριλίκια, στις συνελεύσεις. Κ αν δεν μπορείτε το κάπνισμα κ τις φωνές να αλλάξετε χώρα. Τα παράπονα σας με την ψήφο σας κάθε 4ετία. Και μετά την εκλογή κάθε κυβέρνησης ή νομοθεσίας ΦΟΡΟΥΜ απαιτείται σεβασμός προς τα δημοκρατικά εκλεγμένα συστήματα καθώς και σε αυτούς που δίνουν ώρα και λεφτά για την πλειοψηφία και αφήνουν και περιθώριο να σας εξηγούν ότι θα έπρεπε να είχατε καταλάβει μόνοι σας.

Εμένα προσωπικά με στεναχωρεί η ύπαρξη inactive πολιτών. Είτε στις εκλογές, είτε στο φόρουμ, είτε στις αναλυτικές συζητήσεις με τον εαυτό τους. Να το κάνω topic?

Καλά είμαστε σοβαροί? ΟΚ παιδιά. Συνεχίστε όπως είστε. Νόμιζα πως αυτό το forum είναι για όλους, όχι για 3-5-10-30. Νόμιζα πως αν θα μπορούσα κάτι να κάνω για το επίσημο φόρουμ της σχολής μου, θα υπήρχε έδαφος να το προσπαθήσω τουλάχιστον. Η δεχόμαστε τους όρους ή έξω από αυτό? Τι είναι εδώ μέσα τελοσπάντων? Δικτατορία? Και ποιος έκανε ζοριλίκια? Ανέφεραν κάποια μέλη κάποιους προβληματισμούς και αμέσως επίθεση. Είπα προσωπικά ότι σέβομαι απόλυτα τους admin. Αλλά η γνώμη μου να μην ακούγεται καν? Λυπάμαι

Stokos έγραψε:Ένα επιχείρημα πρέπει να έχει μια σταθερή βάση. Αν εγώ πω ότι χθες με απήγαγαν εξωγήινοι και μου είπαν ότι πρέπει να μετακομίσουμε από τη γη γιατί θα καταστραφούμε σε 10 χρόνια, αυτό δε στέκει σαν επιχείρημα (δε θα πείσω κανένα), ακόμα και αν είναι αλήθεια.
Εγώ δεν αμφισβητώ ότι λες αλήθεια, αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα.

Ok, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε πάλι. Εγώ λέω να μην μπερδεύουμε την... με την...(όπως λέει και η γνωστή λαική ρύση). Αν βρίσκεις ότι οι εξωγήινοι με όσα είπα εγώ είναι συγκρίσιμα, τότε οκ. JimMichael για μένα τέλος εδώ.
Τελευταία επεξεργασία από Guest και 06 Απρ 2009, 20:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Guest
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Kevin » 06 Απρ 2009, 20:17

Stokos έγραψε:Το "κάποια" άτομα που έχουν "ξινίσει" για "κάποιους" λόγους είναι σοβαρό επιχείρημα, έχεις δίκιο.


2gether's corner.

Stokos έγραψε:Η παραίτηση του Stnik ήταν δημόσια, δε μου την εμπιστεύθηκε.


Ποτέ δεν είδα post του stnik που να δίνει λογαριασμό γιατί έφυγε από mod.

Όσον αφορά την συζήτηση μαζί σου εγώ τελείωσα, μην περιμένεις απόκριση από μένα όταν μου απευθύνεις τον λόγο. Παίξε με τις λέξεις, βρες παραθυράκια (εξού και η φτήνια "να σου δείξω εγώ ένα" - θα σου 'δειχνα πού τα γράφω εγώ αυτά αλλά οι κανόνες δεν το επιτρέπουν) και συζήτα με τους ομοίους σου. Δεν ανήκω σε αυτούς.


Όσον αφορά την αξιοπρεπέστατη απάντηση του JimMichael δεν μπορώ να πω οτι έχεις άδικο. Πολλά από αυτά είχαν λεχθεί μεταξύ μας όταν ήμουν mod. Πρότεινα μία ιδέα για λίγη παραπάνω ελαστικότητα, το κατά πόσο είναι εφικτή όντως το έχουμε διαπιστώσει στο παρελθόν. Θέλω να πιστεύω πως λίγη ελαστικότητα παραπάνω (στα όρια της ευγένιας και του εφικτού) καθώς και ένα συμμάζεμα περίεργων συμπεριφορών θα "έβγαζε" μια πιο φιλική εικόνα του forum προς τα έξω. Εκεί εστιάστηκα, πάνω σε αυτό κάνω κουβέντα βλέποντας οτι αποτελεί μία γενική "επιταγή" από αρκετά από τα ενεργά μέλη.

JimMichael έγραψε:Και για άλλη μια φορά να επέμβω γιατί το παρατραβήξατε το θέμα με τις προσωπικές διαμάχες που δεν αφορούν κανέναν άλλο της κοινότητας παρά τους έχοντες τις προσωπικές διαφορές.


Αναφέρθηκα σε ζητήματα που έγιναν Εδώ Μέσα. Όπως τότε στα μαθήματα επιλογής (για όποιον κάνει οτι δεν καταλαβαίνει). Δεν είδα να τον "κόβεις" παρά το οτι επίτηδες περίμενα κάμποση ώρα. Αναγκάστηκα να απαντήσω, μετά τα άκουσα κιόλας. Θα είμαι ευγενικός, όχι μ@#$%ας.
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 06 Απρ 2009, 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση περιττών σχολίων - κατηγοριών
Kevin
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Giannis » 06 Απρ 2009, 20:24

1ον Άστα τα μαλάκια σου ανακατεμένα....

2ον Τι σας έπιασε βραδυάτικα?? Μάλλον τελιώσατε με την εργασία Γεωργίου και δεν έχετε τίποτα άλλο να ασχοληθείτε. Το πρώτο ερώτημα το λύσατε?? Αν ναι ΠΜ πλζ.

3ον Συνεχίστε και μην ακούτε τον JimMichael :P , εγώ είμαι με ποκ-κορν, έχω βάλει και βαρίδιο πάνω στο F5 και περιμένω να δω ποιος τελικά την έχει μεγαλύτερη. ;)

4ον Make flame love not flame war.

Τι είναι εδώ μέσα τελοσπάντων?

ΥΓ: 2gether, ακόμα να μάθεις ότι το Εδώ Μέσα γράφεται με κεφαλαίο 'Ε' και κεφαλαίο 'Μ' !!! ffs....
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 06 Απρ 2009, 20:33

2gether έγραψε:Νόμιζα πως αυτό το forum είναι για όλους

Ποιος είπε το αντίθετο; Όταν πας στα ΕΛΤΑ κόβεις χαρτάκι και περιμένεις. Κάθεσαι στις καρέκλες που είναι για όλους. Απαγορεύεται η βία και σεβόμαστε την προτεραιότητα. Νομίζεις αυτά δεν είναι "Κανόνες Λειτουργίας";... Μπορεί κάποιος να θέλει να τους σπάσει όλους στο ξύλο γιατί έτσι έμαθε στο χωριό του να τα λύνει. Θα ήθελες να σου ορμήξει εσένα κ να σου πάρει την θέση;...Ε, υπάρχουν κανόνες και στο φόρουμ που προστατεύουν κάποιες έννοιες όπως "το ευχάριστο(πως να το πω αλλιως) του κλίματος". Δεν σου αρέσει; Εμάς μας αρέσει. Και νομίζω πως σου αρέσει...

2gether έγραψε:Νόμιζα πως αν θα μπορούσα κάτι να κάνω για το επίσημο φόρουμ της σχολής μου, θα υπήρχε έδαφος να το προσπαθήσω τουλάχιστον.

Εσύ προσωπικά κάνεις! Τι άλλο θέλεις; Και ποστάρεις και απ'ολα. Άμα θέλεις ανέβασε και σημειώσεις σου. Τι άλλο καλύτερο για έναν συμφοιτητή σου;

2gether έγραψε:Η δεχόμαστε τους όρους ή έξω από αυτό?

Ναι...Απλό,ε; Και αμά δεν σου αρέσουν οι κανόνες ζήτα να σου εξηγήσουν γιατί έχουν έτσι. Και άμα δεν σου αρέσει, μάζεψε περισσότερους από τους μισούς και ζήτα ψηφοφορία.(δεν κάνω καθόλου πλάκα.)

2gether έγραψε:Ανέφεραν κάποια μέλη κάποιους προβληματισμούς και αμέσως επίθεση.

Απάντηση είναι. Δεν με έχεις δει να επιτίθεμαι. Θα φάω ισόβιο ban.

2gether έγραψε:Αλλά η γνώμη μου να μην ακούγεται καν?

Την ακούμε την γνώμη σου! Φοβάσαι τις απαντήσεις; Να μην. Ας μην καταφεύγουμε σε συναισθηματικές οδούς αντί της επιχειρηματολογίας. Τι λες; Δες με σαν να μην θέλω να στην πω, αλλά να σου εξηγήσω.
Κάνε δική σου εταιρία (δικό σου φόρουμ, δικό σου κάτι) και σκέψου ότι βασίστηκες σε κάποιες αρχές για να το χτίσεις. Και να έρχονται όλοι οι υπάλληλοι σου και να σου ζητάν να τις αλλάξεις...
Δεν την λέω σε κανέναν. Δεν υποστηρίζω καμία δικτατορία. Ακριβώς τα αντίθετα...

Έχουμε μπερδέψει κάποιες αυτονόητες έννοιες όπως αυτή της δημοκρατίας και του σεβασμού των κανόνων.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Guest » 06 Απρ 2009, 20:39

Μίλησα εγώ ποτέ για ασέβεια ή παράβαση κανόνων??
Μάλλον έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα. Πόσες φορές είπα ότι σέβομαι απόλυτα τους admins και ό,τι συνεπάγεται αυτό, άρα και τους κανόνες? Μην επαναλαμβάνομαι και γίνομαι κουραστικός. Η πρόταση είναι πρόταση, δεν είναι απαίτηση. Γιατί πρέπει να γίνεται όλο αυτό? Όλη αυτή η φασαρία? Γιατί πρέπει να παίζουμε λεκτικά? Και ποιος θα την πει στον άλλον? Αυτό μας νοιάζει? Γιατι δεν εκτιμάται γενικώς το γεγονός ότι κάποιοι θέλουν το καλύτερο για το φόρουμ? Ζήτησα από κανέναν να αλλάξει κάτι? Ή να γίνω εγώ admin? Προτάσεις έγιναν και αμέσως όρμηξαν. Αν είναι δυνατόν
Τελευταία επεξεργασία από Guest και 06 Απρ 2009, 20:47, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Guest
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Απρ 2009, 20:39

@ 2gether: Πώς βγήκε αυτό το συμπέρασμα δεν μπορώ να κατλάβω. Η γνώμη εισακούστηκε κανονικότατα και σχολιάστηκε για τα υπέρ και τα κατά της. Τι παραπάνω έπρεπε να γίνει δηλαδή;

@ Kevin: Η ελαστικότητα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι θα βοηθήσει. Ένα λάστιχο μπορεί να τεντωθεί λίγο, μπορεί παραπάνω, το πόσο θα το τραβάει ο καθένας είναι στην κρίση του αλλά και στην ικανότητα του λάστιχου. Το λάστιχο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το φόρουμ. Το ξέρεις πολύ καλά κι εσύ από τη θητεία σου ως gmod πως ποτέ κανείς δεν νοιάζεται για το αν το λάστιχο αντέχει ή όχι. Γι'αυτό και δεν υπάρχει λοιπόν ελαστικότητα στο θέμα αυτό, γιατί τα μέτρα και τα σταθμά του καθενός διαφέρουν. Ο μόνος τρόπος για να είμαστε όλοι ίσοι είναι να μην υπάρχει ελαστικότητα στο συγκεκριμένο θέμα. Εδώ ένα mail πήγα να γράψω και δεν είχα τα μάτια μου στο φόρουμ και αρχίσαν να φαγώνονται μεταξύ τους χρήστες και όχι για το θέμα: "πολιτικά" αλλά για προσωπικά θέματα. Πόσες φορές να το πω ότι με τα πολιτικά η κατάσταση θα ξεφύγει από τον έλεγχο; Δε θέλουμε έλεγχο; Αυτό λέγεται αναρχία, όχι δημοκρατία. Μην τα μπερδεύουμε αυτά τα δύο. Αν η πλειοψηφία των χρηστών θέλει να συζητάει για πολιτικά στην τελική, γιατί τότε να μη μαζέψουν από 0,01 σεντ ο καθένας και να ανοίξουν έναν καινούριο ιστότοπο, να τον διαχειρίζεται όποιος θέλει και να συζητάνε για πολιτικά εκεί; Εγώ δεν είμαι σύμφωνος καθόλου με κάτι τέτοιο να γίνει σε αυτόν τον διαδικτυακό χώρο και το γιατί το δήλωσα. Αν όμως η πλειοψηφία θέλει κάτι τέτοιο, ευχαρίστως να παραιτηθώ να αναλάβει κάποιος άλλος να το προσπαθήσει με τα δικά του δάχτυλα και αναλόγως πάντα και τι θα πουν και οι admin.

Όσο για τις περίεργες συμπεριφορές που αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω καθόλου τι εννοείς. Γενική επιταγή ακόμα στα δικά μου μάτια τουλάχιστον δεν είναι σε καμία περίπτωση. Θα ήταν αν το έβλεπα από πολλούς να το λένε.

Τέλος για αυτό που αναφέρεις και τα κοψίματα μπορεί να μην το είδες να γίνεται στο φόρουμ, αλλά έχω την τάση να αποφεύγω να κάνω κάποιον ρεζίλι διεθνώς για ένα λάθος του. Υπάρχει και το msn που μπορώ να μιλήσω κι από εκεί. Δε θα κάτσω να ποστάρω το msn μου για να δείχνω ότι είμαι τιμωρός όλων. Πόσο μάλλον όταν δε μου αρέσει να είμαι τιμωρός αλλά συντονιστής συζήτησης που δυστυχώς εμπεριέχει και αυτήν την ιδιότητα ελαφρώς.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Guest » 06 Απρ 2009, 21:00

JimMichael έγραψε:@ 2gether: Πώς βγήκε αυτό το συμπέρασμα δεν μπορώ να κατλάβω. Η γνώμη εισακούστηκε κανονικότατα και σχολιάστηκε για τα υπέρ και τα κατά της. Τι παραπάνω έπρεπε να γίνει δηλαδή;

Τίποτα παραπάνω. Εγώ δεν πρότεινα κάτι ακόμα. Ούτε καν πρόλαβα. Παίξαμε λεκτικά με το πρώτο post του Kevin μέχρι να το εξαντλήσουμε και τώρα πάλι δεν θα μείνει χώρος για κάτι παραπάνω. Δεν ακούστηκε και κάποια άλλη γνώμη. Μην και αφήσουμε κάτι να πέσει κάτω. Λίγη υπομονή δεν βλάπτει. Και το θέμα JimMichael δεν είναι ότι εδώ δεν μπορούμε να συζητήσουμε σε λόγικα πλαίσια για άσχετα θέματα, πως θα συζητήσουμε και για πολιτικά, αλλά το ότι κάποιοι μπλέκουν τις προσωπικές τους αντιπαραθέσεις με το forum και τις συζητήσεις Εδώ Μέσα (ΟΚ Gianni?? :P).
Guest
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες