Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 06 Απρ 2009, 21:11

Σε ένα φορουμ φοιτητων καλό θα είναι να συζητάμε και κάτι πέρα από τα μαθήματα. Το ουσιώδες μπορεί να είναι οι πολιτικές συζητήσεις. Τι θα γίνει δηλαδή αμα επιτραπουν τα πολιτικά? Μεγάλα παιδιά είμαστε μπορούμε να συζητήσουμε και όχι φαγωνομάστε σαν στους σκύλους και νομίζω ότι θα βγει και κατι θετικό μιας και πολλοί απο δω μέσα δεν πάνε στις συνελεύσεις, συν ότι όλοι θα έχουν δικαίωμα έκφρασης κάτι που στις συνελεύσεις δεν είναι εφικτό...

Και δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω και όσο
JimMichael έγραψε:Αν η πλειοψηφία των χρηστών θέλει να συζητάει για πολιτικά στην τελική, γιατί τότε να μη μαζέψουν από 0,01 σεντ ο καθένας και να ανοίξουν έναν καινούριο ιστότοπο, να τον διαχειρίζεται όποιος θέλει και να συζητάνε για πολιτικά εκεί


so be it α και δεν χρειάζεται η πλειοψηφία κανα 2-3 νοματέοι είναι αρκετοί...

Ευλόγησον
Τελευταία επεξεργασία από patirgerasimos και 06 Απρ 2009, 21:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 06 Απρ 2009, 22:38

-Σήμερα είσαι πολύ όμορφη μωράκι μ.
-ΤΙ?????? ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΔΛΔ?
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 06 Απρ 2009, 22:46

Έγω ένα πράγμα θέλω να πω μόνο : Αν πολλοί από εσάς πιστεύουν υπάρχει πρόβλημα στην κοινότητα σίγουρα το πρόβλημα αυτό οφείλεται στον καθένα ξεχωριστά. Κοινωνία είμαστε κύριοι δεν φταίει πάντα η εξουσία πρέπει να κάτσουμε και εμείς να δουλέψουμε λιγάκι μην τα περιμένουμε όλα από τους ανώτερούς μας.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Guest » 06 Απρ 2009, 23:17

Vagoulas έγραψε:Έγω ένα πράγμα θέλω να πω μόνο : Αν πολλοί από εσάς πιστεύουν υπάρχει πρόβλημα στην κοινότητα σίγουρα το πρόβλημα αυτό οφείλεται στον καθένα ξεχωριστά. Κοινωνία είμαστε κύριοι δεν φταίει πάντα η εξουσία πρέπει να κάτσουμε και εμείς να δουλέψουμε λιγάκι μην τα περιμένουμε όλα από τους ανώτερούς μας.

Μα αυτό ειπώθηκε και στην αρχή. Όπως είπε και ο Kevin, ο καθένας ας κάνει την αυτοκριτική του. Να την κάνει όμως.. Όλοι μας έχουμε μερίδιο ευθύνης για μία κατάσταση που μπορεί να επικρατεί.

----

Μία ερώτηση μόνο.. Οι admins γιατί απέχουν από εδώ? Δεν έχουν να πουν κάτι? Ή ο gmod τους αντιπροσωπεύει?
Τελευταία επεξεργασία από Guest και 06 Απρ 2009, 23:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Guest
 

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό Giannis » 06 Απρ 2009, 23:43

Vagoula, αυτό που κατάλαβα απ' όλο το μπάχαλο, αν κατάλαβα δηλαδή καλά, είναι ότι κάτα την γνώμη κάποιων, ναι μεν υπάρχουν οι κανόνες αλλά ίσως εννοίοτε να εφαρμόζονται κατα το δοκούν και ότι αυτό έχει οδηγήσει μερικούς σε αποχή από το φόρουμ. Ίσως να έχουν και δίκιο, ίσως πάλι όχι. Όσα φόρουμ και να επισκεφθεί κάποιος αυτή η αίσθηση πάντα υπάρχει, προσωπικά το έχω αποδεχθεί και συνεχίζω.

Αυτό που έχω να προτείνω είναι να χαλαρώσουμε. Το forum δεν είναι και το άγιο δισκοπότηρο. Είναι ένας "θεσμός" με μόλις 14 μήνες ζωής, σε αντίθεση με τα αντίστοιχα φόρουμ όμορρων τμημάτων που είναι σηκωμένα εδώ και 5ετία ίσως και παραπάνω. So give it a break. Θα ωριμάσει με τον καιρό, μην τρελαίνεστε. Και πιο γνωστό θα γίνει και οι καθηγητές (ας το ελπίσουμε τουλάχιστον) θα μάθουν να συμμετέχουν περισσότερο. Ούτε εγώ είμαι ικανοποιημένος από μερικά πράγματα, αλλά νταξ, δεν είμαι και ο αναμάρτητος που θα ρίξω πρώτος την πέτρα (πάντα περιμένω άλλος να την ρίξει πρώτα και μετά ακολουθώ :P ). Πηγαίνετε να δείτε από τα φόρουμ των άλλων τμημάτων να δείτε μπινελίκι που πέφτει καμιά φορά μεταξύ τους και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Και μην αρπάζεστε αμέσως και αρχίζετε τις μπιχτές και τα καρφώματα (καρφώστε πουθενά αλλού ;) ).

ΥΓ: Κανείς σας δεν μου έστειλε την απάντηση στο πρώτο θέμα πιθανότητες λαμόγια.
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 07 Απρ 2009, 00:35

Οι admins έχουν κι άλλα πράγματα να κάνουν. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι στην αφάνεια. Εγώ από την αρχή προσφέρθηκα να τους εκπροσωπώ ώστε να μην ασχολούνται οι ίδιοι με τέτοια και να κοιτούν περισσότερο την καλύτερη λειτουργία της σελίδας, ενώ εγώ τη διαπροσωπική επαφή με τους χρήστες. Αν φτάσω σε σημείο να μην τους καλύπτω θα απαντήσουν, το μόνο σίγουρο. Κριτική κάνω κι εγώ στον εαυτό μου και πολύ πιο αυστηρή απ'όσο μπορεί να νομίζει ο καθένας. Αλλά δεν κάνω κριτική στους άλλους χωρίς να έχω σοβαρό λόγο ούτε με αυτοσκοπό το να κάνω την κριτική.


@patirgerasimos: be my guest, θα γίνει και το δικό μου έργο πιο γρήγορα και πιο εύκολα.

Καλό σας βράδυ
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 07 Απρ 2009, 00:43

κάθε πράγμα στο καιρό του και ο κολιος τον Αύγουστο ;)
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ελλειψη πρωτοετων στο forum, πολλοι inactive λογαριασμοι

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 14 Απρ 2009, 06:33

Και για να απαντήσω σε ένα Offtopic post για το γεγονός ότι πολλοί διαφωνούν για την κατάσταση του φόρουμ, θα σας πω εκτός από τα αρνητικά που θίγετε (και καλά κάνετε γιατί έτσι ξεκινάν οι αλλαγές) και τα (αυτονόητα για το υποσυνείδητο) θετικά του φόρουμ.

Πρώτα από όλα υπάρχει. Άμα υπήρχε όταν ήμουν πρωτοετής θα είχα 23,45% λιγότερο άγχος (στη τύχη το ποσοστό) διότι από το σπιτάκι μου (είτε στη Ξάνθη είτε στο χωριό μου) θα συντονιζόμουν από ενεργούς και δραστήριους συμφοιτητές μου που δεν μου χρωστάνε ούτε μισή χάρη να με καθοδηγούν και να με βοηθούν ή κ να μου λύνουν απορίες μέσα σε μία μέρα (αυτό επίσης λέγεται και e-learning). Σε ένα παράλληλο σύμπαν που ήμουν πρωτοετής και το φόρουμ λειτουργούσε, θα χρωστούσα λιγότερα μαθήματα ή θα είχα καλύτερο βαθμό. Πολλές φορές στη ζωή μας αφήνουμε τις συνθήκες να μας οδηγούν και όχι την θέληση. (Πόσες φορές έτυχε να περάσετε καλά ενώ δεν το περιμένατε;... Σας έκατσε κάτι καλά. Γιαυτό. Διαφορετικά θα ήταν μία από τα ίδια). Οπότε να εκτιμήσετε τι έχετε. Δεν το πληρώνει το κράτος ξέρετε.

Δεύτερον, μπορεί ο κάθε ντροπαλός και μαζεμένος εκτός του να συμμετάσχει παθητικά σε συζητήσεις (διότι στις συνελεύσεις έχει τριακόσια κιλά καπνό και πολύ φασαρία...δεν τα αντέχουν όλοι αυτά.) να μπορεί να κάνει κ ένα βηματάκι να γράψει! Έχει την ανωνυμία του σαν άμυνα (μη ξεχνάτε πως δεν είμαστε όλοι ίδιοι. κάποιοι θέλουν τις άμυνες τους.) και την πολυτέλεια να κάθεται σπίτι του και να διαβάζει με την ηρεμία του όλα όσα θα ειπωθούν. Φαντάζεστε να υπάρχει ένας φοιτητής που να έχει όλα τα δίκια του κόσμου κ άμα πάει στην συνέλευση να τα πει τι θα γίνει; Θα αρχίσουν οι ντεφάκτο κόκορες την επίδειξη της δύναμης της φωνής τους. Και όποιος ακούσει τα επιχειρήματα μέσα στο χάος του καφενείου τα άκουσε (συνήθως οι ίδιοι μέσω αυτοακουστικότητας και οι μπροστά).

Τρίτον, κρατά τα κόμματα μακρυά από αυτόν τον χώρο και σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει ΚΑΝΕΙΣ που να ωφελείται από την κατάσταση. Με το μπαρδόν ο ρομαντισμός, αλλά είναι ωραίο να ξέρεις πως αυτό που γίνεται, γίνεται από χομπίστες και αμερόληπτους και ανεπηρέαστους συμφοιτητές που σκοπό έχουν ΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ ΜΑΣ.
Μου θυμίζει λίγο την φάση Windows vs Linux. Τα πρώτα έχουν δικαστήρια μονοπωλίου, τα δεύτερα έχουν σε μία διανομή τους το όνομα "Ανθρωπιά σε όλους".

Και αφού νομίζετε ότι είναι θέμα ελευθερίας τότε να σας θυμίσω πως το φόρουμ έχει κανόνες. Όπως όλοι οι θεσμοί. Άμα λέτε πως είναι αντιδημοκρατικό, τότε εσείς θίγεται την ελευθερία του φόρουμ να πιστεύει και δρα όπως θέλει το ίδιο. Επίσης, άμα δεν συμφωνείτε με τους όρους, θα σας αποδείξω ότι είστε ελεύθεροι να εκφραστείτε: http://duth.forumup.gr/
Έχει και board με Φοιτητικές Παρατάξεις. Κάντε μία παρόμοια κίνηση. Και θα με βρείτε και μένα μέσα. Γιατί και εγώ γουστάρω τις πολιτικές συζητήσεις. Αλλά ξέρω να σέβομαι κανονισμούς και δεν έχω σκοπό να ωφεληθώ από πουθενά. Πρόβλημα έχει μόνο όποιος θέλει να εκμεταλλευτεί το deece. Κ όσο θα παραμένει έτσι ανεπηρέαστο, θα χαίρομαι που υπάρχει μία φωλιά ουδέτερων σκοπών. Αν ποτέ αλλάξει, τουλάχιστον θα μου μείνουν τα Ubuntu!!!
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες