Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Να επαναφερθεί η παλιά μορφή του φόρουμ(τουλάχιστον μέχρι να διορθωθούν τα προβλήματα);

Το δημοψήφισμα λήγει στις 23 Νοέμ 2008, 08:21

Ναι
17
61%
Όχι
11
39%
 
Σύνολο ψήφων : 28

Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό nuovo » 24 Οκτ 2008, 08:21

Θα ήθελα να ζητήσω από τους υπεύθυνους να επανεφέρουν την παλιότερη μορφή του forum, αφού αυτοί έχει ακόμα πολλά προβλήματα που διορθώνονται με πολύ αργούς ρυθμούς. Επίσης, λείπουν πολλά χαρακτηριστικά που είχε το παλιό και το έκαναν εύχρηστο. Έχω μιλήσει και με άλλα παιδιά και όλοι βρίσκουν ότι ήταν βιαστική η αλλαγή και τέλος πάντων δεν θέλουμε να γίνουμε beta testers σε κάτι τόσο απλό. Θα πρότεινα λοιπόν να επαναφερθεί η παλιά έκδοση του forum έως ότου τουλάχιστον διορθωθούν τα προβλήματα.

Δημιουργώ και μια ψηφοφορία για να δούμε ενα μεγαλύτερο δείγμα του forum τι θέλει.

Όλα αυτά πάντα τα λέω με φιλικά αισθήματα αφού αναγνωρίζω την προσπάθεια των παιδιών που δουλεύουν για αυτό το forum και τους ευχαριστώ πολύ.
nuovo
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 09:49

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό James » 24 Οκτ 2008, 09:05

Nuovo, το ίδιο πράγμα ρώτησες και αλλού και σου απάντησα πως δεν γίνεται. Παρόλ' αυτά θαυμάζω την επιμονή σου!

Για να ξεκαθαρίσω για δεύτερη φορά λοιπόν κάποια πράγματα, η "επαναφορά" του skin για την οποία μιλάς, ούτε είναι εφικτή ούτε πρόκειται να γίνει. Και αυτό γιατί σε καμία περίπτωση δεν είναι μια απλή αλλαγή skin. Συνεπώς, όποια και αν είναι η κατεύθυνση του poll, δεν πρόκειται να γίνει κάτι (για τον λόγο που ανέφερα).

Κάτι σχετικά με το παλιό "skin": Και αυτό είχε προβλήματα αλλά γιατί δεν παραπονέθηκε κάποιος; Μήπως επειδή το είχαμε συνηθίσει και δεν αντιμετωπίζαμε ένα πρόβλημα ως πρόβλημα αλλά σαν "feature"; Γιατί όλα πρέπει να γίνονται με τον παλιό τρόπο; Ας μην είμαστε τόσο συντηρητικοί, δείτε λίγο τι έχει το καινούριο "skin", παίξτε μαζί του, είδα πολύ λίγα page hits σε τομείς διαφορετικούς του κυρίως forum. Να αναφέρω ότι όσα χαρακτηριστικά είχε το παλιό, τα έχει όλα και το καινούριο και ακόμα περισσότερα, ίσως με διαφορετικό τρόπο.

Επίσης, σχετικά με τα προβλήματα/χαρακτηριστικά αν ανέφερες κάποια από αυτά θα βοηθούσες πολύ περισσότερο.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό nuovo » 24 Οκτ 2008, 10:33

James έγραψε:Nuovo, το ίδιο πράγμα ρώτησες και αλλού και σου απάντησα πως δεν γίνεται. Παρόλ' αυτά θαυμάζω την επιμονή σου!

Εφόσον ξεκαθαρίστηκε στο track ότι δεν μπορεί να γίνει διπλή εμφάνιση του forum σε αυτό το post προτείνω να επανέλθει στην παλιά μορφή του το forum και να πειραματίζεστε μέχρι να γίνει σωστό το καινούργιο φόρουμ. Υποσχόμαι κι εγώ από μέρους μου να βοηθάω στο beta testing.
James έγραψε:Για να ξεκαθαρίσω για δεύτερη φορά λοιπόν κάποια πράγματα, η "επαναφορά" του skin για την οποία μιλάς, ούτε είναι εφικτή ούτε πρόκειται να γίνει.

Ως εκ τούτου όπως έγινε η μεταφορά από SMF σε PHPBB μπορεί να γίνει και το αντίστροφο.
James έγραψε:Γιατί όλα πρέπει να γίνονται με τον παλιό τρόπο; Ας μην είμαστε τόσο συντηρητικοί, δείτε λίγο τι έχει το καινούριο "skin", παίξτε μαζί του, είδα πολύ λίγα page hits σε τομείς διαφορετικούς του κυρίως forum. Να αναφέρω ότι όσα χαρακτηριστικά είχε το παλιό, τα έχει όλα και το καινούριο και ακόμα περισσότερα, ίσως με διαφορετικό τρόπο.

Το SMF δεν είναι ένα παλιό λογισμικό είναι εφάμιλλο του PHPBB πιθανόν και καλύτερο... το να επιμένουμε σε αυτό δεν είναι συντηρητισμός ή τουλάχιστον αν είναι, είναι ο ίδιος με την επιμονή στο PHPBB. Τώρα για το joomla είναι καλή ιδέα αλλά ίσως θα έπρεπε πρώτα να μπει ως ξεχωριστή σελίδα μέχρι να βελτιωθεί.
Στου υπόλοιπους τομείς που λες προσωπικά δεν πολυπηγαίνω γιατί δεν έχω πολλά να δώ.
Είμαι 3ο έτος και συμμετείχα σε μερικά φόρουμ παλιότερα, δεν είχα ποτέ πρόβληματα να συμμετέχω και προσαρμοζόμουν άμεσα. Στην προκείμενη περίπτωση όμως πιστεύω ότι υπάρχουν ελλείματα λειτουργικότητας.
Κοίτα πιστεύω ότι η προσπάθεια είναι αξιόλογη και ότι μετά από χρόνο θα γίνει πολύ χρήσιμη(ωραία η ιδέα με το wiki).
Πάντα φιλικά όλα αυτά.
Υ.Γ.: Πιστεύω ότι το γενικότερο feedback από τους χρήστες(όχι μόνο προβλήματα αλλά και γενικότερη γνώμη τους για ευχρηστία, λειτουργικότητα κλπ) είναι χρήσιμη για εσάς.
nuovo
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 09:49

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό James » 24 Οκτ 2008, 10:55

nuovo έγραψε:Το SMF δεν είναι ένα παλιό λογισμικό είναι εφάμιλλο του PHPBB πιθανόν και καλύτερο...

Όταν λέω παλιό τρόπο δεν εννοώ ότι είναι παλιό το SMF. Εννοώ ο παλιός τρόπος εμφάνισης. Το SMF δεν είναι παλιό λογισμικό αλλά το αν είναι καλύτερο θέλει μια μεγάλη και εμπεριστατωμένη συζήτηση.

nuovo έγραψε:Εφόσον ξεκαθαρίστηκε στο track ότι δεν μπορεί να γίνει διπλή εμφάνιση του forum σε αυτό το post προτείνω να επανέλθει στην παλιά μορφή του το forum και να πειραματίζεστε μέχρι να γίνει σωστό το καινούργιο φόρουμ. Υποσχόμαι κι εγώ από μέρους μου να βοηθάω στο beta testing.
Ως εκ τούτου όπως έγινε η μεταφορά από SMF σε PHPBB μπορεί να γίνει και το αντίστροφο.

Η μεταφορά αυτή μας πήρε έναν ανθρωπο-μήνα (και λίγο παραπάνω) και ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα να σπαταληθεί άλλος ένας ανθρωπο-μήνας. Το ότι το καινούριο forum δεν είναι σωστό ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Τουλάχιστον στην phpBB δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

nuovo έγραψε:Τώρα για το joomla είναι καλή ιδέα αλλά ίσως θα έπρεπε πρώτα να μπει ως ξεχωριστή σελίδα μέχρι να βελτιωθεί.

Το Joomla! είναι σε ξεχωριστή σελίδα, παρόλο που "μοιάζει" να μην είναι. Αν παρατηρήσεις και στο URL είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

nuovo έγραψε:Κοίτα πιστεύω ότι η προσπάθεια είναι αξιόλογη και ότι μετά από χρόνο θα γίνει πολύ χρήσιμη(ωραία η ιδέα με το wiki).

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια. Ελπίζω να μην έκανε κάποιος exploit και μπήκε από τώρα στο Wiki :D.

nuovo έγραψε:Πιστεύω ότι το γενικότερο feedback από τους χρήστες(όχι μόνο προβλήματα αλλά και γενικότερη γνώμη τους για ευχρηστία, λειτουργικότητα κλπ) είναι χρήσιμη για εσάς.

Βεβαίως και είμαστε πρόθυμοι να ακούσουμε. Αλλά ας ακούσουμε πρώτα συγκεκριμένα παραδείγματα ...
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό nuovo » 24 Οκτ 2008, 15:51

James έγραψε:Η μεταφορά αυτή μας πήρε έναν ανθρωπο-μήνα (και λίγο παραπάνω) και ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα να σπαταληθεί άλλος ένας ανθρωπο-μήνας. Το ότι το καινούριο forum δεν είναι σωστό ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Τουλάχιστον στην phpBB δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

Κατανοητό. Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα με το phpBB άλλά μόνο με το ότι λείπουν π.χ. τα στατιστικά, το παραθυράκι με τα unread κτλ.
James έγραψε:Το Joomla! είναι σε ξεχωριστή σελίδα, παρόλο που "μοιάζει" να μην είναι. Αν παρατηρήσεις και στο URL είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

Ναι το αντιλαμβάνομαι αυτό. Αλλά μου φαίνεται ότι λείπουν χαρακτηριστικά από το phpBB λόγω αυτής της ενσωμάτωσης. Δεν ξέρω στα σίγουρα απλά κάτι τέτοιο φαίινεται.

James έγραψε:Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια. Ελπίζω να μην έκανε κάποιος exploit και μπήκε από τώρα στο Wiki :D.

όχι δεν νομίζω exploit:) απλά αν γράψεις δίπλα από το http://www.deece.gr τη λέξη wiki βλέπεις αυτό που θες :)(http://www.deece.gr/wiki).
nuovo
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 09:49

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 24 Οκτ 2008, 16:55

Είναι κατανοητό ότι πολλοί είχαν συνηθίσει το προηγούμενο στυλ του forum και βλέποντας καινούρια πράγματα εδώ, άλλες κατανομές στην αρχική σελίδα, διαφορετική ομαδοποίηση των θεμάτων με τα οποία πραγματεύεται το site (μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για site γενικότερα κι όχι μόνο ένα forum όπως ήταν πριν) θέλει λίγο χρόνο για να το συνηθίσει κανείς και να το δουλεύει στην ταχύτητα που δούλευε το προηγούμενο. Δώστε λίγο χρόνο να διορθωθούν τυχόν σφάλματα από την πλευρά των διαχειριστών και δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας να το μάθετε από την πλευρά τη δική σας. Το να χάσετε 30 (που λέει ο λόγος) δευτερόλεπτα για να βρείτε που είναι το "show unread posts" (όπως το'λεγε στο προηγούμενο) δεν είναι και τόση τραγική θυσία πια... Επίσης πρέπει να καταλάβετε ότι η αναβάθμιση αυτή έγινε για το καλό όλων κι όχι για το κακό όλων. Όπως επίσης ότι κάποιοι αφιέρωσαν χρόνο για την επίτευξη αυτής της αναβάθμισης, ώστε να μπορούμε όλοι μας να απολαμβάνουμε τις υπηρεσίες ενός σύγχρονου forum με πολύ περισσότερες δραστηριότητες κιόλας από κάθε άλλο. Τέλος, λόγω του χρόνου που δαπανήθηκε για να γίνει αυτή η αναβάθμιση, δεν είναι δυνατή σε καμία περίπτωση η επαναφορά στο προηγούμενο, καθώς απαιτεί ισόχρονη προσπάθεια για την αναίρεση των αλλαγών, που στην ουσία είναι σαν να λέγαμε ότι έγινε μια τρύπα στο νερό. Κρίμα είναι να ανταμοίβεται με τέτοιο τρόπο ο κόπος ορισμένων που στο κάτω κάτω το κάνουν και αφιλοκερδώς!!

Μπορεί να σκέφτεστε ότι αν το αφήναμε όπως ήταν δε θα υπήρχαν προβλήματα, ούτε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα κι όλα θα ήταν μέλι γάλα. Μπορώ να σας πω όμως ότι και οι άνθρωποι πρωτού εφεύρουν το αεροπλάνο ταξίδευαν ακόμα με αυτοκίνητα, πλοία και τρένα...
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό mpak4 » 24 Οκτ 2008, 17:27

τα παλιά downloads που υπήρχαν στο αλλο forum που μπορούμε να τα βρούμε? α και που ειναι το show unread posts? ???
Άβαταρ μέλους
mpak4
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 07 Απρ 2008, 18:35
Τοποθεσία: xanthi

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό James » 24 Οκτ 2008, 17:36

Για το πρώτο δες εδώ.
Το δεύτερο είναι στο μενού ψηλά.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό nuovo » 24 Οκτ 2008, 19:04

JimMichael έγραψε:Δώστε λίγο χρόνο να διορθωθούν τυχόν σφάλματα από την πλευρά των διαχειριστών και δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας να το μάθετε από την πλευρά τη δική σας. Το να χάσετε 30 (που λέει ο λόγος) δευτερόλεπτα για να βρείτε που είναι το "show unread posts" (όπως το'λεγε στο προηγούμενο) δεν είναι και τόση τραγική θυσία πια...

Νομίζω ότι αυτό μπορούσε να γίνει και με πιο ομαλό τρόπο και αφού έχουν διορθωθεί τα βασικά προβλήματα π.χ. με τα downloads που καίει πολλούς.

JimMichael έγραψε:Επίσης πρέπει να καταλάβετε ότι η αναβάθμιση αυτή έγινε για το καλό όλων κι όχι για το κακό όλων.

Νομίζω ότι αυτό είναι υποσυζήτηση εδώ. Ας μη το παίρνουμε ως δεδομένο.

JimMichael έγραψε: Όπως επίσης ότι κάποιοι αφιέρωσαν χρόνο για την επίτευξη αυτής της αναβάθμισης, ώστε να μπορούμε όλοι μας να απολαμβάνουμε τις υπηρεσίες ενός σύγχρονου forum με πολύ περισσότερες δραστηριότητες κιόλας από κάθε άλλο.

Λογικό να έχει αφιερωθεί χρόνος, αλλά το θέμα είναι αν αυτό πραγματικά έπρεπε να γίνει έτσι ή ακόμα αν χρειαζόταν ... Να σημειώσουμε ότι 1) τις ίδιες υπηρεσίες απολαμβάνουμε με πριν(αν όχι λιγότερες τις τελευταίες μερες) και 2) υπερβολική η φράση "πολύ περισσότερες δραστηριότητες κιόλας από κάθε άλλο." κατα την γνώμη μου.

JimMichael έγραψε:Τέλος, λόγω του χρόνου που δαπανήθηκε για να γίνει αυτή η αναβάθμιση, δεν είναι δυνατή σε καμία περίπτωση η επαναφορά στο προηγούμενο, καθώς απαιτεί ισόχρονη προσπάθεια για την αναίρεση των αλλαγών, που στην ουσία είναι σαν να λέγαμε ότι έγινε μια τρύπα στο νερό. Κρίμα είναι να ανταμοίβεται με τέτοιο τρόπο ο κόπος ορισμένων που στο κάτω κάτω το κάνουν και αφιλοκερδώς!!

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να επανέλθει στην παλιά μορφή του το φόρουμ, υπάρχουν εργαλεία που μετατρέπουν το phpBB σε SMF αυτόματα, όπως επίσης μπορεί να επανέλθει και με απλό backup της παλιάς βάσης(έστω και αν χαθούν τα μερικά posts που έγιναν τις τελευταίες μέρες). απλά το πρόβλημα είναι ο συγχρονισμός μεταξύ τους ο οποίος μπορεί και να μην υπάρχει για ένα δοκιμαστικό site όπως αυτό. Επίσης ίσως θα μπορούσαν να μεταφερθούν μερικά boards στο ένα και τα κυρίως boards στο παλιό ... ώστε να "αναγκαστούμε" να βοηθήσουμε στο beta-testing.

JimMichael έγραψε:Μπορεί να σκέφτεστε ότι αν το αφήναμε όπως ήταν δε θα υπήρχαν προβλήματα, ούτε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα κι όλα θα ήταν μέλι γάλα. Μπορώ να σας πω όμως ότι και οι άνθρωποι πρωτού εφεύρουν το αεροπλάνο ταξίδευαν ακόμα με αυτοκίνητα, πλοία και τρένα...

Εντάξει δεν ανακαλύφθηκε και το αεροπλάνο...νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός για την τελευταία σου φράση από τους Άγγλους ειναι "overzealous exaggeration"
nuovo
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 09:49

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 24 Οκτ 2008, 19:40

nuovo έγραψε:
JimMichael έγραψε:Επίσης πρέπει να καταλάβετε ότι η αναβάθμιση αυτή έγινε για το καλό όλων κι όχι για το κακό όλων.

Νομίζω ότι αυτό είναι υποσυζήτηση εδώ. Ας μη το παίρνουμε ως δεδομένο.


Ελπίζω ότι δεν κατάλαβα καλά τι εννοούσες συνάδελφε με αυτή τη δήλωση. Αλλά και πάλι αν όντως είναι τα πράγματα έτσι όπως φαντάζομαι ότι είναι τότε να ξέρεις ότι το site αυτό είναι δημοκρατικό και κανενός η φωνή δεν φημώνεται είτε επευφημεί κάποιες καταστάσεις/πρόσωπα είτε δυσφημεί. Μπορώ επίσης να σου πω ότι το overzealous exaggeration που ανέφερες υπάρχει και από τους Έλληνες φιλόσοφους και λέγεται: υπερβάλων ζήλος. Όσον αφορά το πώς θα έπρεπε να γίνει η μετάβαση από το ένα στο άλλο, ορισμένα προβλήματα δεν ήταν δυνατόν να ανιχνευθούν κατά την περίοδο της δοκιμής. Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι σίγουρο ότι θα εξερευνηθούν όλες οι πτυχές από τα ορισμένα άτομα που ασχολήθηκαν για την υλοποίηση του τωρινού site. Υπάρχει και αντίστοιχο παράδειγμα στα μικροηλεκτρονικά συστήματα που λέει ότι με την πάροδο 6 μηνών από την υλοποίηση ενός μικροηλεκτρονικού κυκλώματος θα φανεί αν είναι προβληματικό ή όχι... Τέλος, αν οι γνώσεις σου πάνω στο web development είναι τόσο ισχυρές, τότε θα μπορούσες να τις χρησιμοποιήσεις βοηθώντας.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό nuovo » 24 Οκτ 2008, 21:00

JimMichael έγραψε:Μπορώ επίσης να σου πω ότι το overzealous exaggeration που ανέφερες υπάρχει και από τους Έλληνες φιλόσοφους και λέγεται: υπερβάλων ζήλος.

Ξαναέλεγξε τα αγγλικά σου ή τα αρχαία ελληνικά σου ή και τα δύο:) Δεν σημαίνει αυτό που μετέφρασες, έχει διαφορετική έννοια και τονίζει την λεκτική υπερβολή, ενώ αυτό που αναφέρεις εσύ λέγεται για την υπερβολή στο πράττειν. Αλλά και αν επίσης υπάρχει σωστή μετάφραση, δεν νομίζω ότι είμαστε τόσο Ελληναράδες για να χρειάζεται να τονίζουμε πως το λένε οι Αρχαίοι ημών:), έτσι λοιπόν υποθέτω ότι οφείλεται στην ανάγκη να απαντήσεις κάτι σε αυτό που σου είπα γιατί μάλλον σε ενόχλησε.
Ζητώ συγγνώμη αν σε ενόχλησα, αλλά δεν χαρακτήρισα εσένα αλλά την συγκεκριμένη λεκτική σου υπερβολή.

JimMichael έγραψε:
nuovo έγραψε:
JimMichael έγραψε:Επίσης πρέπει να καταλάβετε ότι η αναβάθμιση αυτή έγινε για το καλό όλων κι όχι για το κακό όλων.

Νομίζω ότι αυτό είναι υποσυζήτηση εδώ. Ας μη το παίρνουμε ως δεδομένο.

Ελπίζω ότι δεν κατάλαβα καλά τι εννοούσες συνάδελφε με αυτή τη δήλωση. Αλλά και πάλι αν όντως είναι τα πράγματα έτσι όπως φαντάζομαι ότι είναι

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς κατάλαβες, αλλά αυτό που λέω είναι ότι αυτό εξετάζεται σε αυτό το θέμα-topic, δηλαδή αν είναι χρήσιμο στην μορφή που είναι κλπ. Εσύ το μετέφρασες σε όρους καλού, κακού, γινγκ και γιανγκ, και μάλλον για αυτό ίσως υπήρξε σύγχυση. Μιλάω για πιο μετριοπαθείς καταστάσεις γκριζο-ασπρουλιάρικο ας πούμε.(να τονίσω ότι και εδώ ξαναβρισκόμαστε σε μια λεκτική υπερβολή)
JimMichael έγραψε:τότε να ξέρεις ότι το site αυτό είναι δημοκρατικό και κανενός η φωνή δεν φημώνεται είτε επευφημεί κάποιες καταστάσεις/πρόσωπα είτε δυσφημεί.

Νομίζω ότι και αυτό είναι αυτονόητο, αλλιώς δε θα ποστάραμε εδώ, και προφανώς όσο εμείς έχουμε την "ενδότερη ανάγκη" να ποστάρουμε και να εκφράσουμε αυτά που σκεφτόμαστε, άλλο τόσο κι εσείς έχετε την "ενδότερη ανάγκη" να ικανοποιήσετε την δικιά μας "ενδότερη ανάγκη" ή αλλιώς θέλετε το φόρουμ να είναι χρήσιμο για άλλους. Προϋπόθεση λοιπόν αποτελεί το "δημοκρατικό και κανενός η φωνή δεν φημώνεται".


JimMichael έγραψε:
nuovo έγραψε: Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι σίγουρο ότι θα εξερευνηθούν όλες οι πτυχές από τα ορισμένα άτομα που ασχολήθηκαν για την υλοποίηση του τωρινού site.

Ναι για αυτό μια άλλη λύση που πρότεινα είναι να υπάρχουν μερικά boards εδώ μερικά στο άλλο για κάποιο διάστημα τουλάχιστον μέχρι να διορθωθούν προβλήματα. Αλλά και τώρα που είμαστε όλοι εδώ 3-4 άτομα ασχολούνται με το tracker του συστήματος. Νομίζω ότι ούτε δικό σου ποστ στον tracker έχω δει.
Ζητώ συγγνώμη αν αυτά που λέω φαίνονται επιθετικά αλλά πραγματικά τα λέω μόνο για να τονίσω το αίτημα μου.

JimMichael έγραψε:
nuovo έγραψε: Υπάρχει και αντίστοιχο παράδειγμα στα μικροηλεκτρονικά συστήματα που λέει ότι με την πάροδο 6 μηνών από την υλοποίηση ενός μικροηλεκτρονικού κυκλώματος θα φανεί αν είναι προβληματικό ή όχι... Τέλος, αν οι γνώσεις σου πάνω στο web development είναι τόσο ισχυρές, τότε θα μπορούσες να τις χρησιμοποιήσεις βοηθώντας.

Νομίζω ότι δεν μιλάμε και πάλι για ίδιας κλίμακας "εργασίες"... δεν νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε το joomla και το phpBB του ένός ανθρωπομήνα με intel Itanium(οι άγγλοι το λένε "we compare brushes to dicks." :) ).
nuovo
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 09:49

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό Stathmarxis » 24 Οκτ 2008, 21:02

Να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου να γυρίσουμε στα παλιά κτίρια, αφού τα καινούργια δεν με βολεύουν.
Η μετακόμιση ήτανε πολύ απότομη και βιαστική: Παρκάρουμε σε χωματόδρομο, το κυλικείο είναι υποανάπτυκτο σε σχέση με των ΠΡΟΚΑΤ, φύγαμε μακριά από τους φίλους μας τους Πολιτικούς Μηχανικούς, είμαστε μακριά από το Κυβερνείο και ακόμη δεν υπάρχουν ούτε πίνακες για να γίνει σωστό μάθημα. Οπότε προτείνω να γυρίσουμε στα ΠΡΟΚΑΤ. Πείτε και σε όποιον έχτισε τα καινούργια πως τσάμπα κόπος, αφού εγώ προτείνω να γυρίσουμε στα παλιά.
Καλά, άμα τα τελειοποιήσουν μετά (πίνακες, περιβάλλοντας χώρος, κυλικείο, λεωφορεία, να έρθουν και οι πολιτικοί στην Πανεπιστημιούπολη) μπορούμε να ξαναμετακομίσουμε.
Τί λέτε; Να ψηφίσουμε;
Stathmarxis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 15:16
Τοποθεσία: Xanthi

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό nuovo » 24 Οκτ 2008, 21:16

Stathmarxis έγραψε:Να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου να γυρίσουμε στα παλιά κτίρια, αφού τα καινούργια δεν με βολεύουν.
Η μετακόμιση ήτανε πολύ απότομη και βιαστική: Παρκάρουμε σε χωματόδρομο, το κυλικείο είναι υποανάπτυκτο σε σχέση με των ΠΡΟΚΑΤ, φύγαμε μακριά από τους φίλους μας τους Πολιτικούς Μηχανικούς, είμαστε μακριά από το Κυβερνείο και ακόμη δεν υπάρχουν ούτε πίνακες για να γίνει σωστό μάθημα. Οπότε προτείνω να γυρίσουμε στα ΠΡΟΚΑΤ. Πείτε και σε όποιον έχτισε τα καινούργια πως τσάμπα κόπος, αφού εγώ προτείνω να γυρίσουμε στα παλιά.
Καλά, άμα τα τελειοποιήσουν μετά (πίνακες, περιβάλλοντας χώρος, κυλικείο, λεωφορεία, να έρθουν και οι πολιτικοί στην Πανεπιστημιούπολη) μπορούμε να ξαναμετακομίσουμε.
Τί λέτε; Να ψηφίσουμε;


Σκαμπρόζικο το παραπάνω ομολογουμένως αλλά θα μπορούσα να απαντήσω αναλόγως... ότι αν ήταν γαπιά... αν χρειαζόταν να μετακινούμε τούβλα... αλλά θα το αποφύγω:)

Συνεχίζουμε να συγκρίνουμε πού*** με βούρτες...(όπως είπα παραπάνω) :)
nuovo
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 09:49

Re: Αίτηση για επαναφορά του παλιού skin στο forum

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 24 Οκτ 2008, 22:24

Ή τελικά δεν έχω ιδέα από Ελληνικά & Αγγλικά ή τις λεκτικές υπερβολές τις κάνεις εσύ. Ή θα λες Γιάννης και θα εννοείς Γιάννης ή δε θα λες τίποτα. Το να λες άλλα και να εννοείς άλλα δε με βοηθάει καθόλου να σε καταλάβω. Δε θα το αναλύσω παραπέρα αυτό.

Δικά μου ποστ στο tracker δε θα δεις εκτός αν τίθεται θέμα επεξεργασίας του ποστ κάποιου ατόμου. Δεν είναι της αρμοδιότητάς μου.

Το παράδειγμα που έθεσα στο προηγούμενό μου ποστ εξηγεί το γεγονός ότι ακόμα κι αν γίνουν όλες οι προσομοιώσεις και όλα τα τεστ για κάποιο τέτοιο σύστημα, υπάρχει ένα γράφημα που δείχνει ότι μετά το πέρας των 6 μηνών χωρίς κάποια προβλήματα το σύστημα αυτό θα λειτουργεί κανονικά και θα'χει μακροζωία. Οι 6 μήνες αυτοί αντιπροσωπεύουν το διάστημα που περνάμε εμείς τώρα με το καινούριο site, όπου δυστυχώς ανακαλύψαμε προβλήματα και τα διορθώνουμε μαζί με τη δική σας βοήθεια. Καλύφθηκαν κάποια άλλα πριν μπει σε πραγματική λειτουργία το site αλλά το ξαναλέω δεν βρέθηκαν όλα και συνεπώς δεν καλύφθηκαν όλα. Όμως, αυτό θέλαμε να πετύχουμε, να μας επισημάνετε κάτι που εμείς δεν το είδαμε πιο πριν.

Για τελευταία φορά το λέω:
Δεν είναι δυνατή η μετάβαση στο παλιό και γνωστό σε όλους forum. Ορισμένοι λόγοι αναλύθηκαν σε προηγούμενα ποστ.

Επειδή δε βρίκσω το νόημα της συνέχειας αυτού του θέματος κλειδώνεται, καθώς όλα έχουν απαντηθεί.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron