Πρακτική Άσκηση Φοιτητών

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Πρακτική Άσκηση Φοιτητών

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 31 Ιαν 2009, 22:00

Ενδιαφέρομαι για πρακτική άσκηση και δε ξέρω τι ακριβώς παίζει μ αθτό το θέμα..
1)ποιός είναι υπεύθυνος τωρα που λείπει(απ όσο ξέρω) ο κ.Δανίκας και που μπορώ να τον βρω?
2)Πρέπει να το δηλώσω στη γραμματεία με την έναρξη του επόμενου εξαμήνου, άρα να είναι όλα έτοιμα μέχρι τότε?
Και όποια άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη..
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 26 Μάιος 2011, 14:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπή κεφαλαίων σε μικρά
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό Napis » 31 Ιαν 2009, 22:12

Με βάση ότι ίσχυε πέρσυ, πρέπει να το δηλώσεις μαζί με τα μαθήματα επιλογής του εαρινού εξαμήνου. Πρέπει να ρωτήσεις οπωσδήποτε στη γραμματεία τι ισχύει φέτος.
Πολύ σημαντική βοήθεια θα βρείς στο Γραφείο Διασύνδεσης που βρίσκεται στα κτήρια ΠΡΟΚΑΤ και συγκεκριμένα στο κτήριο που υπήρχαν οι παλιές αίθουσες διδασκαλίας στον πρώτο όροφο. Πρέπει να δηλώσεις από τώρα ενδιαφέρον ώστε μέχρι τις δηλώσεις να έχεις βρει φορέα πρακτικής άσκησης (Εταιρεία, Τεχνικό Γραφείο, Οργανισμό κτλ) και να μην μείνεις εκτός σε περίπτωση μεγάλου ενδιαφέροντος και περιορισμένου αριθμού θέσεων.
Υπεύθυνος πέρσυ ήταν ο κύριος Βαγγέλης Σάρκαβος από το γραφείο του κ. Δανίκα.
Napis
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 16:45

Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 31 Ιαν 2009, 22:15

thanx!
Και βρίσκω εγώ φορέα ή το πανεπιστήμιο?Γιατί στο site του γραφείου διασύνδεσης δε βρήκα τπτ ιδιαίτερο...
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό Napis » 31 Ιαν 2009, 22:20

Και τα δύο μπορούν να γίνουν! Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο υπόψη σου μπορείς να το προτείνεις στο Πανεπιστήμιο ή και να ασχοληθείς αυτοπροσώπως διαφορετικά το Πανεπιστήμιο ψάχνει στον τόπο διαμονής σου ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου. Στο Γραφείο Διασύνδεσης είναι πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν σε οτιδήποτε. Όλα αυτά όμως δεν γνωρίζω αν ισχύουν και φέτος επειδή το πρόγραμμα είναι επιδοτούμενο.
Napis
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 16:45

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό niki » 02 Φεβ 2009, 23:27

ρώτησα σήμερα στην γραμματεία και δεν ξέρουν ακόμα αν θα υπάρχει φέτος η δυνατότητα για πρακτική άσκηση γιατί το πρόγραμμα είναι επιδοτούμενο. μου είπαν ότι θα βγει ανακοίνωση το πιο πιθανόν μετά την εξεταστική.
Άβαταρ μέλους
niki
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 14:27
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό papadrikos » 03 Φεβ 2009, 12:29

αμα θες ψαξου για πρακτικη στο εξωτερικο... IAESTE.. ;)
papadrikos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 19:13

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό megatron » 03 Φεβ 2009, 13:17

papadrikos έγραψε:αμα θες ψαξου για πρακτικη στο εξωτερικο... IAESTE.. ;)


Επειδή κι εγώ είχα ρωτήσει στην IAESTE για πρακτική άσκηση στο εξωτερικό, μου είπαν ότι η προθεσμία για τις αιτήσεις που θέλει κάποιος να πάει έξω, έχει περάσει, οπότε λένε αν θες για κάτι τέτοιο, από....του χρόνου πάλι!
Πάντως, αν θες niki για κάτι σχετικό με την IAESTE να δεις, κοίτα την ιστοσελίδα της. Εμένα με είχε βοηθήσει πάρα πολύ...
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 03 Φεβ 2009, 14:36

Θα σου πρότεινα να ρώταγες κάποιον καθηγητή ο οποίος έχει σχέση με εταιρείες στο εξωτερικό ή πανεπιστήμια γιατί άμα περιμένεις από ΙΑΕSTE και την γραμματελια της σχολής μας όχι του χρόνου δεν θα πας αλλά ούτε σε μια δεκαετία. Ειδικά με την IAESTE πράγμα είνι περίπλοκο γιατί κάνουν καμιά 40αριά αιτήσεις και πάνε μόνο οι 7 από αυτούς πράγμα το οποίο το θεωρώ εντελώς κοροϊδία και ανήκουστο (χωρίς να σημαίνει κιόλας ότι φταίνε τα παιδιά που ασχολούνται. Ίσα ίσα δεν φέρουν καμία ευθύνη).
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό maria_z » 04 Μάιος 2009, 14:19

Για πρακτική στην Ελλάδα,η προθεσμία αιτήσεων πέρασε;
Ψάχνω για ανακοίνωση αλλά δε βρίσκω.
maria_z
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 26 Ιουν 2008, 23:19

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 04 Μάιος 2009, 14:31

Μάλλον δεν υπάρχει προθεσμία, αφού φέτος δε θα γίνει πρακτική μέσω πανεπιστημίου γιατί δεν υπάρχει χρηματοδότηση για κάτι τέτοιο....τουλάχιστον εμένα έτσι μου είπαν στο γραφείο διασύνδεσης!
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό Miltaridis » 30 Μάιος 2009, 16:05

Παντως για οποιον ενδιαφερεται και ειναι μεχρι της 5 Ιουνιου η προθεσμια για τη ΔΕΗ .. Το link εχει λαθος γιατι πηρε ενας φιλος τηλεφωνο
http://www.dei.gr/Default.aspx?id=3332&nt=18&lang=1
Miltaridis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 19:00

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 30 Μάιος 2009, 16:35

ναι η γραμματεία γιατί δεν έχει βγάλει ανακοίνωση? πέρυσι θυμάμαι πως είχε βγάλει...και το link είναι περσινό
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Πρακτική Άσκηση

Δημοσίευσηαπό Miltaridis » 30 Μάιος 2009, 18:19

Μμμ. αυτο για το link δε το προσεξα παρολα αυτα οντως πηρε ενας φιλος τηλεφωνο .. Μπορεις να παρεις και συ τη Δευτερα για να βεβαιωθεις
Miltaridis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 25 Φεβ 2008, 19:00

Πρακτική Άσκηση Φοιτητών

Δημοσίευσηαπό sfthmmy » 26 Μάιος 2011, 12:42

Μήνυμα του κ.Δ.Γεωργίου προς το Σύλλογο Φοιτητών του Τμήματος ΗΜΜΥ:
Σας παρακαλώ να ενημερώσετε δια του συλλόγου, τους φοιτητές του τμήματος, ότι στο e-Class υπάρχει μάθημα με τίτλο ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ. Στην σχετική ιστοθέση θα αναρτώνται πληροφορίες σχετικά με τις δυνατότητες απασχόλησης των φοιτητών που επιλέγουν το μάθημα «ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ» στο πρόγραμμα σπουδών τους.
sfthmmy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 02:01
Τοποθεσία: Ξάνθη

Re: Πρακτική Άσκηση Φοιτητών

Δημοσίευσηαπό megatron » 26 Μάιος 2011, 14:30

Μιας λοιπόν και έγινε η ενημέρωση από τον κ.Γεωργίου, θα αντιγράψω την 1η ανακοίνωση που έχει αναρτήσει ήδη (για όσους τυχόν δεν δουν το eclass):

Η εταιρεία ΕΛΠΕ "Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε." δέχεται φοιτητές, που επιθυμούν να απασχοληθούν στα πλαίσια του Μαθήματος ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΗΜ&ΜΥ. Έντυπο αίτησης μπορούν να συμπληρώσουν οι φοιτητές και οι φοιτήτριες στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις της εταιρείας σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να έχουν μαζί τους μια αναλυτική βαθμολογία από το τμήμα και μια φωτογραφία. Η περίοδος απασχόλησης είναι Ιούλιος και Αύγουστος.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες