Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό Pagouras » 21 Ιουν 2009, 13:43

Λιγο προχερα που κοιταξα, δεν ειδα να υπαρχει τετοιο thread (αν υπαρχει ας κανει ενα edit o gmod ) στο forum

Χαζευοντας λιγο στο net σημερα, επεσα σε αυτο εδω το εγγραφο, που απ'οτι καλαβα, οποιος τελειωνει το ΕΜΠ θα βγαινει με master. Με εμας εδω στο duth ξερει κανεις τι παιζει ??
Άβαταρ μέλους
Pagouras
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Απρ 2008, 11:18

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Bombastic » 21 Ιουν 2009, 13:51

Χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, δυστυχώς με εμάς δεν ισχύει το ίδιο.Οι σπουδές μας νομίζω ότι μετρούν σαν τρία χρόνια σε σχέση με τις αντίστοιχες ευρωπαικών πανεπιστημίων. Πάντως σίγουρα εδώ δεν είναι σωστό topic να κάνεις την ερώτηση σου. Προτείνω να μεταφερθεί στο "Κοινός Υποψήφιος Πρόεδρος 100%" :D
Bombastic
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 03 Φεβ 2008, 17:36
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 21 Ιουν 2009, 14:24

Πάντως το θέμα δεν είναι μόνο αν το έχουμε και εμείς αυτό το χαρτί. Είναι αν το αξίζουμε να το έχουμε κιόλας... Πρέπει και κάτι τέτοιο να συζητηθεί διεξοδικώς επίσης, κατά την γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό rock » 21 Ιουν 2009, 14:48

Υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ των 2 σχολών ώστε να δικαιολογείται το Master για το Ε.Μ.Π. ενώ για εμάς όχι?
Άβαταρ μέλους
rock
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιουν 2009, 11:02

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 21 Ιουν 2009, 15:25

rock έγραψε:Υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ των 2 σχολών ώστε να δικαιολογείται το Master για το Ε.Μ.Π. ενώ για εμάς όχι?


Μεγάλες διαφορές δεν πιστεύω και εγώ ότι υπάρχουν αν και σαν ίδρυμα το θεωρώ καλύτερο από άποψη χρηματοδότησης, προσωπικού, έρευνας και εργαστηριακού και λοιπού εξοπλισμού. Η απορία μου όμως είναι γιατί στο πανεπιστήμιο μας δεν έχουμε κινηθεί ακόμα προς αυτήν την κατεύθυνση. Φοβόμαστε κάτι ή απλώς βαριόμαστε ή μήπως δεν είμαστε ικανοί να το έχουμε το χαρτί? Τι είναι τελικά?
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 21 Ιουν 2009, 15:29

Ίσως οι ενδογενείς συγκρούσεις μεταξύ καθηγητών και η απραγία των κομπλεξικών ΔΠΘιτών (Δεν Πέρασα Θεσνικη και άλλα τέτοια σκ@τ@) συμβάλλουν σε λάθος προσανατολισμό γενικότερης σκέψης.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 21 Ιουν 2009, 15:38

LoVaBiLL έγραψε:Ίσως οι ενδογενείς συγκρούσεις μεταξύ καθηγητών και η απραγία των κομπλεξικών ΔΠΘιτών (Δεν Πέρασα Θεσνικη και άλλα τέτοια σκ@τ@) συμβάλλουν σε λάθος προσανατολισμό γενικότερης σκέψης.


Ίσως να είναι και αυτό αν και συγκρούσεις και απραγία υπάρχει σχεδόν σε όλα τα παεπιστήμια της χώρας. Η ουσία είναι ότι κάνουμε 5 χρόνια όλοι μας και όλοι εκτός του Μετσοβείου μένουμε με το Bachelor στο χέρι... :-X ;)
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Bombastic » 21 Ιουν 2009, 15:49

Αναρωτιέσαι επομένως (με την παραδοχή ότι αυτή η αναγνώριση ίσχυε ή όχι για όλα τα τμήματα ΗΜΜΥ της χώρας)αν και το πτυχίο είναι ισότιμο? Ή τουλάχιστον αν αξίζει να είναι ισότιμο. Για την ιστορία πάντως θα αναφέρω ότι πριν περίπου 10 μήνες υπήρχε αγγελία σε εφημερίδα που ζητούσε ηλεκτρολόγο μηχανικό πλην Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου. Και για να πάμε ένα βήμα πέρα από τη διαπίστωση. Τι πρέπει να κάνουμε για να αλλάξει αυτό? Ποιος πρέπει να κάνει κάτι ώστε να είμαστε ισότιμοι?
Bombastic
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 03 Φεβ 2008, 17:36
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 21 Ιουν 2009, 16:04

Bombastic έγραψε:Για την ιστορία πάντως θα αναφέρω ότι πριν περίπου 10 μήνες υπήρχε αγγελία σε εφημερίδα που ζητούσε ηλεκτρολόγο μηχανικό πλην Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου


Καλό είναι να μιλάμε με γεγονότα άρα θα ήθελα αν είναι δυνατόν να παραθέσεις την αγγελία αυτή ειδάλλως και εγώ μπορώ να ισχυριστώ ότι ζητούσαν ΗΜΜΥ εκτός ΕΠΜ για παράδειγμα. Όχι τίποτα άλλο αλλά να μας φύγει και αυτή η περιέργια γιατί αυτήν την αγγελία την ακούω εδώ και 6 χρόνια και ποτέ δεν την είδα.


Τώρα για να αλλάξει κάτι νομίζω απαιτούνται οργανωμένες κινήσεις πίεσης προς τα μέλη ΔΕΠ αυτά με την σειρά τους προς την Πρυτανεία και αυτή προς την εκάστοτε κυβέρνηση.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 21 Ιουν 2009, 16:06

Εγώ λέω να ακολουθήσουμε. Ότι έκαναν να κάνουμε. Αυθαίρετη δεν είναι η κίνηση;
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 21 Ιουν 2009, 16:10

πάντως ρε παιδιά τι κάνουν στο μετσόβιο που δεν κάνουμε εμείς? ειναι παρα πολλά μαθηματα που εμεις φτυνουμε αίμα να τα περάσουμε και εκει κάνουν απλές αναφορές. Βεβαια σε πιο μεγαλα έτη έχουν πιο καινουργια μαθηματα που νομιζω δεν τα έχουμε αλλα δεν μου παει να έχει το Μετσοβιο κ το Πολυτεχνειο Κρητης ( που γινανε κ αυτοι ημμυ κ μπηκαν στο παιχνιδι) να έχουν master κ εγω να έχω μονο το πτυχιο..
Κ θέλω να ρωτήσω και του υποψηφίους (αν διαβαζει κανεις τ φορουμ)-- εκτος απο το π.Αναγνωστόπουλο-- τι μπορεί να γίνει με αυτό το θέμα.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 21 Ιουν 2009, 16:10

LoVaBiLL έγραψε:Εγώ λέω να ακολουθήσουμε. Ότι έκαναν να κάνουμε. Αυθαίρετη δεν είναι η κίνηση;


Το μόνο σίγουρο είναι ότι και εμείς θα το κάνουμε το θέμα είναι πότε? Και επίσης μέχρι να αναγνωριστούμε οι απόφοιτοί μας θα έχουν υποβαθμισμένα δικαιώματα?
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό rock » 21 Ιουν 2009, 16:35

Vagoulas έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι και εμείς θα το κάνουμε το θέμα είναι πότε?

Περιμένουν να βγει πασοκ μάλλον...
Άβαταρ μέλους
rock
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιουν 2009, 11:02

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό kakalos » 21 Ιουν 2009, 16:36

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4521154&ct=1

Αρα λογικα να περιμενουμε κατι αντιστοιχο και απο το ΔΠΘ
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 21 Ιουν 2009, 16:45

kakalos έγραψε:http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4521154&ct=1

"το ζήτημα πάγωσε και επανήλθε χθες στην επικαιρότητα με την απόφαση του Πολυτεχνείου Αθήνας, που ουσιαστικά παραγκωνίζει το υπουργείο Παιδείας"


Αυτό αφιερωμένο σε όλους όσους απορούν γιατί προχωρά η παιδεία όταν τα κόμματα βρίσκονται εκτός, και σε όλους τους συμφοιτητές μου που δε γουστάρουν τον αυτόνομο σύλλογο που μόλις δημιουργήθηκε. Χωρίς κακία και εκδίκηση. Απλά σαν μία απόδειξη της δικής μου (τουλάχιστον) σκέψης.

Καθίστε τώρα με τον ενιαίο σύλλογο να συζητάτε για το άρθρο 23,45lοg5 με το πτυχίο των Ημμυ ΔΠΘ σαν 3ετές... (Η αλήθεια είναι ότι ζήλεψα και ένιωσα άσχημα.)

Edit: Να με συγχωρείτε για τον συναισθηματισμό. Πιστεύω πάντως πως έτσι κι αλλιώς αυτή η κίνηση θα σπρώξει το θέμα σε συζήτηση και άμα περάσει για το ένα θα περάσει και για τα υπόλοιπα (αν τελικά τα καταφέρουν)... Νάναι καλά τα παιδιά και οι καθηγητές κάτω στην Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron