Το Επίπεδο της Σχολής μας

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Re: Το Επίπεδο της Σχολής μας

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 17 Αύγ 2008, 00:25

laplace έγραψε:Οταν λες να αλλάξω ρότα? Ούτε αρχιτεκτονική υπολογιστών δεν κάνουμε, και C και σχέδιο το 50% τα σκάει εκτός πανεπιστημιου για να μάθει κάτι ή να περάσει.Γιατί νομίζεις ότι ΑΠΘ/ΕΜΠ πχ. είναι καλύτερα? Ένας φιλος μου ΗΜΜΥ ΕΜΠ πήγε φροντιστήριο C σε εναν μεταπτυχιακό φοιτητή απο το τμήμα πληροφορικής ΑΣΟΕΕ.ΗΜΜΥ ΕΜΠ π.χ. δεν κάνουν
εργαστηριο ΣΑΕ γιατί έγινε κομπίνα και φάγανε τα λεφτά του εργαστηρίου ή κατι τετοιο.Πάντως εντάξει, γενικά οι καθηγητές εργαστήριο κάνουν σχετικά οκ μάθημα


Δεν είπα ότι είναι καλύτεροι με αυτήν την έννοια απλώς υπερτερούν σε κάποια πράγματα η ουσία είναι όμως ίδια για όλους και αυτό είναι που πρέπει να αλλάξουμε αφού το καταλάβουμε πρώτα. Όταν λέω ουσία εννοώ καλύτερο πρόγραμμα σπουδών, σοβαρότερο μάθημα από τους καθηγητές, εργασίες κ.λ.π. πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί αλλά με έναν "ανεξήγητο" τρόπο η υπεύθυνοι σιωπούν ή έρχονται προεκπλήξεως όταν τα ακούνε δήθεν για πρώτη φορά.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Το Επίπεδο της Σχολής μας

Δημοσίευσηαπό JoKo » 17 Αύγ 2008, 00:29

Vagoulas έγραψε:Πάντως κρίνοντας από την μέχρι τώρα εικόνα τα πράγματα είναι επιεικώς απογοητευτικά γιατί δεν είναι λογικό να πηγαίνεις για μια προσωπική σου υπόθεση στην γραμματεία και να περιμένεις το λιγότερο μία ώρα για να περάσει το λεωφορείο να σε πάει στην πόλη.


Η μεταφορά με μέσα μαζικής μεταφοράς είναι όντως ένα θέμα για τα καινούρια κτίρια, αλλά μην ξεχνάμε ότι η συγκοινωνία είναι μέχρι στιγμής δωρεάν (όταν και με όποια συχνότητα υπάρχει). Η τοποθεσία των κτιρίων σίγουρα δε βοηθάει και πολύ, αλλά υπάρχουν και άλλες πόλεις με πανεπιστήμια σχετικά μακριά (π.χ. στην Πάτρα), που θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν ως παράδειγμα (προς μίμηση ή αποφυγή δεν ξέρω). Βέβαια, μιλάμε για πολλές σχολές μαζί, δηλαδή άλλο αριθμό σπουδαστών που θέλουν συχνά δρομολόγια, αλλά μπορούμε να το προσαρμόσουμε και στα δικά μας μέτρα. Το δικό μας τμήμα αρχιτεκτονικής όσο καιρό ήταν στα διπλανά κτίρια, τι έκανε με τα λεωφορεία;

Vagoulas έγραψε:Όπως δεν είναι και λογικό να μπαίνεις σε καινούρια κτίρια και τα συνεργεία να συνεχίζουν της εργασίες μέσα στον χώρο. Εγώ πάντως δεν έχω δει να μπαίνει κάποιος σε καινούριο σπίτι για να κατοικήσει και να μην έχει υδραυλικά ή θέρμανση αλλά και στο κάτω κάτω ας έχαναν τα χρήματα οι εργολάβοι. Άμα δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους γιατί να τα πάρουν;


Κοίταξε, εγώ θυμάμαι όταν μετακόμισα στο σπίτι μου δεν είχα τις πρώτες μέρες ούτε ασανσέρ, ούτε ρεύμα, ούτε τηλέφωνο. Εντάξει, νερό είχαμε και θέρμανση δε χρειαζόμασταν (ήταν καλοκαίρι προς φθινόπωρο), αλλά θέλω κυρίως να πω ότι πρόκειται για μεταβατική περίοδο. Για τα χρήματα και τους εργολάβους συμφωνώ απόλυτα, γι' αυτό εξάλλου υπάρχουν και οι ρήτρες στις εργολαβίες. Απλά να επαναλάβω πως αυτό που είπα (για τους εργολάβους και τα χρήματα) ήταν κάτι που άκουσα από συζητήσεις και όχι σε γραπτό λόγο.

Vagoulas έγραψε:Πιστεύω πάντως ότι όλα τα παραπάνω είναι κάποιες λεπτομέρεις οι οποίες έπρεπε να είχαν διευθετηθεί και ας είναι και μεταβατική η περίοδος γιατί έτσι κι αλλίως όλοι γνωρίζαμε ότι θα μπαίναμε στα καινούρια κτίρια τα προ διετίας χριστούγεννα και ασχέτως αν μπήκαμε μόλις τώρα η υποτυπώδης οργάνωση έπρεπε να προϋπήρχε.


Δεν αντιλέγω ότι τα προβλήματα αυτά θα έπρεπε να είχαν διευθετηθεί, απλά δε θέλω και να γκρινιάζω κιόλας. Άλλωστε, επίσημα δεν έχουμε εγκατασταθεί στα κτίρια, μόνο η γραμματεία και σιγά-σιγά οι καθηγητές του τμήματος. Ας ανοίξει η σχολή το φθινόπωρο με το καλό, να μπούμε να δούμε τις ελλείψεις και μετά παραπονιόμαστε.

Vagoulas έγραψε:Πάντως όσο αναφορά την χρηματοδότηση του τμήματος μας θα ήθελα να ακούσω πάρα πολύ την γνώμη σου (και όχι μόνο την κριτική σου στις άλλες  :P :P :P) όπως κάνανε και κάποιοι από εμάς παραπάνω κρίνοντας με βάση κάποιες υλικοτεχνικές υποδομές.


Αφού βλέπεις πόσο μεγάλα posts κάνω όταν προσπαθώ να απαντήσω σε άλλους και πόσο πλατειάζω, φαντάζεσαι να έγραφα τη γνώμη μου πλήρως; :P Έτσι και αλλιώς, forum είναι και κουβέντα κάνουμε, αν νομίζεις ότι απλά κάνω κριτική σε άλλες κριτικές, τότε πάσο.

Τέλος πάντων, αφού ζήτησες τη γνώμη μου, θα την υποστείς: Πιστεύω ότι η χρηματοδότηση του πανεπιστημίου μας είναι πολύ μικρή. Το κυριότερο όμως πρόβλημα που βλέπω εγώ σε αυτό είναι ότι στηριζόμαστε αποκλειστικά σε επιχορηγήσεις του κράτους και όχι πάνω σε εργασίες του πανεπιστημίου μας.

Αντί τα εργαστήριά μας να αναλαμβάνουν ερευνητικά προγράμματα είτε σε επίπεδο τοπικό, είτε ελληνικό, είτε ευρωπαϊκό (εντάξει, δεν το προχωράω :P ), περιορίζονται μόνο στη σταθερή, πενιχρή, οικονομική ενίσχυση από το κράτος. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις εργαστηρίων και στο τμήμα μας, αλλά εγώ τις βλέπω σαν εξαιρέσεις.

Οι υλικοτεχνικές υποδομές μαρτυρούν όντως την υποβαθμισμένη οικονομική κατάσταση της σχολής, αλλά δεν πρέπει κιόλας να σταματούν εντελώς την έρευνα: Με ένα υπολογιστή μπορεί κανείς να κάνει πολλά πράγματα: εξομοιώσεις, πρόσβαση σε ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες κ.τ.λ. Και δόξα τω Θεώ το ελληνικό πανεπιστημιακό Internet και γρήγορο είναι και χωρίς περιορισμούς.

Vagoulas έγραψε:Υ.Γ: Όσο αναφορά την μεταφορά των εργαστηρίων άκουσα για το λιγότερο 3 χρόνια καθώς εκκρεμεί η παράδοση κάποιων άλλων κτιρίων. Εντέλει προσωπικά το θεωρώ μεγάλο χρονικό διάστημα και συν τοις άλλοις είναι κοροϊδία να μας δίνουν τα κτίρια σε "δόσεις". Ή όλα ή τίποτα... :P 


Να σου πω την αλήθεια και εγώ κάπου τόσα έχω ακούσει. Περισσότερο όμως με νοιάζει να εκσυγχρονιστούν και να βελτιωθούν τα εργαστήρια, παρά απλά να αλλάξουν χώρο. Και λέγοντας εργαστήρια δεν εννοώ τόσο πολύ τον εξοπλισμό, όσο το περιεχόμενο των εργαστηριακών μαθημάτων.

laplace έγραψε:Ρε παιδιά με λίγα λόγια να κάτσουμε να πάρουμε πτυχίο ή να πάμε πουθενά αλλού? ::) ::) κάτι θετικό δεν θα ακούσουμε κ εμείς οι 1ετείς? :P


Εσύ για τιμωρία να καθίσεις να κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό εδώ... :P Βαρέθηκα να σε βλέπω να προβληματίζεσαι τόσο πολύ για κάτι που έπρεπε εξαρχής να είχες αποφασίσει. (Σε πειράζω βέβαια, ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες :) ).

Όπως λέει και ο Vagoulas (άλλο quote δε βάζω :P ), η γνώμη των περισσότερων εξαρτάται πολύ από τις εμπειρίες τους μέσα στη σχολή. Εγώ θα πρόσθετα σε αυτό και τις φήμες και ό,τι άλλο ακούν από άλλους. Εγώ προτιμώ να βλέπω τα πράγματα θετικά. Όπου και αν είσαι, αν δε στρωθείς μόνος σου, δουλειά δεν πρόκειται να γίνει.

Σίγουρα δεν έχουμε τις τέλειες υποδομές, ούτε και τους τέλειους καθηγητές και ακόμη πιο σίγουρα δεν είμαστε οι τέλειοι φοιτητές (εντάξει, αν αυτό σας πειράζει, βγάλτε τον εαυτό σας απ' έξω, ας μείνω μόνο εγώ). Πού όμως υπάρχει το τέλειο; Δηλαδή αν πήγαινες στο MIT να σπουδάσεις όλα θα ήταν τέλεια; Σίγουρα θα είχες καλύτερες πιθανότητες να "πετύχεις στη δουλειά σου" (η ζωή είναι άλλο θέμα), αλλά μην μπερδεύεσαι, πάλι υποθετικά μιλάς. Το θέμα είναι να εκμεταλλευτούμε αυτό που έχουμε και να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο (έστω και γκρινιάζοντας λιγάκι - για να ευχαριστιέται και ο Vagoulas).

Χαίρομαι που βλέπεις και εσύ να γίνεται καλό μάθημα κάπου-κάπου, αλλά αυτό που είπες με τα φροντιστήρια με φοβίζει λιγάκι. Γιατί δε στρώνεσαι απλά στη μελέτη; Εγώ δηλαδή και τόσοι άλλοι που δε στηρίχτηκαν εξωπανεπιστημιακούς παράγοντες, παρά μόνο σε ατομικό και ομαδικό διάβασμα για να περάσουμε μαθήματα με σημειώσεις και θέματα παλιότερα, είμαστε καλύτεροι; Συμφωνώ πάντως ότι το όλο σκηνικό θυμίζει λύκειο, πρέπει να αλλάξει ο τρόπος αξιολόγησης των φοιτητών.

Θέσαμε όμως διάφορα θέματα και πάλι έγραψα πολλά. Συγχωρέστε με και άλλη φορά προσπαθήστε και εσείς να μην βγαίνουμε εκτός θέματος. Θα μπορούσαμε άνετα να δημιουργήσουμε δύο-τρία επιμέρους θέματα στο forum με όλα αυτά που συζητάμε εδώ.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Το Επίπεδο της Σχολής μας

Δημοσίευσηαπό satoshi » 17 Αύγ 2008, 00:46

JoKo έγραψε:
Σίγουρα δεν έχουμε τις τέλειες υποδομές, ούτε και τους τέλειους καθηγητές και ακόμη πιο σίγουρα δεν είμαστε οι τέλειοι φοιτητές (εντάξει, αν αυτό σας πειράζει, βγάλτε τον εαυτό σας απ' έξω, ας μείνω μόνο εγώ).


Βάλε με και εμένα μέσα Joko!  ;D
Άβαταρ μέλους
satoshi
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 19:01

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

cron