Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 15 Ιαν 2008, 21:11

Νομίζω από τα πιο φλέγοντα θέματα στο τμήμα μας. Κατά την γνώμη μου τα περισσότερα βιβλία που μας δίνονται είναι παμπάλαια και δυσνόητα.
Βλέπουμε κατά καιρούς (και διορθώστε με αν κάνω λάθος!) βιβλία (ο θεός να τα κάνει...) τα οποία είτε έχουν δεκαετίες να διορθωθούν από τυχόν λάθη, είτε να αναπροσαρμόσουν το περιεχόμενό τους στην σύγχρονη τεχνολογία είτε να γραφούν επιτέλους σε μια γραμματοσειρά της προκοπής και να αλλάξει αυτή η καταραμένη η γραφομηχανή (αυτό είναι το λιγότερο).
Θα μου πει κάποιος ότι δεν χρειάζεται να αλλάξει το περιεχόμενο τους γιατί ως εκκολαπτόμενοι μηχανικοί προσπαθούμε να καταλάβουμε τις βασικές αρχές που διέπουν την επιστήμη μας και όχι τις αιχμές της σύγχρονης τεχνολογίας και θα συμφωνήσω μαζί του. Δεν θα συμφωνήσω όμως με κάποιον που θα μου πει ότι είναι περιττές οι αλλαγές σε αυτά καθώς είμαι 100% πεπεισμένος πως όσες φορές και αν γράψεις ένα βιβλίο πανεπιστημιακό όλο και κάποια παράλειψη θα έχεις κάνει όλο και κάποια παράγραφος θα είναι δυσνόητη όλο και κάποιο ορθογραφικό λάθος θα υπάρχει. Εδώ παγκόσμια best seller βγάζουν ανανεωμένες εκδόσεις συνεχώς τα συγγράμματα που μας δίνουν στο τμήμα μας δεν θα έχουν λάθη (αν το πούμε πουθενά θα μας πάρουν με τις πέτρες και θα έχουν και δίκιο!).
Επίσης σαν να μην έφτανε αυτό αν κάνεις κριτική για το βιβλίο του σε κάποιον καθηγητή θα σου πει ότι το ξέρει πως το βιβλίο του δεν είναι καλό και θα σε παραπέμψει στο διαδίκτυο να ψάχνεις με τις ώρες ή ακόμη χειρότερα να πας στην ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΑΡΑ μας του ενός υπογείου και κάτι για να βρεις ένα γνωστό σύγγραμα που το έχει οικειοποιηθεί κάποιος άλλος συνάδελφος μας.
Δεν λέω να μην ψάξεις στο internet, φυσικά και η επιστήμη μας εξελίσσεται και μόνο παρακολουθώντας το διαδίκτυο μπορούμε να ακολουθήσουμε αυτές τις αλλαγές, αλλά όχι να ψάξω με τις ώρες για να καταλάβω το νόμο του Maxwell για παράδειγμα.
Άμα είναι να μου πουν κάποιοι καθηγητές να ψάξω εκεί για να καταλάβω αυτό που πρέπει να μου εξηγήσουν αυτοί χάνεται ο ρόλος του ΔΑΣΚΑΛΟΥ με τον οποίο επιφορτίστηκαν από το κράτος.
Κύριοι η κατάσταση σε αυτό το θέμα έχει παρεκτραπεί εδώ και πολύ καιρό και δεν υπάρχουν βήματα προόδου από ότι βλέπω και το κατάλαβα πριν λίγο καιρό όταν ακούστηκε πως ο νόμος για το πολλαπλό σύγγραμμα δεν εφαρμόστηκε στο τμήμα μας ακόμα γιατί υπήρχαν κάποιες αντιδράσεις και σαν να μην έφτανε αυτό ο νόμος για τους αιώνιους πέρασε. Τελικά μήπως μας φταίνε οι αιώνιοι φοιτητές περισσότερο για να προοδεύσουμε ή τα καλά βιβλία?

Υ.Γ. Με συγχωρείται για το καυστικό μου ύφος αλλά είναι ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και πολλά χρόνια όπως και είμαι πεπεισμένος και τους περισσότερους από εσάς. Ελπίζω ο administrator να με καταλάβει!
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 15 Ιαν 2008, 23:51

Θέμα που μας πονάει όλους εμάς που ανοίγουμε και κάνα βιβλίο,αυτό είναι αλήθεια. Συμφωνώ σε όλα & επαυξάνω. Την πλειοψηφία των περιπτώσεων, οι εξηγήσεις/πληροφορίες που βρίσκει κανείς στο διαδίκτυο όσως αφορά θέματα θετικών επιστημών είναι σε δυσκολία αντιστρόφως ανάλογες με τη δυσκολία του θέματος. Π.χ., για πιθανότητες & στατιστική, έλεος, ας μπει κανείς στο mathworld κι αμα βγάλει άκρη ας μου πει κι εμένα. Μέσα από ένα βιβλίο, μου πήρε μόλις 10' να κατανοήσω αυτό που ήθελα.Καταλαβαίνετε επομένως χάσιμο χρόνου...

Επίσης,κάτι που δεν αναφέρθηκε,είναι το γεγονός ότι για τα περισσότερα βιβλία,εάν κουβεντιάσεις με τον καθηγητή και του πεις ότι είναι δυσνόητα ή ελειπη σε πληροφορίες (πχ παρουσιάζουν περιγραφικά μόνο αλγορίθμους κτλ) θα σου πούνε ότι,ΔΕΝ προσφέρονται για βαθύτερη κατανόηση του θέματος αλλά σαν ευρετήρια περισσότερο προκειμένου κανείς να βρει κάτι που θέλει,να δει πως λύνεται και να το παρατήσει μετά..ή να ψάξει αλλού. Μα έλεος,διδακτικό βιβλίο ΔΕΝ μπορεί κανείς τους να δώσει/γράψει???Να μας τρελάνουν θέλουν? Για όνομα του θεού! Να μάθουμε θέλουμε...Αμα δεν μάθουμε από τα βιβλία,τότε από πού???

Νομίζω σ αυτό το topic θα πρεπε να γράψουν όλοι την άποψη τους...να το εκτυπώσουμε..και να τους το πάμε ραβασάκι!!! >:(
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 16 Ιαν 2008, 10:16

pez έγραψε:- Να αντικατασταθούν με σημειώσεις.


Δεν νομίζω ότι τα παράπονά μας αποσκοπούν στο να πάρουμε έναντι τα καλύτερα best sellers..οπότε προσωπικά, καμιά αντίρρηση...υπό την προυπόθεση ότι λύνουν προβλήματα που αναφέρθηκαν παραπάνω. Δλδ να είναι καινούργιες,ενημερωμένες,αναλυτικές,καλογραμμένες και..πρός θεού...διδακτικές!!!
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 16 Ιαν 2008, 10:39

JoVou έγραψε:Δεν νομίζω ότι τα παράπονά μας αποσκοπούν στο να πάρουμε έναντι τα καλύτερα best sellers..οπότε προσωπικά, καμιά αντίρρηση...υπό την προυπόθεση ότι λύνουν προβλήματα που αναφέρθηκαν παραπάνω. Δλδ να είναι καινούργιες,ενημερωμένες,αναλυτικές,καλογραμμένες και..πρός θεού...διδακτικές!!!

Εγώ δεν αντιλέγω να παίρνουμε σημειώσεις μιας και αυτό κάνει η πλειοψηφία των πανεπιστημίων του εξωτερικού. Η μεγάλη διαφορά μας με αυτούς όμως είναι στο ότι έχουν τεράστιες βιβλιοθήκες με πάμπολλα συγγράμματα παγκοσμίου φήμης και σε πολλά αντίτυπα. Δεν είναι σαν και εμάς εδώ όπου ψάχνουμε τους καθηγητές για να μας δώσουν βιβλία που χρειαζόμαστε περισσότερο από αυτούς και τα οποία έχουν ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΘΕΙ!!!
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα πως καλές οι σημειώσεις αλλά χρειάζονται και τα καλά βιβλία για να τις κάνουν περισσότερο χρήσιμες.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό JoKo » 16 Ιαν 2008, 19:08

pez έγραψε:- Να αντικατασταθούν με σημειώσεις.


Vagoulas έγραψε:Εγώ δεν αντιλέγω να παίρνουμε σημειώσεις μιας και αυτό κάνει η πλειοψηφία των πανεπιστημίων του εξωτερικού. Η μεγάλη διαφορά μας με αυτούς όμως είναι στο ότι έχουν τεράστιες βιβλιοθήκες με πάμπολλα συγγράμματα παγκοσμίου φήμης και σε πολλά αντίτυπα. Δεν είναι σαν και εμάς εδώ όπου ψάχνουμε τους καθηγητές για να μας δώσουν βιβλία που χρειαζόμαστε περισσότερο από αυτούς και τα οποία έχουν ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΘΕΙ!!!
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα πως καλές οι σημειώσεις αλλά χρειάζονται και τα καλά βιβλία για να τις κάνουν περισσότερο χρήσιμες.


Εγώ πάλι συνήθως δεν μπορώ να περιοριστώ σε απλές σημειώσεις: είναι τέτοιου τύπου η αξιολόγηση των φοιτητών (προς Θεού, των καθηγητών είναι άλλη ιστορία), που για να κατέβεις σε εξετάσεις (ναι, δυστυχώς τις περισσότερες φορές μόνο έτσι αξιολογούμαστε) πρέπει να αποστηθίσεις κάμποσα κατεβατά θεωρίας.

Φυσικά, υπάρχουν και μαθήματα - λαμπρές εξαιρέσεις στον παραπάνω κανόνα, αλλά πάνω-κάτω έτσι γίνεται η δουλειά.

Τώρα, αν θέλουμε να μιλήσουμε για σοβαρή, πραγματική εκπαίδευση, τα εκπαιδευτικά συγγράμματα μπορούν να αντικατασταθούν με σημειώσεις, μόνο όταν (κατ)έχουμε και άλλες πηγές γνώσης.

Προσωπικά (και μάλλον ρεαλιστικά), επιμένω σε ένα οποιοδήποτε καλό βιβλίο και μόνο (ας είναι και ξενόγλωσσο, κακά τα ψέματα, πολλές φορές δεν υπάρχουν καλά ελληνικά βιβλία ή μεταφράσεις). Πιστεύω πως το διάστημα που έχουμε για να μάθουμε και να "αξιολογηθούμε" απαιτεί πολλή οργάνωση αν θέλουμε να έχει πολλές επιλογές και τουλάχιστον στο DUTh δε διακρίνω και μεγάλη οργανωτικότητα.
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 16 Ιαν 2008, 19:31

JoKo έγραψε:Προσωπικά (και μάλλον ρεαλιστικά), επιμένω σε ένα οποιοδήποτε καλό βιβλίο και μόνο (ας είναι και ξενόγλωσσο, κακά τα ψέματα, πολλές φορές δεν υπάρχουν καλά ελληνικά βιβλία ή μεταφράσεις).

όχι φίλε joko,μπορεί αν χρειαστεί να μου ζητήσουν να μιλήσω ξενόγλωσσα,να παραστώ σε ξενόγλωσσο συνέδριο..οτιδήποτε..αλλά το βασικό μου σύγγραμα,αυτό που θα μου μάθει τη θεωρία..θα πρέπει να είναι στη μητρική μου γλώσσα,η αν προτιμάς..στην τοπική γλώσσα..αν πραγματικά δεν υπάρχει κάτι που να χρησιμεύει σαν βασικό σύγγραμα,τοτε ας πάμε σε σημειώσεις καλύτερα...και πέρα από αυτό έρχονται οι ξενόγλωσσες πηγες.Η άποψη μου...
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό macJohn » 16 Ιαν 2008, 21:57

JoKo έγραψε:Προσωπικά (και μάλλον ρεαλιστικά), επιμένω σε ένα οποιοδήποτε καλό βιβλίο και μόνο (ας είναι και ξενόγλωσσο, κακά τα ψέματα, πολλές φορές δεν υπάρχουν καλά ελληνικά βιβλία ή μεταφράσεις). Πιστεύω πως το διάστημα που έχουμε για να μάθουμε και να "αξιολογηθούμε" απαιτεί πολλή οργάνωση αν θέλουμε να έχει πολλές επιλογές και τουλάχιστον στο DUTh δε διακρίνω και μεγάλη οργανωτικότητα.


JoKo και εγώ συμφωνώ μαζί σου για τα ξενόγλωσσα βιβλία. Κακά τα ψέμματα δεν υπάρχουν πολλά ΚΑΛΑ ελληνικά βιβλία και δυστυχώς τα καλά που υπάρχουν ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ. Ας μου πει κάποιος πως δε χρειάστηκε να διαβάσει ένα βιβλίο/paper για τη διπλωματική του ή ένα manual για ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιεί και δεν ήταν στα αγγλικά. Εκεί δεν άκουσα κανένα να παραπονιέται...

pez έγραψε:

- Να αντικατασταθούν με σημειώσεις.




Αν πάλι αντικατασταθούν με σημειώσεις ζήτω που καήκαμε... Τότε είναι που δε θα μαθαίνουμε τίποτα μιας και οι σημειώσεις που μοιραζόμαστε είναι ΕΛΛΕΙΠΕΙΣ. Οι σημειώσεις θα πρέπει να δίνονται από τον καθηγητή για να ΤΟΝΙΣΟΥΝ κάποια σημεία της ύλης που ο ίδιος θεωρεί σημαντικά ή για να ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΝ πληροφορίες για θέματα που απουσιάζουν από το σύγγραμα ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.

Τα βιβλία είναι σημειώσεις, οι σημειώσεις δεν είναι βιβλία...

Υ.Σ. Το να γράψεις ένα καλό βιβλίο είναι δύσκολο, το να μοιράσεις ένα καλό βιβλίο είναι ευκολότερο...
Τελευταία επεξεργασία από macJohn και 16 Ιαν 2008, 22:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 16 Ιαν 2008, 23:20

Δεν είστε με τα καλά σας. Δε μου λες MacJohn,ήταν μήπως εύκολο να καταλάβεις πράγματα από ξενόγλωσσα βιβλία/paper...έτσι απλά από την τελευταία φορά που διάβασες να μου πεις..(μη μιλήσω για το Tor, που ξέρω ότι δεν θα κατάλαβες τπτ). Πρέπει να χεις δίπλα σου 3 λεξικά (ή έστω στο PC) και να δουλεύεις παράλληλα..εντελώς κουραστικό. Δε σου λέω, αμα χρειαστείς κάτι..ωραία,να ψάξεις (σιγά μη σου δώσουμε και manual στα ελληνικά),αλλά μη μου λες τωρα για ξενόγλωσσα βιβλία...

Υ.Γ: Μη σας πλανούν τα πτυχία ξένων γλωσσών,η συνήθεια έχει σημασία...και κανείς μας δεν έχει συνηθίσει να μελετά σε ΞΕΝΑ βιβλία.

Υ.Γ.2: Φυσικά & υπάρχουν καλά βιβλία στα ελληνικά...για όνομα του Θεού...
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό kkalop » 16 Ιαν 2008, 23:26

o macJohn τη μέρα που γεννήθηκε ζήτησε ένα MAC κι ένα paper Microwaves Engineering
οπότε έχει "συνιθήσει" . . .
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 16 Ιαν 2008, 23:31

kkalop έγραψε:o macJohn τη μέρα που γεννήθηκε ζήτησε ένα MAC κι ένα paper Microwaves Engineering
οπότε έχει "συνιθήσει" . . .


Μάλλον το "κούπεπε κούπεπε..." οι δικοί του το τραγουδούσανε ξενόγλωσσα... ;D.Α ρε MacJohn...
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 16 Ιαν 2008, 23:36

Εγώ πάντως από όσο γνωρίζω σε όλα τα πανεπιστημιακά ιδρύματα σε ότι γλώσσα δίνονται τα βιβλία στην ίδια γλώσσα γίνονται και οι παραδόσεις. Άρα μήπως θα ήθελε κανένας να διδάσκεται μαθήματα στα αγγλικά?

Μην βιαστείτε κάποιοι να απαντήσετε καταφατικά (ως γνήσιοι Ευρωπαίοι :P) γιατί πρέπει να σκεφτείτε πως τέτοιου είδους κινήσεις προϋποθέτουν άριστη γνώση αγγλικών την οποία εμείς μέσω του σχολείου δεν παίρνουμε σε καμία περίπτωση (και μου πει κανένας πως δεν πήγα εγώ φροντιστήριο δεν τον πιστεύω). Άσε που για να κάνεις μαθήματα στα αγγλικά θα πρέπει να προσελκύσεις και αλλοδαπούς φοιτητές πράγμα δύσκολο για το επίπεδο των ΑΕΙ στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό JoVou » 08 Φεβ 2008, 22:59

Τώρα που συμμάζευα τη βιβλιοθήκη μου...θυμήθηκα κάτι και τσίτωσα που λένε... >:(

Πού το πάτε το άλλο λοιπόν σας ρωτώ...το να μας φορτώνουν όχι κακά βιβλία..ίσα ίσα, καλά, ΑΛΛΑ ΑΧΡΗΣΤΑ!
Πρέπει δλδ να πάρω όπωσδήποτε ένα σύγγραμα..ακριβό κιόλας...που δεν έχει καμιά σχέση με το τι θα μάθω ή θα κάνω? Ωραία, να μας φτιάξουν βιβλιοθήκη λένε κάποιοι...για μετά...

Και κάτι μαθήματα, για τα οποία κυκλογορούνε βιβλιάρες...γιατί δεν τους αφήνουν να μας τα δώσουνε? Embedded ας πούμε γιατί δεν πήραμε κανένα βιβλίο??? ... και πήραμε στη Βιοιατρική ένα, καλό μεν...αλλά αχρείαστο?

Χαμένα λεφτά δεν είναι αυτά ρε παιδιά? Γιατί πρέπει και στα βιβλία να γίνεται σπατάλη...???
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 08 Φεβ 2008, 23:05

JoVou έγραψε:Χαμένα λεφτά δεν είναι αυτά ρε παιδιά? Γιατί πρέπει και στα βιβλία να γίνεται σπατάλη...???

Να σου θυμίσω μια παλιά ρήση ενός παλιού μέλους του forum..."Ήρθαν τα λεφτά και πρέπει να τα φάμε!"
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό macJohn » 08 Φεβ 2008, 23:14

JoVou έγραψε:Embedded ας πούμε γιατί δεν πήραμε κανένα βιβλίο???


Γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μπορούμε να πάρουμε αγγλικά βιβλία. (Πράγμα με το οποίο συμφωνείς...)
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Η γνώμη σας για τα συγγράμματα του τμήματος μας!

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 11 Φεβ 2008, 21:19

Έχω διαβάσει μαθηματικά σε σημειώσεις στην αγγλική γλώσσα. Το συμπέρασμά μου είναι ότι τα κατάλαβα πολύ καλύτερα από το αντίστοιχο βιβλίο που'χουμε στα ελληνικά. Όμως αυτό δε συμβαίνει πάντα. Όσο καλά αγγλικά και να ξέρουμε, αυτά που χρησιμοποιούνται για την επιστήμη μας χαρακτηρίζονται από επιστημονική ορολογία. Επειδή κάναμε αγγλικά στο πρώτο έτος... μη νομίζει κανείς ότι οι 10 σελίδες πόσες πήραμε δε θυμάμαι μας καλύπτουν αυτό το πρόβλημα. Διαβάζοντας ΣΑΕ 3 από αγγλικές σημειώσεις πάλι είχα την αίσθηση ότι καταλάβαινα, όμως το πρόβλημα του να ανατρέχω σε λεξικό κάθε λίγο και λιγάκι υπάρχει και πάλι. Και μάλιστα όσο εμβαθύνεις στο θέμα αυξάνει κι ο όγκος του προβλήματος. Άρα κατά τη γνώμη μου δεν είναι επιθυμητά τα αγγλικά βιβλία όταν υπάρχουν ελληνικά αντίστοιχα. Τι γίνεται όταν δεν υπάρχουν; Γιατί τα διδασκόμαστε τότε όταν τα πράγματα δεν είναι οργανωμένα; Μου θυμίζει αυτό που ειπώθηκε σε ένα άλλο θέμα για το εργαστηριακό υλικό όπου ένα μηχάνημα πανάκριβο αγοράστηκε με την προοπτική ότι θα αγοραζόντουσαν και τα υπόλοιπα που το απαρτίζουν, πράγμα που δεν έγινε ποτέ...

Αλλά είναι απαράδεκτο στον 21ο αιώνα να σου μοιράζουν βιβλίο έκδοσης του 1985. Τα βιβλία αυτά έχουν την ίδια ηλικία με μένα!!!! Δε με απασχολεί ιδιαίτερα αν θα μοιράζονται σημειώσεις αντί για τα πανάρχαια βιβλία, με απασχολεί αν αυτές οι σημειώσεις θα είναι αρκετά οργανωμένες ώστε να δίνουν στον αναγνώστη να καταλάβει αυτά που θα'πρεπε να καταλάβει για το μάθημα, με απώτερο σκοπό να γίνουν και βιβλίο κάποτε.

Υπάρχει και το άλλο θέμα. Ακούστηκε ότι κάποιος καθηγητής δε δίνει τα καινούρια βιβλία του μαθήματός του σε μεταφορείς... Με αυτό το θέμα τι γίνεται; Και ας το πάρουμε γενικότερα. Δικαιούται ένας μεταφορέας να πάρει καινούριο βιβλίο σε περίπτωση που αλλάξει;
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες