Μετά το πτυχίο Μεταπτυχιακό/Διδακτορικό ή Τίποτα?

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Μετά το πτυχίο Μεταπτυχιακό/Διδακτορικό ή Τίποτα?

Δημοσίευσηαπό laplace » 12 Αύγ 2008, 15:35

Γενικά μετά το ΤΗΜΜΥ ξέρετε αν αξίζει να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό /διδακτορικό κλπ κ αν κ ποσο επηρρεάζουν μισθολογικά? Για το MBA τί ξερετε? Αξίζει?
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Μετά το πτυχίο Μεταπτυχιακό/Διδακτορικό ή Τίποτα?

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 12 Αύγ 2008, 21:20

laplace έγραψε:Γενικά μετά το ΤΗΜΜΥ ξέρετε αν αξίζει να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό /διδακτορικό κλπ κ αν κ ποσο επηρρεάζουν μισθολογικά? Για το MBA τί ξερετε? Αξίζει?


Μεταπτυχιακό: Φίλε laplace το μεταπτυχιακό είναι κάτι σαν να κάνεις περισσότερα μαθήματα και μια ακόμα διπλωματική. Βέβαια να σκεφτείς ότι καμιά φορά δεν είναι πάνω στην επιστήμη του ΗΜΜΥ αλλά έχει σχέση με άλλα αντικείμενα όπως οικονομικά κ.λ.π. Να τονίσω βέβαια ότι αρκετά πανεπιστήμια της Ευρώπης δεν σε οδηγούν πλέον σε μαστερ αλλά κατευθείαν σε διδακτορικό. Πάντως κατά την γνώμη μου να το αποφύγεις εκτός βέβαια αν θες να ασχοληθείς και με κάτι παρεμφερές.

Διδακτορικό: Αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς μετά με τον τομέα της έρευνας και ότι συνεπάγεται αυτό νομίζω είναι η ιδανική λύση και μάλλον αποτελεί μονόδρομος. Είμαι σίγουρος ότι θα μάθεις πολλά και δεν εννοώ μόνο από γνώσεις αλλά και πράγματα όπως να σκέφτεσαι λογικά ή να συνεργάζεσαι αποδοτικά με άλλους ανθρώπους και γενικά θα διευρύνεις τους ορίζοντές σου αν και το τελευταίο δεν είναι και τόσο απόλυτο γιατί καμιά φορά μπορείς να βλέπεις το δέντρο και να χάσεις το δάσος εξαρτάται. Πάντως αν έχεις ξεχωρίσει ένα αντικείμενο στην επιστήμη που σου αρέσει και θες να εμβαθύνεις κάντο.

ΜΒΑ: Ξέρεις έχει δημιουργηθεί πολύς ντόρος με αυτό το είδος πτυχίου. Αυτόν τον καιρό εκτελώ πρακτική άσκηση σε εταιρεία του εξωτερικού και μια φορά έτυχε να πιάσω κουβέντα με τον προϊστάμενό μου ο οποίος κατέχει επίσης διδακτορικό και τον ρώτησα αν το βοήθησε στην δουλειά του. Μου απάντησε λοιπόν ότι αν θέλω να κάνω καριέρα και να βγάλω λεφτά να κάνω ΜΒΑ είναι μόνο ένα χρόνο σε σχέση με το διδακτορικό που είναι 4 επίσης θα σε έχουν περισσότερο ανάγκη σε μια εταιρεία σε σχέση με έναν μηχανικό και συνέχισε λέγοντας μου ότι ένας διευθυντής μια εταιρείας θα στεναχωρηθεί περισσότερο αν φύγει ο καλύτερος manager παρά ο καλύτερος μηχανικός. Αλλά εγώ θεωρώ ότι με το να κάνεις ένα ΜΒΑ καλύτερα να πήγαινες να σπουδάσεις οικονομικά από την αρχή να τελείωνες ειδάλλως θα χάσεις την ουσία.

Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω ότι και οι 3 από τους παραπάνω τίτλους θα σου αποφέρουν σίγουρα περισσότερα χρήματα στο δημόσιο τομέα καθώς ότι χαρτί πας στο πληρώνουν αλλά τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά στον ιδωτικό. Αν κρίνουν κάποιοι σχετικοί άσχετοι ότι το χαρτί σου τους κάνει ίσως σου δώσουν περισσότερα αλλά τις περισσότερες φορές το κρίνουν αχρείαστο αν και εξαρτάται και που θα πας. Θα σου αναφέρω πάλι μια φράση από τον πρόεδρο του συλλόγου των κατασκευαστριών εταιρειών στην Ελλάδα όταν μίλησε μια φορά στην Ξάνθη για το μηχανικό του αύριο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Για μας παιδιά όσα μαθαίνετε στο πανεπηστήμιο μας είναι άχρηστα άρα τελειώνετε όσο πιο γρήγορα μπορείται και ελάτε να δουλέψετε για να κερδίσετε γνώσεις "ουσιαστικές". Πάντως εδώ που τα λέμε είχε και δίκιο τι να τον κάνεις το διδακτορικό για να λες τι είδους καλώδιο να χρησιμοποιήσεις ή πόσες πρίζες θα βάλεις σε ένα χώρο.

Γνώμη μου ότι τα πολλά χαρτιά και παράλληλα βαριά χαρτιά το εργασιακό περιβάλλον της Ελλάδας δύσκολα τα αναγνωρίζει τις περισσότερες φορές για να αποφεύγει να τα πληρώσει. Τα συμπεράσματα δικά σου...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες

cron