Τι μάθημα επιλογής να διαλέξω??

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Τι μάθημα επιλογής να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 27 Αύγ 2008, 15:34

Παιδια ειμαι 5 εξαμηνο και αναρωτιεμαι τι μαθημα να επιλεξω... Συγκεκριμένα θα ήθελα τα φώτα σας για την hmtl. Σαν γλωσσα είναι εύκολη το επίπεδο του μαθήματος ειναι καλό?? Για να σας διευκολύνω απο προγραμματισμο ξέρω μόνο απο fortran και c
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό Bombastic » 27 Αύγ 2008, 15:45

Είναι ένα σχχετικά ευχάριστο και ευκολο μάθημα. Όσο αφορά το επίπεδο σου δίνουν κάποια βάση και εσύ από εκεί και πέρα προχωράς όσο θες. Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα
Bombastic
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 03 Φεβ 2008, 17:36
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 27 Αύγ 2008, 15:57

ειναι το γνωστο στυλάκι προγραμματισμου δλδ δομές επαναλήψεις και τετοια ή καθορίζεις τι και πως θα μπει στη σελίδα?
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό megatron » 28 Αύγ 2008, 16:02

stnik έγραψε:Εγώ θα σου πρότεινα να επιλέξεις Στοχαστικές Διεργασίες... αρκετά πιο δύσκολο μάθημα, αλλά πολύ απαραίτητο σε πολλά επιστημονικά αντικείμενα.


Όταν λες θα είναι απαραίτητο σε πολλά επιστημονικά αντικείμενα?Τι εννοείς? Μπορείς να μας δώσεις κάποια παραδείγματα?
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό Giannis » 29 Αύγ 2008, 02:42

stnik έγραψε:Οτιδήποτε έχει σχέση με επεξεργασία σήματος... όπως επεξεργασία εικόνας, ήχου, τηλεπικοινωνιακά συστήματα, δίκτυα ... οπουδήποτε μπαίνουν πιθανότητες... Είναι "βασικά μαθηματικά" που χρειάζονται σχεδόν παντού, όπως π.χ. το μάθημα των πιθανοτήτων.


Βασικά μαθηματικά δεν είναι και δεν χρειάζονται στο μάθημα των πιθανοτήτων. Οι πιθανότητες χρειάζονται στο μάθημα των Σ.Δ. αλλά με τον τρόπο που διδάσκονται σε αυτό το τμήμα...άστα να πάνε. Σου συνιστώ τις Σ.Δ. μόνο αν έχεις καλό υπόβαθρο σε πιθανότητες. Είναι όντως ένα χρήσιμο μάθημα το οποίο δεν έχει την εκτίμηση που θα έπρεπε από πλευράς φοιτητών, γιατί προφανώς δεν έχουν διδαχθεί σωστές πιθανότητες οι περισσότεροι εκ των φοιτητών. Αν ψάχνεις για κάτι εύκολο και με βαθμό τότε πάρε HTML, αλλά HTML μαθαίνεις και μόνος σου σε μία μόλις ημέρα, αλλά Σ.Δ. δεν μαθαίνεις σε μια ημέρα. Αν πάλι θέλεις κάτι το οποίο δεν θα σου φανεί χρήσιμο ποτέ και για το οποίο θα βασανιστείς αρκετά να περάσεις, τότε πάρε Κβαντομηχανική.
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 29 Αύγ 2008, 09:20

Αν δεν τα πάω καλά με προγραμματισμό να πάρω HTML;
Είναι εύκολη;
Τελευταία επεξεργασία από dimitrisgzs και 29 Αύγ 2008, 12:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό panxer » 29 Αύγ 2008, 10:15

Ένα εύκολο 9+ είναι.
Η html δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού, είναι ας το πούμε γλώσσα απεικόνισης πληροφορίας..
Παν.Μ.
Άβαταρ μέλους
panxer
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008, 11:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό Pilax » 29 Αύγ 2008, 13:51

Καλησπέρα!!Θα μπω τώρα στο 9ο εξάμηνο και είμαι Ηλεκτρονικός θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με τα επιλογής? Τι προτείνετε να πάρω? Επιλογή τομέα έχω κατασταλάξει, συστήματα αυτομάτου ελέγχου.
Pilax
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 20:28

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 29 Αύγ 2008, 16:37

και για 7ο εξαμηνο αν εχει κανεις αποψη ας μας βοηθησει...
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό macJohn » 29 Αύγ 2008, 18:32

Pilax έγραψε:Καλησπέρα!!Θα μπω τώρα στο 9ο εξάμηνο και είμαι Ηλεκτρονικός θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με τα επιλογής? Τι προτείνετε να πάρω? Επιλογή τομέα έχω κατασταλάξει, συστήματα αυτομάτου ελέγχου.


Αρχικά πρέπει να μας πεις αν θες τα μαθήματα αυτά να είναι έυκολα ή δύσκολα, να έχουν εργασία ή τελική εξέταση ή και τα δύο. Επίσης πρέπει να μας πεις αν θέλεις τα μαθήματα να έχουν εργαστήριο ή όχι.

dimitrisgzs έγραψε:και για 7ο εξαμηνο αν εχει κανεις αποψη ας μας βοηθησει...


dimitrisgzs πες μας τι κατεύθυνση είσαι για να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 29 Αύγ 2008, 19:03

ναι δικιο εχεις...  ενεργειακος ειμαι,αλλα σκεφτομαι να παρω κανα μαθημα απο αλλο τομεα!δε θελω κατι πολυ δυσκολο αλλα λεω να μαθω και κατι παραπανω...
οπως π.χ ψηφιακα που μ αρεσουν αλλα με φοβιζει το εργαστηριο :-\
Για μικροκυμματα,κεραιες κλπ τι λετε? η ειναι παλουκια? :o
thanx
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό Pilax » 30 Αύγ 2008, 08:02

Eυχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση..θα με προτιμούσα μαθήματα που έχουν εργάσια για να περάσεις το μάθημα..Όσο για τα εργαστήρια δεν έχω πρόβλημα..
Pilax
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 20:28

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron