Τι μάθημα επιλογής να διαλέξω??

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό macJohn » 30 Αύγ 2008, 17:19

dimitrisgzs έγραψε:ναι δικιο εχεις...  ενεργειακος ειμαι,αλλα σκεφτομαι να παρω κανα μαθημα απο αλλο τομεα!δε θελω κατι πολυ δυσκολο αλλα λεω να μαθω και κατι παραπανω...
οπως π.χ ψηφιακα που μ αρεσουν αλλα με φοβιζει το εργαστηριο :-\
Για μικροκυμματα,κεραιες κλπ τι λετε? η ειναι παλουκια? :o
thanx


Για τα ενεργειακά δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πάντως θα σου πρότεινα να αποφύγεις και τα Μικροκύματα και τις Κεραίες Ι γιατί θα χάσεις πολύτιμο χρόνο από τα άλλα μαθήματα. Όσον αφορά τα ΨΣ ΙΙ νομίζω πως θα γίνονται όπως και τα ΨΣ Ι επομένως τα ζυγίζεις και βλέπεις. Ελπίζω να σε βοηθήσει και κανένας ενεργειακός για τα αντίστοιχα μαθήματα.

Υ.Σ. : Έχω ακούσει πως τα "Φώτα" είναι ενδιαφέρον μάθημα αλλά δεν ξέρω αν έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια.

Pilax έγραψε:Eυχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση..θα με προτιμούσα μαθήματα που έχουν εργάσια για να περάσεις το μάθημα..Όσο για τα εργαστήρια δεν έχω πρόβλημα..


Φέτος τα μαθήματα που είχαν εργασία ήταν:
  • Τεχνικές Διασύνδεσης Ψηφιακών Συστημάτων: Μία ατομική εργασία πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα και παρουσίασή της την ημέρα των εξετάσεων.
  • Σχεδιασμός Ενσωματωμένων Συστημάτων: Μία ατομική εργασία και προφορική εξέταση την ημέρα των εξετάσεων (Για περισσότερες πληροφορίες δες το αντίστοιχο topic).
  • Ψηφιακή Επεξεργασία Εικόνας: Στην ίδια λογική με τα Ενσωματωμένα μόνο που είχε υποχρεωτικό εργαστήριο και η εργασία άπο ότι έχω ακούσει ήταν αρκετά πιο δύσκολη (Ο stnik μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες).
  • Πολυμέσα: Δώθηκαν μερικές απαλλακτικές εργασίες, αλλά για αυτούς που δεν πήραν εργασία το μάθημα είχε γραπτή εξέταση.
  • Μικροηλεκτρονική ΙΙΙ: Και εδώ δώθηκαν μερικές απαλλακτικές εργασίες (είτε ατομικές είτε ανά ομάδες των δύο ατόμων), αλλά και πάλι για αυτούς που δεν πήραν εργασία το μάθημα είχε γραπτή εξέταση.

Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 30 Αύγ 2008, 21:26

dimitrisgzs έγραψε:ναι δικιο εχεις...  ενεργειακος ειμαι,αλλα σκεφτομαι να παρω κανα μαθημα απο αλλο τομεα!δε θελω κατι πολυ δυσκολο αλλα λεω να μαθω και κατι παραπανω...
οπως π.χ ψηφιακα που μ αρεσουν αλλα με φοβιζει το εργαστηριο :-\
Για μικροκυμματα,κεραιες κλπ τι λετε? η ειναι παλουκια? :o
thanx


Ως ενεργειακός και εγώ θα σου πρότεινα τα μαθήματα του κ.Νικολάου τα οποία έχουν σχέση με παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από πλάσμα ή πυρηνική ενέργεια. Είναι θα έλεγα αρκετά ενδιαφέροντα και ο συγκεκριμένος καθηγητής κάνει καλό μάθημα, είναι γνώστης του αντικειμένου και συνάπτει πολύ καλή σχέση με τους φοιτητές. Τώρα αν με ρωτήσεις που θα σου χρησιμεύσουν λες και θα κατασκευάσουμε ποτέ αντιδραστήρες στην Ελλάδα, θα σου απαντήσω πρώτον ότι μαθαίνει ο καθένας καλό είναι και δεύτερον και να κάνεις Μικροκύμματα ή Κεραίες δώσε μου ένα παράδειγμα από μια εταιρεία στην Ελλάδα πάλι που ασχολείται με αυτά τα αντικείμενα αμιγώς και όχι απλώς να κάνει εγκαταστάσεις κεραιών ή να πουλά φούρνους μικροκυμμάτων.

Ο φωτισμός τώρα από ότι έχω ακούσει πέρσι έγινε όπως είμαι σίγουρος και φέτος θα γίνει. Συνήθως το μάθημα το παίρνουν πολλά άτομα και δημιουργούνται πάντα οι κατάλληλες συνθήκες για να διδαχτεί και πρόπερσι ο μόνος λόγος που δεν έγινε είναι ότι αργήσανε οι κύριοι από το τμήμα να καλέσουν τους καθηγητές με το Π.Δ./407 να κάνουν μαθήματα (βγάλε συμπεράσματα εσύ τώρα γιατί άμα το ανοίξω εγώ πάλι θα ξεφύγουμε...). Πάντως ο διδάσκοντας είναι ιδιαίτερα αυστηρός καθώς ζητάει εργασίες μέσα στην χρονιά (νομίζω υποχρεωτικές) και η εξέταση είναι δύσκολη. Όλα αυτά βέβαια από γνώμες άλλων παιδιών και δεν αποτελεί προσωπική άποψη.

Αλλά σαν ενεργειακός από την εμπειρία μου πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές, τουλάχιστον εμένα δεν μου φάνηκαν τόσο ενδιαφέροντα τα μαθήματα και ταπεινή μου άποψη θα μπορούσαν, με λίγη καλή θέληση, να είχαν εισαχθεί πιο ενδιαφέροντα μαθήματα και πιο χρήσιμα για έναν ενεργειακό.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 30 Αύγ 2008, 23:53

thanx παιδια με βοηθησατε αρκετα
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό megatron » 05 Σεπ 2008, 16:10

Παιδιά, ποια είναι η γνώμη σας για το μάθημα "Τεχνολογία Χαμηλών Θερμοκρασιών" του κ.Κοτσανίδη, ως επιλογή για το 5ο εξάμηνο? Παρακαλώ τη βοήθειά σας.... :)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό paul21 » 16 Σεπ 2008, 21:19

παιδιά ..τώρα πάω στο 5ο εξάμηνο και λέω να διαλέξω ένα από τα εξής δύο μαθήματα "Στοχαστικές διεργασίες " ή "Τεχνολογία χαμηλών θερμοκρασιών" ...Ποιές είναι οι απόψεις σας για αυτά τα δύο μαθήματα??????
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Μαθημα επιλογης?

Δημοσίευσηαπό arile » 18 Σεπ 2008, 14:10

Γειά σας!Για μαθήματα επιλογής του 9ου εξαμήνου των ενεργειακών τι να διαλέξουμε?Θέλουμε εύκολο και να μπορούμε και να χτυπάμε βαθμό!Αν βέβαια υπάρχει τέτοιο μάθημα!
arile
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 05 Σεπ 2008, 12:42

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό lamgramm » 21 Σεπ 2008, 09:54

Παιδια μηπως ξερει κανεις τιποτα για το μαθημα "Τεχνολογία Χαμηλών Θερμοκρασιών" του Κοτσανιδη?? Τι βαθμο δυσκολιας εχει??
Άβαταρ μέλους
lamgramm
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 15:44

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό jimar » 21 Σεπ 2008, 14:36

Αυτό που ξέρω για το μάθημα αυτό (τεχνολογίες χαμηλών θερμοκρασιών) είναι τα καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις... έτσι μου είπαν τουλάχιστον άτομα που έιδαν τις βαθμολογίες στη γραμματεία. Από κει και πέρα άλλες πληροφορείες δεν έχω... αλλα αν υπάρχουν θέλω να τις μαθω. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας απαντήσει.
Once upon a time i was walking in the wild and i fell onto a tree...
People they say that it happens everyday and the tree just came to me...
Άβαταρ μέλους
jimar
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 17 Ιουν 2008, 17:52
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό tommi » 26 Σεπ 2008, 13:42

γεια σας παιδια..απο 9ο εξαμηνο (τηλεπικοινωνιακο τομεα) τι μαθηματα προτεινετε να διαλεξω?φυσικα εχω προτιμηση (οπως ολοι βεβαια) σε μαθηματα με εργασιες..για πειτε προτασεις..ευχαριστω ;)
tommi
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 10:37

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό soikez » 26 Σεπ 2008, 18:55

Εργασίες έχουν όλα τα μαθήματα. Μόνο στη βιοιατρική είναι απαλλακτική, ενώ σε όλα τα άλλα είναι προσθετικές στο βαθμό. Ενδιαφέρουν έχουν όλα. Πάρε σίγουρα τις Οπτικές Τηλεπικοινωνίες, γιατί θα έπρεπε να είναι βασικό μάθημα με βάση το περιεχόμενό του και αξίζει να πάρεις μια ιδέα αν και δεν μπαίνει σε βάθος. Τώρα αν πάρεις τα Radar θα σου πρότεινα να πάρεις και την ανίχνευση και εκτίμηση σημάτων γιατί έτσι θα αποκτήσεις μια ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα. Και του Χρυσομάλλη είναι ενδιαφέρον, τουλάχιστον από γνωστούς που άκουσα, καθώς δεν το είχα επιλέξει, και είναι μια συνέχεια των όσων έκανες στα Ραδιοκύματα στο πρώτο μέρος. Να ξέρεις γενικά ότι μπορείς να πας και από τα γραφεία των καθηγητών και να ζητήσεις τα βιβλία που κάνουν για να δεις αν σε ενδιαφέρει κάποιο περισσότερο.
soikez
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:22

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό jimmy_thomas » 27 Σεπ 2008, 13:45

jimar έγραψε:Αυτό που ξέρω για το μάθημα αυτό (τεχνολογίες χαμηλών θερμοκρασιών) είναι τα καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις... έτσι μου είπαν τουλάχιστον άτομα που έιδαν τις βαθμολογίες στη γραμματεία. Από κει και πέρα άλλες πληροφορείες δεν έχω... αλλα αν υπάρχουν θέλω να τις μαθω. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας απαντήσει.


Έτσι νομίζεις?
Δεν σημαίνει πάντα ότι υψηλές βαθμολογίες συνεπάγεται και εύκολο μάθημα φίλε μου. 'Οπως και να χει για να σας βοηθήσω θα σας πω ότι την προηγούμενη χρονιά είχα επιλέξει το συγκεκριμένο μάθημα. Είναι πολύ βασικό να παρακολουθείς τις παραδόσεις του. Μόνο σε όσους παρακολουθούν δίνει εργασίες οι οποίες (πέρσι τουλάχιστον) μέτρησαν το 50% του τελικού βαθμού. Οι εργασίες βασίζονταν κυρίως σε μετάφραση (δύσκολου ομολογουμένως αγγλικού κειμένου παρότι η γνώση της αγγλικής μου, είναι αρκετά καλή). Το άλλο 50% ήταν γραπτή εξέταση στο βιβλίο του με σημαντική ποσότητα ύλης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimmy_thomas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 05:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 27 Σεπ 2008, 15:03

Και οπως ολοι ξερουμε τα μαθηματα αυτου του καθηγητη= παπαγαλια,vaio :P κ προτζεκτορας..αρα η html φαινεται  καλυτερη λυση
Τελευταία επεξεργασία από patirgerasimos και 27 Σεπ 2008, 15:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό jimar » 28 Σεπ 2008, 01:01

Ενδιαφέρον μια και δεν ήξερα τι παιζόταν στο μάθημα αυτό... ώστε μετάφραση αγγλικού κειμένου... ώρες ώρες η html μοιάζει σαν να σου κουνά το μαντήλι καλώντας σε... ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες μιας και αυτό είναι που λείπει, δλδ η ενημέρωση για καίρια σημέια κάθε μαθήματος... αλλά πού να τα βρείς χωρίς να χρειαστεί να ρωτάς από δω κι από κει.. φευ
Once upon a time i was walking in the wild and i fell onto a tree...
People they say that it happens everyday and the tree just came to me...
Άβαταρ μέλους
jimar
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 17 Ιουν 2008, 17:52
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 28 Σεπ 2008, 01:31

HTML: παραπάνω ώρα + 2 από τις ώρες είναι εργαστήριο, και μάλιστα παρασκευή βράδυ!
Χαμ. θερμ: παπαγαλία, απαράδεκτη στο πολυτεχνείο

Άρα μάλλον για Στοχαστικές διεργασίες με βλέπω..
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: τι μαθημα επιλογης να διαλέξω??

Δημοσίευσηαπό paul21 » 28 Σεπ 2008, 12:05

Μαλλον στοχαστικες διεργασιες θα επιλεξουμε.....αληθεια ,ποιος το κανει ...ο σχοινας???
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες