Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό Arrakis » 14 Σεπ 2008, 23:12

+++ 3 και από μένα Giannis

Μιας και ανέφερες πριν τον κύριο Ζιμουρτόπουλο. Δεν μπορώ να καταλάβω την ειρωνεία γύρω από το φόρουμ. Πιστεύω ότι είναι η πρώτη αξιόλογη προσπάθεια που γίνεται μετά από καιρό για σοβαρή επικοινωνία μεταξύ των φοιτητών του τμήματος ΗΜΜΥ. Μιας και δεν υπάρχει σύλλογος για να μπορέσουμε να διατυπώσουμε τις απόψεις μας από κοντά, το φόρουμ αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό πρώτο βήμα. Ο κ. Ζιμουρτόπουλος θα έπρεπε να επαινεί τέτοιες προσπάθειες αλλά ακόμα περισσότερο να συμβάλει στην ανάπτυξή τους. Με την ειρωνεία μάλλον χάνει τον σεβασμό μας προς το πρόσωπό του.


Μην ασχολείστε με τον Ζιμουρτόπουλο δεν το αξίζει...
Τυφλοί δεν είναι μόνο όσοι δεν βλέπουν, οι φανατισμένοι είναι τυφλοί στην σκέψη.Οι ηγέτες είναι τυφλοί στην καρδιά.
Arrakis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Σεπ 2008, 22:47

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 14 Σεπ 2008, 23:24

OFFTOPIC: Ποτέ μην ομαδοποιείς καταστάσεις φίλε raskolnikov ειδικότερα όταν αυτές αφορούν κατονομασμένα πρόσωπα. Θυμίζω ότι αυτό είναι ένα δημόσιο φόρουμ και εσύ όσο και όλοι μας είμαστε ανώνυμοι σε αυτό. Αν επιθυμείς να εκφράσεις μια κριτική θετική/αρνητική ως προς κάποιο άλλο κατονομασμένο πρόσωπο θα σε παρακαλούσα να την εκφράζεις για τον εαυτό σου και μόνο. Το αν κάποιος συμφωνήσει με αυτήν την κριτική ή διαφωνήσει δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να το κάνει.

ONTOPIC: Σωστές οι ανησυχίες αυτές. Αλλά θα ήταν καλύτερο να ξέρουμε όλα τα γεγονότα για το θέμα πρωτού αρχίσουμε να το συζητάμε. Παράλληλα, η λεκτική επίθεση προς ένα άλλο τμήμα που αποσκοπεί στο να γίνει πιο ανταγωνιστικό, ώστε οι απόφοιτοί του να μπορούν να έχουν τα δικαιώματα που θα έπρεπε να έχουν εφόσον δουλεύουν κι αυτοί σκληρά για να τα αποκτήσουν όπως εμείς είναι κατά τη δική μου γνώμη λανθασμένη.

Το δικό μας τμήμα έχει τα όλα τα δικαιώματα συμπεριλαμβανομένων και αυτών του τμήματος που συζητάμε. Αυτό το τμήμα όμως δεν έχει τα δικά μας. Η βάση του για να μπεις το 2003, αν θυμάμαι καλά, ήταν λίγα μόρια πιο κάτω από το δικό μας. Αυτό το θεωρείτε σωστό εσείς; Αν εσείς ήσασταν φοιτητές του συγκεκριμένου τμήματος, δε θα ήσασταν υπέρ αυτής της αλλαγής με ό,τι αυτή συνεπάγεται; Φυσικά και θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα για να μπορεί να ανταποκριθεί των περιστάσεων.

Από τη δική μου οπτική γωνία, πρόκειται για μια αναβάθμιση ενός τμήματος - πανεπιστημίου πράγμα που σημαίνει ότι αυτό είναι καλό. Θα υπάρχει περισσότερος ανταγωνισμός. Στο κάτω κάτω, αν ο καθένας μας από την πλευρά του έχει κάνει αυτό που πρέπει* (έχει πάρει το πτυχίο του με έναν καλό βαθμό, έχει πάρει μεταπτυχιακό κλπ κλπ κλπ) δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Οι καλοί δεν χάνονται. Ας δούμε πώς θα εξελιχτεί αυτό το θέμα.

*Με τον όρο πρέπει σαφώς και δεν ενοώ πως πρέπει ο καθένας μας να κάνει μεταπτυχιακό για να εξασφαλίσει επαγγελματική επιτυχία. Εννοώ απλά να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του ώστε να γίνει ένας σωστός επαγγελματίας.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 15 Σεπ 2008, 00:19

δηλαδη δεν καταλαβα επειδη το 2003 ηταν κοντα οι βασεις πρεπει το τμημα τους να αναβαθμιστει? οι βασεις ειναι κατι εντελως σχετικο και μεις θα ειχαμε υψηλοτερη αν δεν ειχαμε τοσες θεσεις..Φετος  στον εν λογω τμημα η βαση ηταν 16742. Εγω παντως το θεωρω μεγαλη αδικια κ ειμαι καθετα αντιθετος (ε και τι εγινε  :P 8)) με το γεγονος οτι κ οι αποφοιτοι αλλα κ οι τελειοφοιτοι θα εχουν τα ιδια πτυχια με μας.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό Kevin » 15 Σεπ 2008, 09:25

Συμφωνώ. Είναι σαν να λέμε οτι επειδή κάποια στιγμή οι τιμές της Intel στους 4πύρηνους θα πέσουν τότε η Intel πρέπει να τους αντικαταστήσει σε όσους αγόρασαν παλιότερα διπλοπύρηνους. Δεν πάει έτσι...
Kevin
 

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό raskolnikov » 15 Σεπ 2008, 11:06

JimMichael έγραψε:OFFTOPIC: Ποτέ μην ομαδοποιείς καταστάσεις φίλε raskolnikov ειδικότερα όταν αυτές αφορούν κατονομασμένα πρόσωπα. Θυμίζω ότι αυτό είναι ένα δημόσιο φόρουμ και εσύ όσο και όλοι μας είμαστε ανώνυμοι σε αυτό. Αν επιθυμείς να εκφράσεις μια κριτική θετική/αρνητική ως προς κάποιο άλλο κατονομασμένο πρόσωπο θα σε παρακαλούσα να την εκφράζεις για τον εαυτό σου και μόνο. Το αν κάποιος συμφωνήσει με αυτήν την κριτική ή διαφωνήσει δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να το κάνει.


Η κριτική που εξέφρασα είναι καθαρά προσωπικό μου ζήτημα.. Θεώρησα προσβλητικές τις δηλώσεις του κ.Ζιμουρτόπουλου προς όλα τα μέλη του φόρουμ οπότε πιστεύω πως έχεις  άδικο ως προς τη δημοσιοποίηση.. Τρέφω μεγάλο σεβασμό προς το πρόσωπό του αλλά αυτή η συμπεριφορά είναι η πλέον "ανώριμη"..
Άβαταρ μέλους
raskolnikov
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 26 Μαρ 2008, 14:49

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό pxanth » 15 Σεπ 2008, 11:16

Σε ποιες δηλώσεις αναφέρεσαι? Έγιναν στο forum (ήταν μέλος παλιότερα), στη λίστα EECE, μέσα στο μάθημα, πού? Δεν έχω ακούσει κάτι...
All those moments will be lost in time, like tears in the rain.
Time to die.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Σεπ 2008, 11:20

raskolnikov έγραψε:Με την ειρωνεία μάλλον χάνει τον σεβασμό μας προς το πρόσωπό του..  


Αυτό το "μας" που χρησιμοποίησες δε δήλωνε προσωπική άποψη γι'αυτό και θεώρησα σωστό να επέμβω.

Για τους Kevin και patirgerasimos, κολλήσατε δλδ σε ένα μόνο επιχείρημά μου για το θέμα; Τα υπόλοιπα γιατί δεν τα σχολιάσατε; Δεκτόν το ότι δεν ασχολήθηκα με το να μάθω την πορεία του εν λόγω τμήματος όσων αφορά τις βάσεις για κάθε χρόνο που είμαι εδώ και να'χω μια πλήρη εικόνα. Όμως, δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που λέτε για τη χαμηλότερη βάση ότι δεν χρήζει αναβάθμισης. Αν είναι έτσι, τότε και το δικό μας τμήμα θα πρέπει να είναι πάντα κατώτερο του αντίστοιχου του ΑΠΘ και του ΕΜΠ. Αυτό δηλαδή το δέχεστε εσείς; Ή στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κάνετε μέχρι και απεργία πείνας για να φτάσει το τμήμα που φοιτείτε στο καλύτερο δυνατό επίπεδο; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σκέφτεστε μονάχα ατομικά αυτή τη στιγμή όταν αντιτάσσεστε σε κάτι που από καλό πάει να γίνει καλύτερο.

Όσον αφορά το αν και οι απόφοιτοι θα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους τελειόφοιτους της σχολής αυτής, εγώ θα πρότεινα να περιμένουμε να δούμε αν όντως θα γίνει κάτι τέτοιο. Γιατί όπως προείπε κι ο Giannis, σε παρόμοιες περιπτώσεις υπήρχαν διαδικασίες που θα έπρεπε να ακολουθήσει κάποιος απόφοιτος για να λάβει και τα επιπλέον δικαιώματα. Ούτε κι εμένα μου φαίνεται λογικό να γίνει κάτι τέτοιο. Και γι'αυτό δεν αντιδράω, γιατί πιθανόν το συγκεκριμένο δημοσίευμα να έχει κάνει λάθος.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό Kevin » 15 Σεπ 2008, 11:28

JimMichael έγραψε:Αν είναι έτσι, τότε και το δικό μας τμήμα θα πρέπει να είναι πάντα κατώτερο του αντίστοιχου του ΑΠΘ και του ΕΜΠ. Αυτό δηλαδή το δέχεστε εσείς; Ή στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κάνετε μέχρι και απεργία πείνας για να φτάσει το τμήμα που φοιτείτε στο καλύτερο δυνατό επίπεδο; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σκέφτεστε μονάχα ατομικά αυτή τη στιγμή όταν αντιτάσσεστε σε κάτι που από καλό πάει να γίνει καλύτερο.


Κατ'αρχάς πώς λογίζεις το θέμα "κατώτερο τμήμα"? Γιατί γι'αυτό ακριβώς τον λόγο προσωπικά υποστηρίζω να δοθεί βάρος στα ήδη υπάρχοντα τμήματα αντί να δημιουργούνται και άλλα και μάλιστα σε ένα αντικείμενο πολύπλευρο και πολύπλοκο.

Όσον αφορά τη σύγκριση που κάνεις, είναι σωστή γιατί είναι μεταξύ ίδιων τμημάτων. Γιατί όμως να γίνει σύγκριση με ένα διαφορετικό τμήμα, με μόνο επιχείρημα την "βάση"? Και οι Ψυχολόγοι (όχι Αθηνών) ίδια βάση έχουν γιατί να μην γίνουν Ηλεκτρολόγοι???...

Όσο για τον ατομικισμό, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τί εννοείς... Υποστηρίζω το τμήμα ΗΜΜΥ της Θράκης αυτή τη στιγμή ή μου φαίνεται? Ή μετά από αυτή την κουβέντα ο Kevin θα έχει περισσότερα εργασιακά δικαιώματα...?
Kevin
 

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Σεπ 2008, 11:53

Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ γιατί μάλλον δεν βάζεις τον εαυτό σου στη θέση ενός φοιτητή του τμήματος αυτού που ξέρει ότι στο μέλλον ένας ΗΜΜΥ μπορεί να του "φάει" τη θέση, ενώ αυτός δεν μπορεί να φάει τη θέση κανενός ΗΜΜΥ. Κι όμως σπουδάζει σε πολυτεχνική σχολή που αφορά Μηχανικό Η/Υ όπως (υποτίθεται) είμαστε κι εμείς, μόνο που εμείς κάνουμε ελάχιστα μαθήματα για να δικαιολογήσουμε αυτόν τον τίτλο ενώ αυτοί παραπάνω. Και πάλι όμως, εμείς έχουμε το πάνω χέρι στην αγορά εργασίας και σαν Μηχανικοί Η/Υ από αυτούς λόγω μεγαλύτερης αίγλης της σχολής μας.

Η σύγκριση που κάνω δεν αφορά σύγκριση πατάτας με μπετόν αρμέ π.χ. Και φυσικά δεν είναι μόνο κριτήριο η βάση εισαγωγής. Είναι και οι δύο πολυτεχνικές σχολές. Είναι και οι δύο σχολές Μηχανικών Η/Υ. Τα δικαιώματα των αποφοίτων της μιας είναι και δικαιώματα της άλλης. Μην υπερβάλλουμε δηλαδη. Δεν είμαι τόσο αδαής να πω πως αν και η "ζαμπονοκοπτική" Καρδίτσας έχει ίδια βάση με εμάς να γίνει ΗΜΜΥ.

Θες να υποστηρίξεις το ΗΜΜΥ Ξάνθης; Πάρα πολύ ωραία. Πίεσε κι εσύ με τη σειρά σου να τεθεί θέμα στο Σ.Φ. στην επόμενη συνέλευση, ώστε να ζητήσουμε περισσότερη χρηματοδότηση για την κάλυψη των αναγκών μας πχ. Όπως όμορφα κι ωραία πιέσαν και οι αντίστοιχοι φοιτητές του Βόλου που υποστηρίζουν το δικό τους τμήμα να αναβαθμιστεί. Μην μπαίνεις στην φιλοσοφία να βγεις καλύτερος ρίχνοντας τους άλλους κάτω. Βγες καλύτερος ανεβάζοντας τον εαυτό σου πάνω. Το πρώτο είναι εγωιστικό-ατομικιστικό, το δεύτερο είναι αξιοκρατικό αν μπερδεύτηκες. Μετά από αυτήν την κουβέντα δε θα έχεις περισσότερα εργασιακά δικαιώματα. Θα έχεις λιγότερους ανταγωνιστές, όχι περισσότερα προσόντα.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό Kevin » 15 Σεπ 2008, 12:01

JimMichael έγραψε:Μην μπαίνεις στην φιλοσοφία να βγεις καλύτερος ρίχνοντας τους άλλους κάτω. Βγες καλύτερος ανεβάζοντας τον εαυτό σου πάνω. Το πρώτο είναι εγωιστικό-ατομικιστικό, το δεύτερο είναι αξιοκρατικό αν μπερδεύτηκες.


Κάποιος άλλος μπερδεύτηκε γιατί σε καμία περίπτωση δεν έκανα αυτό που λες...

Δεκτά αυτά που λες για την σχολή υπερέβαλα με τους Ψυχολόγους.

Θέτω, όμως, θέμα σύγκρισης και μη αναγνώρισης της σχολής εκείνης ως ΗΜΜΥ με την έννοια οτι εδώ στα ήδη υπάρχοντα τμήματα υπάρχουν προβλήματα. Αν δεν μπορείς να ταίσεις το παιδί σου κάνεις και δεύτερο?

Όσον αφορά την συνέλευση και αυτό που είπες να πάω και να διεκδικήσω πραγματικά δεν το σχολιάζω καθόλου...
Kevin
 

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Σεπ 2008, 12:13

Δε θα κάτσω να διαφωνήσω στο πρώτο, μπορεί να έχω δίκιο μπορεί και όχι. Αυτήν την εντύπωση μου έδωσες. Αλλά το αφήνω εδώ.

Υπάρχουν προβλήματα. Και πολλά και σοβαρά. Όμως κατά τη δική μου άποψη το δικό τους είναι σοβαρότερο. Βρίσκονται σε ένα αδιέξοδο από το οποίο προσπαθούν να ξεφύγουν. Εμείς δεν είμαστε σε αδιέξοδο. Είμαστε σε μονόδρομο, που πρέπει όμως με τον καιρό να οδηγεί σε πολλούς εξόδους. Δεν είμαστε τόσο τραγικά όπως το θέτεις.

Να το σχολιάσω εγώ για σένα. Αυτοί πώς το κατάφεραν; Μήπως δεν έχουν φοιτητικά κόμματα στη Σ.Φ. τους; Μήπως δεν έχουν καλοβολεψάκηδες; Τα ίδια συμβαίνουν παντού. Πίεσαν όμως και τα κατάφεραν. Και ζητούν και περισσότερη χρηματοδότηση. Εμείς τι κάνουμε; Παραδίδουμε τα όπλα και δεν ασχολούμαστε καν γιατί πιθανόν να γίνει μια τρύπα στο νερό; Και τρύπα στο νερό να γίνει.... τι είχαμε τι χάσαμε;
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό raskolnikov » 15 Σεπ 2008, 12:50

pxanth έγραψε:Σε ποιες δηλώσεις αναφέρεσαι? Έγιναν στο forum (ήταν μέλος παλιότερα), στη λίστα EECE, μέσα στο μάθημα, πού? Δεν έχω ακούσει κάτι...


Η δήλωση έγινε σε ένα email με θέμα:"Μαθήματα επιλογής 9ου εξαμήνου" στη λιστα EECE.
Άβαταρ μέλους
raskolnikov
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 26 Μαρ 2008, 14:49

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό Kevin » 15 Σεπ 2008, 13:29

JimMichael έγραψε:Δε θα κάτσω να διαφωνήσω στο πρώτο, μπορεί να έχω δίκιο μπορεί και όχι. Αυτήν την εντύπωση μου έδωσες. Αλλά το αφήνω εδώ.

Υπάρχουν προβλήματα. Και πολλά και σοβαρά. Όμως κατά τη δική μου άποψη το δικό τους είναι σοβαρότερο. Βρίσκονται σε ένα αδιέξοδο από το οποίο προσπαθούν να ξεφύγουν. Εμείς δεν είμαστε σε αδιέξοδο. Είμαστε σε μονόδρομο, που πρέπει όμως με τον καιρό να οδηγεί σε πολλούς εξόδους. Δεν είμαστε τόσο τραγικά όπως το θέτεις.

Να το σχολιάσω εγώ για σένα. Αυτοί πώς το κατάφεραν; Μήπως δεν έχουν φοιτητικά κόμματα στη Σ.Φ. τους; Μήπως δεν έχουν καλοβολεψάκηδες; Τα ίδια συμβαίνουν παντού. Πίεσαν όμως και τα κατάφεραν. Και ζητούν και περισσότερη χρηματοδότηση. Εμείς τι κάνουμε; Παραδίδουμε τα όπλα και δεν ασχολούμαστε καν γιατί πιθανόν να γίνει μια τρύπα στο νερό; Και τρύπα στο νερό να γίνει.... τι είχαμε τι χάσαμε;


Ρε φίλε να σου πω λίγο. Μιλάω με όλη την καλή διάθεση και με σεβασμό στους άλλους και παραθέτω την άποψή μου σε ένα forum που όλοι συζητάμε. Πες την άποψή σου την σέβομαι αλλά έχω και την δική μου. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα λες τώρα αυτά.

Ξεκινάς λέγοντας οτι σου έδωσα μία εντύπωση και μου τα χώνεις...

Συνεχίζεις βάζοντάς μου λόγια οτι είπα οτι τα πράγματα είναι τραγικά... κάτι που δεν είπα...

και στην τελευταία παράγραφο τελικά συμφωνούμε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πού αντιτίθεσαι...

Πρόσεχε λίγο.

Πάντα με φιλική διάθεση

Kevin
Kevin
 

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Σεπ 2008, 16:01

Με παρεξήγησες. Αν χωρίς να το καταλάβω το ύφος μου ήταν όπως το λες χώσιμο, τότε το παίρνω πίσω. Δεν έχω καμία πρόθεση να σε θίξω ούτε να σε μαλώσω. Δε θα σου πω ψέματα, καθώς με το δικό σου ύφος των προηγούμενων post συνειδητοποίησα πως ο τρόπος σκέψης σου ήταν ατομοκιστικός και είπα μήπως σου δώσω να το καταλάβεις ότι δε θα έπρεπε να σκεφτόμαστε έτσι. Μπορεί να κάνω λάθος γι'αυτό και είπα δε θα κάτσω να διαφωνήσω. Επίσης, με το παράδειγμα που έδωσες με τη μάνα και το παιδί που πεινάει... είναι ένα τραγικό παράδειγμα. Με βάση αυτό ως παράδειγμα και ο συλλογισμός σου λοιπόν προσδίδει τραγικότητα στην κατάσταση του δικού μας τμήματος. Τέλος, στην τελευταία παράγραφο δε συμφωνούμε. Εσύ δεν προτίθεσαι καν να σχολιάσεις το θέμα της αντιπαράθεσης με τους κρατικούς και πανεπιστημιακούς θεσμούς για να επιδιώξεις κάποιες προτάσεις που θα σε ωφελήσουν. Εγώ όμως θεωρώ πως οι άλλοι το κατάφεραν, γιατί όχι κι εμείς. Άρα δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω από τη μάχη. Με το δικό σου σχόλιο για αυτό το θέμα θεωρώ πως ο καθένας θα το εκλάμβανε πως δεν θα επιδιώξεις κάτι το οποίο προφανώς το θεωρείς καμένο χαρτί για τους ευνόητους λόγους... Έτσι δεν είναι;

Σε ευχαριστώ που μου δίνεις να καταλάβω πάντως το ότι ήμουν λίγο δηκτικός. Το'χω αυτό το ελάττωμα, το αναγνωρίζω και προσπαθώ να το διορθώσω όσο μπορώ αλλά μου ξεφεύγει μερικές φορές χωρίς να το καταλάβω. Ελπίζω να μη σε προσέβαλα.

Φιλικά πάντα (όσο κι αν αντιφάσκει με αυτό το ύφος μου)
JimMichael
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετονομασία των Μηχανικών Η/Υ και Δικτύων Βόλου

Δημοσίευσηαπό Kevin » 15 Σεπ 2008, 16:27

JimMichael έγραψε:Επίσης, με το παράδειγμα που έδωσες με τη μάνα και το παιδί που πεινάει... είναι ένα τραγικό παράδειγμα. Με βάση αυτό ως παράδειγμα και ο συλλογισμός σου λοιπόν προσδίδει τραγικότητα στην κατάσταση του δικού μας τμήματος.


Σωστή παρατήρηση. Προσπάθησα να κάνω έναν παραλληλισμό ουσιαστικά επαναλαμβάνοντας κάτι που είχα πει σε προηγούμενο post σχετικά με το να 'κοιτάξουμε τα στραβά των ήδη τμημάτων ΗΜΜΥ από το να δημιουργούμε και άλλα'.

Τέλος, στην τελευταία παράγραφο δε συμφωνούμε. Εσύ δεν προτίθεσαι καν να σχολιάσεις το θέμα της αντιπαράθεσης με τους κρατικούς και πανεπιστημιακούς θεσμούς για να επιδιώξεις κάποιες προτάσεις που θα σε ωφελήσουν. Εγώ όμως θεωρώ πως οι άλλοι το κατάφεραν, γιατί όχι κι εμείς. Άρα δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω από τη μάχη. Με το δικό σου σχόλιο για αυτό το θέμα θεωρώ πως ο καθένας θα το εκλάμβανε πως δεν θα επιδιώξεις κάτι το οποίο προφανώς το θεωρείς καμένο χαρτί για τους ευνόητους λόγους... Έτσι δεν είναι;


Κοίτα καμένο χαρτί όχι ακριβώς αλλά παρευρισκόμενος σε πολλές συνελεύσεις όπου άτομα ανέβηκαν στο βήμα και ατομικά είπαν κάποια πράγματα μην σου πω πού τους έγραψαν... Το θεωρώ πλέον απίθανο με το παρόν όργανο να επιδιώξει κάποιος κάτι.

Όσο για αυτά που κατάφεραν όπως λες, το κείμενο δεν αναφέρει πουθενά τον Φοιτητικό Σύλλογο. Μιλάει καθαρά για τον Πρύτανη και γενικότερα μετά από 2 παραγράφους στην Πρυτανική Αρχή όσον αφορά το θέμα της επιπλέον χρηματοδότησης...

Και τέλος, όπως είπε ο MacJohn, πείτε μου τί έχει κάνει ο Σύλλογος πέρα από τα καθιερωμένα και χιλιοειπωμένα σχετικά με την σίτιση, τη στέγαση κλπ. Είναι μόνο αυτά τα προβλήματά μας? Γιατί κάτι άλλο δεν έχω ακούσει σε συνέλευση.

Ο μόνος λόγος που υποστηρίζω το ζήτημα που έχει τεθεί στο poll είναι γιατί με πιο συγκεκριμένο Σύλλογο της σχολής, με λιγότερα άτομα άρα περισσότερη ευελιξία, θα υπήρχε περισσότερη αποτελεσματικότητα στις αποφάσεις, περισσότερες στοχευμένες αποφάσεις όσον αφορά την ίδια τη σχολή. Μια ζωή γκρινιάζουμε για τα πολλά άτομα στα αμφιθέατρα, τους πολλούς εισαχθέντες και οτι αυτό δυσχερένει την κατάσταση. Από πλευράς συλλόγου δηλαδή δεν την δυσχερένει?

να με συγχωρείς και μένα φίλε JimMichael όταν το ύφος μου γίνεται επικριτικό.

πάντα μα πάντα με φιλική και εποικοδομητική διάθεση
Kevin
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες