Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 15 Σεπ 2008, 15:58

Περνόντας σήμερα από το κτίριο που βρίσκεται το εργαστήριο κυκλωμάτων, είδα μια ανακοίνωση σχετικά με κάποιες εργασίες που θα δοθούν στο εργαστήριο κυκλωμάτων. Αν θυμάμαι καλά ήταν 12 θέματα και υπεύθυνος ήταν ο κ.Μαραντάς. Γνωρίζουμε κάτι για το θέμα;; Τί είδους εργασίες είναι(ατομικές-ομαδικές); Εκτός από γνώσεις προσφέρει και κάποιο βαθμολογικό κίνητρο;

Τα θέματα τα οποία είδα κάλυπταν από τα πιο απλά σχετικά (μελέτη μονοφασικής εγκατάστασης), μέχρι και πιο πολύπλοκα (PLCs). Όσον αφορά τις προαπαιτούμενες γνώσεις, ρώτησα τον κ.Μαραντά και μου είπε ότι μπορούν να πάρουν εργασίες και οι 2ετείς, πρίν διακοπεί η συζήτηση από τηλεφώνημα.

Συνοψίζοντας...

Μπορεί κάποιος παλιός να μας διαφωτίσει σχετικά με το τί παίζει εδώ;;; :-\
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 15 Σεπ 2008, 16:04

ειναι ομαδικες εργασιες που θα διαρκεσουν ολο το ακαδημαικό ετος και ο σκοπος τους ειναι να μαθεις και ψαχτεις με ενα προβλημα.. δεν υπαρχει κανενα μπονους σε κανενα μαθημα οπως ειπε ο κ Μαραντας το κανετε για σας.. Η περισσοτερη δουλεια θα γινεται στο εργαστηριο και θα μας βοηθησουν μεχρι ενα βαθμό αλλα απο ενα σημειο κ μετα θα τα κανουμε μονοι μας.. Πιστευω οτι ειναι μια καλη προσπαθεια απο το εργαστηριο... τα υπολοιπα θα τα μαθουμε στην παρουσιαση
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό megatron » 15 Σεπ 2008, 16:09

Ελικρινά, αυτό με τις εργασίες από το Εργαστήριο Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων, πρώτη φορά το ακούω...Εσύ patirgerasimos, επειδή φαίνεται να ξέρεις για το θέμα, ίσχυε και το προηγούμενο ακαδημαικό έτος?? Μάλλον μου φαίνεται ότι ήμουν βαθιά νυχτωμένος.... :P :P :P
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό brera » 15 Σεπ 2008, 16:12

Για Κυκλώματα 1 μιλάς???
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 15 Σεπ 2008, 16:13

Νομίζω είναι άσχετο μαθήματος, δίνει γενικότερες γνώσεις...;)
D.U.T.H. - Don't Use Thongs Here... :P
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό Kevin » 15 Σεπ 2008, 16:16

megatron έγραψε:Μάλλον μου φαίνεται ότι ήμουν βαθιά νυχτωμένος.... :P :P :P


Παρομοίως... και το μάθημα το κυνηγούσα κιόλας... Δεν είχε αναφέρει τίποτα και μάλιστα εκτός αυτού όταν πηγαίναμε φορές να κάνουμε εξάσκηση κάποια άτομο εκτός μαθήματος συνήθως η αίθουσα ήταν κατειλημμένη ή οι καθηγητές δεν βρίσκονταν εκεί. Τώρα ξαφνικά πώς βρέθηκε ο χρόνος για επιπλέον εργασίες?
Kevin
 

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 15 Σεπ 2008, 16:59

δεν ειχα δει πιο παλια τετοια ανακοινωση ήξερα οτι καποιες κανανε εργασια αλλα τις ειχε βρει ο Μαραντας.. αυτο ειναι καινουργιο...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό megatron » 24 Σεπ 2008, 22:09

Λοιπόν παιδιά, για όσους ενδιαφέρονται το τι θα γίνει με τις "γνωστές" εργασίες στο Εργαστήριο Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων: Είχα πάει την προηγούμενη εβδομάδα από το εργαστήριο να δηλώσω τον εαυτό μου για τις προσεχείς εξετάσεις των εργαστηρίων, και ο κ.Μαραντάς μόλις είχε βγάλει την ανακοίνωση που ο ίδιος είχε κολλήσει έξω από το κτήριο.

Μου ανέφερε ότι οι εργασίες αυτές τελικά δεν θα πραγματοποιηθούν, διότι έχει εντολή από..."άνωθεν" (τους υψηλά ιστάμενους του δηλαδή... ::)), για λόγους που μόνον αυτοί οι "άνωθεν" γνωρίζουν (σιγά τους λόγους δηλαδή, αλλά τέλος πάντων... :o). Πάντως φάνηκε ο άνθρωπος λίγο...ξενερωμένος, μιας και η όλη φάση ήταν ιδέα δική του, και τα θέματα που είχε επιλέξει να γίνουν ως εργασία - έρευνα, ήταν πολύ μπροστά!!!

Βλέπετε λοιπόν, ότι αντί να κάνουμε βήματα μπρος, πάμε πίσω (ή να θέλετε προχωράμε μπροστά, αλλά με βήματα χελώνας ;))
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 24 Σεπ 2008, 22:13

οχι ρε αισχος και ντροπη.Μια φορα πηγε να γινει κατι καλο απο ενα εργαστηριο κιολας και αμεσως να το θαψουν. Φοβαμαι οτι με τετοιες ενεργειες το τμημα δεν παει μπροστα.. και ο ανταγωνισμος ολοενα κ ανεβαινει... Αναρωτιεμαι ποιοι να ειναι αυτοι οι λογοι..(λετε να εχει να κανει με πτυχιακες???)
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 25 Σεπ 2008, 00:12

δε γινεται να το ψαξουμε,να μαθουμε τι εγινε και αν γινεται να αντιδρασουμε?
Δεν ειμαι πορωμενος με τα κυκλωματα(καμια σχεση),μαλιστα
το σκεφτομουν λιγο να ασχοληθω αλλα τωρα σπάστικα πολυ που δε θα γινει κατι καλο οπως λετε και θα θελα να μαθω αυτους τους λογους
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό starchild » 25 Σεπ 2008, 03:14

patirgerasimos έγραψε:Αναρωτιεμαι ποιοι να ειναι αυτοι οι λογοι..(λετε να εχει να κανει με πτυχιακες???)


Μας καταλαβαν απο το MIT οτι θα κανουμε την ασυρματη μεταφορα ενεργειας heheh
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό liakos » 25 Σεπ 2008, 08:01

Τελικα τι?... Τέλος αυτο ήταν?? Δεν θα γίνουν οι εργασίες...? Κρίμα και πανω που ημουν χαρουμενος που σαν σχολή πάμε μπροστά πραγματικα κρίμα.....
Άβαταρ μέλους
liakos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 16:15

Re: Εργασίες στο Εργ. Αναλ. Κυκλωμάτων 2008-'09

Δημοσίευσηαπό megatron » 25 Σεπ 2008, 13:26

Προσωπικά πιστεύω, πως αν κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί με ένα από αυτά τα 12 θέματα, δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα...Δεν μένει παρά να συνεννοειθεί με τους υπεύθυνους καθηγητές του εργαστηρίου. Πού ξέρετε? Μπορεί τελικά να αλλάξουν γνώμη.... ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron