Κονσόλες ή pc???

Ενότητα αποκλειστικά για συζητήσεις σχετικά με παιχνίδια για τον ηλεκτρονικό σας υπολογιστή και ό,τι άλλο σχετικό.

Τι προτιμάτε για games?

Κονσόλες
13
50%
Pc
13
50%
 
Σύνολο ψήφων : 26

Κονσόλες ή pc???

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 09 Φεβ 2008, 07:00

Το ερώτημα είναι απλό: Ποιος προτιμάει κονσόλες και ποιος pc για games? Προσοχή το ερωτηματολόγιο είναι μονο για παιχνίδια, για καμία άλλη εφαρμογή. Εγώ προσωπικά δεν αλλάζω το Ps2 για κανένα pc όσον αφορά αυτό το θέμα γιατί ξέρω ότι το κάθε παιχνίδι θα παίζει σίγουρα χωρίς να χρειαστεί να κοιταξω απαιτήσεις και άλλα τέτοια, χωρίς να κολλάει και χωρίς να μου σπάσει τα νεύρα γενικότερα...

P.S. Αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος moderator να βάλω poll για κονσόλες και pc γιατί δεν ξέρω [και έχω πιεί λίγα (πολλά) ούζα παραπάνω απ'όσο πρέπει  ;D ;D ;D]...

P.s. Αφήστε το, το βρήκα... (πιστεύω...)
Τελευταία επεξεργασία από fortsatos και 09 Φεβ 2008, 07:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Incarnated Solvent Abuse
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Κονσόλες ή pc???

Δημοσίευσηαπό JoVou » 09 Φεβ 2008, 13:59

Να σου πω την αλήθεια, έχω να πιάσω κονσόλα στα χέρια μου, από την εποχή του SEGA Mega Drive. Δεν θα λεγα ότι τις προτιμώ επειδή δεν κολλάνε και τα σχετικά. ίσα ίσα είναι πιο εύθραυστες, ακριβές, και...κατά τη γνώμη μου, με πολύ μικρότερη ποικιλία παιχνιδιών.
Για το PC μπορείς να βρεις...και της Παναγιάς τα μάτια...που λένε, να του φορτώσεις emulator και να παίξεις οτιδήποτε κυκλοφορεί για κονσόλα...να δώσεις τα μισά λεφτά, και να χεις την ίδια απόδοση με το ps3. Αλλά...άλλο είναι που με καίει εμένα...

...είναι το ότι τα σημερινά παιχνίδια είναι τίγκα στα γραφικά και στα...παπατζιλίκια...πάνε περίπατο τα όμορφα σενάρια, που σε πονοκεφάλιαζαν μέρα νύχτα να βγάλεις άκρη...
Πλέον παίζεις και .. γουστάρεις επειδή όλα μοιάζουν αληθινά..ή κάπως αληθινά..

Anyway, ψηφίζω για το λόγο αυτο κονσόλες, δίνω +1 στο αγαπημένο μου Mega Drive και στο παιχνίδι Sonic 3D!

p.s.: Πάει καιρός που παίζω μόνο Sports Games : Colin McRae, NFS, FIFA κτλ...
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κονσόλες ή pc???

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 10 Φεβ 2008, 02:32

Στο παρελθόν μου είχα χρυσώσει την Nintendo. Είχα τα πάντα από το game boy μέχρι και το nintendo 64!!! Η πικρία ήταν ότι πάντα απαρχαιώνονται οι κονσόλες, καταλήγωντας από τις πιο ακριβοπληρωμένες παιχνιδομηχανές στις ντουλάπες και στα πατάρια να αραχνιάζουν. Εύκολα μιλά κανείς για το ps2.... ακόμα... Κι εγώ έπαιζα το nintendo 64 ακόμα και στο πανεπιστήμιο μερικές φορές. Το'χω μαζί μου. Αλλά, όπως και να το κάνεις οι καιροί προχωράνε, τα παιχνίδια αλλάζουν και στο τέλος όλα καταλήγουν στην ντουλάπα. Το ίδιο συμβαίνει και με το pc βεβαίως βεβαίως. Μα θα παλιώσει η κάρτα γραφικών, μα η ραμ δεν φτάνει, θα νευριάσεις δεν υπάρχει περίπτωση. Αλλά το καλό είναι ότι μπορείς να το κρατήσεις για περισσότερο καιρό, αναβαθμίζοντάς το με τα κατάλληλα μέσα. Κακά τα ψέματα αν δεν πληρώσεις δεν έχεις αποτέλεσμα είτε είναι κονσόλα είτε pc.

Ψηφίζω όμως pc, γιατί μπορείς να παίξεις πολλά περισσότερα από αυτά που θα σε περιορίσουν οι εταιρείες της εκάστοτε κονσόλας. Και γιατί οι ευελιξίες στο pc είναι πολύ περισσότερες από μια κονσόλα.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κονσόλες ή pc???

Δημοσίευσηαπό kostas » 06 Ιουν 2008, 01:24

Κατά την αποψη μου παιδιά,πιστεύω ότι για παιχνίδια οι κονσόλες είναι πολύ καλύτερες από τα pc κυρίως γιατί όπως προαναφέρθηκε δεν χρειάζεται να κοιτάς κάθε φορά αν ο υπολογιστής σου μπορεί να αντέξει ένα παιχνίδι το οποίο ενδεχομένως να έχει υψηλές απαιτήσεις(πχ γραφικά). Επίσης κατά έναν μαγικό θα έλεγα τρόπο η αίσθηση του να παίζεις ένα παιχνίδι στην κονσόλα μπροστά από την τηλεόραση μαζί με τα φιλαράκια σου είναι καταπληκτική(κάτι που δεν είναι και τόσο βολικό στην περίπτωση του pc). Τέλος δεν είναι λίγες οι φορές στις οποίες  παιχνίδια που εκδόθηκαν για κονσόλες ήταν κλάσσεις ανώτερα των αντιστοίχων εκδόσεων στους υπολογιστές(βλέπε splinter cell κοκ)
Άβαταρ μέλους
kostas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Απρ 2008, 20:12

Re: Κονσόλες ή pc???

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 07 Ιουν 2008, 18:03

εγώ ψηφίζω PC αν και έχω και PS2 (και PS1) αλλά επειδή υπάρχει μία τάση οι κονσόλες να μοιάσουν στο PC αυτό δείχνει ποιος "κάθεται" από πάνω...

Επίσης σήμερα με τα λεφτά του PS3 αν πας στο eshop να φτιάξεις PC αγοράσει μια formula extreme II εναν core2 duo στα 3 και μια καρτούλα 8800gt και έχεις γραφικά για τα επόμενα 5 χρόνια (που εξάλλου θα βγει το PS4 που λέει ο λόγος).
Και μετα τα 5 χρόνια θα μπορείς να ρίχνεις ελαφρώς τα γραφικά για να εφαρμόζονται στο directx10 ενώ τα PS4 δεν θα παίζουν στο PS3.

Επίσης το ποντίκι δεν το αλλάζω για κανένα controller :)
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron