Kudos, Nous, Hubris

Επιστημονικά νέα σχετικά με την επιστήμη του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και όχι μόνο ...

Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό pez » 18 Σεπ 2009, 21:22

4 σελίδες, για τις ελληνικές λέξεις στην αγγλική γλώσσα, από το βιβλίο: The making of English (1904) by Henry Bradley (1845-1923) pp 97-101 - PDF - 13 MB - Ακολουθούν δύο αποσπάσματα:

"Σχεδόν όλες οι λέξεις που τα Αγγλικά οφείλουν στην Ελληνική γλώσσα, τόσο έμμεσα όσο και άμεσα, ήταν στην αρχή επιστημονικές ή τεχνικές, αν και πολλές από εκείνες της παλαιότερης εποχής (που υιοθετήθηκαν μέσω των μεσαιωνικών Λατινικών και Γαλλικών), όπως fancy, idea, ecstasy, pathos, sympathy, έχουν πάρει από καιρό τη θέση τους στο λαϊκό λεξιλόγιο." [...] "Υπάρχουν, επίσης, μερικές ελληνικές λέξεις, όπως kudos, nous, hubris, που έχουν υιοθετηθεί, χωρίς τη συνήθη λατινοποίηση της μορφής τους, από την πανεπιστημιακή αργκό, κι από εκεί έχουν αποκτήσει κάποιο βαθμό γενικής αποδοχής."

"Nearly all the words that English owes to the Greek language, indirectly as well as directly, were originally scientific or technical, though many of those of older date (adopted through mediaeval Latin and French), such as fancy, idea, ecstasy, pathos, sympathy, have long taken their place in the popular vocabulary." [...] "There are, too, a few Greek words, such as kudos, nous, hubris, which have been adopted, without the customary latinization of form, in university slang, and have thence acquired a certain degree of general currency."

Πέτρος Ζιμουρτόπουλος
pez
 

We have painted her

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 19 Σεπ 2009, 08:16

Να σε ρωτήσω κάτι, εσένα που γνωρίζεις την Αγγλική:
Σωστά μεταφράζω τη λέξη "Ενστασάκιας" ως "Objection Man";
Μήπως καμιά ελληνική λέξη έχει υιοθετηθεί, που να σου ταιράζει καλύτερα;

Αναζήτησα και πάλι το trailer του Objection Man, και δείτε τι "'έπαθα":
Στο link:
http://www.allsubs.org/movie-trailer/Ob ... Uv_OFv4q-s

γράφει: "This video has been removed due to terms of use violation" !!!!

Το ίδιο και εδώ:
http://video.filestube.com/video,746ccb ... e03e9.html


Λέτε να επενέβη η "ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΠΑΠΑ";
Τη βάψαμε ... (We have painted her)

Ευτυχώς βρήκα κάτι εδώ:
http://djsequence.deviantart.com/art/Ob ... n-67754490
ckoukou
 

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό firefox » 19 Σεπ 2009, 09:57

[Offtopic]
Αγαπητέ Κυριάκο, ckoukou, "τσικουκου" ή όπως αλλιώς λέγεστε τελοσπάντων,
με όλον το σεβασμό και την ταπεινότητα που με διακατέχει, μήπως λέω μήπως εκεί στο κυλικείο πήρε το αυτί σας κάτι περί εξεταστικής κ τι μέλλει γενέσθαι ενόψει των επερχόμενων εκλογών?? Ξέρω ξέρω, που να φτουρίσει αυτό το ασήμαντο θεματάκι μπρόστα στους υπέροχους, συνεχείς και καθημερινούς διαπλεκτισμούς σας με τον αγαπητό συνάδελφό σας, που με τόση "θέρμη και αμείωτο ενδιαφέρον" παρακολουθούμε "όλοι μας" φυσικά, αλλά μήπως επιτέλους λέω εγώ κάποιος να ασχοληθεί και με εμάς?? Θα μου πείτε βέβαια "Ποιους εσάς??". Ρίξτε μία ματιά γύρω σας και δείτε ποιοι σας περιβάλλουν επί τω πλείστον και θυμηθείτε επιτέλους για ποιον λόγο είστε Εδώ Μέσα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.-
Ευχαριστώ
[Offtopic/]

(admins και mods, με συγχωρείτε για την offtopic παρέμβαση αλλά σε οποιοδήποτε άλλο topic, το παραπάνω ποστ θα αγνοείτο)
firefox
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2009, 16:13

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό macJohn » 19 Σεπ 2009, 10:02

Έτσι όπως είδα τον τίτλο νόμιζα πως μας την πέσανε και πάλι τα μποτάκια.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 19 Σεπ 2009, 11:48

macJohn έγραψε:Έτσι όπως είδα τον τίτλο νόμιζα πως μας την πέσανε και πάλι τα μποτάκια.


Πάντως το περιεχόμενο τους δεν απέχει και πολύ βέβαια...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 19 Σεπ 2009, 12:24

Vagoulas έγραψε:
macJohn έγραψε:Έτσι όπως είδα τον τίτλο νόμιζα πως μας την πέσανε και πάλι τα μποτάκια.


Πάντως το περιεχόμενο τους δεν απέχει και πολύ βέβαια...


:D
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Εξετάσεις για τον Firefox

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 19 Σεπ 2009, 12:41

firefox έγραψε:[Offtopic]
Αγαπητέ Κυριάκο, ckoukou, "τσικουκου" ή όπως αλλιώς λέγεστε τελοσπάντων,
με όλον το σεβασμό και την ταπεινότητα που με διακατέχει, μήπως λέω μήπως εκεί στο κυλικείο πήρε το αυτί σας κάτι περί εξεταστικής κ τι μέλλει γενέσθαι ενόψει των επερχόμενων εκλογών?? Ξέρω ξέρω, που να φτουρίσει αυτό το ασήμαντο θεματάκι μπρόστα στους υπέροχους, συνεχείς και καθημερινούς διαπλεκτισμούς σας με τον αγαπητό συνάδελφό σας, που με τόση "θέρμη και αμείωτο ενδιαφέρον" παρακολουθούμε "όλοι μας" φυσικά, αλλά μήπως επιτέλους λέω εγώ κάποιος να ασχοληθεί και με εμάς?? Θα μου πείτε βέβαια "Ποιους εσάς??". Ρίξτε μία ματιά γύρω σας και δείτε ποιοι σας περιβάλλουν επί τω πλείστον και θυμηθείτε επιτέλους για ποιον λόγο είστε Εδώ Μέσα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.-
Ευχαριστώ
[Offtopic/]

(admins και mods, με συγχωρείτε για την offtopic παρέμβαση αλλά σε οποιοδήποτε άλλο topic, το παραπάνω ποστ θα αγνοείτο)




Δεν είσαι πολύ ευγενικός ... Έχω ανησυχήσει πολύ πριν από εσένα για το θέμα και παρατήρησα ότι υπάρχει και σχετικό τόπικ, έπρεπε όμως να διαταυρώσω πράγματα. Θα δεχτώ όμως το τέχνασμα του OFFTOPIC. Αυτό που σε σώνει είναι με παρακολουθείς ... Όταν γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις στον άλλον. Οπότε επειδή με μαλώνεις, εσύ θα γράφεις την Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2009. Οι υπόλοιποι μπορούν να δουν εδώ:
viewtopic.php?f=170&t=3415

(Συγνώμες δεκτές στα Αγγλικά, στο παρόν τόπικ. Η λέξη συγνώμη, προερχόμενη και αυτή από τα ελληνικά, είναι apology, apologies κλπ)

Υ.Γ.
Έχω καλά νέα: Βρέθηκε το trailer του Objection Man:
http://www.dailymotion.com/video/x3vlm8 ... shortfilms
Αυτό το σάιτ ΔΕΝ υπέκυψε στην ΑΠΑΠΑ!
ckoukou
 

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 19 Σεπ 2009, 13:01

xaxaxaxaxa :D ;D ;D ;D O0
you don't mess with the ckoukou
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 19 Σεπ 2009, 13:21

patirgerasimos έγραψε:xaxaxaxaxa :D ;D ;D ;D O0
you don't mess with the ckoukou


@@ :P
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό kakalos » 19 Σεπ 2009, 13:42

macJohn έγραψε:Έτσι όπως είδα τον τίτλο νόμιζα πως μας την πέσανε και πάλι τα μποτάκια.



τελικα μας την ξαναπεσανε τα μποτακια.............
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: Εξετάσεις για τον Firefox

Δημοσίευσηαπό firefox » 19 Σεπ 2009, 14:03

ckoukou έγραψε:Δεν είσαι πολύ ευγενικός ... Έχω ανησυχήσει πολύ πριν από εσένα για το θέμα και παρατήρησα ότι υπάρχει και σχετικό τόπικ, έπρεπε όμως να διαταυρώσω πράγματα. Θα δεχτώ όμως το τέχνασμα του OFFTOPIC. Αυτό που σε σώνει είναι με παρακολουθείς ... Όταν γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις στον άλλον. Οπότε επειδή με μαλώνεις, εσύ θα γράφεις την Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2009. Οι υπόλοιποι μπορούν να δουν εδώ:
viewtopic.php?f=170&t=3415

(Συγνώμες δεκτές στα Αγγλικά, στο παρόν τόπικ. Η λέξη συγνώμη, προερχόμενη και αυτή από τα ελληνικά, είναι apology, apologies κλπ)

Οφείλω να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση και απάντηση στην ερώτησή μου και χαίρομαι που το τέχνασμα του Οfftopic (όπως το ονομάσατε εσείς) αλλά και η αποκαλούμενη από εσάς "αγένειά" μου απέδωσαν καρπούς. Προσωπικά, δεν θα χαρακτήριζα το post μου αγενές. Τα κεφαλαία και το "ύφος" περισσότερο αγανάκτηση εκφράζουν παρά αγένεια. Μέσα σε αυτή τη σχολή, και γενικώς στην κοινωνία μας, όλοι μας έχουμε δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις. Το να ενημερωθώ για το τι πρόκειται να γίνει σε 2 εβδομάδες σχετικά με την εξεταστική είναι δικαίωμά μου ως φοιτήτρια και υποχρέωση των αρμοδίων. Όταν βλέπεις να περνούν οι μέρες, οι ιντερνετικοί διαπλεκτισμοί να συνεχίζονται και παράλληλα το σχετικό με την ερώτησή μου τόπικ να παραμένει "άθικτο"..

ΥΓ.: Όταν πέρασα σε αυτή τη σχολή, (εγώ όπως και κάθε πρωτοετής πιστεύω) είχα μία ουτοπική (όπως τελικά αποδείχτηκε) εντύπωση σχετικά με το τι εστί πανεπιστήμιο και τη ζωή μου ως φοιτήτρια σε αυτό. Αλλά... μπορεί εδώ να μην υφίσταται καμμία "αμερικανιά" ως προς τον τρόπο διδασκαλίας, τις υποδομές και την πανεπιστημιακή ζωή γενικώς, ήλπιζα όμως πως οι καθηγητές μου τουλάχιστον θα μου ενέπνεαν εκτίμηση, θαυμασμό και σεβασμό. Θα ήταν αντάξιοι των θέσεών τους, θα τιμούσαν τον ρόλο τους ως καθηγητές και θα στέκονταν πάντα στο ύψος τους, θα αποτελούσαν παράδειγμα για μένα.. τουλάχιστον. Δεν νομίζω πως οι ιντερνετικοί διαξιφισμοί (αν μπορεί να τους πει κανείς έτσι ευγενικά και όχι μόνο αυτοί φυσικά) ενισχύουν τα παραπάνω και πιστεύω πως ούτε και εσείς ως καθηγητές καταβάθος θα θέλατε κάτι τέτοιο. Ίσως όμως ζω σε έναν άλλο κόσμο και τα βλέπω όλα λίγο πιο.. ονειρικά. Ζητάω όμως τα βασικά. Θέλω πολλά? Θα σας πρότεινα (και δεν απευθύνομαι μόνο σε εσάς ckoukou) να επαναπροσδιορίζατε λίγο μέσα σας τον ρόλο σας ως καθηγητές γιατί ίσως καταντάτε κάτι που στην πραγματικότητα δεν θα θέλατε. Ωραιά γελάμε ckoukou δεν λέω, αλλά αρκετά με τη γελοιοποίηση δεν νομίζετε? Αλλά γιατί απευθύνομαι και σε εσάς?? Αφού εσείς είστε ένας απλός υπάλληλος του κυλικείου... αντε και καλή μας όρεξη

(τελευταίο offtopic από εμένα admins και mods, ευχαριστώ, αν κ δεν χρειαζόταν να το πω μιας και.. όλα τα άλλα θεωρούνται on?? λέμε τώρα..)
firefox
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2009, 16:13

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό pez » 19 Σεπ 2009, 17:20

- Επειδή εδώ και πάρα-πάρα πολλά χρόνια διαβάζω όλα εκείνα τα πάρα-πάρα πολλά που διαμείβονται μεταξύ ημών, των ιθαγενών της ημεδαπής, για την επίδραση της ελληνικής γλώσσας στην αγγλική, και επειδή τις ημέρες αυτές, εν όψει χειμώνα υποθέτω, έχει και πάλι, όπως και πέρυσι, μειωθεί -δυστυχώς για τους Αμερικανούς, και ευτυχώς για εμάς, τους Ευρωπαίους- η ισοτιμία δολαρίου στα ~2/3 του γιούρου (0.679 την στιγμή αυτή), και επειδή συνεχίζονται στις ΗΠΑ οι παρατεταμένες εκπτώσεις έως και (πραγματικά) 60% του φετινού καλοκαιριού, μαζί και με gifts των $15, μαζί και με εκκλήσεις -θα έλεγα!- για την αγορά βιβλίων, δηλαδή με άλλα λόγια, δυστυχώς για όλους μας, φαίνεται πως η οικονομική κρίση επανακάμπτει, κι επειδή τα ταχυδρομικά από Αμερική για Ευρώπη, ευτυχώς για τους Αμερικανούς και δυστυχώς για εμάς τους Ευρωπαίους, είναι εξαιρετικά δαπανηρά (+50% της αξίας: βιβλίο πλην gift)

[ Για του λόγου το αληθές, κοινοποιώ την σχετική επιστολή προς τους συνδρομητές των καταλόγων
[ Antennas RG και /F/L/O/S/S/ που απέστειλα λίγο πριν αναστείλουμε την Εδώ Μέσα λειτουργία
[ και αυτοεξοριστούμε όλοι μας μαζί στην Γερμανία, καθότι η ελεύθερη επιστημονική ανάπτυξη
[ προϋποθέτει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και ένα αντίστοιχα ΕΛΕΥΘΕΡΟ ακαδημαϊκό περιβάλλον:
[
[ "Η τρέχουσα πραγματικότητα":
[ "We're all watching every dollar these days"
[ Friday, August 21, 2009 8:42 AM
[ To: Antennas RG - Cc: /F/L/O/S/S/ -
[
[ From...: <[email protected]>
[ To.....: Petros Zimourtopoulos
[ Sent...: Wednesday, August 19, 2009 11:17 PM
[ Subject: Thank You: Save $15 at ...
[
[ OUR GIFT TO YOU: SAVE $15 AT ...
[
[ Dear Petros,
[
[ We're all watching every dollar these days.
[ So when you make the decision to place an order with ...,
[ it's greatly appreciated. To thank you for your recent purchase,
[ I'M HAPPY TO SAY THAT YOU CAN TAKE $15 OFF
[ YOUR NEXT ONLINE ORDER OF $40 OR MORE.
[ But don't delay:
[ this special offer ends on August 31, 2009.
[ Just use Coupon Code ... during checkout.
[ Use this link for complete information
[ ...
[ Once again, thank you for your recent order. And please, don't forget
[ to take advantage of your $15 savings by Monday, August 31, 2009.
[
[ Best Regards,
[ ...
[ P.S. Just enter Coupon Code ... during checkout to save $15.
[ Use this link to start shopping now
[ ...

βρήκα κι εγώ την ευκαιρία να επωφεληθώ, ομολογουμένως και οικονομικά πέραν από ηθικά, και αγόρασα, μεταξύ άλλων πάρα πολλών, και το βιβλίο

[ The Making of English
[ Henry Bradley
[ Languages and Linguistics
[
[ Our Price $9.95
[ On Sale! $3.98
[ You Save 60%
[ Availability: In Stock
[ ISBN: 0486451445
[ Page Count: 176
[ Dimensions: 5 3/8 x 8 1/2
[
[ This etymological tour de force was written by an autodidact
[ who became a world-famous linguist and editor of the Oxford English Dictionary.
[ Deeply educational yet not overwhelming, this compact culmination of a philological life
[ uses nontechnical terms to explain links between English and other tongues
[ — Greek, Latin, German, Spanish, and French.

και αφού ενθουσιάστηκα με την επιβεβαίωση των ως συνήθως χωρίς αποδείξεις επί τόσα συναπτά έτη διαμειβομένων σκέφτηκα λίγο πως το αιωνόβιο αυτό εξαιρετικά πολύτιμο για εμάς τους Ελληνό-Ευρωπαίους βιβλίο θα είχε στερηθεί των δικαιωμάτων Copyright, έψαξα για λίγο στο Internet Archive (Βιβλιοθήκη της Αλεξανδρείας κ.λπ. που έχουμε πει σε άλλο θέμα, εκεί δηλαδή όπου έχει καταχωρηθεί και το link με την τρομοκρατική εις βάρος της μικρής ερευνητικής μας ομάδας ανακοίνωση του συλλόγου των πολιτικών κ.λπ. που έχουμε πει σε επίσης άλλο θέμα), το βρήκα για να το μοιραστώ μαζί σας και πρέπει να ομολογήσω ότι η συγκινητική υποδοχή που επιφυλάξατε στο επιστημονικό αυτό νέο εσείς όλοι οι ολίγοι ολοκληρωτικοί γειωτήρες του τμήματος ήταν η μεγαλύτερη ανταπόδοση που περίμενα για την διανομή μου αυτή, κι έτσι εκ νέου ενθουσιασθείς μερίμνησα έτι περαιτέρω και σας αποστέλλω και τις 4, εδώ 5, σελίδες κύδους και νου μπας και έτσι τα καταφέρουμε d;^) να αντιμετωπίσουμε την ύβρη των ελαχίστων:

Εικόνα

Μετά τιμής,

Πέτρος Ζιμουρτόπουλος
Επίκουρος Καθηγητής ΔΠΘ

ΥΓ - Αγαπητή firefox, ας μου επιτραπεί να επαναλάβω και από εδώ και για ακόμη μία φορά, και ελπίζω να με ακούσετε εν μέσω των βροντερών γελώτων που κρατούν d;^) πως: "δεν φταίει αυτός που λέει τι εκείνοι πράττουν, αλλά φταίνε εκείνοι που πασιφανώς αποδεδειγμένα πράττουν -τουλάχιστον όλα όσα και τίποτα ολιγότερο από- εκείνα που αυτός λέει πως πράττουν" - Καλή ψήφο σε όλες και όλους!

- Προσθήκη, μετά από λίγο:

ΥΓ2 - Και για να μην το ξεχάσω: Όλος αυτός ο noise -υποθέτω από την ελληνική ανοησία, πάντα με την άδεια των φιλολόγων κ.λπ. όπως έχουμε πει αλλού στο forum- στο επιστημονικό αυτό θέμα, τρομάρα μας, αποτελεί απαίτηση επιστροφής των -μέχρις λίγο μόλις κάτω από το λαιμό μας- χρωστούμενων μας, μετά του τόκου υπερημερίας μηνός Σεπτεμβρίου βεβαίως, από τους σπόνσορές μας, λόγω των πιεστικών αναγκών που αντιμετωπίζουν αυτοί κατά την τρέχουσα συλλογή κουκιών νέας εσοδείας κ.λπ., όπως έχουμε αναφέρει σε επίσης άλλο θέμα, οι οποίοι όλο μαζεύουν-και-μαζεύουν, αλλά βλέπουν καθαρά πια -από τις αποδόσεις, ε;- πως στο εξής ολοένα και περισσότερο δεν θα τους φτάνουν, οπότε και μας δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο, μη τυχόν και επιτέλους τους φοβηθούμε και καθήσουμε φρόνιμα να μαζέψουν με την ησυχία τους, όπως άλλωστε τόσα-και-τόσα χρόνια έμαθαν από κοινού να πράττουν Εδώ Μέσα.
pez
 

Εξετάσεις για την Firefox

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 20 Σεπ 2009, 09:07

Αγαπητή Firefox,
τώρα αντιλαμβάνομαι ότι πρόκεισαι για φοιτήτρια ... οπότε θα γίνω πιό προσεκτικός. (Μήπως είσαι η Βάσια;)
Δεν σε χαρακτήρισα "αγενή", αλλά "όχι πολύ ευγενή". Έχει σημασία. Για τα κεφαλαία, διατηρώ την ίδια άποψη: Μου έβαλες τις φωνές δημοσίως.
Το σχετικό τόπικ σου, είχε μείνει άθικτο, μέχρι κάποια στιγμή, αλλά όχι απαρατήρητο και έλαβε απάντηση το Σάββατο.

Μην κατηγορείς τους "Ιντερνετικούς διαπληκτισμούς". Αντικαθιστούν τους διαπληκτισμούς που θα μπορούσαν να συμβαίνουν στις αίθουσες δικαστηρίων, αφού η δημοκρατία δίνει το δικαίωμα στον κάθε ψυχοπαθή να σύρει τον οποινδήποτε στα δικαστήρια. Και, δυστυχώς, πρέπει να περάσουν αρκετές δίκες μέχρις η ασθένεια να εντοπιστεί. Γι' αυτό το λόγο διάλεξα και εγώ να "δουλεύω στο κυλικείο". Η παράλληλη αυτή "δουλειά" δεν είναι εύκολη. Οι Αμερικάνοι δεν την έχουν υιοθετήσει ακόμη. Έχει όμως το πλεονέκτημα ότι μερικοί (ίσως αρκετοί) από εσάς γελάτε, πράγμα που συμβάλλει στη διατήρηση της καλής ψυχικής υγείας. Βεβαίως, δεν έχω να σου δώσω κανένα αντίστοιχο παράδειγμα, κάποιου που βρίσκεται στη θέση μου. Διατηρώ την πρωτοτυπία.
Το επίπεδο των καθηγητών σου είναι πολύ υψηλό (πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις) και θα το αντιληφθείς όταν συνεχίσεις κάπου αλλού, ακόμη και στην Αμερική. Και εμένα δεν μου εμπνέουν ούτε εκτίμηση ούτε θαυμασμό κάποιοι από αυτούς, αλλά το ποσοστό είναι ανεκτό. Και οι υποδομές, σύγκρινε με διπλανά Τμήματα, είναι υπέρτερες. Οι άλλοι δεν έχουν καν Κυλικείο ... και όχι Κυλικείο με pc και ασύρματη πρόσβαση το Ίντερνετ! Και για όλα αυτά, δεν φρόντισε μόνο ο Σωκράτης (το αφεντικό).
Τα ελάχιστα απαιτούμενα τα έχεις σίγουρα. Και ακόμη περισσότερα, αρκεί να τα δεις και να αξιοποιήσεις. Κάποιοι προσπαθούν για' αυτό. Μην εκνευρίζεσαι τόσο εύκολα και αναγκάζεσαι να γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ.
Μετά από όλα αυτά, μπορείς να εξεταστείς κανονικά, μαζί με τους υπόλοιπους ...


Υ.Γ. Είσαι τελικά η Βάσια;
ckoukou
 

Re: Kudos, Nous, Hubris

Δημοσίευσηαπό pez » 20 Σεπ 2009, 10:38

...to explain links between English and other tongues — Greek, Latin, German, Spanish, and French...


- Σημειώνω, με ιδιαίτερη ευχαρίστηση μάλιστα, πως παρά το γεγονός ότι το βιβλίο του 1904 εξετάζει εκτεταμένα την σχέση της Αγγλικής γλώσσας με την θεωρούμενη από τον συγγραφεα ως μητρική της γλώσσα, την Γερμανική, η εν έτει 2009 σύγχρονη διαφήμηση του βιβλίου παραθέτει ως πρώτη στη σειρά διασυνδεδεμένη με τα Αγγλικά γλώσσα - ή μήπως καλύτερα: λαλιά;- την Ελληνική - Πέτρος Ζιμουρτόπουλος -
pez
 

Re: Εξετάσεις για την Firefox

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 20 Σεπ 2009, 10:50

ckoukou έγραψε:Και για όλα αυτά, δεν φρόντισε μόνο ο Σωκράτης (το αφεντικό).

Για τον Κόκκαλη μιλάς? Καλά και εδώ κάνει κουμάντο ο Πρόεδρος?

ckoukou έγραψε:Υ.Γ. Είσαι τελικά η Βάσια;

Ποια Βάσια? Η Λόη? Αν είναι αυτή θέλω το τηλεφωνό της!
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron