Έχετε μιλήσει με έναν αστροναύτη τελευταία;

Επιστημονικά νέα σχετικά με την επιστήμη του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και όχι μόνο ...

Έχετε μιλήσει με έναν αστροναύτη τελευταία;

Δημοσίευσηαπό yin » 26 Νοέμ 2009, 09:17

Ανοίγω το τελευταίο τεύχος (Οκτώβριος 2009) του περιοδικού
Instrumentation and Measurement Magazine του IEEE
και ξαφνικά πέφτω πάνω σε ένα άρθρο ενός ραδιοερασιτέχνη με τίτλο

"Have you talked with an astronaut lately?"

στη στήλη "my favorite experiment"

Συγκινήθηκα δε λέω, ραδιοερασιτέχνης γαρ κι εγώ...

Το άρθρο εξηγεί πως με λίγα χρήματα και με τα free διαθέσιμα προγράμματα μπορεί κανείς
να παρακολουθεί δορυφόρους όπως και τον International Space Station (ISS).

Το άρθρο περιέχει και την ιστορία του συγγραφέα για το πώς ήρθε σε επαφή με την ραδιο-μηχανολογία
που έχει ενδιαφέρον. Δυστυχώς, δεν υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση, για αυτό την μεταφέρω σε σχετικά
ελεύθερη απόδοση εδώ.

"Μία από τις πρώτες επαφές μου με την ραδιο-μηχανολογία ήταν όταν ήμουν παιδί. Ο πατέρας μου
(τεχνικός ηλεκτρολόγος - electrician) είχε μόλις τελειώσει την νέα μας ηλεκτρική πόρτα για το γκαράζ,
την πρώτη στη γειτονιά. Είχε ένα πρόβλημα. Τα περισσότερα βράδυα άνοιγε και έκλεινε μόνη της
σχεδόν συνεχόμενα αμέσως μόλις έπεφτε το σκοτάδι. Παρακολουθούσα τον πατέρα μου να ελέγχει και
να ξανά ελέγχει τα καλώδια, να επαναπρογραμματίζει τις συχνότητες, και να ξύνει το κεφάλι του.
Δεν έβγαζε κανένα συμπέρασμα μέχρι που παρατήρησε μια μεγάλη κεραία αρκετά σπίτια πιο κάτω
στο τετράγωνο. Ήταν μια κεραία ενός ραδιοερασιτέχνη. Την επόμενη ημέρα επισκέφτηκε τον ιδιοκτήτη
της κεραίας και του ανέφερε το πρόβλημα. Δεν θυμάμαι εάν ο γείτονας εγκατέστησε κάποιο φίλτρο ή
μας έδωσε εμάς ένα να εγκαταστήσουμε, αλλά το πρόβλημα λύθηκε. Αυτή ήταν η πρώτη μου επαφή
με τον κόσμο των ραδοσυχνοτήτων RF. Μετακομίσαμε μερικά χρόνια αργότερα, αλλά ο νέος μας γείτονας
είχε μία ακόμα μεγαλύτερη κεραία. Σαν παιδί, η περιέργεια μου κορυφώθηκε. Αυτή η κεραία ήταν πολύ
υψηλότερη από τα γειτονικά δέντρα, και φαινόταν πιο εύκολο να σκαρφαλώσεις. Λοιπόν, όταν ήμουν
περίπου στο ένα τέταρτο του δρόμου, ο ιδιοκτήτης βγήκε έξω και άρχισε να μου φωνάζει να κατέβω κάτω.
Δεν υπήρχε τρόπος διαφυγής. Ευτυχώς, όταν η πίεσή του κατέβηκε, και όταν του υποσχέθηκα ότι δεν θα
ξανασκαρφαλώσω στον ραδιο-πύργο του, με πήρε μέσα και μου έκανε την πρώτη ξενάγηση στο υπόγειο
εργαστήριό του και δεν κάλεσε τους γονείς μου. Ήταν ραδιοερασιτέχνης. Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού
τον επισκεπτόμουν περιοδικά και μου δίδαξε πολλά για τη λειτουργία ενός ραδιοσταθμού."...

Η σύνοψη είναι ανοικτή:
http://imm.ieee-ims.org/artsummaries.php
ή εδώ κατευθείαν:
http://ieeexplore.ieee.org/xpl/freeabs_ ... 14&index=9

To link για το τεύχος:
http://ieeexplore.ieee.org/xpl/tocresul ... sYear=2009

Δυστυχώς λόγω της γνωστής κατάστασης (βιβλιοθήκες) δεν είναι προσβάσιμο ολόκληρο το άρθρο παρά μόνο το abstract.
yin
 

Re: Έχετε μιλήσει με έναν αστροναύτη τελευταία;

Δημοσίευσηαπό ckoukou » 26 Νοέμ 2009, 20:42

Εγώ άκουσα, τελευταία, για κάποιον αστροναύτη που εμφανίστηκε στον Τομέα Τηλεπικοινωνιών και Διαστήματος και είχε γυαλιστερά μάτια ... και τζην τζόκεϋ ...
ckoukou
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες