Αρχίζει η μεγαλύτερη στον κόσμο έρευνα για τις επιθανάτιες εμπειρίες

Επιστημονικά νέα σχετικά με την επιστήμη του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και όχι μόνο ...

Αρχίζει η μεγαλύτερη στον κόσμο έρευνα για τις επιθανάτιες εμπειρίες

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 12 Σεπ 2008, 14:15

Η πηγή πάρθηκε από εδώ: www.in.gr και κατά την γνωμή μου είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα και θα λύσει πολλές απορίες σχετικά με υπαρξιακές αναζητήσεις και άλλα τέτοια. Αναμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αρχίζει η μεγαλύτερη στον κόσμο έρευνα για τις επιθανάτιες εμπειρίες

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 12 Σεπ 2008, 16:52

Πάω να ξεσκονίσω τη Σολομωνική... :P
Incarnated Solvent Abuse
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Αρχίζει η μεγαλύτερη στον κόσμο έρευνα για τις επιθανάτι

Δημοσίευσηαπό megatron » 23 Ιούλ 2010, 12:41

Ψάχνοντας διάφορα άρθρα για το θέμα των μεταθανάτιων εμπειριών, βρήκα αυτό εδώ το άρθρο, για το ν οποιοδήποτε ενδιαφέρεται να ψάξει και να αποτελέσει ίσως αφορμή για σκέψη.

Θα κλείσω με μια φράση του συγγραφέα-γιατρού που έχει παρθεί το άρθρο αυτό από το βιβλίο του:
"Αν και μόνο το 20% περίπου των ασθενών που ήταν κλινικά νεκροί, έχουν εμπειρίες να αναφέρουν, οι συνεντεύξεις αμέσως μετά την διάσωση μπορούν να μας δώσουν πολύτιμες αλήθειες.
Τέτοιες συνεντεύξεις με έχουν πείσει, πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο, και ότι δεν είναι πάντα καλή"
.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αρχίζει η μεγαλύτερη στον κόσμο έρευνα για τις επιθανάτι

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 23 Ιούλ 2010, 15:53

Να σας πω εγώ πως είναι όταν μεταβαίνεις από λιπόθυμος σε ξύπνιος; Υπάρχει μία αφηρημένη έντονη ενοχλητική σκέψη, σε συνδυασμό με μία εθιστική αίσθηση ευφορίας, που από τη μια τυραννιέσαι να ενώσεις τα "USB" των ματιών, αυτιών και συνειδητού και να λύσεις την σκέψη και από την άλλη δεν θέλεις με τίποτα να αφήσεις πίσω αυτή την υπέροχη ευφορία. Τελικά, μπαίνει πρώτα η ακοή, μετά η όραση και τέλος έρχεται η συνείδηση μαζί με την μνήμη (βραχυπρόθεσμη) και διαπιστώνεις ότι λιποθύμησες και συνήλθες.

Στη μεταβατική φάση τρέχουν ότι νάναι κυκλώματα στον εγκέφαλο. Δεν υπάρχει συνοχή. Μία τηλεόραση σε συντονισμό. Θόρυβος, ρύθμιση και σκοπός.
Θα συνέρχεται ο άλλος, ντοπαρισμένος από τον ίδιο του τον εγκέφαλο και θα λέει ότι του κατέβει. Έρευνα.

Δε πα να φυσάνε όλοι μαζί κανά μαγνήτη στο CERN; Καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Αρχίζει η μεγαλύτερη στον κόσμο έρευνα για τις επιθανάτι

Δημοσίευσηαπό rabbit » 23 Ιούλ 2010, 20:03

(αν θες) μας λες τί εννοείς "αφηρημένη έντονη ενοχλητική σκέψη"?
Άβαταρ μέλους
rabbit
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιουν 2009, 23:53

Re: Αρχίζει η μεγαλύτερη στον κόσμο έρευνα για τις επιθανάτι

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 23 Ιούλ 2010, 21:18

rabbit έγραψε:(αν θες) μας λες τί εννοείς "αφηρημένη έντονη ενοχλητική σκέψη"?


http://www.ima.umn.edu/images/complex/c ... 80x480.png
http://www.bittbox.com/wp-content/uploa ... ectors.jpg
http://www.symmation.com/gallery/images ... omplex.jpg
http://www.graffititechnica.com/images/ ... _front.JPG
http://pygeo.sourceforge.net/images/Com ... ons009.gif

Σκέψου κάθε μία γραμμή στα παραπάνω σαν ένα νήμα σκέψης. Και να τρέχουν λίγο πολύ όλα μαζί. Και εσύ να το αισθάνεσαι σαν μια διεργασία.
Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Άμα σου έχει τύχει (εμένα στα ΣΗΕ και στα Ισχύος), έχεις προσπαθήσει να λύσεις προβλήματα στον ύπνο σου και να μην μπορείς να δεις ακριβώς τα νούμερα και να τυραννιέσαι να τα τελειώσεις μέχρι που ξυπνάς από το ζόρι; Κάτι τέτοιο αλλά χωρίς καθαρό τίτλο σε αυτό που κάνεις.

Γενικά εκείνα τα 5-10 δευτερόλεπτα είναι σκέτη ντόπα!
(Στην κατασκήνωση στα 14 μου, κλείναμε την αρτηρία με δείκτη και αντίχειρα στο λαιμό μεταξύ μας αφού είχαμε λαχανιάσει επίτηδες και λιποθυμούσαμε! Ένας από τους πιο πιστούς μου εθελοντές ο Γιωργάκης, πρόσφατα έμαθα πως έκανε και στην Ιθάκη λίγο καιρό.... :o )

Πιστεύω είναι άμυνα. Μία ευφορία να ξανανιώσεις - να συνεχίσεις ότι έκανες και σε ζόρισε. Σκέψου τώρα να πεθαίνεις, και ο μηχανισμός αυτός να σε έχει λούσει με χημικά. Τι εμπειρίες μπορεί να πει ο αλλος δεν έχω ιδέα! Πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως εμένα δε με πείθουν. Γενικά δύσκολα πιστεύω σε Ούφο και μεταθανάτιες εμπειρίες. Αν πεθάνεις πέθανες ρε αδερφέ. Δεν έχει ενδιάμεσο. Δεν λύνεται τέτοιο μυστήριο.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Αρχίζει η μεγαλύτερη στον κόσμο έρευνα για τις επιθανάτι

Δημοσίευσηαπό brera » 24 Ιούλ 2010, 10:26

LoVaBiLL έγραψε:Να σας πω εγώ πως είναι όταν μεταβαίνεις από λιπόθυμος σε ξύπνιος; Υπάρχει μία αφηρημένη έντονη ενοχλητική σκέψη, σε συνδυασμό με μία εθιστική αίσθηση ευφορίας, που από τη μια τυραννιέσαι να ενώσεις τα "USB" των ματιών, αυτιών και συνειδητού και να λύσεις την σκέψη και από την άλλη δεν θέλεις με τίποτα να αφήσεις πίσω αυτή την υπέροχη ευφορία. Τελικά, μπαίνει πρώτα η ακοή, μετά η όραση και τέλος έρχεται η συνείδηση μαζί με την μνήμη (βραχυπρόθεσμη) και διαπιστώνεις ότι λιποθύμησες και συνήλθες.

Στη μεταβατική φάση τρέχουν ότι νάναι κυκλώματα στον εγκέφαλο. Δεν υπάρχει συνοχή. Μία τηλεόραση σε συντονισμό. Θόρυβος, ρύθμιση και σκοπός.
Θα συνέρχεται ο άλλος, ντοπαρισμένος από τον ίδιο του τον εγκέφαλο και θα λέει ότι του κατέβει. Έρευνα.

Δε πα να φυσάνε όλοι μαζί κανά μαγνήτη στο CERN; Καλύτερα.

Συμφωνώ και εγώ. 8)
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες