H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Συζητήσεις σχετικές με το διαδίκτυο, τις ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, adsl routers, προγράμματα κ.ά.

H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό karakosA » 15 Ιαν 2009, 17:46

Είναι αλήθεια ότι η HOL (Hellas On Line) ήρθε στη Ξάνθη και προσφέρει μέχρι 24Mbps?

Όποιος έχει κάποια πληροφορία ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους.
Η TELLAS και η FORTHNET μας έχουν απογοητεύσει ...

Η HOL λέει ότι έχει περάσει οπτικές ίνες στη Ξάνθη, έχει δικό της δίκτυο και υπόσχεται μέχρι 24Mbps !!!
Ποιος την αντιπροσωπεύει στη Ξάνθη?
Τελευταία επεξεργασία από Anonymous και 15 Ιαν 2009, 18:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μεταφορά θέματος στο κατάλληλο board.
karakosA
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 08:08

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Ιαν 2009, 19:36

Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο να με ενημερώσουν από την HOL ότι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο. Δε ρώτησα για full πακέτο των 24 mbps, με τη χρήση που κάνω μου πρότειναν σκέτο ίντερνετ χωρίς πάγιο ΟΤΕ με ταχύτητα 6 mbps. Ρώτησα επίσης αν έχουν υποκατάστημα εδώ και μου απάντησαν πως μόνο στην Αθήνα έχουν προς το παρόν υποκατάστημα και συνεπώς αν υποτεθεί ότι κάποιος εδώ γίνει δικός τους συνδρομητής, το λογαριασμό θα τον πληρώνει σε τράπεζες και λοιπά όπως γίνεται και με όλους τους λογαριασμούς γενικότερα.

Άποψή μου ότι είναι ελλειπές το όλο εγχείρημά τους αν δεν έχουν και κάποιο προσωπικό εδώ.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό karakosA » 15 Ιαν 2009, 22:30

Επανέρχομαι, γιατί μετά από έρευνα, η λύση (απάντηση) βρίσκεται στη σελίδα : http://www.hol.gr/default.asp
Υπάρχουν δύο προσφορές και μπορείτε να κάνετε αίτηση on line. (ΟΙ 3 πρώτοι μήνες δωρεάν !!!)
Οι πληροφορίες μου λένε ότι στη Ξάνθη στο double play οι ταχύτητες κυμαίνονται μεταξύ 10-20 Mbps !!!!!!
Εγώ θα μετακινηθώ προς τη HOL γιατί έχω βαρεθεί να περιμένω στην οθόνη.
Δείτε και τις σημερινές μετρήσεις της ΤΕLLAS, η οποία υποσχέθηκε μέχρι 24 Mbps αλλά εξαρτάται από τον ΟΤΕ, δεν έχει δικό της δίκτυο όπως η HOL.
Συνημμένα
default.png
karakosA
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 08:08

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 15 Ιαν 2009, 23:10

Τέτοιες τιμές πάντως έχει και ο ΟΤΕ με το conn-x που αν κρίνω από τη σύνδεση που'χω τώρα, παρόλο που είναι φοιτητική έχει τρομερή αξιοπιστία και συνεπώς με αυτά τα λεφτά θα έβαζα αυτό που είναι και σίγουρο.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 16 Ιαν 2009, 01:50

το connx είναι σαφώς ακριβότερο http://www.conn-x.gr/pricelist.asp συν το πάγιο του ΟΤΕ..αλλά από την άλλη είναι αξιόπιστο και το dl πιανει την ονομαστική ταχύτητα.. Ομως κ η HOL έχει πολύ καλές συνδέσεις με απόδοση και αξιοπιστία στις ταχύτητες εφάμιλλες του ΟΤΕ.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 16 Ιαν 2009, 02:03

Το ότι ο ΟΤΕ είναι αξιόπιστος, είναι αδιαμφησβήτητο...

Με 2048 σύνδεση, έχω πιάσει ταχύτητα 2300 σε speed test... :o

Όσο για τη HOL... Έχω ακούσει τα χειρότερα απο πλευράς εξυπηρέτησης... Πχ αν έχεις πρόβλημα, ή αν θες να το κόψεις, πρώτα θα κάνεις μια βόλτα απ τα Ιεροσόλυμα, θα ανάψεις μια λαμπάδα τόσων χιλιοστών όσα Kbps σου έταξαν, και μετα θα περιμέεεενεις... Απ την HOL, σε κανα 3μηνο ίσως και να σε εξυπηρετήσουν... Γενικά πάντως, αν μπλέξετε μαζί τους, η μαγική λέξη αν σας χρειαστεί, είναι μία... "ΕΔΕΤ"... Την λές και όλα ξαφνικά είναι εφικτά... ;D
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό Cobra_MX5 » 16 Ιαν 2009, 03:30

Προσωπικα με τη Hol εχω κακη εμπειρια, καθως στην Αθηνα εχουμε Ηολ (οχι double play) με θεωρηικα 24 Mbps αλλα πιανει περιπου 12 - 15, ενω καποτε που λεγαμε να το αλλαξουμε σε double play μας πηραν τηλεφωνο για μια προσφορα που ειχαν και μου λεγανε οτι δε δικαιουμαι εξοπλισμο (παροτι ειχαν στιλει και ενημερωση - διαφημηση που ελεγε οτι δικαιουμαι) επειδη ειμαι ηδη πελατης κι εχω ηδη παρει εξοπλισμο μια φορα (πριν 2 περιπου χρονια).

Υ.Γ και επισης με το connx που ειχα εδω (ξανθη) μεχρι πριν λιγο καιρο ναι μεν το router συγχρονιζε στα 19-20Mbps αλλα σπανια εβλεπα downloads πανω απο 7-8, ενω απο οταν το εβαλα ειχα αποσυνδεσεις (στην αρχη με το usb modem ειχα συνεχεια προβληματα, ενω οταγορασα router της usrobotics υπηρχαν περιοδοι που ηταν οκ αλλα κι αλλες οπου τολαχιστον μια φορα τη μερα θα με πεταγε, και μαλιστα μερικες φορες για μισαωρο και βαλε). Και φυσικα η απαντηση της εξυπηρετησης πελατων ειναι οτι δεν ξερουν τι φταιει, εκτος απο μια φορα οπου μου ειπαν οτι γενικοτερα υπαρχουν τετοια προβληματα στη Β. Ελλαδα.

Αντιθετα με τη φορθνετ που εχω εδω και δυο βδομαδες δεν εχω (ακομα) κανενα προβλημα, η συνδεση ειναι μια χαρα και οσοι ξερω με φορθνετ ειναι κι αυτοι ευχαριστημενιοι και απροβληματιστοι.
Cobra_MX5
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 20 Φεβ 2008, 20:13

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 16 Ιαν 2009, 12:23

Cobra_MX5 έγραψε:Αντιθετα με τη φορθνετ που εχω εδω και δυο βδομαδες δεν εχω (ακομα) κανενα προβλημα, η συνδεση ειναι μια χαρα και οσοι ξερω με φορθνετ ειναι κι αυτοι ευχαριστημενιοι και απροβληματιστοι.


Εγώ πάλι έχω ακούσει τα χειρότερα για Forthnet :P (Προσωπικά έχω ΟΤΕ Connx και είμαι αρκετά ικανοποιημένος)
Stokos
 

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό Xristos » 18 Ιαν 2009, 20:13

Εγώ που έχω Forthnet είμαι απίστευτα απογοητευμένος. Μετά από καταγγελία στην ΕΕΤΤ με ενημέρωσαν από τη Forthnet ότι βρίσκεται σε εξέλιξη αναβάθμιση των υποδομών τους στην πόλη μας. Άντε να δούμε -έχω να πω εγώ...
Πάντως η αλήθεια είναι πως η hol στην Ξάνθη γενικά τα πάει καλύτερα από τις άλλες. Το θέμα είναι ότι αυτό συμβαίνει τώρα. Αν αρχίσει να μπουκώνει από πελάτες, τι θα συμβεί; Γι αυτό καλύτερα ΟΤΕ. Αξιόπιστα αν και πιο ακριβά. Προσωπικά θα μείνω το πρώτο εξάμηνο στη Forthnet (οπότε και ισχύει το φοιτητικό) και μετά θα τους πληρώσω ρήτρα και θα πάω στον ΟΤΕ... Που ξέρετε... μέχρι τότε μπορεί να καταργηθεί και το πάγιο ΟΤΕ.
Xristos
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 18:04

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό raskolnikov » 04 Φεβ 2009, 11:27

Υπάρχει κάποιος που να έχει hol; Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δίνουν ταχύτητα 6mbps. Θέλω να μάθω αν αυτη η ταχλυτητα είναι σαν αυτές που δίνει ο οτε (δηλαδη με cbr)
Άβαταρ μέλους
raskolnikov
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 26 Μαρ 2008, 14:49

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό pxanth » 04 Φεβ 2009, 11:34

Δίνει ο ΟΤΕ CBR? Που το άκουσες αυτό? Χλωμό το κόβω, όλοι UBR παίζουμε.
All those moments will be lost in time, like tears in the rain.
Time to die.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό raskolnikov » 04 Φεβ 2009, 12:57

Εννοώ ότι η ταχύτητα που δίνει είναι σταθερή. Έτσι δεν έιναι; Εννοώ ότι όταν σου δίνει 1Mbps δεν πρόκειται να πέσει. Ενώ στην tellas που έχω εγώ δεν έιναι ποτέ σταθερή και εξαρτάται από το φόρτο του δικτύου.
Άβαταρ μέλους
raskolnikov
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 26 Μαρ 2008, 14:49

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό pxanth » 04 Φεβ 2009, 14:19

Σε ποια ταχύτητα αναφέρεσαι? Στην ταχύτητα που κλειδώνει το modem ή στην ταχύτητα που επιτυγχάνεις κατά το downloading?

Η πρώτη είναι σταθερή και αλλάζει μόνο αν πέσει για κάποιο λόγο η γραμμή ή αν προκύψει ανάγκη για retrain (π.χ. αν αυξηθεί ο θόρυβος). Επίσης, δεν εξαρτάται από το φόρτο του δικτύου.

Η δεύτερη εξαρτάται από το φόρτο του DSLAM, του δικτύου και του server από τον οποίο κατεβάζεις.

Εσύ ποια εννοείς?
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό funky_z » 04 Φεβ 2009, 14:25

Απο οτι ξερω αντιπροσωπος στην Ξανθη για την HOL ειναι ο Ηλιαδης Νεκταριος τον οποιο θα βρειτε στο μαγαζι του web star!Το μαγαζι βρισκεται στην Ανδρεου Δημητριου(δεν θυμαμαι νουμερο...) λιγο πριν απο εκει οπου αρχιζουν οι διπλοι δρομοι που οδηγουν στα στρατοπεδα!
Ελπιζω να βοηθησα..! O0
funky_z
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Ιαν 2009, 18:29

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό raskolnikov » 04 Φεβ 2009, 14:34

Την πρώτη εννοώ. Αυτό λέω ότι στην tellas δεν είναι σταθερή ενώ στον οτέ είναι.
Άβαταρ μέλους
raskolnikov
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 26 Μαρ 2008, 14:49

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες