H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Συζητήσεις σχετικές με το διαδίκτυο, τις ευρυζωνικές συνδέσεις, providers, adsl routers, προγράμματα κ.ά.

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό pxanth » 04 Φεβ 2009, 14:44

Άρα στην tellas έχεις πρόβλημα με retrains και τα σχετικά... Στη HOL απ' όσο ξέρω (από 5-6 γνωστούς μου) δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 04 Φεβ 2009, 17:13

Μην μπερδεύουμε τη CBR με τη UBR. Η adsl είναι υποχρεωτικά UBR. Δεν έχει σχέση επειδή κλειδώνει το router σε μια ταχύτητα σταθερή με το να την έχουμε για πάντα τόση. Αν παρατηρήσετε και στις ρυθμίσεις του router το αναφέρει συνήθως ότι είναι UBR. Τουλάχιστον το δικό μου το λέει. Η CBR σύνδεση δεν είναι adsl, είναι άλλου είδους γραμμή και είναι αρκετά μεγαλύτερη από μια οποιαδήποτε UBR. Δεν το'χω ψάξει τόσο το θέμα, αλλά νομίζω ότι οι συνδέσεις Τ1, Τ2 και Τ3 είναι τέτοιες.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό pxanth » 05 Φεβ 2009, 12:27

Η ADSL δεν είναι υποχρεωτικά UBR. Μπορεί να είναι CBR, VBR ή UBR. Το τι θα είναι σε κάθε περίπτωση το καθορίζει ο εκάστοτε operator σετάροντας κατάλληλα το ADSL profile που αντιστοιχεί σε κάθε πόρτα του DSLAM.

Στην πράξη βέβαια, παίζουμε όλοι UBR, όπως έγραψα και σε προηγούμενο post μου, αλλά όλα τα DSLAM (ακόμη και τα παλιότερα -πρώτης γενιάς-) παρέχουν τη δυνατότητα αυτό να αλλάζει.
All those moments will be lost in time, like tears in the rain.
Time to die.
Άβαταρ μέλους
pxanth
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 14:20
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό karvouniaris » 10 Μαρ 2009, 14:30

Μια απλή ερώτηση: έχει κανείς HoL; Αν ναι τι ταχύτητες πιάνει; Είναι σταθερή ή έχει σκαμπανεβάσματα; Και πόσο καιρό έκανε να ενεργοποιηθεί;
Προσωπικά έχω forthnet που είναι μάυρα χάλια... σε σημείο dial-up χωρίς υπερβολές. Από 12 μεσημέρι μέχρι 2-3 ξημερώματα δεν φορτώνει ούτε video youtube. Ας ενημερώσει κάποιος για HoL αλλιώς... κλασικός ΟΤΕ.
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 10 Μαρ 2009, 15:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπή λατινικών σε ελληνικούς χαρακτήρες
karvouniaris
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 15:37

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό Sybil » 13 Μαρ 2009, 17:17

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον καρβουνιάρη, έχω απο τον Οκτώβριο forthnet και τους τελευταίους 3 μήνες η κατάσταση είναι τραγική, απο τις 12 το μεσημέρι ως τις 3 το πρωί η σύνδεση μου δεν φτάνει ούτε το 1Mbps. Τους έστειλα e-mail και με πήραν τηλέφωνο για να με ενημερώσουν οτι γνωρίζουν οτι υπάρχει πρόβλημα και οτι έχουν προγραμματίσει αναβαθμίσεις αλλά δεν μπορούν να μου δώσουν ακριβή ημερομηνία. Φέξε μου και γλίστρησα λεω εγώ... ήδη πέρασε ένας μήνας και το περισσότερο που μπορώ να κάνω στο pc είναι να ανοίξω το google. Online gaming, youtube και torrents δεν το συζητάμε καν. Η HOL μοιάζει με μια καλή λύση αλλά αν γεμίσει και αυτή πάλι καταλήγουμε στο μονοπώλειο του ΟΤΕ.
Sybil
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιαν 2009, 00:15

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό gtsoulou » 10 Σεπ 2009, 01:03

Παιδιά την τελευταία βδομάδα η κατάσταση στις ταχύτητες της HOL είναι για κλάματα.
Έχω 24άρα και πάνω από 1ΜΒ δε βλέπω!!!
gtsoulou
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Ιαν 2009, 00:16

Re: H HOL στη Ξάνθη (24 Μbps)

Δημοσίευσηαπό karvouniaris » 10 Σεπ 2009, 17:41

Για οσους ενδιαφερονται να βαλουν internet, η forthnet εχει βγαλει ενα προγραμμα στο οποιο προπληρωνεις 198Ε και εχεις τηλεφωνο και internet(εως 24Mbps προσωπικα αγγιζω τα 11Μbps) για ενα χρονο. Οι λογαριασμοι ερχονται μηδενισμενοι εφοσον δεν χρησιμοποιεις το τηλεφωνο για εξερχομενες κλησεις.
karvouniaris
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 15:37

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες